Решение по дело №367/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 260068
Дата: 24 август 2020 г. (в сила от 19 септември 2020 г.)
Съдия: Поля Петрова Сакутова
Дело: 20205330200367
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 януари 2020 г.

Съдържание на акта

 

 

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                                                            № 260068

                                     гр. Пловдив, 24.08.2020 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

РАЙОНЕН СЪД ПЛОВДИВ, Наказателна колегия, в открито съдебно заседание на двадесети четвърти юли две хиляди и двадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПОЛЯ САКУТОВА

                                                                                         

          при участието на секретаря  Милена Георгиева, като разгледа докладваното от съдията АНД № 367/2020 г. по описа на РС-ПЛОВДИВ, XX нак. състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба, подадена от Т.Р.Б. *** против Наказателно постановление №19-6207-000825 от 10.12.2019 г., издадено от ***РУ при ОД на МВР-Пловдив, с което на жалбоподателя за нарушение на чл.20, ал.2 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 200 лв. на основание чл.179, ал.2, пр.1 от ЗДвП.

В съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован, не се явява. Вместо него се явява неговият защитник адв. Л. Л.от АК-Пловдив, който поддържа жалбата, по изложените в нея оплаквания.

Въззиваемата страна, редовно призована, не изпраща представител.

Жалбата е допустима – подадена е от лице, което има право на обжалване, в срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН и срещу акт, подлежащ на съдебен контрол.

Съдът, като взе предвид събарните по делото доказателства, прие за установено следното от фактическа страна :

На 04.12.2019 г. в РУ Труд била приета  информация за ПТП, настъпило на територията на община Съединение на път Трети клас № 6062 – км 15. На място дошли служители на РУ Труд -  ***С.Г.М. и Е.П.Д., които  установили  вляво извън платното в посока с.Пешкирово л.а. Хонда с рег. № ********. При идването на място служителите констатирали, че лекият авотомобил е с настъпили множество  материални щети  по цялото купе, бил излязъл извън пътя и влязъл в канавката.  На място на произшествието имало множество хора, от които научили, че са пристигнали след  инцидента, както и че водачът на описания автомобил бил откаран в болница. Като причина за настъпване на ПТП служителите отчели несъобразената скорост на водача при управление на МПС с особеностите на пътя, предвид мястото, на което се намирал автомобилът след ПТП - отвъд  мантинелата в полето,  на разстояние от пътя до мястото, където би спрял,  от около 50 м. Във връзка с направените констатации  бил съставен Констативен протокол  за ПТП № 49 от 04.12.2019 г., с приложено към него копие на план схема, в който била описана траекторията на движение на автомобила, а като причини за ПТП в протокола било отбелязана несъобразената скорост на движение от страна на водача на МПС, поради което последният загубил контрол на пътя, и спрял, след като се бил преобърнал се вляво извън  пътното платно.

Така описаната фактическа обстановка съдът установи въз основа на събраните по делото устни и писмени доказателства. Разпитан пред съда, актосъставителят С.Г.М. потвърди направените в съставения от него акт констатации. Съдът дава вяра на показанията на разпитания свидетел, като намира същите за подробни, последователни, логични и в съответствие със събраните по делото писмени доказателства -протокол  за ПТП № 49 от 04.12.2019 г., снимков материал.

В хода на съдебното следствие, доказателства, опровергаващи установеното в АУАН, възпроизведено и в обжалваното  наказателно посатновление, не се събраха.

По отношение на оплакванията от страна на процесуалния представител на жалбоподателя, че ПТП настъпило вследствие на насрещно движещо се МПС, сблъсъкът с което нарушителят се опитал да избегне вследствие на което извършил опасната маневра, са неоснователни. Нарушението, вменено на жалбоподателя, е за това, че МПС се е движело с несъобразена скорост, като останалите обстоятелства – твърденията, че причината за ПТП е било движението на друг участник, които обстоятелства не се установяват по делото, са от значение за определяне единствено на обществената опасност на деянието и дееца. Същите обаче не могат да доведат до отпадане на административнонаказателната отговорност на водача, който е длъжен винаги независимо дали е бил сам или не на пътя да съобразява скоростта на дивжение така, че да осигурява безопасност както за себе си, така и за останалите участници на пътя. Невъзможността своевременно да възприеме правомерното или неправомерното поведение на другия участник в движението, както и да избегне удара въпреки предприетото аварийно спиране, се възприема в съдебната практика като закономерен резултат от движението на управляваното от него превозно средство с несъобразена скорост /В този смисъл Решение № 165 от 07.06.2013 г. по нак. д. № 472/2013 г. на Върховен касационен съд/.

При това положение предвид събраните по делото устни и писмени доказателства съдът приема, че описаната в АУАН и възпроизведена и в обжалваното наказателно постановление фактическа обстановка е обективно установена. Предвид липсата на доказателства, опровергаващи направените констатации и с оглед формалната доказателствена сила на актовете за усатновяване на нарушения, предвидена в чл.189, ал.2 от ЗАНН, съдът  приема, че правилно на нарушителя е била вменена административнонаказателната отговорност, предвидена в нормата на чл.20, ал.2 от ЗАНН.

Налице е правилно приложение на материалния закон, както и на съответната на нарушението санкционна  норма. Жалбоподателят не е  изпълнил вмененото му с нормата на чл. 20, ал.2 от ЗДвП задължение да се движи със скорост, съобразена с пътните условия, за да може да спре при всяко видимо препятствие. Съгласно чл.179, ал.2, пр.1 от Закона за движение по пътищата който поради движение  с несъобразена скорост, неспазване на дистанция или нарушение по ал.1 причини пътнотранспортно произшествие, се наказва с глоба в размер 200 лв., ако деянието не съставлява престъпление. Така определеното наказание е във фиксиран размер и  не подлежи на ревизиране.

При проверка относно процесуалните изисквания за съставяне на АУАН и за издаване на наказателното постановление съдът не констатира допуснати процесуални нарушения. АУАН и НП са съставени от компетентни лица, като доказателство за това е приложената към административнонаказателната преписка Заповед рег.№ 8121з-515/14.05.2018 г. Спазени са сроковете за съставяне на АУАН и за издаване на наказателното постановление, предвидени в чл.34 от ЗАНН. Нарушението е описано по ясен начин, даващ възможност на нарушителя да разбере в какво се състои и да организира защитата си.

С оглед всичко изложено съдът намира, че наказателното постановление като правилно и законосъобразно следва да бъде потвърдено.

Ето защо съдът

 

РЕШИ :

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление №19-6207-000825 от  10.12.2019 г., издадено от ***РУ при ОД на МВР-Пловдив, с което на Т.Р.Б. ***, ЕГН ********** за нарушение на чл.20, ал.2 от Закона за движение по пътищата е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 200 лв. на основание чл.179, ал.2, пр.1 от Закона за движение по пътищата.

Решението подлежи на касационно обжалване по реда на Глава ХII от АПК и на основанията по НПК, пред Административен съд - Пловдив в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му на страните .

 

                                             

 

 

                                               Районен съдия :/П/………………………..

 

Вярно с оригинала!

Е. К.