Решение по дело №9168/2018 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 3447
Дата: 24 юли 2019 г. (в сила от 17 януари 2020 г.)
Съдия: Николай Свиленов Стоянов
Дело: 20183110109168
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 12 юни 2018 г.

Съдържание на акта

    Р Е Ш Е Н И Е

№.............

гр. Варна, 24.07.2019г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

ВАРНЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, гражданско отделение, 9-ти състав, в открито съдебно заседание, проведено на осми юли две хиляди и деветнадесета година, в състав: 

   РАЙОНЕН СЪДИЯ: НИКОЛАЙ СТОЯНОВ

при участието на секретаря Илияна Илиева, като разгледа докладваното от съдията гр.д. № 9168 по описа на ВРС за 2018-та година, 9-ти с-в, за да се произнесе, взе предвид следното:   

Предявени са искове н. А.з.к.н.п.з.” ООД, ЕИК*, с правно основание чл.422 ГПК, за установяване в отношенията между страните, че Д.З.И., ЕГН**********, дължи на ищеца сумата 1093.64лв. – невърната главница по договор за кредит за закупуване на стоки №257419/08.04.2017г. с „*“ ЕАД, ведно със законната лихва върху сумата от заявлението – 22.03.2018г. до изплащането й, а също и сумата 270.99лв. – възнаградителна договорна лихва по същия договор, начислена за периода 27.04.2017г. – 12.01.2018г., които суми са прехвърлени в полза на ищеца с приложение от 12.01.2018г. към цесия от 29.09.2017г. и за които суми е издадена заповед по чл.410 ГПК по ч.гр.д. №4179/2017г. на ВРС.

Ищецът твърди, че по заявление на ищеца за процесните суми е издадена заповед за изпълнение. Същата е връчена на длъжника по реда на чл.47, ал.5 от ГПК, поради което за ищеца се породил правният интерес да предяви исковете.

Твърди още, че на 08.04.2017г. между „*“ ЕАД и ответника по делото бил сключен договор за кредит, по силата на който дружеството предоставило в полза на ответника (чрез продавача на уговорените за закупуване със средствата стоки) паричен заем в размер на 1210.59лв. Кредитополучателят се задължил да върне получената сума, ведно с договорната възнаградителна лихва за ползването от общо 374.75лв., на 18 броя месечни анюитетни вноски в размер по 90.26лв. всяка, с падежи по погасителен план.

Твърди още, че длъжникът заплатил първите три вноски, след което от вноска с падеж през м.07.2017г. преустановил плащанията. Поради това според клауза от договора и приложимите ОУ, с падежа на третата неплатена вноска настъпила предсрочната изискуемост на всички вноски до края на договора, като кредиторът упражнил и правото си на това с покана, изпратена на 29.01.2018г.

С оглед на изложеното и липсата на последващи плащания се твърди, че ответникът дължи на кредитора стойността на всички (предсрочно) падежирали месечни анюитетни вноски (включващи части от главницата и части от лихвата за ползването) в предявените размери и периоди.

Твърди отделно, че с приложение от 12.01.2018г. към договор за цесия, сключени между първоначалния кредитор и ищцовото дружество, в полза на ищеца били прехвърлени всички вземания по процесния договор за кредит, за което длъжникът бил уведомен.

Моли за уважаване на исковете и присъждане на разноски.

В срока по чл.131 ГПК ответникът депозира писмен отговор, с който не оспорва сключването на договора за кредит и преустановяването на плащанията по него, считано след първите сочени от ищеца за платени вноски.

Исковете обаче оспорва изцяло с доводи за нищожност и неравноправност на договора за кредит (поради липса на индивидуално договаряне и недадена от кредитора информация по европейски формуляр);нищожност и неравноправност на клаузата за възнаградителна лихва (липсвало индивидуално договаряне, не била посочена методиката на ГПР; лихвата била прекомерна и др.) и нищожност на неустоечна клауза (каквато не е заявена). Въвежда и доводи за ненастъпила предсрочна изискуемост и за неуведомяване за цесията.

Моли за отхвърляне на исковете.

Третото лице – помагач на ищеца – „А.з.с.н.в.“ ЕАД, счита исковете за основателни и моли за тяхното уважаване.

След съвкупна преценка на доказателствата по делото и становищата на страните, съдът приема за установено следното от фактическа страна:

                Видно от приложеното частно гражданско дело на ВРС, по същото на осн. чл.410 ГПК е издадена в полза на ищеца срещу ответника заповед за изпълнение, включваща процесните суми.

Видно от представения по делото договор за кредит и приложенията към него, на 08.04.2017г. „*“ АД се задължило да предостави заем на Д.И. в размер на 1210.59лв., като сумата бъде използвана и преведена на трето лице (продавач на уговорените за закупуване със средствата стоки). Срещу това  кредитополучателят се задължил да върне получената сума, ведно с договорната възнаградителна лихва за ползването от общо 374.75лв., на 18 броя месечни анюитетни вноски в размер по 9026лв. всяка, с падежи по погасителен план.

Подписите в договора и в погасителния план не са оспорени.

Приети по делото са и приложими към договора ОУ на заемодателя.

Видно от приетия по делото служебен бон от 08.04.2017г., уговорената на същия ден горепосочена кредитна сума е преведена в полза на „*“, в качеството му на продавач на уговорените за закупуване със средствата стоки, от купувача и ответник Д.И. (закупената стока е сушилня „*“).

Няма спор между страните по сключване на договора и преустановяването на плащанията по него, след първите сочени от ищеца за платени вноски.

Видно от приетите на л.12-18 от делото договор за цесия и приложения към него, чрез приложение от 12.01.2018г. към договор за цесия от 29.09.2017г., вземанията на кредитора са били прехвърлени в полза на ищеца с цесия.

За цесията няма данни за уведомяване на длъжника, но горепосочените материали са връчени на ответника със съобщението по чл.133 – чл.133 ГПК.

Видно от приетите на л.81-88 от делото договор за цесия и приложения към него, чрез договор за цесия от 03.05.2019г., вземанията на ищеца са били прехвърлени в полза на трето лице с договор за цесия, в хода на делото.

Въз основа на изложената фактическа обстановка и приложимата към нея нормативна регламентация, съдът достигна до следните правни изводи:

Фактическият състав на предявените искове се свързва с пълно и главно доказване от ищеца на:  Наличието на твърдяната договорна връзка с ответника; предоставянето на кредитната сума в полза на кредитополучателя; изпадането в забава на кредитополучателя; настъпването на (предсрочната) изискуемост на неплатените анюитетни дългове; размера и периода на исковите вземания. Още в случая ищецът следва да докаже сключването на договор за цесия за исковите вземания, за който договор длъжникът е уведомен.

В тежест на ответника е да докаже своята изправност по задължението си за плащане, евентуално доводите си за недължимост в случая нищожност и неравноправност на договора и лихвата за ползване.

По договора: Видно от представения договор за кредит и приложенията към него, на 08.04.2017г. „*“ ЕАД се задължило да предостави заем на Д.И. в размер на 1210.59лв., като сумата бъде използвана и преведена на трето лице (продавач на уговорените за закупуване със средствата стоки). Срещу това  кредитополучателят се задължил да върне получената сума, ведно с договорната възнаградителна лихва за ползването от общо 374.75лв., на 18 броя месечни анюитетни вноски в размер по 90.26лв. всяка, с падежи по погасителен план. Подписите в договора и в погасителния план не са оспорени, поради което се приема, че те са поставени от страните и ги обвързват. Прочее и сключването на договора не е оспорен от ответника в случая.

По предаването на кредита: Видно от приетия по делото фискален бон от 08.04.2017г., уговорената с договора за кредит от 08.04.2017г. заемна сума е била преведена в полза на „*“, като продавач на уговорените за закупуване с парите стоки (сушилня „*“), от купувача и ответник Д.И.. В този смисъл възражението на ответника за неполучаване на кредита не може да се сподели, тъй като кредитната сума е била преведена в полза на трето лице, по постигнатата с договора за кредит уговорка, а ответникът е придобил съответна стока в своя патримониум.

По действителността: Възраженията на ответника за неравноправност на договора и клаузите му, поради:   липса на индивидуално договаряне; недадена от кредитора информация по европейски формуляр; непосочване на методиката на ГПР; прекомерност на възнаградителната лихва и други – изобщо не се споделят от съда и в случая са напълно необосновани. Видно от съдържанието на неоспорения договор за кредит, той и погасителният план към него съдържат подписи на клиента и така неговото участие и съгласие с договореното; в същия договор ясно и точно са посочени размерът ГПР – 47.7% и ГЛП – 39.58%, като общият размер на възнаградителната лихва е 389.32лв. при главница 1210.59лв., тоест по-малко от 33% реална тежест; тези размери са изцяло съобразени със законовите прагове и практиката; няма твърдения и данни тези показатели да са променяни в хода на договора; не е начислена възнаградителна лихва за след твърдяната предсрочна изискуемост. Обобщено възраженията са бланкетни и не се подкрепят от доказателствата.

По изискуемостта: Доводите на ответника срещу предсрочна изискуемост не се споделят, доколкото автоматична такава е предвидена в договора, а делото не е след заповедно по чл.417 ГПК. В производство по чл.410 ГПК е мислимо да се приеме преобразуващия ефект на предсрочната изискуемост и с връчването на материалите на длъжника, респ. ответника в исковото производство по чл.422  от ГПК. И в допълнение – видно от договора и погасителния план, на 08.10.2018г. е настъпил крайният му падеж, което на осн. чл.235, ал.3 ГПК съдът също следва да съобрази. Прочее твърдението за преустановени плащания не бе оспорено или доказателствено опровергано от ответника. А окончателен предмет на делото са само вземания за главница и за възнаградителна лихва.

По цесията: Сключването на договор за цесия между заемодателя и между актуалния ищец се установява от представените договор за цесия и приложение към него. За цесията наистина няма данни за уведомяване на длъжника, но тъй като цитираните  материали са връчени на ответника със съобщението по чл.133 – чл.133 ГПК, то в хода на делото той  е известен за това. От друга страна той не оспорва, че е платил преди исковото производство на цедента, което да може да го легитимира да се брани с обсъжданото възражение.

За пълнота съдът намира за нужно да отбележи, че дължимостта на сумите произтича не само от мотивираните съображения. В случая е несъмнено, че ответникът е получил в заем парична сума, която е престанал да връща. С цялата си защита по делото ответникът се стреми да се освободи от дълга за връщане на остатъка от кредита, с което да постигне недопустимото си обогатяване без да има основание за това. В случая, след извършените от съда действия, актуален и окончателен предмет на разглеждане са само и единствено остатъчна кредитна главница и възнаградителна лихва върху нея (определено не прекомерна в този случай), като не са предмет на разглеждане вземания за такси и услуги със съмнителна добросъвестност и действителност. И след като дъжникът сам и без доказана релевантна причина е престанал да връща заетата сума и не инициирал разсрочване или предоговаряне,обичайно приемани от кредиторите, защото имат интерес от редовно обслужване, то длъжникът сам е причинил изискуемостта и следва да върне държаната без основание сума и възнаграждението за нея.

В обобщение съдът намира за доказани предпоставките на предявените искове и за недоказани възраженията на ответника. Поради това исковете следва да се уважат изцяло в предявените им размер.

По разноските: Предвид изхода по спора, на ищеца се следват сторените от него разноски, в размер на 122.13лв. (държавна таска) и 100.00лв. юк хонорар.

На осн. ТР №4/18.06.2014г. следва произнасяне с осъдителен диспозитив и за разноските в заповедното производство, но определени според уважената част от интереса, спрямо общия такъв по запоевдното дело, или като резултат следва да се присъди сумата 76.27лв.

Воден от горното съдът

Р Е Ш И :

ПРИЕМА ЗА УСТАНОВЕНО в отношенията между страните по делото, че Д.З.И., ЕГН**********, дължи н. А.з.к.н.п.з.” ООД, ЕИК*, сума 1093.64лв. – невърната главница по договор за кредит за закупуване на стоки №257419/08.04.2017г. с „*“ ЕАД, ведно със законната лихва върху сумата от заявлението – 22.03.2018г. до изплащането й, а също и сумата 270.99лв. – възнаградителна договорна лихва по същия договор, начислена за периода 27.04.2017г. – 12.01.2018г., които суми са прехвърлени в полза на ищеца с приложение от 12.01.2018г. към цесия от 29.09.2017г. и за които суми е издадена заповед по чл.410 ГПК по ч.гр.д. №4179/2017г. на ВРС, на осн. чл.422 ГПК.

ОСЪЖДА Д.З.И., ЕГН**********, да заплати н. А.з.к.н.п.з.” ООД, ЕИК*, сумата 222.13лв. – разноски в исковото производство пред ВРС, на осн. чл.78, ал.1 ГПК.

ОСЪЖДА Д.З.И., ЕГН**********, да заплати н. А.з.к.н.п.з.” ООД, ЕИК*, сумата 76.27лв. – разноски в заповедното производство, съразмерно с уважената част от интереса, на осн. ТР №4/18.06.2014г.

РЕШЕНИЕТО е постановено при участие на третото лице – помагач на ищеца –„А.з.с.н.в.“ ЕАД, ЕИК*.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Окръжен съд – Варна, в двуседмичен срок от получаване на съобщението.

РАЙОНЕН СЪДИЯ:…………