Решение по дело №15492/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 4128
Дата: 6 юни 2019 г. (в сила от 6 юни 2019 г.)
Съдия: Хрипсиме Киркор Мъгърдичян
Дело: 20181100515492
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 20 ноември 2018 г.

Съдържание на акта

                                         Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

                                       гр.София, 06.06.2019 год.

 

                                         В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГО, ІІІ-Б въззивен състав, в публичното съдебно заседание на двадесет и шести март през хиляди и деветнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Теменужка Симеонова    

ЧЛЕНОВЕ: Хрипсиме Мъгърдичян

Пламен Генев

 

при секретаря Н.Светославова, като разгледа докладваното от съдия Хрипсиме Мъгърдичян в.гр.дело №15492 по описа за 2018 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по чл. 258 и сл. от ГПК.

С решение от 16.05.2018 год., постановено по гр.дело №11401/2017 год. по описа на СРС, ГО, 66 с-в, „ДЗИ-О.З.“ ЕАД е осъдено да заплати на А.Х.Х. по частичен иск с правно основание чл. 226, ал. 1 КЗ /отм./ сумата от 1 500 лв., представляваща обезщетение за неимуществени вреди, причинени в резултат на пътнотранспортно произшествие /ПТП/, настъпило на 24.05.2016 год. по вина на водача на лек автомобил „Фолксваген Голф“ с рег.№*****, чиято гражданска отговорност е застрахована при ответника, ведно със законната лихва върху тази сума, считано от 24.05.2016 год. до окончателното й изплащане, като искът е отхвърлен като неоснователен в останалата му част до пълния предявен размер от 10 000 лв. – част от вземане от 19 000 лв., като ответникът е осъден да заплати, както следва: на адв. Р.Р. на основание чл. 38, ал. 2 ЗА сумата от 124.50 лв., представляваща адвокатско възнаграждение за безплатно процесуално представителство и по сметка на СРС на основание чл. 78, ал. 6 ГПК сумата от 60 лв. – държавна такса и сумата от 85 лв. – възнаграждение за вещо лице, а ищецът е осъден да заплати на ответника на основание чл. 78, ал. 3 ГПК направените разноски по делото в размер на 85 лв.

Срещу решението в частта му, в която е отхвърлен предявения иск, е подадена в законоустановения срок по чл. 259, ал. 1 ГПК въззивна жалба от ищеца А.Х.Х.. Жалбоподателят поддържа, че неправилно първоинстанционният съд бил приел, че справедливият размер на обезщетението възлиза на 2 500 лв. /от които 1 000 лв. са били изплатени доброволно преди процеса от ответника/. Доказано било, че претърпеният инцидент се отразил негативно върху цялото психично функциониране на ищеца, като и понастоящем стресът не бил преодолян. Появили се панически атаки с чувство за задушаване, трудно дишане, усещане, че получава инфаркт и всичко това било продължило през следващите три-четири месеца на фона на персистиращо нарушение на съня и повишена емоционална реактивност, изразяваща се в тревожност, напрегнатост и раздразнителност. След инцидента ищецът не се чувствал добре, не му достигал въздух, стягали го гърдите, променил се, бил обвиняван от семейството на загиналия водач за смъртта на същия, станал по-изнервен, започнал прием на лекарства, променил отношението си към семейството и пропушил отново цигари. СРС не бил взел предвид психологическите увреждания на ищеца, възстановителния период, възрастта на пострадалия и годината, в който бил настъпил инцидента. Ето защо моли решението на СРС да бъде отменено в обжалваната му част, а искът – уважен. Претендира и присъждането на направените разноски по делото.

Ответникът по жалбата „ДЗИ-О.З.“ ЕАД счита, че решението на СРС следва да бъде потвърдено в обжалваната му част. Претендира и присъждането на направените разноски по делото и юрисконсултско възнаграждение.

Софийски градски съд, след като прецени събраните по делото доказателства и взе предвид наведените във въззивната жалба пороци на атакувания съдебен акт, намира за установено следното:

Предявен е за разглеждане частичен иск по чл. 226, ал. 1 КЗ /отм./.

Съгласно разпоредбата на чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата.

Настоящият съдебен състав приема, че първоинстанционното решение е валидно и допустимо в обжалваната му част, но е частично неправилно.

Разпоредбата на чл. 226, ал. 1 КЗ /отм./ дава право на увреденото лице при пътнотранспортно произшествие да насочи иск за обезщетяване на претърпените вреди направо срещу застрахователя, при който деликвентът има застраховка “гражданска отговорност”.

По предявеният иск с правно основание чл. 226, ал. 1 КЗ /отм./ ищецът следва да установи, че има вземане за непозволено увреждане срещу водач на МПС /фактическия състав на който е виновно и противоправно поведение на водача, в причинна връзка от което са произлезли твърдените вреди, като вината се предполага до доказване на противното – чл. 45, ал. 2 ЗЗД/ и наличие на валидно застрахователно правоотношение, произтичащо от договор за застраховка “гражданска отговорност” между този водач и застрахователя /чл. 154, ал. 1 ГПК/.

Безспорно е във въззивното производство, а и това се установява от събраните писмени доказателства, гласни доказателства чрез разпита на свидетелите Ж.А.П.и М.К.П., които следва да бъдат кредитирани като ясни, последователни, житейски логични, убедителни и кореспондиращи с останалия доказателствен материал по делото, заключенията на вещите лица по съдебно-медицинската експертиза и съдебно-психологичната експертиза, които при преценката им по реда на чл. 202 ГПК подлежат на кредитиране, че са налице всички предпоставки по чл. 45, ал. 1 ЗЗД за ангажиране на деликтната отговорност на третото лице Н.А.Д.за причинените на ищеца неимуществени вреди – изживени болки и страдания от контузия на гръдния кош, със силна болезненост в областта на 2, 3 ребра отпред, множество порезни наранявания по врата и в дясна делтоидна област /дясно рамо от външната страна/ и преживян силен стрес, довел до дистрес, настъпили на 24.05.2016 год. в резултат на ПТП на път ІІІ – 301 км 33/4350 в посока от с.Дойренци към с.Александрово, както и наличието на валидно застрахователно правоотношение, произтичащо от действащ към момента на процесното ПТП договор за застраховка „гражданска отговроност“ с ответното дружество, покриващ отговорността на Н.А.Д.като водач на лек автомобил „Фолксваген Голф“ с рег.№*****. Посочените обстоятелства, като включени в основанието на иска, са установени със сила на пресъдено него и с влязлото в сила в осъдителната му част първоинстанционно решение, срещу която не е било упражнено право на въззивна жалба от страна на ответника /чл. 298 – 299 ГПК/.

Единственият спорен между страните въпрос по същество във въззивното производство е свързан с размера на дължимото обезщетение за неимуществени вреди.

Настоящият съдебен състав приема, че поначало, въпреки липсата на възможност за съпоставяне между претърпените болки, страдания и психически затруднения и паричната престация, законодателят е дал възможност на увредения да претендира парично обезщетение за тези увреждания, като е предоставил на съда да прецени във всеки конкретен случай какъв е справедливия размер на това обезщетение, което има компенсаторен характер. Понятието "справедливост" по смисъла на чл. 52 ЗЗД не е абстрактно понятие. То е свързано с преценката на редица конкретни обективно съществуващи обстоятелства, които трябва да се имат пред вид от съда при определяне размера на обезщетението /виж разясненията, дадени в т. 2 от Постановление № 4 от 23.12.1968 год. на Пленума на ВС/. Такива обективни обстоятелства при телесните увреждания могат да бъдат характерът на увреждането, начинът на извършването му, обстоятелствата, при които е извършено, допълнителното влошаване състоянието на здравето, причинените морални страдания, осакатявания и пр.

В разглеждания случай въззивният съд намира, че справедливото по размер обезщетение за търпените неимуществени вреди възлиза на 10 000 лв. Определянето на по-голяма от тази сума би довело до несъответстващо на изискванията на справедливостта имуществено разместване. За формирането на този извод СГС съобразява от една страна – вида и тежестта на увреждането; възрастта на пострадалия, който към момента на произшествието е бил на 41 год.; обстоятелствата, при които е настъпило увреждането; интензивността на физическите и психическите страдания на ищеца и тяхната продължителност – възстановителния период за контузията на гръдния кош е около 25-30 дни, за останалите телесни увреждания – 10-15 дни, а преживеният от ищеца силен стрес, довел до дистрес, е обусловил интензивни и трайни отрицателни психични състояния /включително до момента на изготвяне на заключението по съдебно-психологичната експертиза/ – потиснато настроение, тревожност, напрегнатост, раздразнителност, намален социален резонанс в отношенията, невротични фиксации /в ситуации, асоциирани с тази на ПТП/, като непосредствено след инцидента са били изявени соматични болки, а в следващите дни безсъние, чувство за задух и затруднено дишане, които са се отразили на психичното и психосоциалното му функциониране – следователно налице е съществена промяна в начина на живот на ищеца, без същият да се е възстановил напълно, като отрицателните психически изживявания следва да се приемат за значителни неимуществени вреди, а от друга страна – липсата на трайни последици за здравето, личното и общественото благополучие на ищеца  – не е констатирано психично разстройство в смисъла на посттравматично стресово разстройство, като не се очаква и да се развие такова разстройство, възстановеното му физическото състояние, съществуващите в страната обществено-икономически условия към момента на настъпване на вредите, индиция за които са лимитите на застрахователно покритие, без те да имат самостоятелно значение /§ 27 ПЗР на КЗ /отм.//, както и създаденият от съдебната практика ориентир, относим към аналогични случаи.

В този смисъл и при отчитане на осъщественото от ответника преди процеса доброволно плащане на сумата от 1 000 лв., въззивният съд приема, че релевираната претенция се явява основателна до размера от 9 000 лв., ведно със законната лихва, считано от датата на увреждането /виж чл. 84, ал. 3 ЗЗД/ до окончателното изплащане.

Ето защо решението на СРС следва да бъде отменено в частта му, в която предявеният частичен иск е отхвърлен за разликата над 1 500 лв. до размера от 9 000 лв. /т.е. за сумата от 7 500 лв./, която претенция подлежи на уважаване. Първоинстанционното решение трябва да бъде отменено и в частта му, в която ищецът е осъден да заплати на ответника разноски за първоинстанционното производство за разликата над 10 лв.

В останалата обжалвана част решението на СРС следва да бъде потвърдено, като правилно.

 

 

По отношение на разноските:

С оглед изхода от настоящия спор и на основание чл. 78, ал. 1 ГПК ответникът следва да бъде осъден да заплати на адв. Р.Р. сумата от 622.50 лв. – възнаграждение за безплатно процесуално представителство в първоинстанционното производство по чл. 38, ал. 2 вр. с ал. 1, т. 2 ЗА и сумата от 622.06 лв. – възнаграждение за безплатно процесуално представителство във въззивното производство по чл. 38, ал. 2 вр. с ал. 1, т. 2 ЗА

На основание чл. 78, ал. 6 ГПК ответникът следва да бъде осъден да заплати по сметка на СГС сумата от 150 лв., представляваща държавна такса за въззивно обжалване.

На основание чл. 280, ал. 3 ГПК настоящето решение не подлежи на касационно обжалване.

Предвид изложените съображения, съдът

 

 

                                Р    Е    Ш    И    :  

 

 

ОТМЕНЯ решението от 16.05.2018 год., постановено по гр.дело №11401/2017 год. по описа на СРС, ГО, 66 с-в, в частта му, в която е отхвърлен предявения от А. Х. Х. срещу „ДЗИ-О.З.“ ЕАД е частичен иск с правно основание чл. 226, ал. 1 КЗ /отм./ за разликата над 1 500 лв. до размера от 9 000 лв. /т.е. за сумата от 7 500 лв./, както и в частта му, в която ищецът А. Х.Х. е осъден да заплати на ответника „ДЗИ-О.З.“ ЕАД разноски за първоинстанционното производство за разликата над 10 лв., като вместо това ПОСТАНОВЯВА:

ОСЪЖДА „ДЗИ-О.З.“ ЕАД, ЕИК *****, със седалище и адрес на управление:***, да заплати на А.Х.Х. с ЕГН **********, с адрес: ***, по частичен иск с правно основание чл. 226, ал. 1 КЗ /отм./ разликата над 1 500 лв. до размера от 9 000 лв. /т.е. сумата от 7 500 лв./, представляваща обезщетение за неимуществени вреди, причинени в резултат на пътнотранспортно произшествие /ПТП/, настъпило на 24.05.2016 год. по вина на водача на лек автомобил „Фолксваген Голф“ с рег.№*****, чиято гражданска отговорност е застрахована при ответника, ведно със законната лихва върху тази сума, считано от 24.05.2016 год. до окончателното й изплащане.

ПОТВЪРЖДАВА решението от 16.05.2018 год., постановено по гр.дело №11401/2017 год. по описа на СРС, ГО, 66 с-в, в останалата му обжалвана част.

ОСЪЖДА „ДЗИ-О.З.“ ЕАД, ЕИК *****, със седалище и адрес на управление:***, да заплати на адв. Р. С.Р., с адрес: ***-55, сумата от 622.50 лв. – възнаграждение за безплатно процесуално представителство в първоинстанционното производство по чл. 38, ал. 2 вр. с ал. 1, т. 2 ЗА и сумата от 622.06 лв. – възнаграждение за безплатно процесуално представителство във въззивното производство по чл. 38, ал. 2 вр. с ал. 1, т. 2 ЗА.

ОСЪЖДА „ДЗИ-О.З.“ ЕАД, ЕИК *****, със седалище и адрес на управление:***, да заплати по сметка на СГС на основание чл. 78, ал. 6 ГПК сумата от 150 лв., представляваща държавна такса за въззивно обжалване.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                             

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1/

 

 

 

2/