Решение по дело №544/2019 на Окръжен съд - Пазарджик

Номер на акта: 131
Дата: 15 октомври 2019 г. (в сила от 15 октомври 2019 г.)
Съдия: Ивета Бориславова Парпулова
Дело: 20195200600544
Тип на делото: Въззивно административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 август 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ  №131

гр.Пазарджик, 15.10.2019 г.

 

В  ИМЕТО НА НАРОДА

Пазарджишкият окръжен съд, наказателна колегия в публично заседание на четиринадесети октомври през две хиляди и деветнадесета  година в състав:

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ : ИВЕТА ПАРПУЛОВА

ЧЛЕНОВЕ: КОСТА СТОЯНОВ

ВЕСЕЛИН ПЕТРИЧЕВ

 

при участието на секретаря Снежана Пискова  и прокурор в ОП  Паун Савов, като разгледа докладваното от съдия Парпулова ВНАХД № 544 по описа  на съда за 2019 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

  Производството е  въззивно, по реда на глава 21-ва от НПК.

Делото  е образувано  по  въззивен протест против решение  от 12.06.2019 г. по АНД № 942/2019г.

Във въззивният протест  се излагат доводи за неправилност на постановеното решение, с което  обв. А.М.Х. е признат за невиновен и оправдан по обвинението по чл.313,ал.1 НК. Твърди се,че неправилността се е  изразила в  незаконосъобразност и необоснованост. Твърди се, че съдът не е обсъдил в цялост доказателствата по делото, поради което е направил необоснован извод и е оправдал подс.Х., приемайки  деянието за малозначително по чл.9,ал.2 НК , вместо да бъде осъден по повдигнатото му обвинение. Прави се искане за отмяна на решението и постановяване на нова присъда, с която обв.Х. бъде признат за виновен по повдигнатото му обвинение. Не се сочат нови доказателства.

В съдебно заседание проведено на 14.10.2019г. прокурорът поддържа протеста.Прави искане за отмяна на решението на първоинстанционния съд и пос8тановяване на ново, с което обв.Х. да бъде признат за виновен в извършване на деяние по чл.313, ал.1 НК.

  В пледоарията си защитникът на обвиняемия адв.У. поддържа становище за неоснователност на въззивния протест.Прави искане за потвърждаване решението на първоинстанционния съд.

Обв.Х. в правото си на лична защита   и в правото си на последна дума  прави искане  за потвърждаване решението на първоинстанционния съд.

Окръжният съд като се съобрази с доводите изложени във  въззивния протест и  провери законността, обосноваността и справедливостта на обжалваното решение и при съобразяване с разпоредбите на чл.314 ал.1 от НПК , прие следното:

Протестът е подаден в законния срок по чл.319 ал.1 от НПК и е допустим, като разгледан по същество е неоснователен.

С решение от 12.06.2019 г. постановено по АНД № 942/2019г. Пазарджишкият РС е признал обв.А.М.Х. ***  за невиновен  в това, че на 12.09.2018г. в гр.Пазарджик е потвърдил неистина в писмена декларация от 12.09.2019г., която по силата на закон – чл.13 т.6 от Наредба №І-157 от 01.10.2002г. за условията и реда за издаване на свидетелство за управление на моторни превозни средства, отчета на водачите и тяхната дисциплина, издадена от министъра на вътрешните работи въз основа на чл.159 от Закона за движението по пътищата – се дава пред орган на властта – ОД на МВР Пазарджик – за удостоверяване истинността на някое обстоятелство – че обичайното пребиваване не е в друга държава-членка на ЕС; като е декларирал, че обичайното му пребиваване е в Република България, с. Драгиново, ул.“Детски мир“ №3, поради което и на основание чл.378 ал.4 т.2 от НПК, във вр. с чл.9 ал.2 от НК го е оправдал   по обвинението за извършено престъпление по чл.313 ал.1 от НК.

Първоинстанционният съд е приел следната фактическа обстановка:

През 2016 г. обв. А.Х. заминал да живее и работи в Англия, като се установил в с. Терингтон, Кингсли. В един момент той решил, че е в негов интерес да подмени българското си СУМПС с английско, за да може да изкарва допълнителни доходи като шофьор. Поради тази причина подменил българското си СУМПС с английско такова. В продължение на почти две години той живеел и работил в Англия, като в България се прибирал да няколко дни.

 След „Брекзит“  обаче обв. Х.  започнал да обмисля  вариант да се завърне в България и да започне работа като международен шофьор. През месец април 2019 г.  той се завърнал в България, като останал за по-продължително време, през което изкарал курс за придобиване на Е-категория, която да му осигури възможност за работа като международен шофьор. Положил изпит и получил исканата категория.

На 12.09.2018 г. обв. Х. *** Заявление за издаване на българско СУМПС. Към заявлението представил необходимите документи, както и английското си СУМПС № ************. Освен това попълнил и Декларация по чл.13 т.6 от Наредба № 1-157 от 01.10.2002 г. за условията и реда за издаване на свидетелство за управление на моторни превозни средства, отчета на водачите и тяхната дисциплина, издадена от Министъра на вътрешните работи въз основа на чл.159 от Закона за движението по пътищата. В нея обв. Х. посочил, че притежава СУМПС издадено от държава-членка на ЕС, посочвайки неговия номер и къде е издадено. Декларирал също, че е установил обичайното си пребиваване в Р България по смисъла на §6 т.46 от ДР на ЗДвП на адрес с. Д., ул. „********“ № *, след което се пописал да декларатор. Документите били приети от св. Р.С.. След като подал документите и докато изчаквал издаването на СУМПС, обвиняемият се върнал в Англия, за да може да уреди прекратяването на трудовите си отношения там и договора за наем.

След подаване на документите от ГД „НИ“ при МВР било изпратено искане до ОДМВР- Пазарджик с писмо peг. № *********** г., за извършване на проверка дали са спазени изискванията па действащата нормативна уредба в частта, касаеща „обичайно пребиваване“ на А.Х. при подаване на заявлението за подмяна на притежаваното от него английско СУМПС с българско. По този повод било възложено на св. Р.К.и колегата му К.З.- служители в РУ- Велинград да извършат проверка на адреса, посочен от обвиняемия в с. Д. Св. К и полицай З посетили адреса, като на същия установили майката и сестрата на обв. Х.- св. Д Х и Д М. Те обяснили на св. К, че обвиняемият в момента се намирал в Англия. Посочили също, че работел там от 2016 г., както и че си бил в България през април 2018 г., като стоял повече от месец, след което се върнал в Англия. След това отново през м. юни 2018 г. се прибрал стоял две седмици и пак се прибрал. През м. август 2018 г. пак бил идвал в България, като подал документи за издаване на СУМПС, стоял повече от месец и пак се върнал в Англия.

При проверката била направена и справка в информационните масиви на МВР за пътуванията на обв. Х. извън страната, при която се установило, че на 03.06.2016 г. той е напуснал пределите на страната и се е завърнал в България на 05.06.2016 г. Впоследствие на 14.06.2016 г. отново е напуснал пределите на РБ и се е завърнал на 02.04.2018 г. След което в периода до 01.01.2019 г. няколко пъти е излизал от страната и се е връщал и престоявал в България за различни периоди от време. Така било установено, че в едногодишния период от време- от 12.09.2017 г. до 12.09.2018 г. (инкриминираната дата, когато е депозирана процесната декларация от него), обв. Х. е пребивавал във Великобритания- 318 дни, а в Република България- 47 дни, тоест по-малко от изискваните 185 дни. Преценено било и също, че от 14.06.2016 г. до 02.04.2018 г. той е пребивавал непрекъснато във Великобритания. При това положение било прието, че обичайното пребиваване на обв. Х. не е било в Република България, поради което и му било отказано издаването на българско СУМПС.

От заключението на почерковата експертиза се установява, че при изследването на инкриминираната декларация подписът за „декларатор“ е положен от обв. Х..

За да приеме, че деянието по чл.313,ал.1 НК извършено от обв.Х. е явно незначително по смисъла на чл.9,ал.2 НК първоинстканционния съд е приел, че в конкретния случай е налице невярно деклариране единствено относно обичайното местопребиваване. Установено е по делото, че обв.Х., не е пребивавал на посочения адрес в заявлението повече от 185 дни през последните12 последователни месеца. Декларирането му по отношение на другото обстоятелство, а именно, че притежава СУМПС издадено в Англия е вярно. Първоинстанционният съд приема, че опасността обвиняемият да злоупотреби с това свидетелство липсва. Отделно обв. Х. е поискал издаване на ново СУМПС , не поради изтекъл срок на валидност, загубено или откраднато СУМПС, а поради това, че същият е придобил и то в България допълнителна категория правоспособност за водач на МПС.

Съдът е преценил също ,че обвиняемият е   декларирал като обичайно местопребиваване постоянния си и настоящ адрес в България, тъй като е българин с оглед на обстоятелството, че се завръща и ще остане в България.

Въззивният съд споделя изцяло изводите на първоинстанционния съд, които са обосновани и законосъобразни. Въззивният съд намира, че първоинстанционният съд при установяване на  фактическата обстановка, и в частност  при решаване на основните въпроси във връзка с  изясняване на относимите към предмета на доказване  факти и обстоятелства, правилно и законосъобразно се е позовал на събраните по делото  гласни и писмени  доказателства. Пръвоинстанционният съд не е допуснал нито игнориране, нито превратно тълкуване на доказателствените материали, поради което и приетите за установени фактическите обстоятелства относно деянието, дееца и вината по повдигнатото срещу обв.Х. обвинение е установено с допустимите и относими доказателства.

Първоинстанционният съд обосновано и законосъобразно е приел, че  от събраните по делото доказателства се установява по несъмнен начин,че  с поведението си обв. А.Х. само формално е осъществил признаците на престъпния състав на чл.313, ал.1 от НК, но конкретното инкриминирано деяние е малозначително, доколкото неговата обществена опасност е явно незначителна по смисъла на чл.9, ал.2 от НК, поради което го е оправдал по повдигнатото обвинение по чл..313,ал.1 НК.

Решението на първоинстанционния съд следва да се потвърди, а въззивния протест като неоснователен се остави без уважение.

По изложените съображения и на основание  чл.338 НПК Пазарджишкият окръжен съд

 

                             Р Е Ш И :

 

ПОТВЪРЖДАВА решение от 12.06.2019 г. постановено  по АНД № 942/2019г. на Пазарджишкия районен съд.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

                                                ЧЛЕНОВЕ : 1/

 

                                                                 2/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вярно е, че процесното престъпление не е резултатно, но това не води автоматично до заключението, че винаги в случаите на невярно деклариране обществената опасност се презюмира. Документните престъпления засягат обществените отношения, осигуряващи правилното и законосъобразно осъществяване на документирането. Процесната декларация е подадена по повод издаване на ново СУМПС поради придобита допълнителна категория правоспособност на водач на МПС. Предмет на деклариране от страна на заявителя, съгласно чл.13 т.6 от Наредба №І-157/01.10.202 г., са две кумулативни обстоятелства- на първо място дали пребивава обичайно на територията на друга държава-членка (различна от тази, в която подава заявлението и в случая РБ) и на второ място- дали има издадено в друга държава от ЕС СУМПС. Установяването на тези обстоятелства в хода на преценката на административния орган дали да се поднови/издаде свидетелство, е необходимо, тъй като за ЕС не съществува единен регистър на издадените във всяка държава-членка СУМПС. Наред с това всеки гражданин на държава, която е член има правото да подаде заявление за подновяване в дружа държава, а не тази, която е издала свидетелството, стига да пребивава там обичайно по смисъла на Конвенцията. За да се предотврати злоупотребата с възможността едно лице при отнето на някакво основание СУМПС в една държава-членка на ЕС, да получи такова от друга държава и при отнета правоспособност да се легитимира с надлежен документ при упражняване на правото на управление на МПС. В това е смисълът на процесната декларация.