Решение по дело №2600/2017 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 922
Дата: 6 ноември 2017 г. (в сила от 26 февруари 2018 г.)
Съдия: Мира Симеонова Мирчева
Дело: 20175220102600
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 7 юли 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ 

06.11.2017  г., гр. Пазарджик

Пазарджишкият районен съд, ХVІ граждански състав, в публично заседание на шести октомври две хиляди и седемнадесета година в следния състав:

СЪДИЯ: МИРА МИРЧЕВА

СЕКРЕТАР: Росица Д.

разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 2600 по описа на съда за 2017 година.

Производството е образувано по иск с правно основание чл. 49 от Семейния кодекс, предявен от Г.В.Д. срещу С.Е.Д., двамата с адрес ***, за прекратяване на брака им, сключен на 11.03.1994 г. в Русия, от който нямат ненавършили пълнолетие деца, като дълбоко и непоправимо разстроен без произнасяне по вината.

В исковата молба се твърди, че след като се наложило ищецът да замине на работа в чужбина, отношенията на двамата се влошили, двамата вече не проявявали интерес един към друг и повече от три години не поддържат никакви контакти, а ответницата живее в семейното жилище, което е негова собственост. Иска се предоставяне на ползването на семейното жилище на ищеца, както и възстановяване на предбрачното име на ответницата.

Ответницата е представила отговор, в който заявява, че също желае бракът да бъде прекратен без произнасяне по вината, но че причина за разстройството му е поведението на ищеца, който от 1997 г. насам поддържа извънбрачни връзки. През 2012 г. ответницата е поискала да прекрати брака, но ищецът я разубедил, обещавайки, че ще прекрати изневерите. От заминаването му за чужбина през 2008 г. при завръщанията му в България двамата са продължавали да живеят като семейство. Ответницата желае да запази брачното фамилно име и претендира ползването на семейното жилище. Заявява, че през 2002 г. е продала своя наследствена къща в Украйна, останала ѝ от родителите ѝ, и с парите е построила пристройка към полумасивната сграда, представляваща семейно жилище на двамата.

В открито заседание страните чрез своите пълномощници поддържат становищата си. Пълномощникът на ищеца представя писмена защита, в която излага доводи за това, че ответницата не е доказала твърденията си за вина на ищеца за разстройството на брака, както и не е доказала жилищната си нужда, нито твърдението, че е вложила пари от продажба на свой имот в изграждането на пристройката към къщата; счита, че няма основание да и се предоставя ползването на семейното жилище, което е лична собстве­ност на ищеца, нито само на пристройката, която не представлява отделно жилище.

От събраните по делото писмени доказателства и от показанията на двамата разпитани свидетели се установяват следните факти:

Страните по делото са сключили брак на 11.03.1994 г. в Русия - Република Коми, откъдето е съпругата. След сключването на брака заминали да живеят в родното място на съпруга – гр. Ветрен, в къща, собственост на ищеца и неговия брат.

Към момента ищецът пребивава трайно в Кипър, където работи. От няколко години съпрузите са се отдалечили един от друг, отношенията им са охладнели и рядко контактуват. Ответницата работи като готвачка в гр. Ветрен и продължава да живее в същата къща, като обитава изградена междувременно пристройка към нея на втория етаж. В същата къща живеят братът и майката на ищеца. Пристройката не представлява отделно жилище, а сервизните помещения в къщата се ползват общо. Няма данни никой от двамата съпрузи да притежава друго жилище. Децата на страните са пълнолетни и не живеят в гр. Ветрен.

По делото са събрани показания – тези на свидетелката Ялъчкова, - според които ответникът имал извънбрачна връзка с друга жена, живееща също в Кипър. Свидетелката няма конкретни данни за подобна връзка, а само заявява, че така е чула от трето лице. Съдът намира, че е без значение дали е доказана такава извънбрачна връзка, тъй като това има отношение само към въпроса за вината, а произнасяне за нея никоя от двете страни не е поискала, т.е. въпросът е ирелевантен за изхода на делото. Не е спорно и се подкрепя в достатъчна степен и от свидетелските показания, че отношенията на страните е настъпило трайно отчуждаване, затова доказването на евентуална изневяра не е необходимо и като обстоятелство, подкрепящо извода за разстройство на брака.

При горните установени факти съдът направи следните правни изводи:

Няма съмнение, че бракът на страните не изпълнява функциите си и не може да се очаква възстановяването на отношенията им – израз на това е и фактът, че и двете страни са категорични в желанието си за прекратяването на брака.

Ответницата желае да запази брачното фамилно име – да избере дали да го запази, или да възстанови предбрачното, при действието на сегашния СК е единствено нейно право, а противопоставянето на съпруга е без значение.

Налице е жилищна нужда на ответницата – тя няма друго жилище, поне в страната (а няма данни за такова и в чужбина). Без значение за преценката за жилищна нужда е фактът, че тя работи и има доход. Съдът намира, че семейното жилище може да се ползва от двамата съпрузи, както и до момента. За целта не е необходимо то да се състои от две отделни жилища или да може да се раздели на две такива. Ответницата в обитаваната от нея пристройка има относителна самостоятелност, каквато имат и ищецът и неговите майка и брат в останалата част от къщата. Няма данни отношенията между страните или на ответницата с нейните девер и свекърва да са нетърпими, няма пречка баните и кухните да се ползват общо или ползването им да се разпредели по съгласие на страните, а въпросът дали ответницата е вложила свои средства в изграждането на пристройката, или не, е без пряко значение за настоящото дело.

Произнасяне по вината не е поискано и разноските остават за страните, както са направени.

По изложените съображения съдът

РЕШИ:

            Прекратява с развод брака на ищеца Г.В.Д., ЕГН **********, и ответницата С.Е.Д., ЕГН **********,***, като дълбоко и непоправимо разстроен.

Постановява след прекратяването на брака ответницата да носи брачното си фамилно име Д..

Предоставя ползването на семейното жилище – къща в гр. Ветрен, ул. "Първа" 14, собственост на ищеца и негови близки, на двамата съпрузи, като съпругата С.Е.Д. да ползва пристройката към втория етаж на къщата с площ 34 кв.м., а останалата част от къщата да ползва съпругът Г.В.Д., при общо ползване на сервизните помещения.

Определя обща държавна такса от 50 лв., от които 25 са внесени, и осъжда С.Е.Д. и Г.В.Д. да довнесат по сметката на съда разликата от 25 лв.

Решението подлежи на обжалване пред Пазарджишкия окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му.

 

                                                                                                Съдия: