Определение по дело №363/2020 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 260028
Дата: 6 октомври 2020 г. (в сила от 14 октомври 2020 г.)
Съдия: Агнеса Борисова Ставарова
Дело: 20201400200363
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 29 септември 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е 

 

Врачанският окръжен съд, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, в съдебно заседание на шести октомври две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                                             Председател: АГНЕСА СТАВАРОВА

 

                                                          

с участието на секретаря Миглена Костадинова

и прокурора Николай Лалов,  като разгледа докладваното от Агн. Ставарова

ЧНД N 363 по описа за  2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 437, ал. 2 НПК и е образувано въз основа на молба от С.Г.Г., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде условно предсрочно освободен от изтърпяване от останалата част от наказанието лишаване от свобода. В молбата навежда доводи, че е изтърпял изискуемата се част от наложеното му наказание и е придобил право за условно-предсрочно освобождаване.

Към молбата са приложени писмени доказателства – становище от началника на Затвора гр. Враца, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на осъдения С.Г..

В съдебно заседание осъденият поддържа молбата.

Упълномощеният от началника на Затвора гр. Враца инспектор "РД"  А. М. , със Заповед № Л-1872/26.08.2020 г. изразява становище за неоснователност на искането. Представя актуална справка за размера на изтърпяното наказание лишаване от свобода и неизтърпяната част от същото.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП-Враца дава становище да се уважи молбата.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за основателна по следните съображения:

От приложената справка от ОЗ-Враца и даденото становище от служителите на администрацията се установява следното:

С протоколно определение по НОХД № 496/ 19г. по описа на PC - Лом, лишения от свобода С.Г. е осъден на лишаване от свобода за срок от 5 месеца за извършено престъпление по чл. 3436, ал. 4 НК.

С определение от 20.02.2020г. по горепосоченото дело е приведено по реда на чл. 68, ал. 1 НК наказание в размер на 4 месеца „ЛС“ по НОХД № 214/18г. на PC - Лом - изтърпяно за периода от 27.02.2020г. до 20.06.2020г.

            Начало на наказанието - 20.06.2020 г. Фактически изтърпял - 3 месеца и 16 дни. От работа - 1 месец и 8 дни. Всичко изтърпял - 4 месеца и 24 дни. Остава за изтърпяване - 6 (шест) дни.

            В приложения доклад е отчетено,  че първоначалната оценка се регистрира нисък риск от рецидив - 39 точки. В профила на криминогенни нужди дефицитни зони са:

            -           нагласи - критичен е към собственото си поведение и поема отговорност за извършеното;

            -           трудова заетост- имал е непостоянна работа и нередовни трудови доходи /работил е в автосервиз и след това отваря заведение за бързо хранене, което фалира/

            -           взаимоотношения - израства при условията на формални грижи и контрол, родителите са разведени;

            -           умения за мислене - среща затруднения при формирането на алтернативни и законосъобразни решения, пренебрегва евентуалните негативни последствия от действията си.

            Рискът от вреди е нисък за служителите и за останалите лишени от свобода. В условията на контролирана среда демонстрира толерантно отношение към контролиращите го лица, не са регистрирани агресивни форми на поведение.

            Нисък е рискът от суицид и самоувреждане, тъй като не са налице отключващи фактори.

            Среден е рискът от вреди за обществото и се определя от характера и спецификата на извършеното престъпление. Настоящето осъждане е за шофиране след употреба на наркотични вещества, което е индикация за среден риск от вреди към обществото.

            В изготвения план на присъдата като цели са заложени повишаване на уменията за мислене, затвърждаване на трудовите навици и формиране на критично отношение към досегашното криминално поведение.

 

Изготвената ревизия на оценката запазва риска от рецидив в горните граници на ниския риск - З6 т.

Проблемните зони, които са коригирани, в резултат на проведената корекционно-превъзпитателна работа са:

1. Умения за мислене-разсъждава и анализира ситуациите, в които попада и оценява негативните последствия от продължаване на престъпната дейност.

2. Междуличностни проблеми - не са регистрирани докладни записки от служителите на надзорно-охранителния състав за агресивно поведение или други деструктивни прояви.

3. Трудова заетост-системно е ангажиран в трудов процес на 8-часов работен ден. Справя се добре с възложените трудови задачи.

4. Отношение към правонарушението - налице е критично отношение към престъпното деяние и осъзнаване на вината си. Склонен е да преосмисли и промени криминалното си поведение, проявява настойчивост и воля за постигане на промяната.

Рискът от вреди запазва ниските си стойности за служителите, останалите лишени от свобода и самия него. Среден, вероятен, но не непосредствен е рискът от вреди за обществото. 

В резултат на проведената индивидуално - корекционна работа с л. св. Г. в 30 настъпват промени в следните зони:

-        Нагласи - поема отговорност за извършеното престъпление. Изразява съжаление за деянието;

-        Начин на живот и обкръжение - дистанцира се от проблемните лишени от свобода в общежитието;

-        Трудова дейност - В 30 „Враца“ л.св. Г. има постоянна трудова заетост.  Работи в служебния стол като мияч на 8-часов работен ден.

Л. св. Г. не е допускал да бъде дисциплинарно санкционирано от пенитенциарните служители. Награждаван е, както следва:

Със Заповед №Л-1978/09.09.2020г. е награден от Началника на общежитието с „писмена похвала“ на основание чл. 98,  т.1 ЗИНЗС за съвестно и качествено изпълнение на поставените трудови задачи.

При поставяне на индивидуални задачи е стриктен и изпълнителен. Няма регистрирани случаи на неизпълнение или лошо изпълнение на възложената работа. За времето на престой в затворническото общежитие, лишения от свобода С.Г. поддържа контакт с майка си, която редовно го подкрепя, както финансово, така и морално.

По отношение на заложената цел, която е фокусирана върху затвърждаването на трудовите навици на л. св. Г., същият е устроен на работа в кухнята на затворническата администрация и продължава да работи и в момента. Изпълнява съвестно и отговорно задълженията си. Демонстрира трайна мотивация за участие в трудов процес и поддържа добро ниво на хигиена в работата си.

Поставените цели в зоната „Нагласи“ са постигнати в пълен обем. При извършената преценка на миналото поведение, лишения от свобода С.Г. съжалява за деянието си и е критичен към извършеното престъпление.

Има толерантно отношение към длъжностните лица и изпълнява техните разпореждания. Избягва конфликтните ситуации и лишените от свобода с деструктивни прояви.

Има постоянно жилище, а социалните контакти са съхранени.

Съгласен е със заложените цели и задачи в плана на присъдата, които са изпълнени в пълен обем. Има формирани трудови навици и е ангажиран ежедневно с трудова дейност.

Налице е критично отношение към извършеното престъпление, правилно формулиране на проблемите и създаване на алтернативи за тяхното решаване по законен начин.

В голяма степен е осъзнал вината си, преосмислил е миналото си поведение и декларира желание и готовност за водене на социално приемлив начин на живот.

От горните доводи може да се направи обосновано заключение, че при наличните данни за ниски стойности на риск от вреди, нагласа за спазване на реда и дисциплината, поведение, насочено към оползотворяване по смислен начин престоя в затвора, лишеният от свобода е дал доказателства за своето поправяне.

            На основание горните доводи, съдът приема, че отговаря на изискванията на чл. 439а НПК, поради наличие на двете материално-правни предпоставки по чл. 70 НК за условно-предсрочно освобождаване от неизтърпяната част на наложеното наказание.

            Воден от горното и на основание чл. 440 НПК, Врачанският окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

            ОСВОБОЖДАВА УСЛОВНО ПРЕДСРОЧНО осъдения С.Г.Г. - роден на *** ***, с постоянен адрес ***, българин, български гражданин, със средно образование, неженен, осъждан, понастоящем в Затвора гр. Враца, с ЕГН **********, от изтърпяване на наложеното наказание лишаване от свобода, наложено му с протоколно определение по НОХД № 496/ 19г. по описа на PC - Лом за срок от 5 месеца. С определение от 20.02.2020г. по горепосоченото дело е приведено по реда на чл. 68, ал. 1 НК наказание в размер на 4 месеца „ЛС“ по НОХД № 214/18г. на PC - Лом - изтърпяно за периода от 27.02.2020г. до 20.06.2020 г., с остатък в размер на 6 (шест) дни.

            На основание чл. 70, ал.6 НК ОПРЕДЕЛЯ на С.Г.Г. изпитателен срок в размер на неизтърпяната част от наложеното наказание, а именно 6 (шест) дни.

            ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване или протестиране в 7-дневен срок от днес, като същото подлежи на незабавно изпълнение след изтичане на срока за обжалване, освен ако е подаден частен протест, който не е в интерес на осъдения.

ПРЕПИС от определението след влизането му в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца, както и на РС гр. Плевен – Бюро „Съдимост“ за отметка в бюлетина на осъдения С.Г.Г..

 

 

                                                                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: