Решение по дело №11453/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 261636
Дата: 16 май 2022 г.
Съдия: Даниела Петрова Попова
Дело: 20201100111453
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 22 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№..............

 

гр. София, 16.05.2022 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, I - 18 състав, в открито съдебно заседание на двадесет и осми април през две хиляди и двадесет и втора година, в състав:

съдия: даниела попова

при секретар       ИРЕНА АПОСТОЛОВА

като разгледа докладваното от съдия ПОПОВА гражданско дело11453 по описа за 2020 г.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Предявен е иск с правна квалификация чл. 2, ал.1, т.3, ЗОДОВ - за осъждане на ответника да заплати обезщетение за претърпени вреди /имуществени и неимуществени/ от действия на ответника по ДП №175/2012г.

Ищецът твърди, че досъдебното производство е образувано по сигнал от М.С.С.на 17.10.2012г., за престъпление по чл.143 от НК срещу неизвестен извършител. Твърди, че макар да е образувано срещу неизвестен извършител, същото фактически се водело срещу него – бил разпитван като свидетел, извършвани били очни ставки, използвани били СРС. Наказателното производство било прекратено на 17.11.2015 г.

Твърди, че това досъдебно производство е послужило като основание за изменение на мярката му за неотклонение по друго наказателно производство – по НОХД № 3585/2012г. на СГС, 12 състав, по което му било повдигнато обвинение за престъпление по чл. 203, ал. 1 вр. с чл. 26 от НК и по чл. 253, ал. 5, вр. ал. 4, вр. ал. 1, п. 1 и 3 във  връзка с чл. 26 от НК, от парична гаранция от 15 000 лева, която внесъл, в „задържане под стража“, при което внесената гаранция била отнета в полза на Държавата.

Твърди, че в резултат на незакон воденото срещу него ДП №175/2012г. са му причинени имуществени вреди – 15000 лева – отнетата в полза на държавата гаранция, както и неимуществени вреди /силен стрес, уронване доброто му име в обществото, накърняване честта и достойнството му, злепоставяне пред семейство, близки и клиенти/ в размер на 50000 лева, чието обезщетяване иска. Претендира разноски

 Ответникът П.на Р Б.оспорва исковете по основание и размер. Поддържа, че ищецът не е претърпял твърдяните от него неимуществени вреди. При условията на евентуалност поддържа, че претендираното обезщетение е в завишен размер. Прави възражение за изтекла давност.

Съдът, като прецени относимите доказателства и доводите на страните, приема за установено следното:

Съгласно чл. 2, ал.1, т.3, от ЗОДОВ държавата отговаря за вредите, причинени на граждани от разследващите органи,  прокуратурата, съда от незаконно обвинение в извършване на престъпление, ако лицето бъде оправдано. За да бъде ангажирана отговорността на държавата по чл. 2, ал.1, т.3, от ЗОДОВ, освен наличие на влязла в сила оправдателна присъда, ищецът следва да докаже и действителното настъпване на вредите, вкл. и техния размер, както и причинна връзка между вредите и незаконното обвинение.

В настоящия случай се претендират вреди, от действия на ответника по ДП №175/2012г., по което ищецът не е бил привличан като обвиняем, като в последствие досъдебното производство е прекратено.

Константна е съдебната практика, че когато срещу лицето не е било повдигнато и предявено обвинение, а наказателното/досъдебното производство водено срещу него е било прекратено, то,  употребеният в чл. 2, ал. 1, т. 3 ЗОДОВ израз „обвинение в извършване на престъпление“ трябва да се тълкува по-широко за нуждите на специалния деликт, а не в тесния му наказателно процесуален смисъл. Когато наказателното производство е образувано срещу определено лице /какъвто обаче не е настоящия случай/, а впоследствие производството бъде прекратено поради това, че извършеното деяние не е престъпление, е осъществен съставът на чл. 2, ал. 1, т. 3 ЗОДОВ. Лицето, срещу което е образувано наказателно производство, търпи вреди от проведеното срещу него наказателно преследване и в случаите, когато производството е прекратено без да му е повдигнато обвинение /така решение № 353/06.11.2015 г. на ВКС по гр.д. № 892/2015 г., IV г.о., решение № 187/13.06.2012 г. на ВКС по гр.д. № 1215/2011 г., III г.о., решение № 341/05.10.2012 г. на ВКС по гр.д. № 1310/2011 г., IV г.о./. Също в решение № 35/16.02.2016 г. на ВКС по гр.д. № 5215/2015 г., III г.о. е прието, че без значение за възникване на отговорността е обстоятелството дали прекратяването и извършено преди или след като на лицето е било повдигнато обвинение.  Важен е фактът на засягане на личната сфера, който настъпва от момента, в който спрямо съответното лице се извършват действия във връзка с образуваното срещу него наказателно производство – а не формалното му привличане в качеството на обвиняем /чл. 54 НПК/ по реда на НПК. Затова когато досъдебното производство е образувано срещу конкретно лице /с посочване на името му/ и то е разпитано като свидетел /т.е. извършено е действие по разследване срещу него с участието му/, въпреки че не е било привлечено като обвиняем по предвидените форма и ред, следва да се счита, че е ангажирана наказателната му отговорност и че от проведеното срещу него наказателно преследване до прекратяване на досъдебното производство поради неизвършване на деянието или поради неговата несъставомерност то може да претърпи вреди, отговорна за които е държавата на основанието по чл. 2, ал. 1, т. 3 ЗОДОВ.

Настоящият случай обаче не е такъв, а позоваването на ищеца на сочената практика на ВКС е неправилно.

От приложеното по делото досъдебно производство №175/2012г. се установява, че същото е образувано на 17.10.2012г. срещу „неизвестен извършител” за престъпление по чл.143 от НК. Вярно е, че в хода на разследването е извършен разпит на ищеца и е проведена очна ставка, но тава е станало единствено и само в качеството му на свидетел. Досъдебното производство не е образувано срещу конкретно лице / в случая ищеца/, поради което и независимо от това, че наказателното производство е прекратено, не може да се ангажира отговорността на ответника по чл. 2, ал. 1, т. 3 ЗОДОВ.

За пълнота на изложението и по изложените вече съображения, следва да бъде посочено и това, че отговорността на ответника не може да бъде ангажирана и по чл.2, ал.1, т.2, от ЗОДОВ. Действително, съгласно соченото от ищеца решение № 187 от 13.06.2012 г. на ВКС по гр. д. № 1215/2011 г., III г. о., ГК, неотносимо обаче към настоящия случай, е прието също, че: "Употребеният в чл. 2, ал. 1, т. 2 ЗОДОВ израз "обвинение в извършване на престъпление" трябва да се тълкува по-широко за нуждите на специалния деликт, а не в тесния му наказателно процесуален смисъл. Когато наказателното производство е образувано срещу определено лице, а впоследствие производството е прекратено поради това, че извършеното деяние не е престъпление, е осъществен съставът на чл. 2, ал. 1, т. 2 ЗОДОВ. Лицето, срещу което е образувано наказателно производство, търпи вреди от проведеното срещу него наказателно преследване и в случаите, когато производството е прекратено без да му е повдигнато обвинение".И в този случай обаче е необходимо в постановлението за образуване на наказателното производство изрично до е посочено лицето, срещу което се води, което не е установено по делото.

Поради това, не са налице предпоставките по ЗОДОВ за ангажиране отговорността на Прокуратурата. Досъдебно производство № 175/2012г. не е водено срещу ищеца, не е образувано срещу него, поради което и независимо от прекратяването му, ищецът не търпи вреди, подлежащи на обезщетяване от ответника. Искът не е доказан по основание и следва да бъде отхвърлен, без да се разглеждат останалите елементи от състава /претърпени имуществени и неимуществени вреди – за което са събрани доказателства/, както и останалите доводи на ответника, в т.ч. и за погасяване претенцията по давност.

Неоснователността на главната претенция прави неоснователна и акцесорната такава за лихва, която също подлежи на отхвърляне.

При този изход на делото разноски на ищеца не се дължат.

Така мотивиран, съдът

 

РЕШИ:

 

 

ОТХВЪРЛЯ предявения от А.П.Ч., ЕГН **********,***, срещу П.НА Р.Б.гр.София, ул.*****, иск по чл. 2, ал.1, т.3 от ЗОДОВ – за заплащане на сумата от 15 000 лева – обезщетение за имуществени вреди, ведно със законната лихва от 05.11.2012г. до окончателното плащане, както и сумата от 50 000 лева – обезщетение за неимуществени вреди, ведно със законната лихва от 22.10.2012г. до окончателното плащане, които се твърди да са търпени във връзка с ДП №175/2012г. по описа на ГД БОП.

ОТХВЪРЛЯ молбата на А.П.Ч., ЕГН **********,***, за присъждане на разноски по делото.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Софийския апелативен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

СЪДИЯ: