Решение по дело №422/2017 на Районен съд - Самоков

Номер на акта: 175
Дата: 7 септември 2018 г. (в сила от 12 февруари 2019 г.)
Съдия: Марина Трифонова Цветкова
Дело: 20171870200422
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 юни 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е  170

гр.Самоков, 07.04.2018г.

В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А

Самоковският районен съд ,втори състав, в публичното съдебно заседание, проведено на двадесет и първи ноември две хиляди и седемнадесета година в състав:

РАЙОНЕН СЪДИЯ: МАРИНА ТРИФОНОВА

при участието на секретаря Параскева Георгиева, като разгледа докладваното от съдия Трифонова АНД.№ 4.. по описа на Самоковски районен съд за 2017 година, за да се произнесе взе предвид следното:

П.Б.Б. *** е обжалвал с оплаквания за неправилност и незаконосъобразност наказателно постановление 7../......2016 год. на Директора на Регионална Дирекция по горите-София,с което на основание чл.257,ал.1,т.2,пр.3 от Закона за горите му е наложена глоба в размер на 300 лева за извършено нарушение на чл. 9а от Наредба № 1 от 30.01.2012 г. за контрола и опазването на горските територии,вр. т.19д от Заповед 3.. от ...02.2016 год. на Изпълнителния директор на Изпълнителна агенция по горите. В жалбата се развиват Иван на процесуалните правила.Твърди,че е налице противоречие между описаното нарушение и посочените за нарушени подзаконови разпоредби.Жалбоподателят твърди ,че не е присъствал при извършване на проверката и при съставяне на акта за установяване на административно нарушение.АУАН е съставен в негово отсъствие ,без да е уведомен и поканен.Иска се изцяло отмяна на обжалваното наказателно постановление.

         Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

В съдебно заседание жалбоподателят, чрез упълномощеният си представител адв.Карабонева , заявява становище за незаконосъобразност на обжалваното наказателно постановление и моли да бъде отмнено.

Административно-наказващият орган- Директорът на РДГ-София се представлява от юрисконсулт И., който оспорва жалбата и моли съда потвърди издаденото наказателно постановление.Счита,че жалбата е депозирана в съда след изтичане на преклузивния седемдневен срок от уведомяването на жалбоподателя за процесното наказателно постановление при условията на чл.58,ал.2 от ЗАНН.

Съдът, като провери законосъобразността на атакувания административен акт и обсъди събраните по делото доказателства във връзка с доводите на страните ,намери за установено следното :

Видно от обжалваното наказателно 7../......2016 год. на Директора на Регионална Дирекция по горите-София, на основание чл.257, ал.1, т.2, пр. 3 от Закона за горите му е наложена глоба в размер на 300 лева за извършено нарушение на чл. 9а от Наредба № 1 от 30.01.2012 г. за контрола и опазването на горските територии, вр. т.19д от Заповед 3.. от ...02.2016 год. на Изпълнителния директор на Изпълнителна агенция по горите, затова ,че на 20.05.2016 год. в 14.10 часа нарушителят П.Б.Б. в качеството си на лице по чл.211,ал.2,т.1 от Закона за горите –помощник лесничей при ТП ДГС-Самоков е издал от временен склад, подотдел 774”к”, м.”Г.”, ГСУ Г., землището на с.Г. ,община Самоков превозен билет 4.../00.../6YZT9WZ от 20.05.2016 год. в нарушение на разпоредбата на чл.9аот Наредба № 1от  30.01.2012 год. за контрола и опазване на горските територии, като не е спазил реда и условията за попълване на превозен билет , определени със Заповед 3.. от  ...02.2016 год. на Изпълнителния директор на ИАГ- не е вписал регистрационния номер на превозното средство ,с което е транспортиран с товарен автомобил „У.” ,с регистрационен № .. .... ..,объл занаятчийски материал и трупи за бичене от смърч.

         Наказателното постановление е издадено въз основа на акт 7../07.06.2016 год. за установяване на административно нарушение от С.В.Й.-на длъжност старши специалист горски инспектор при РДГ-София и констативни протоколи 108... от  20.05.2016 год., № 108687 от 06.06.2016 год. и 108... от 07.06.2016 год.Актът е съставен в присъствието на един свидетел-В.В.В..Нарушителя е отказал да подпише АУАН и да получи препис от същия, като на основание чл. 43, ал.2 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН) това е удостоверено с подписа на един свидетел – К.Р.Д.-***.Съгласно Доклад от 07.06.2016 г. на С.В.Й. *** ,на 06.06.2016 год. е уведомил по телефона П.Б.Б. за съставения КП № 108... от 20.05.2016 год. и че ще му бъде съставен акт за констатираното нарушение на 07.06.2016 год.Нарушителят е отказал да присъства на при съставяне на акта и е отказал да подпише акта .

В АУАН е отразено,че нарушителят П.Б.Б. като лице по чл.211,ал.2,т.1 от Закона за горите е издал от временен склад на подотдел 774 „к”,м.”Г.”,землището на с.Г. ,община Самоков превозен билет 4.../00.../6YZT9WZ от 20.05.2016 год., като не е попълнил коректно регистрационния номер на превозно средство /без да се посочват вида и регистрационния номер на превозното средство/ ,с което е нарушил чл. 9а от Наредба № 1 от 30.01.2012 г. за контрола и опазването на горските територии, вр.т.19д от Заповед 3.. от ...02.2016 год. на Изпълнителния директор на Изпълнителна агенция по горите.

Установи се от събраните по делото писмени и гласни доказателства, че при извършена проверка, от служители на РДГ -София, на товарен автомобил "У." с peг. № .. .... .., управляван от Ахмет Хасан, е установено, че същият транспортира объл занаятчийски материал и трупи за бичене от смърч, който е бил придружен с превозен билет 4.../00.../6YZT9WZ от 20.05.2016 год, издаден в нарушение на т.19д от Заповед 3.. от ...02.2016 год. на Изпълнителния директор на Изпълнителна агенция по горите.

От проверката на приложения по преписката гореописан превозен билет е установено, че описаният регистрационен номер на превозното средство е изписан погрешно .. .... .., вместо .. .... ...Видно от това, превозния билет е издаден в нарушение на т.19д от Заповед 3.. от ...02.2016 г. на Изпълнителния директор на ИАГ, с която е утвърден образеца на превозните билети и реда за тяхното попълване, във връзка с чл. 9а от Наредба № 1 от 30.01.2012 г. за контрола и опазването на горските територии.

При така установената фактическа обстановка съдът прави следните правни изводи:

По допустимостта на жалбата.

Жалбата, въз основа на която е образувано настоящото производство е депозирана от активно легитимирано лице.Подадената жалба е процесуално допустима, тъй като не са представени доказателства от въззиваемата страна за надлежно връчване на НП на нарушителя. Приложима е нормата на чл. 58, ал.1 от ЗАНН, според която НП се връчва лично на нарушителя.

Разпоредбата на чл. 58, ал. 2 ЗАНН урежда хипотеза на връчване на наказателно постановление, когато нарушителят не се намери на посочения от него адрес и новият му адрес е неизвестен, като съгласно цитираната разпоредба в този случай наказващият орган отбелязва тези обстоятелства на наказателното постановление и същото се счита връчено от деня на отбелязването.Предвидената възможност за връчване представлява санкция срещу недобросъвестното поведение на нарушителя, който е променил адреса си и не е изпълнил задължението си да заяви новия си адрес.За да се приложи тази разпоредба обаче, следва да са установени кумулативно предвидените предпоставки: нарушителят да не е намерен на посочения от него адрес и едновременно с това новият му адрес да не е известен, като съгласно трайната съдебна практика приложимостта на чл.58, ал.2 ЗАНН не се обуславя от инцидентно ненамиране на жалбоподателя на адреса,а от положителното установяване, че същият е променил трайно местопребиваването си.В настоящият случай. Въззиваемата страна не ангажира доказателства за наличието на предпоставките по чл.58,ал.2 от ЗАНН - че жалбоподателят е търсен на адреса, който е съобщил, но трайно не е намиран на същия.НП е било изпратено по пощата на посочения адреса–гр.Самоков, кв.”С.”, бл.., вх.Б, ет. 2, ап..., като известието за доставка е върнато в цялост ,с отбелязване ,че получателят се е преместил на друг адрес.По делото липсват данни ,че жалбоподателят трайно е променил местопребиваването си ,както и че новият му адрес е неизвестен.Дори и да бяха налице такива данни липсва, отбелязване на тези обстоятелства от наказващия орган на наказателното постановление

Предвид горното не се установи, че законосъобразно обжалваното наказателно постановление е връчено в хипотезата на чл. 58, ал. 2 ЗАНН. Установи се от приложената по делото разписка за връчване на наказателно постановление , че същото е връчено лично на жалбоподателя на 23.05.2017 год., от когато тече срокът по чл.59,ал.2 от ЗАНН, поради което и депозираната жалба следва да бъде разгледана по същество, като подадена в срок

В хода на административно-наказателната процедура се установи, че  са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, довели до ограничаване на правата на административнонаказаното лице. Административно-наказателното производство е започнало, протекло е и е приключило в нарушение на процесуалните изисквания на ЗАНН.При съставяне на акта за установяване на административно нарушение и издаване на наказателното постановление, са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, което е достатъчно основание за отмяна на наказателното постановление, без да е необходимо да се разглеждат въпросите по съществото на делото.Съдът намира, че е допуснат порок при отразяването на изискванията на чл. 42, т. 4 от ЗАНН, във връзка с чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН, предвид описанието на нарушението и обстоятелствата, при които то е извършено.Съгласно разпоредбата на чл. 42, т. 4 ЗАНН, актът за установяване на административно нарушение трябва да съдържа описание на нарушението и обстоятелствата, при които е било извършено.Издаденият акт е нередовен от външна страна, тъй като при съставянето му е допуснато нарушение на чл. 42, т. 4 ЗАНН, а именно липсва описание на нарушението и не са посочени обстоятелствата, при които е извършено административното нарушение.Актосъставителят е отразил,че жалбоподателят не е попълнил коректно регистрационния номер на превозното средство в издадения от него превозен билет 4.../00.../6YZT9WZ от 20.05.2016 год., без никъде да са посочени вида и регистрационния номер на превозното средство/ и в какво се изразява некоректното попълване на посочените данни. В обстоятелствената част на акта е изписана една фактическа обстановка, а в тази на НП - друга.

Нарушението на чл. 42, т. 4 и т 5 от ЗАНН при издаване на АУАН е съществено тъй като на практика липсва описание на нарушението, обстоятелствата при които е извършено, конкретните факти, чрез които са се осъществили обективните и субективни признаци на приписваното на жалбоподателя нарушение и разпоредбите от закона които са нарушени, което е накърнило защитата на жалбоподателя по въпроса за деянието което му е вменено, обстоятелствата при които е извършено. Непосочването и на един от съставомерните факти ,чрез които се е осъществило нарушението означава неописване на нарушението и обстоятелствата, при които е било извършено, което директно нарушава чл. 42, т. 4 от ЗАНН при съставяне на АУАН и чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН. Най–важното и задължително при описание на нарушението и обстоятелствата ,при които е извършено е посочването на фактите ,чрез които са се осъществили всички признаци от състава на нарушението. Такова конкретизиране липсва в АУАН.

Следва да се отбележи , но при описаното по-горе нарушение на чл. 42, т. 4 и 5 от ЗАНН при това съдържание на акта за първи път конкретно описание на нарушението е направено в НП, а това е недопустимо. В случая за първи път нарушението е конкретно описано в НП и е обезмислена цялата процедура по установяване на нарушението и предвидените в нея гаранции за осъществяване правото на защита по констатациите в АУАН.Само на това основание наказателното постановление подлежи на отмяна като незаконосъобразно

По горните съображения за допуснати в хода на административно-наказателното производство съществени процесуални нарушения, атакуваното НП е незаконосъобразно и следва да бъде отменено, без съдът да изследва въпроса за неговата материална законосъобразност.

Мотивиран от изложеното,съдът

Р  Е  Ш  И:

ОТМЕНЯ на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН наказателно постановление 7../......2016 год. на Директора на Регионална Дирекция по горите-София, с което на П.Б.Б. *** ,на основание чл.257, ал.1, т.2, пр. 3 от Закона за горите му е наложена глоба в размер на 300 лева за извършено нарушение на чл. 9а от Наредба № 1 от 30.01.2012 г. за контрола и опазването на горските територии, вр. т.19д от Заповед 3.. от ...02.2016 год. на Изпълнителния директор на Изпълнителна агенция по горите.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд - София област в 14-дневен срок от получаване на съобщението от страните .

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: