Разпореждане по дело №2707/2013 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 10181
Дата: 3 септември 2013 г.
Съдия: Иван Христов Режев
Дело: 20135530102707
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 7 юни 2013 г.

Съдържание на акта

                                                                                              

Р  А  З  П  О  Р  Е  Ж  Д  А  Н  Е

 

        Номер                   Година   03.09.2013              Град  Стара Загора

 

СТАРОЗАГОРСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД                                 XII  ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ

На трети септември                                                                                         Година 2013 

в закрито съдебно заседание в следния състав:

                                                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:  И. Р.

Секретар:                 

Прокурор:                                   

като разгледа докладваното от съдията Р. гражданско дело номер 2707 по описа за 2013 година и за да се произнесе взе предвид следното:

 

            След изтичане на срока по чл. 131, ал. 1 от ГПК, в който ответникът не е подал писмен отговор, съдът намери, че следва да внесе и насрочи делото за разглеждане в открито съдебно заседание, да изготви писмен доклад и прикани страните към спогодба, като им разясни преимуществата й (чл. 312, ал. 1, т. 1-3 от ГПК).

За изясняване на делото от фактическа страна следва да се приемат като относими, допустими и необходими писмени доказателства, представените с исковата молба писмени документи, каквито ответникът не е представил по делото (чл. 312, ал. 1, т. 4 от ГПК).

Доколкото нуждата от издръжка е винаги конкретна, то следва да се отхвърли като неотносимо искането на ищцата в исковата й молба за назначаване по делото на съдебно – счетоводна експертиза, която да изчисли размера на необходимите средства за издръжка средно месечно, тъй като за отговор на този въпрос не са необходими специални знания в областта на счетоводната отчетност, та да е нужно назначаването на такава експертиза по делото за отговора им (чл. 195, ал. 1 от ГПК). Нуждата на малолетното дете на страните от издръжка, която е показател за размера й, ищцата следва да установи с други относими доказателства, а не с исканата експертиза. 

Доколкото все за едни и същи обстоятелства ищцата иска да й се предостави възможност да води за разпит в съдебно заседание двама свидетели, следва с оглед нормата на чл. 159, ал. 2 от ГПК да й се даде възможност да води за разпит в съдебно заседание едно лице, което съдът да допусне и разпита в същото в качеството на свидетел, а другия посочен от нея свидетел ще бъде допуснат, ако воденият не установи тези спорни факти.

Следва да се укаже на страните, че настоящото производство ще се разглежда по реда на Глава 25 от ГПК „Бързо производство” (чл. 314, ал. 2 от ГПК).

Препис от настоящото разпореждане следва да се връчи на страните и Д.. На ищцата не може да се изпрати препис от отговор, тъй като такъв ответникът не е подавал. Страните следва да се приканят към постигане на спогодба по делото, като им се разяснят преимуществата й.

Следва да се укаже на страните в едноседмичен срок от получаване на препис от разпореждането да вземат становище във връзка с дадените указания и доклада на делото, и предприемат съответни процесуални действия, както и последиците от неизпълнение на указанията (чл. 312, ал. 2 от ГПК).         

 

Воден от горните мотиви и на основание чл. 312 от ГПК, съдът

 

Р  А  З  П  О  Р  Е  Д  И:

 

            ВНАСЯ делото в открито съдебно заседание и го НАСРОЧВА за 24.09.2013 г. от 9.45 часа, за която дата и час да се призоват страните и Дирекция „Социално подпомагане” Стара Загора.

 

ДОКЛАДВА делото, както следва: обстоятелствата, от които произтича претендираното от ищцата, като майка и законен представител на малолетното дете на страните, негово право на издръжка са, че с ответника живели на съпружески начала около 2 години и половина, през време на което им съжителство се родило на --- г. и детето им П.Г.И.. След раждането му заживели при родителите на ответника в П.. Ответникът обаче, изобщо не полагал грижи за детето. Теглил от банкомат преведените детски надбавки и ги харчел за свои нужди. Ищцата била принудена да отидела да живее при нейните родители в с. П., а ответникът идвал там, като й се молел и обещавал, че ще се оправи. Ищцата се връщала при него, но всичко се повтаряло отново и била принудена отново да отиде да живее с детето при родителите й в с. П.. След раждането му се събирали не повече от два месеца, които тя да била прекарала в П., до края на м. март 2013 г., когато окончателно се пренесла да живее при родителите си. Ответникът се събрал да живее с друга жена - Д.И.. Още от раждането па дъщеря им той не бил оказвал никаква помощ при отглеждане й, не проявявал загриженост и интерес. За отглеждането на детето им се грижила само ищцата, въпреки че й били необходими много грижи и средства. Като се имали предвид тези обстоятелства и нужди на малолетното им дете и възможностите на ответника да заплащал издръжка в по-голям размер от определената в чл. 142, ал. 2 от СК минимална такава за едно дете, следвало същият да заплаща издръжка в размер на 180 лева, като на основание чл. 149 от СК същата следвало да бъде заплащана за минало време, от момента на раждане на детето - --- г.

Искането е да се осъди ответника да заплаща на малолетното си дете, чрез ищцата, като негова майка и законен представител, ежемесечна издръжка в размер на 180 лева считано от --- г. до настъпване на законни основания, за нейното изменяване или прекратяване. Претендира за сторените по делото разноски.

Правна квалификация на предявения иск - чл. 143, ал. 2, във вр. с чл. 149 от СК.

В срока по чл. 131, ал. 1 от ГПК ответникът не е подал писмен отговор, не е взел становище по предявения иск, не е претендирал самостоятелни права и възражения, не е посочил и представил доказателства.

Доколкото не се признават, съдът намира, че са спорни и следва да се докажат твърдените от ищцата, като майка и законен представител на малолетното дете, горепосочени обстоятелства в исковата й молба, а доказателствената тежест за установяването им се носи от същата по делото, тъй като на тях е основала предявения иск.

 

ОТХВЪРЛЯ като неотносимо искането на ищцата в исковата й молба за назначаване по делото на съдебно – счетоводна експертиза, която да изчисли размера на необходимите средства средно месечно за издръжка, свързани със закупуване на дрехи, пелени, хумана, ползването на електричество и осигуряването на средства за храна.

 

ДАВА възможност на ищцата да води най-късно в насроченото за разглеждане на делото съдебно заседание едно лице, което съдът да допусне и разпита в същото в качеството на свидетел за установяване на обстоятелствата, посочени в исковата й молба, а другия посочен от нея свидетел ще бъде допуснат, ако разпитаният не установи тези спорни факти.

 

ПРИКАНВА страните към постигане на спогодба по делото, като им разяснява, че всяко доброволно разрешаване на спора би било по - благоприятно за тях, тъй като чрез взаимни отстъпки биха могли да постигнат взаимно удовлетворяване на претенциите си по собствена воля, освен което при спогодба се дължи и половината от дължимата се за производството държавна такса.

 

РАЗЯСНЯВА на страните възможността да разрешат спора си и чрез медиация (доброволна и поверителна процедура за извънсъдебно решаване на спорове), като се обърнат към съответен медиатор, вписан в единния публичен регистър на медиаторите към министъра на правосъдието.                    

 

ПРИЕМА като писмени доказателства по делото следните заверени преписи от: удостоверение за раждане и декларация  за СИС на ищцата.

 

            УКАЗВА на страните, че делото ще се разглежда по реда на Глава ХХV от ГПК „Бързо производство”, по реда на която не може да се предявяват насрещни искове, да се привличат трети лица и предявяват искове срещу тях.

 

            УКАЗВА на страните в едноседмичен срок да вземат становище във връзка с дадените указания и доклада на делото, както и да предприемат съответни процесуални действия, като ги предупреждава, че ако в дадения срок не изпълнят указанията на съда, ще загубят възможността да направят това по-късно в процеса, освен ако пропускът им се дължи на особени непредвидени обстоятелства.

 

            ПРЕПИС от настоящото разпореждане да се връчи на страните и Д., като ДСП се връчи и препис от исковата молба с приложенията към нея, а в призовката й се укаже и необходимостта да представи по делото социален доклад, с който да вземе своето становище по закрила правата и интересите на малолетното дете на страните в настоящото производство.

 

            ДЕЛОТО да се докладва при постъпване на искания от страните във връзка с указанията и доклада.

 

            РАЗПОРЕЖДАНЕТО не подлежи на обжалване.  

 

                                                     РАЙОНЕН СЪДИЯ: