Решение по дело №316/2013 на Районен съд - Асеновград

Номер на акта: 254
Дата: 1 ноември 2013 г. (в сила от 27 ноември 2013 г.)
Съдия: Стефка Томова Пашова
Дело: 20135310200316
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 април 2013 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

Град Асеновград, 01.11.2013г.

 

Четвърти наказателен състав с председател: Стефка Пашова, като разгледа в публично съдебно заседание на 30.10.2013г.- тридесети октомври две хиляди и тринадесета година, при участието на секретаря С.К., нахд № 316.13г. по описа на АРС, четвърти наказателен състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производство по чл. 59 и следващите от ЗАНН.

Оспорено е НП №  16 – 1602440 от 08.03.2013г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“- град Пловдив, с което на Т.И.П., ЕГН – ********** ***, е наложена имуществена санкция в размер на 2 000 лева, за нарушение по чл.62 ал.1вр.чл. 1 ал.2 от  „Кодекса на труда“.

В съдебно заседание жалбоподателката се представлява от адвокат Л.. Той пледира за отмяна на НП поради неправилност и незаконосъобразност на същото. Изтъква,  че лице, за което е посочено, че е пработила във фермата на жалбоподателката с тези три имена и посочено непълно ЕГН не съществува на територията на РБ, а нарушението не е извършено, тъй като кравефермата на доверителката му се стопанисва и   животните в нея се отглеждат от членовете на нейното семейство.

Счита, че е допуснато съществено нарушение на административно-производствените  правила, поради това, че административно-наказващият орган не е обсъдил възраженията, депозирани от жалбоподателката  и не е изложил мотиви за тях в издаденото НП.

Въззиваемата страна - Дирекция на ОИТ- Пловдив, редовно призована, се представлява от ЮК М.. Тя пледира за потвърждаване на обжалваното НП, като постановено при спазване на административно-производствените правила и като законосъобразно. Изтъква, че нарушението е извършено и законосъоразно е било преценено като немаловажно.

При преценка за спазване на административно-производствените правила, съдът намери следното:

АУАН е съставен на 19.11.2012г. за нарушение, извършено на 26.10.2012г., а НП за него е издадено на  08.03.2013г., с което съдът намери, че са спазени сроковете по чл. 34 ал.1 от ЗАНН.

АУАН е съставен в присъствието на свидетел на установяване на нарушението и на нарушителя, екземпляр от същия му е надлежно връчен с разяснени му права на възражения.

АУАН съдържа изискуемите от чл. 42 от ЗАНН реквизити, а НП – тези по чл. 57 ал.1 от ЗАНН.

Съдът констатира допуснато съществено нарушение на административно-производствените правила, даващо основание за отмяна на НП само на това основание.

То се изразява в следното:

В обжалваното НП е посочено, че нарушителят- Т.И.П. като земеделски производител е извършила нарушение по чл. 62 ал.1 вр. Чл.1 ал.2 от „Кодекса на труда“. Тя е идентифицирана с ЕГН и адрес, като никъде в обстоятелствената част на НП не е посочено, тя да е регистрирана като юридическо лице, не е посочено и нейното ЕИК.

Съгласно §1 т.1 от ДР на „Закон за подпомагане на земеделските производители“, "Земеделски производители" са физически и юридически лица, които произвеждат непреработена и/или преработена растителна и/или животинска продукция и продукция от риба и аквакултури, предназначена за продажба.

 

В НП е посочено, че нарушителката Т.П. е извършила нарушението като физическо лице - земеделски производител, за което обстоятелство свидетелства и приетата по делото идентификационна карта /л. 43/, видно от която ЕИК-то за регистрация на същата като земеделски производител е нейното ЕГН.

 

За нарушението по чл. 62 ал.1 вр.чл.1 ал.2 от “Кодекса на труда“ в чл. 414 ал.3 от КТ е предвиденао налагане на имуществена санкция или глоба за Работодател, който наруши разпоредбите на чл. 61, ал. 1, чл. 62, ал. 1 или 3 и чл. 63, ал. 1 или 2.

 

Безспорно е, че земеделската производителка Т.И.П. има качеството на работодател по силата на §1 т.1 от ДР на КТ, с оглед на това, че това качество може да има не само юридическо, но и физическо лице.

 

По отношение на административното наказание като вид обаче, е налице разграничение досежно ангажирането на административна обективна и безвиновна отговорност на работодател – юридическо лице и ангажиране на административна виновна отговорност на пработодател- физическо лице. В първия случай се налага по силата на чл. 83 от ЗАНН имуществена санкция, а във втория – глоба.

Това са две различни по вид административни наказания, имащи отделна регламентация както в ЗАНН като общ закон, така и в отделните специални закони, които имат и различен правен режим.

 

С оглед на гореизложеното, като е ангажирал административно-наказателната отговорност на жалбоподателката Т.И.П.  като физическо лице - земеделски производител, но е наложил за това нарушение като вид наказание - имуществена санкция, а не глоба, административно-наказващият орган е постановил едно НП при допускане на съществени нарушения на административно-производствените правила, изразяващо се в противоречие между описателна част и диспозитив в обжалваното НП. Това обстоятелство води и до незаконосъобразност на обжалваното НП, поради нарушаване на закона, регламентиращ вида на административно-наказателната отговорност на субектите на административно нарушение.

 

Тези две основания обезмислят разглеждане на делото по същество и произнасяне по фактите и налагат пълната отмяна на обжалваното НП.

 

С оглед горното и на основание чл. 63 ал.1 от ЗАНН,

Съдът

 

РЕШИ:

 

 ОТМЕНЯВА НП №  16 – 1602440 от 08.03.2013г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“- град Пловдив, с което на Т.И.П., ЕГН – ********** ***, е наложена имуществена санкция в размер на 2 000 лева, за нарушение по чл.62 ал.1вр.чл. 1 ал.2 от  „Кодекса на труда“.

 

 

Решението да се съобщи на жалбоподателката и на Въззиваемата страна.

Същото подлежи на обжалване в 14- дневен срок от съобщаването му на страните пред Административен съд- град Пловдив, по реда на глава 12 от АПК, на касационните основания, регламентирани в НПК.

 

 

Районен съдия: