Решение по дело №1302/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1282
Дата: 4 юли 2023 г. (в сила от 4 юли 2023 г.)
Съдия: Дарина Стойкова Матеева
Дело: 20237180701302
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 май 2023 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

№ 1282

 

гр. Пловдив, 04.07.2023 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Пловдив, XXVI касационен състав, в публично съдебно заседание на двадесет и девети юни две хиляди двадесет и трета година, в състав:

       ПРЕДСЕДАТЕЛ:            МАРИЯ ЗЛАТАНОВА

      ЧЛЕНОВЕ: МИЛЕНА НЕСТОРОВА-ДИЧЕВА

                                                          ДАРИНА МАТЕЕВА

 

при секретаря Д. Й. и с участието на прокурора Д. М., като разгледа докладваното от съдия Матеева КАНД № 1302 по описа на съда за 2023 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/ и глава дванадесета от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/.

 

Образувано е по касационна жалба, предявена от Х.С.С., ЕГН: **********, с адрес ***, чрез пълномощника си адвокат Х., против Решение № 593 от 07.04.2023 г. на Районен съд гр. Пловдив, XVIІ н.с., постановено по АНД № 61 по описа на същия съд за 2023 г., потвърждаващо Наказателно постановление № 22-0432-001711 от 24.11.2022 г. на началник РУ – 01 на  ОДМВР – Пловдив, с което на жалбоподателя са били наложени административни наказания: на основание чл.174, ал.1, т.1 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ – глоба в размер на 500 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца, както и на основание Наредба № – 2539 на МВР са отнети общо 10 точки за нарушение на чл.5, ал.3, т.1 от ЗДвП; на основание чл. 183, ал. 1, т. 1, пр. 3 от ЗДвП –глоба в размер на 10 лева, както и на основание чл. 183, ал. 1, т. 1, пр. 2 от ЗДвП – глоба в размер на 10 лева.

Касаторът счита, че атакуваното съдебно решение е неправилно и необосновано. Твърди се в тази насока, че неправилно първоинстанционният съд не е кредитирал показанията на свидетелите Б. и Г.. Иска се решението на ПРС и НП да бъдат отменени.

Ответникът – Първо РУ към ОД на МВР – Пловдив,  оспорва жалбата като неоснователна и моли да бъде оставена без уважение. Счита постановеното от първоинстанционния съд решение за правилно и законосъобразно. Прави възражение за намаляване на присъдените разноски за адвокатско възнаграждениедо размера на минималното възнаграждение съгласно Наредба № 1 от 2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения.

Участвалият по делото прокурор, представител на Окръжна прокуратура гр. Пловдив, дава заключение, че касационната жалба е неоснователна.

Пловдивският административен съд, като провери законосъобразността на първоинстанционното решение и с оглед обхвата на служебната проверка по чл.218 ал.2 от АПК във връзка с чл.63 ал.1 пр.2 от ЗАНН, намери за установено следното:

Касационната жалба е подадена в рамките на преклузивния срок по чл.211 ал.1 от АПК и от лице, имащо правен интерес - страна в първоинстанционното производство, за която решението е неблагоприятно, поради което е процесуално ДОПУСТИМА.

Разгледана по същество същата се явява НЕОСНОВАТЕЛНА.

Пловдивския районен съд е бил сезиран с жалба предявена от Х.С.С., срещу НП № № 22-0432-001711 от 24.11.2022 г.  началник РУ – 01 на  ОДМВР – Пловдив, с което на жалбоподателя са били наложени административни наказания: на основание чл.174, ал.1, т.1 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ – глоба в размер на 500 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца, както и на основание Наредба № – 2539 на МВР са отнети общо 10 точки за нарушение на чл.5, ал.3, т.1 от ЗДвП; на основание чл. 183, ал. 1, т. 1, пр. 3 от ЗДвП –глоба в размер на 10 лева, както и на основание чл. 183, ал. 1, т. 1, пр. 2 от ЗДвП – глоба в размер на 10 лева.

НП е издадено въз основа на АУАН серия № GA № 8205556 на 05.11.2022г. Обективираните в акта констатации, възприети и възпроизведени в спорното НП, се свеждат до следното:

На 04.11.2022г. жалбоподателят управлявал лек автомобил „Форд Транзит“ ***. Около 23.30 часа в гр.Пловдив ул. “Акад.Петър Динеков“ е бил спрян за проверка от полицейски служители -младши автоконтрольор И.П.. Проверени били документите на водача, както и същия бил тестван за употреба на алкохол с техническо средство –Дрегер Алкотест 7510, с фабричен номер „АRNA 0181”. Показанията на уреда отчели концентрация на алкохол в издишания от водача въздух от 0.73 на хиляда.

На 20.10.2022 г., в 00:10 часа в с. Иганово на кръстовището на ул. 9-та и ул. Димитър Благоев с посока на движение от изток към запад, Ч.е управлявал собствения си лек автомобил “Сузуки Витара“ с рег. № ***, като при проверка на място в 0:19 часа е установено, че водачът управлява с концентрация на алкохол в кръвта над 0.5 на хиляда, а именно 1,20 промила на хиляда, което било установено с техническо средство Дрегер Алкотест 7510 с фабр. номер АRрм-0730. Издаден бил и талон за медицинско изследване № 108513 и бил връчен при отказ в присъствието на свидетел. Водачът не дал кръвна проба.На място отказал да подпише и АУАН,което също станало с подписа на един свидетел.

Процесното административно наказание е наложено при тази фактическа и правна обстановка. Тази фактическа обстановка районният съд е установил въз основа на събраните и приобщени по делото доказателства - показанията на свидетелите И.П. и Д.К., които напълно ясно и точно описват фактическата обстановка и личните си възприятия, както и от писмените доказателства - акта за установяване на административно нарушение, чиято доказателствена сила съдът е приел, че не е била оборена, и от Талон за медицинско изследване № 108513, който не е бил използван, за да се оспори показанието на техническото средство. Въззивният съд е приел също,  по искане на пълномощника на жалбоподателя, в съдебно заседание да се разпитат и  и свидетелите М.Б.и П.Г.. Съдът не е кредитирал показанията им, като е посочил, че единият като жената,с която жалбоподателя живее във фактическо съжителство, а другият неговия колега са заинтересовани от изхода на делото и е логично да се опитват да го защитят в тези свои показания.

Не на последно място РС е обсъдил и представената телефонна  разпечатка, като е посочил, че от нея не може да се докаже тезата на жалбоподателя и защитата. Представената пред настоящата инстанция фактура на мобилен оператор А1 не би могла да бъде приета като доказателство по делото ,тъй като няма характеристиките на такова.Не всеки копиран лист хартия е писмено доказателство,като представянето на доказателства  пред съда се извършва по определен ред  и начин.

С обжалваното пред настоящата инстанция решение, Пловдивският районен съд е потвърдил оспореното пред него НП, като е приел, че жалбоподателят е осъществил от обективна и субективна страна състава на процесното административно нарушение, като при издаване на АУАН и НП не са допуснати съществени нарушения на процесуалния закон.

Според чл. 5, ал. 3, т. 1 от ЗДвП, на водача на пътно превозно средство е забранено: да управлява пътно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда и/или след употреба на наркотични вещества или техни аналози.

Според чл. 174, ал. 1, т. 1 от ЗДвП, наказва се с лишаване от право да управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина, който управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина с концентрация на алкохол в кръвта, установена с медицинско и химическо изследване и/или с техническо средство, определящо концентрацията на алкохол в кръвта чрез измерването му в издишвания въздух: над 0,5 на хиляда до 0,8 на хиляда включително – за срок от 6 месеца и глоба 500 лв.

Фактите по делото са обсъдени по отделно и в тяхната съвкупност. Съобразени са в пълнота както писмените доказателства, така и събраните гласни доказателства по делото.

Въз основа на правилно установената фактическа обстановка, са направени обосновани изводи относно приложението както на материалния, така и на процесуалния закон.

Както фактическите констатации, така и правните изводи, формирани от първостепенния съд, се споделят напълно от настоящата инстанция при условията на чл. 221, ал. 2 от АПК. Това прави излишно тяхното повтаряне.

Относно възведените в касационната жалба възражения, следва да се отбележи, че обосновано и в пълно съответствие със събраните по делото писмени доказателства е извода на първоинстанционния съд, че не следва да бъдат кредитирани показанията на разпитаните по делото свидетели Бочукова и Гешев. Според настоящия касационен състав, от всичко изложено по-горе се налага единствено възможния извод, че фактическите констатации, отразени в съставения АУАН и ползващи се с презумптивна доказателствена сила, съгл. нормата на чл. 189, ал. 2 от ЗДвП, не са оборени и опровергани от събраните по делото писмени и гласни доказателства. От това следва, че деянието, описано в съставения против касатора Асен Росенов Соколов АУАН и възпроизведено в обжалваното наказателно постановление, съдържа всички признаци на административно нарушение по смисъла на чл. 6 от ЗАНН и осъществява както от обективна, така и от субективна страна, състава на описаните административни нарушения от ЗДвП, което влече налагането на съответните административни наказания, предвидени в същия закон

Изложеното до тук налага да се приеме, че решението на районния съд е валидно и допустимо. При постановяването му не се констатират нарушения нито на материалния, нито на процесуалния закон. То ще следва да бъде оставено в сила.

Водим от горното, Съдът

 

                                                         Р  Е  Ш  И  :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 593 от 07.04.2023г., постановено по АНД № 61/23 г. по описа на Районен съд – Пловдив, ХVII н. с

 

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :                                     ЧЛЕНОВЕ :  1.

 

 

                                                                                               2.