Решение по дело №3698/2015 на Районен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 29 март 2016 г. (в сила от 28 април 2016 г.)
Съдия: Минчо Стоянов Минев
Дело: 20152230103698
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 9 октомври 2015 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е  249 

 

                                              29.03.2016г.,  град Сливен

 

 В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СЛИВЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД                     VІ – ти ГРАЖДАНСКИ състав

в публично заседание на 17.03.2016г., в следния състав:

                                                                             Председател: МИНЧО МИНЕВ                                                     

 

секретар: Т.И.

прокурор: 

като разгледа докладваното от СЪДИЯ МИНЧО МИНЕВ

гр.дело 3698 по описа за 2015 година и за да се произнесе, съобрази:

 

 В исковата молба на ”ХЕТА АСЕТ РЕЗОЛЮШЪН АУТО БЪЛГАРИЯ” ООД се твърди, че докато е имало фирма „ХИПО АЛПЕ-АДРИА-АУТОЛИЗИНГ“, на 25.11.2008г. ответника И.С.К. *** издал в негова полза запис на заповед за сума в размер на 10 655.88евро, с падеж на 01.12.2010г. Също, че въпреки, че последния настъпил, мъжа не изпълнил задължението си по него.

Пълномощникът на дружеството излага, че за вземането било депозирано, през 2013г., заявление и Сливенски районен съд му издал, въз основа на тази ценна книга като документ по чл.417 от ГПК, в производството по ч.гр.дело № 1425/2013г. исканите заповед за незабавно изпълнение- № 818/ 29.04.2013г. и изпълнителен лист от същата дата, като на мъжа било разпоредено да му заплати сумата 10 655.88евро, ведно със законната лихва, считано от 26.04.2013г. до изплащането на вземането, както и разноски в заповедното производство в размер 516.83лв. Въз основа на листа било образувано изпълнително при частен съдебен изпълнител, но К. депозирал възражение против заповедта. При това положение и в изпълнение на полученото съобщение от съда, дружеството предявява иск с решение да бъде прието за установено, че ответника му дължи сумите, цитирани в предходното изречение.  

”ХЕТА АСЕТ РЕЗОЛЮШЪН АУТО БЪЛГАРИЯ” ООД претендира сторените от него разноски в настоящото установително производство- 416.83лв., представляващи заплатена държавна такса за образуване на делото, както и юрисконсултско възнаграждение в размер 1 155.23лв.

Ответникът депозира писмено отговор, в който оспорва иска. Счита, че не дължи, тъй като записа на заповед не му е предявен в срока по чл.477 от Търговския закон, а и защото ищеца не е доказал основанието, на което е издадена ценната книга, а без такова основание материализираното в нея изявление е недействително.

В проведеното по делото открито съдебно заседание ищеца се представлява от пълномощник-адвокат, като по същество иска се поддържа. В хода на устните състезания прави и коментар на второто от възраженията на ответника- счита, че не е основателно, тъй като К. не индивидуализира твърдяното правоотношение, което записа на заповед обезпечава: не сочи страни по него, нито пък права и задължения на същите, а дори и кога е бил сключен този договор.

След като обсъди събраните по делото доказателства- поотделно, а и в тяхната съвкупност, съда намери за установено следното от фактическа страна:

От документа, представляващ лист № 15 от материалите по настоящото дело и лист № 6 от ч.гр.д.№ 1425/2013г. съда установи, че на 25.11.2008г. И.С.К. е издал, в гр.София, запис на заповед, с който се задължава срещу представянето му да заплати на „ХИПО АЛПЕ-АДРИА-АУТОЛИЗИНГ“ООД, на падежа – 01.12.2010г., сумата 10 655.88евро. Видно от съдържанието на това писмено доказателство, ценната книга е предявена на задълженото лице на падежа.

Видно от материалите по ч.гр.д.№ 1425/2013г. на Сливенски районен съд, в него се е развило т.н. заповедно производство, образувано по заявление на „ХИПО АЛПЕ-АДРИА-АУТОЛИЗИНГ“ООД, в което на това дружество  са издадени заповед за незабавно изпълнение- № 818/ 29.04.2013г. и изпълнителен лист от същата дата, като на К. е разпоредено да заплати на дружеството сумата 10 655.88евро, ведно със законната лихва, считано от 26.04.2013г. до изплащането на вземането, както и разноски в заповедното производство в размер 516.83лв.

Сред материалите на това производство е и определение № 1361/ 16.06.2015г., с което за ”ХЕТА АСЕТ РЕЗОЛЮШЪН АУТО БЪЛГАРИЯ”ООД е дадено, от СлРС, указание, че трябва да предяви установителен иск за паричното си вземане. Съобщението с това указание е връчено на дружеството на 18.09.2015г.

При справка в интернет-страницата на Търговския регистър, извършена по ЕИК, съда установи, че „ХИПО АЛПЕ-АДРИА-АУТОЛИЗИНГ“ООД е предходната фирма на търговското дружество с ограничена отговорност с настояща ”ХЕТА АСЕТ РЕЗОЛЮШЪН АУТО БЪЛГАРИЯ”.

Така установената фактическа обстановка налага следните правни изводи:

Предявеният иск намира правно основание в текстовете на чл.422 ал.1 и чл.415 от ГПК- предявен е след депозирано от ответника възражение против издадена на дружеството в т.н. заповедно производство, установено в глава тридесет и седма от ГПК, заповед за изпълнение/незабавно/ на парично задължение. В този случай за кредитора пътя за защита на твърдяното право е иска за съществуване на вземането.

Съдът счита, че иска на ”ХЕТА АСЕТ РЕЗОЛЮШЪН АУТО БЪЛГАРИЯ”ООД е основателен. Паричното вземане, предмет на това установителното производство, а по-рано във времето- и на заповедното, ищеца основава на менителничен документ – запис на заповед. Според съда, той е редовен от външна страна. По това ответника не спори. Той удостоверява подлежащо на изпълнение вземане- защото падежа е настъпил и дори записа е предявен на издателя му. Следва да се отбележи, че в тази връзка е едно от възраженията на ответника – счита, че не дължи търсената от него сума, тъй като записа на заповед не му е предявен в срока по чл.477 от Търговския закон. Съдът не може да сподели този довод- защото, видно от самата ценната книга, част от съдържанието й е изявлението на издателя, представляващо последен ред от записа на заповед: „Записът на заповед ми е предявен на 01.12.2010г.“, е удостоверено с подписа на К.. При това записа е предявен в срок- на определения от издателя падеж- на 01.12.2010г.

Ответникът счита, че ищцовото дружество не е спазило срока по чл.477 за предявяване на ценната книга. Съдът обаче е на мнение, че тази разпоредба не е приложима за процесния запис, защото тя касае случаите, в които записа е определен по следния начин- „в определен срок след предявяване”, което е падеж по чл.486 ал.1 т.2 от ТТЗ. А падежа на процесния запис е определен по друг начин- „ на определен ден”, което е падеж по чл.486 ал.1, т.4. Така също, разпоредбата на чл.477 е приложима само за менителницата, а не и за записа на заповед, защото само при менителницата  ценната книга се предявява за приемане!

Според К., той не дължи и защото ищеца не е доказал основанието, на което е издадена ценната книга, а без такова основание, материализираното в нея изявление е недействително. Този довод също не може да бъде споделен. Както съвсем правилно отбеляза пълномощника на търговското дружество, в проведеното по делото открито съдебно заседание, К. не твърди наличието на конкретно каузално правоотношение, което според него обезпечава процесния запис на заповед, в т.ч. не сочи страни по него, нито пък права и задължения на същите, а дори и кога е бил сключен този договор. Т.е., възражението е само принципно, не и по конкретните правоотношения между страните. А не е възможно съда да коментира по същество принципно възражение- от една страна, а от друга- не може да се сподели твърдение, че записа е недействителен, щом не е издаден във връзка с каузално правоотношение. Ако това бе вярно, то се обезсмисля записа на заповед! А той, както и менителницата, представлява основна част от Търговския закон и  същевременно намира широко приложение в търговския и граждански дори оборот. Записът е абстрактна сделка и никое съдебно решение, дори на ВКС, не може да промени това! А то означава, че записа е действителен, без да е необходимо кредитора по него да доказва наличие на каузално правоотношение. Не бива в тази връзка да се подминава факта, че Търговския закон установява, с текста на чл.535, задължителните реквизити на един документ, за да бъде той запис на заповед и сред тях не е посочването на правоотношение между същите страни, във връзка с което се издава ценната книга!

От друга страна, ищеца е поемател/кредитор по процесния запис- последния е издаден в полза на „ХИПО АЛПЕ-АДРИА-АУТОЛИЗИНГ“ООД, а е безспорно, че това е предходната фирма на търговското дружество с ограничена отговорност с настояща ”ХЕТА АСЕТ РЕЗОЛЮШЪН АУТО БЪЛГАРИЯ”.

При горните доводи съда намира установителния иск за основателен.

По въпроса за разноските: такива се търсят от търговското дружество- както в заповедното, така и в установителното. Щом то има вземането, за което му е издадена заповед за изпълнение, а и е предявен установителния иск, то има право и на сторените от него разноски. В заповедното те са в размер на 516.83лв., видно от Заповед № 818/ 29.04.2013г., а в исковото- 466.81лв., заплатена държавна такса за образуването му- документа л.23 от делото, но ще бъде присъдена колкото се търси- 416.83лв.; също и юрисконсултско възнаграждение, защото в това дело ищеца бе представляван и от юрисконсулт, а на осн. чл.78 ал.8 от ГПК, „спечелилата“ делото страна има право на такова. То се определя по правилата на Наредба №1/2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения. При вземане в размер на процесното, обаче това юрисконсултско възнаграждение не може да е в търсения размер 1 155.23лв., защото при парично вземане, т.е. материален интерес над 10 000лв., възнаграждението се изчислява по правилото на - чл.7, ал.2, т.4 от Наредбата. В случая вземането на  ”ХЕТА АСЕТ РЕЗОЛЮШЪН АУТО БЪЛГАРИЯ” ООД е в размер 20 841.09лв.  /равностойността на 10 655.88евро/ и поради това се следват 650лв. + 2% от горницата над 10 000лв., което е 216.82лв. Т.е., размера на юрискосултското възнаграждение в случая е 866.82лв.

Всъщност, необходимо е да се направи и следния коментар касателно разноските на ищеца: юрисконсултското възнаграждение се търси с исковата молба. В съдебно заседание обаче се търси като разноски адвокатско възнаграждение- в размер 1 100лв. Това е възнаграждението, заплатено на пълномощник адв.Гуцина от САК, която пък е преупълномощила с правата на процесуално представителство  спрямо ищеца по настоящото дело адвоката, който се яви в съдебно заседание. Според съда адвокатско възнаграждение не бива да се присъжда в настоящото дело- по аргумент от 78 ал.1 от ГПК, който предвижда, че на страната-ищец се следва възнаграждението ,платено от него за един адвокат. В случая, в светлината на адвокатско възнаграждение, юрисконсулта и адвоката са идентични фигури. Така също, защо щом ищеца има юрисконсулт, е необходимо да упълномощава и адвокат, който да го представлява по делото, още повече, основната дейност във връзка с ищцовата претенция е свързана/свършена с оформянето на исковата молба и предявяването на иска, тъй като в открито заседание ищеца нито наведе нови доводи, нито пък ангажира нови доказателства. Явно е при това положение за съдията-докладчик, че явяването на адвокат в съдебно заседание е единствено с цел обосноваване на високи по размер разноски, но ако искането бъде уважено за тях, то ищеца би се обогатил без основание за сметка на ответника.

Ответникът също претендира разноски и за тях той представя списък по чл.80 от ГПК- за разноски в общ размер 2 600лв. такива обаче не му се следват- с оглед изхода на делото и по арг. от ал.3 на чл.78 от ГПК. Всъщност, дори и предявения срещу К. иск да бе отхвърлен, то не биха му се следвали разноски в търсения от него размер, защото видно от представения със списъка по чл.80 от ГПК ДПЗС, адвокатското възнаграждение е 1 000лв.

При изложеното, Сливенски районен съд

 

Р    Е    Ш    И    :

 

ПРИЕМА в условията на чл.422 ал.1 и чл.415 ал.1 от ГПК ЗА УСТАНОВЕНО, че И.С.К. с ЕГН: ********** и адрес: *** дължи на „ХЕТА АСЕТ РЕЗОЛЮШЪН АУТО БЪЛГАРИЯ” ООД с ЕИК *********, със седалище гр.София и адрес на управление на дейността- бул.”Черни връх” №1-3 сумата, за която на това дружество е издадена в заповедното производство по ч.гр.дело № 1425/2013г. на СлРС, заповед за незабавно изпълнение № 818/ 29.04.2013г.- 10 655.88евро /десет хиляди шестстотин петдесет и пет евро и осемдесет и осем евроцената/, по запис на заповед, издаден на 25.11.2008г. от К. за задължение в този размер, с падеж 01.12.2010г., с поемател ищцовото дружество с фирма към онзи момент „ХИПО АЛПЕ-АДРИА-АУТОЛИЗИНГ“ООД.

Сумата 10 655.88 евро се дължи заедно със законната лихва, считано от 26.04.2013г. до окончателното й изплащане.

ОСЪЖДА И.С.К. с ЕГН: **********  да заплати на „ХЕТА АСЕТ РЕЗОЛЮШЪН АУТО БЪЛГАРИЯ” ООД с ЕИК ********* на осн.чл.78 ал.1 от ГПК, направените от дружеството разноски в заповедното производство, развило в ч.гр.дело № 1425/2013г. - 516.83лв. /петстотин и шестнадесет лева и осемдесет и три стотинки/.

ОСЪЖДА И.С.К. с ЕГН: ********** да заплати на „ХЕТА АСЕТ РЕЗОЛЮШЪН АУТО БЪЛГАРИЯ” ООД с ЕИК ********* на осн.чл.78 ал.1 от ГПК, направените от дружеството разноски в настоящото гр.дело № 3698/2015г. на СлРС – 416.83лв. /четиристотин и шестнадесет лева и  осемдесет и три стотинки/.

ОСЪЖДА И.С.К. с ЕГН: ********** да заплати на „ХЕТА АСЕТ РЕЗОЛЮШЪН АУТО БЪЛГАРИЯ” ООД с ЕИК ********* на осн.чл.78 ал.8 от ГПК във вр. с чл.7 ал.2, т.4 от Наредба №1/2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, юрисконсултско възнаграждение за представляването му по гр.дело № 3698/2015г. на СлРС от юрисконсулт – 866.82лв. /осемстотин шестдесет и шест лева и осемдесет и две стотинки/, а ОТХВЪРЛЯ като НЕОСНОВАТЕЛНО искането за разликата над този размер до пълния търсен от дружеството размер 1 155.23лв.

ОТХВЪРЛЯ като НЕОСНОВАТЕЛНО искането на „ХЕТА АСЕТ РЕЗОЛЮШЪН АУТО БЪЛГАРИЯ” ООД с ЕИК ********* да му бъдат присъдени разноски в размер на заплатено на пълномощник-адвокат възнаграждение от 1 100лв.

ОТХВЪРЛЯ като НЕОСНОВАТЕЛНО искането на И.С.К. с ЕГН: ********** да му бъдат присъдени разноски в настоящото дело, за които той и представя списък по чл.80 от ГПК – за разноски в размер 2 600лв.

РЕШЕНИЕТО подлежи на въззивно обжалване пред Сливенски окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

        

 

                                                         РАЙОНЕН СЪДИЯ: