Решение по дело №264/2021 на Районен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 14 юни 2021 г. (в сила от 29 ноември 2021 г.)
Съдия: Свилена Стоянова Давчева
Дело: 20212230200264
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

 

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е  № 260187

гр.Сливен, 14.06.2021 г.

 

В    И М Е Т О   НА   Н А Р О Д А

 

         Сливенският районен съд, наказателно отделение, шести състав, в публично съдебно заседание на петнадесети април през две хиляди двадесет и първа година в състав :

 

                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: СВИЛЕНА ДАВЧЕВА

 

при секретаря Марияна Семкова, като разгледа докладваното от  съдията НАХД № 264 по описа за 2021 г., за да се произнесе, съобрази:

 

         Производството е образувано по повод жалба на А.А.А. против Наказателно постановление № 19-0804–002418/02.09.2019 год., издадено от Началник сектор към ОДМВР Сливен, сектор „Пътна полиция”, с което на жалбоподателя за извършено нарушение на чл. 21, ал.1 от ЗДвП на основание чл. 182, ал.1, т.6 от ЗДвП е наложено административно наказание „глоба” в размер на 950.00 лева и "лишаване от право да управлява МПС за срок от три месеца" и на основание Наредба № Iз-2539 на МВР са отнети 12 точки.

         В с.з. жалбоподателят редовно призован не се явява. Представлява се от процесуален представител, който поддържа жалбата и моли обжалваното наказателно постановление да бъде отменено.

         Въззиваемата страна редовно призована в с.з. не се представлява, не депозира писмено становище.

         От събраните по делото доказателства, съдът прие за установена следната фактическа обстановка:

         На 28.08.2018 год., на път втори клас II - 66 в с. Злати войвода, преди разклона за с. Струпец, в посока гр. Нова Загора, жалбоподателят А. управлявал моторно превозно средство "Мерцедес С 500" с ДК № СВ 1982 ВТ, собственост на „УНИКРЕДИТ ЛИЗИНГ” ЕАД, с ползвател „КРОНОС АУТО РЕНТ“ ЕАД със законен представител – жалбоподателя. Последният управлявал процесното МПС с наказуема скорост 125 км/ч, след приспаднат толеранс от 3%, при максимално допустима скорост за населено място до 50 км/ч -  въведено ограничение с пътен знак Д-11, установена с автоматизирано техническо средство – TFR1M №570 За извършеното нарушение на разпоредбата на чл. 21, ал.1 от ЗДвП на жалбоподателя А., като законния представител на „КРОНОС АУТО РЕНТ” ЕАД бил съставен АУАН бл. № 397531 от 18.08.2019 год., връчен по реда на чл. 40, ал.2 от ЗАНН. Въз основа на цитирания АУАН било издадено и обжалваното наказателно производството.

         Гореописаната фактическа обстановка се установява от показанията на полицейските служители Б.Ж. – актосъставител на АУАН и В.В. – свидетел на съставянето му, както и от писмените документи по административнонаказателната преписка и допълнително събраните в хода на производството, приети като писмено доказателство по делото.

Въз основа на така приетата фактическа обстановка съдът направи следните правни изводи:

         Жалбата е процесуално допустима - подадена в законния срок от лице, имащо правен интерес от обжалване, а разгледана по същество е неоснователна.

         От разпита на актосъставителя и свидетеля по акта в с.з., съставеният акт, приобщения снимков материал – клип № 4974, приложените писмени доказателства безспорно се установява, че именно жалбоподателят А. е управлявал в посочените в АУАН и НП дата и час процесния автомобил със скорост 125 км./ч., след приспаднат толеранс от 3 %, която е по - висока от максимално разрешената 50 км./ч. с 75 км/ч.

Съдът намира, че правилно административнонаказващия орган, за извършеното от жалбоподателя А. нарушение на чл. 21, ал.1 от ЗДвП и превишаване максимално разрешената скорост с 75 км/ч, е приложил санкционната разпоредба на чл. 182, ал.1, т.6 от ЗДвП. Тази разпоредба гласи, че водач, който превиши разрешената максимална скорост в населено място, се наказва за превишаване над 50 km/h-с глоба 700 лв. и три месеца лишаване от право да управлява моторно превозно средство, като за всеки следващи 5 km/h превишаване над 50 km/h глобата се увеличава с 50 лв. В процесния случай е установено именно такова нарушение.

         Съдът не споделя възраженията на процесуалния представител на жалбоподателя, че не е установено, че именно А. е управлявал автомобила и че не е спазена процедурата по връчване на АУАН, предвидена в чл. 40, ал.2 от ЗАНН.

         Съдът намира, че няма нарушение по прилагане разпоредбата на чл. 40, ал.2 от ЗАНН. Видно от приложения писмен доказателствен материал – докладни записки, разписка за връчване на призовка, покана, а и събраните в хода на с.з. гласни доказателства, след като е бил установен като законен представител на дружеството ползвател на процесния автомобил А.А. е търсен за съставяне и връчване на процесиня АУАН. На 03.05.2019 за явяването му в сектор „Пътна полиция“ за съставяне на АУАН е връчена покана на лицето Светла Стоянова /служител в управляваната от него фирма, видно от представената по делото покана и разпита на св. Ж./. След неявяването му, на 23.08.2019 год. А. е търсен от полицейски служители на адреса на който живее, където е разговаряно с майка му, търсен е в офис на фирмата, която управлява, където лично е бил запознат че за извършеното от него нарушение има съставен АУАН, който трябва да му бъде връчен. На 26.08.2019 год. е била връчена призовка за явяването му в участък „Запад“ при РУ Сливен на съпругата му – Константина Камбурова за предявяване на процесния АУАН, но А. не се е явил. На 28.08.2019 год. полицейски служител е разговарял с А. като отново го е призовал да се яви за връчване на АУАН, на която покана А. не се е отзовал. Ето защо, съдът намира, че полицейските служители са направили всичко възможно след като е била връчена покана за явяването му и съставяне на АУАН А. да бъде намерен и АУАН да му бъде връчен.

         На следващо място съдът намира, че след като е бил заснет с автоматизирано техническо средство, правилно е бил съставен АУАН именно на А.А.А., като законен представител на юридическото лице посочено в масивите на КАТ като ползвател на процесния автомобил, като административнонаказващия орган е съобразил разпоредбата на чл. 188, ал.2 от ЗДвП която предвижда, че когато нарушението е извършено при управление на моторно превозно средство, собственост на юридическо лице, предвиденото по този закон наказание се налага на неговия законен представител или на лицето, посочено от него, на което е предоставил управлението на моторното превозно средство.

         Съдът не констатира съществени процесуални нарушения на процедурата, както при съставяне на акта, така и при издаване на НП. И съставеният акт, и издаденото въз основа на него НП съдържат всички необходими реквизити по ЗАНН. В акта точно е описано извършеното от жалбоподателя нарушение и обстоятелствата, при които е извършено. Съдът не споделя възраженията на процесуалния представител на жалбоподателя, че нормата на чл. 188, ал.2 от ЗДвП е следвало да бъде част от правната квалификация на нарушението. И в АУАН, и в НП е посочено, че А.А. е законен представител на „КРОНОС АУТО РЕНТ“, което е достатъчно и липсата на посочване разпоредбата на чл. 188, ал.2 от ЗДвП в никакъв случай не е нарушение от категорията на съществените, водещо до ограничаване правото на защита на жалбоподателя.

         По делото не се събраха и доказателства, подкрепящи твърденията на жалбоподателя, че не той, а друго лице е управлявало процесния лек автомобил в датата и часа на установеното нарушение.

         Съгласно разпоредбата на чл. 189, ал.2 от ЗДвП редовно съставените актове по реда на този закон имат доказателствена сила до доказване на противното. В този смисъл доказателствената тежест в административнонакателното производство, развиващо се пред съда, при редовност на съставените актове, лежи върху жалбоподателят и той следва да докаже, изложените от него твърдения.

Доколкото видно от редовно съставените АУАН и НП и събраните писмени и гласни доказателства именно А. е управлявал процесното МПС на посочените в АУАН и НП дата, час и място, с посочената в тях скорост и доколкото от страна на жалбоподателя не се ангажираха доказатества, оборващи отразените в АУАН и НП констатации, както и подкрепящи твърденията, изложени в жалбата, то съдът намира, че жалбоподателят е извършил нарушение на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП, поради което следва да понесе предвидената в чл. 182, ал. 1, т. 6 от ЗДвП административнонаказателна отговорност. Размерът на наложеното на жалбоподателя наказание е в предвидения от закона размер и отговаря в пълна степен на вината и на допуснатото нарушение.

Съдът споделя напълно изложените от наказващия орган доводи за липсата на приложение разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН. На първо място, самият жалбоподател е многократно санкциониран за неспазване разпоредбите на ЗДвП, видно от представената по делото справка за нарушител/водач. На следващо място, деянието засяга обществени отношения в областта на ЗДвП, където нарушението на императивните изисквания е винаги с висока степен на обществена опасност. Високата обществена опасност се изразява в обстоятелството, че е извършено в населено място, със скорост значително над допустимата, а движението с висока скорост обуслявя всякога и при всички обстоятелства висока степен на риск за живота и здравето не само на гражданите пешеходци, пребиваващи в населеното място, но и за тези пътуващи в превозните средства. Не на последно място се касае до вид нарушения, спрямо които настроенията в обществото са изострени и обществената търпимост е силно занижена.

         Ето защо съдът намира, че следва да потвърди атакуваното НП като законосъобразно и обосновано.

 

         Предвид изложеното, съдът

 

 

Р Е Ш И:

 

         ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 19-0804–002418/02.09.2019 год., издадено от Началник сектор към ОДМВР Сливен, сектор „Пътна полиция”, с което на А.А.А., ЕГН ********** за извършено нарушение на чл. 21, ал.1 от ЗДвП на основание чл. 182, ал.1, т.6 от ЗДвП е наложено административно наказание „глоба” в размер на 950.00 лева и "лишаване от право да управлява МПС за срок от три месеца" и на основание Наредба № Iз-2539 на МВР са отнети 12 точки, като ЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

 

 

         Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд Сливен в 14 - дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: