Определение по дело №427/2020 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 1731
Дата: 18 ноември 2020 г.
Съдия: Красимир Димитров Лесенски
Дело: 20207150700427
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 9 април 2020 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

1731/18.11.2020г.

 

гр. Пазарджик

 

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПАЗАРДЖИК, VII състав, в закрито съдебно заседание на осемнадесети ноември две хиляди и двадесета година в състав:                                           

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:    КРАСИМИР ЛЕСЕНСКИ

                                                                                              

като разгледа докладваното от съдия Лесенски административно дело № 427 по описа на съда за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 248, ал. 1 ГПК във вр. с чл. 144 АПК.

Образувано е по молба на адвокат Ч. като пълномощник на И.Д.Д. с искане за допълване на решение № 438 от 10.07.2020 г. по адм. дело № 427/2020 г. по описа на Административен съд Пазарджик, в частта за разноските.

С оглед дадената от съда възможност, е постъпил писмен отговор в законоустановения срок по искането от ответната страна по делото – ОД на МВР Пазарджик, чрез процесуален представител, с който се застъпва становище за неоснователност на молбата.

 

Административен съд Пазарджик, VII състав, намира искането за допустимо, като подадено от надлежна страна и в срока по чл. 248, ал. 1 ГПК. По делото е представен и списък на разноските по чл.80 ГПК.

Разгледано по същество, искането е неоснователно.

Отговорността за разноските е уредена в чл. 143 АПК. Ако административният акт, предмет на съдебен контрол, бъде отменен като незаконосъобразен, разноските на подателят на жалбата, се възлагат в тежест на бюджета на издателя на акта. Респективно когато жалбата срещу този акт бъде отхвърлена, разноските се присъждат в тежест на иницииралата спора страна.

В настоящия случай с решение № 438 от 10.07.2020 г. по адм. дело № 427/2020 г. по описа на Административен съд Пазарджик, съдът е изменил Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 20-0310-000024/10.03.2020 г. на Началник РУ Панагюрище към ОД на МВР Пазарджик, с която на основание чл.171, т.2а, б. „а“ ЗДВП е прекратена регистрацията за срок от единадесет месеца на пътно превозно средство – лек автомобил „…с рег. №…, собственост на  И.Д.Д. ***, като е намалил срока на прекратяване на регистрацията от единадесет месеца на шест месеца. В мотивите на решението ясно е посочено, че при този изход на делото не следва да се присъждат разноски в полза на жалбоподателя, тъй като административният акт не е отменен като незаконосъобразен, а само изменен по отношение продължителността на срока на прекратяване на регистрацията на МПС.

Така от една страна съдът е разгледал доводите на страните, касаещи разноските в производството, и е намерил, че не следва да се присъждат такива в полза на жалбоподателя, а от друга страна всъщност се е произнесъл по искането за присъждане на разноски в полза на последния, като при отхвърляне на искане за присъждане на разноски, съдът не се произнася с отделен диспозитив, а такъв се дължи само когато се осъжда дадена страна да понесе разноските. В този ред на мисли няма непроизнасяне на съда по отношение искането за присъждане на разноските в полза на жалбоподателя, тъй като същото е отхвърлено и няма нужда от допълване на решението в тази му част. Към настоящия момент няма промяна в позицията на състава по този въпрос. Отговорността за разноски е уредена в чл. 143 АПК. В тази разпоредба законодателят е регламентирал няколко хипотези за отговорност за разноски, а именно: по ал. 1. - Когато съдът отмени обжалвания административен акт или отказа да бъде издаден административен акт, държавните такси, разноските по производството и възнаграждението за един адвокат, ако подателят на жалбата е имал такъв, се възстановяват от бюджета на органа, издал отменения акт или отказ; по ал. 2 - Подателят на жалбата има право на разноски по ал. 1 и при прекратяване на делото поради оттегляне на оспорения от него административен акт; по ал. 3 - Когато съдът отхвърли оспорването или подателят на жалбата оттегли жалбата, страната, за която административният акт е благоприятен, има право на разноски и по ал. 4 - Когато съдът отхвърли оспорването или оспорващият оттегли жалбата, подателят на жалбата заплаща всички направени по делото разноски, включително минималното възнаграждение за един адвокат, определено съгласно наредбата по чл. 36, ал. 2 от Закона за адвокатурата, ако другата страна е ползвала такъв.

Процесният случай не попада в нито една от изброените хипотези. В чл. 143 АПК не е предвидена отговорност за разноски в полза на жалбоподателя при изменяне на размера на санкцията в издадения административен акт, а само при неговата отмяна, поради което и не могат да бъдат присъдени разноски по този ред. В случая не се касае за своеобразно частично уважаване на претенции (като при исково производство), както всъщност се позовава процесуалният представител на жалбоподателя, тъй като ГПК се прилага само в случаи, които не са уредени от АПК.

Воден от изложеното, Административен съд Пазарджик, VII състав

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на адвокат Ч. като пълномощник на И.Д.Д. с искане за допълване на решение № 438 от 10.07.2020 г. по адм. дело № 427/2020 г. по описа на Административен съд Пазарджик, в частта за разноските.

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

  

 

 

                                                         СЪДИЯ:/п/