Решение по дело №217/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 3692
Дата: 21 май 2019 г. (в сила от 21 май 2019 г.)
Съдия: Любка Емилова Голакова
Дело: 20191100500217
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 8 януари 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

гр.  София, 21.05.2019 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, I ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, 24-ти състав, в закрито заседание на двадесет и първи май две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОЖАНА ЖЕЛЯЗКОВА

                                                            ЧЛЕНОВЕ:ЛЮБКА ГОЛАКОВА                                                                                         

                                                                                 ДЕСИСЛАВА ЯНЕВА

 

като разгледа ч.гр.д.№ 217 по описа за 2019 година, докладвано от съдия Любка Голакова и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 435, ал. 2 от ГПК.                       

Подадена е жалба с вх. №1 864/08.01.2019г. от длъжника А.Г.Д. срещу постановление от 09.11.2018г. за отказ на съдебния изпълнител да възложи в тежест на взискателя разноските по изпълнително дело № 1345/2018г. по описа на ДСИ при СРС, 28 уч.

Жалбоподателят -  А.Г.Д. поддържа, че не дължи разноски по изпълнителното дело, тъй като не е дала повод за образуване на същото. Посочва, че с влязло в сила решение № 337 от 01.02.2016г. по описа на СРС, 117 състав, постановено по гр.д. № 64 351/2015г., е определен режим на лични контакти, при които бащата има право да взема детето с преспиване/и задължение да го връща/ всеки вторник от 17 ч. до сряда в 17ч; всеки четвъртък от 17ч. до петък в 17 ч.; всяка събота от 11ч. до неделя в 11ч., както и за 45 дни през летата, като десет от тях не съвпадат с годишния отпуск на майката. Твърди, че добросъвестно е изпълнявала задълженията си по съдебното решение, но синът им отказвал да тръгне с баща си, което счита, че не следва да се приравнява като неизпълнение от нейна страна. Моли съдът да отмени обжалваното постановление на държавния съдебен изпълнител, като присъди в тежест на взискателя сторените от него разноски. Претендира направените разноски за настоящото производство.

Взискателят – В.Н.Н.,  редовно уведомен в срока по чл. 436, ал. 3 от ГПК, депозира възражение за неоснователност на частната жалба. Заявява, че причина за образуването на процесното изпълнително дело е, че през 2018г. /описва общо шест случая/, при които майката А.Д. е отказала да изпълни определения в съдебното решение режима на лични отношения с него и синът им – Н.Н.. Твърди, че нежелание на детето да бъде с баща си не е налице. Направено е искане за допускане до разпит при режим на довеждане двама свидетели за установяване на обстоятелства подробно изложени. На 04.02.2019г. е подадена молба от взискателя, към която е приложен препис от изготвена съдебно – психологична експертиза по гр. д. №70 325/2018г. по описа на СРС.

В мотивите си по чл. 436, ал. 3 ГПК частният съдебен изпълнител заявява становище за неоснователност на частната жалба.

Софийски градски съд, след като разгледа обжалваният акт, обсъди изтъкнатите в частната жалба доводите и се запозна с материалите по делото, приема следното:

         Производството по изпълнително дело № 1345/2018г. по описа на ДСИ при СРС, 28 участък е образувано на 02.11.2018г. по писмена молба с вх. № 12 742 на В.Н.Н., в качеството му на взискател чрез пълномощника му адв. М.И.срещу А.Г.Д., в качеството на длъжник, въз основа на издаден изпълнителен лист на 30.10.2018г. по гр.д. № 64 351/2015г. по описа на Софийски районен съд, 117 състав. В представения към молбата изпълнителен лист е определен В.Н.Н. да взима детето си Николай, роден на ***г. с преспиване /и задължение да го връща/, всеки вторник от 17ч. до сряда в 17 ч.; всеки четвъртък от 17ч. до петък в 17ч.; всяка събота от 11ч. до неделя в 11ч., както и за по 45 дни през летата, като десет от тях не съвпадат с годишния отпуск на майката А.Г.Д..

         Към молбата е приложен  договор за правна помощ и съдействие от 02.11.2018г., съгласно който е договорено и заплатено адвокатско възнаграждение в размер на 300 лева.

         На страница 7 от изпълнителното дело е представена вносна бележка за заплатена такса за образуване на изпълнителното дело в размер на 24 лв.

На длъжника по изпълнителното дело е връчена на 06.11.2018г. покана за доброволно предаване на дете изх. № 29861/02.11.2018г., както и покана за доброволно изпълнение изх.№ 29860/02.11.2018г., в която е посочено, че задължението по изпълнителното дело е както следва: 24 лева държавна такса и 300 лева възнаграждение за адвокат.  

         На 08.11.2018г. е депозирано становище от длъжника по изпълнението, в което се посочва, че причина за неизпълнение на постановения режим са отказите на детето да тръгне с баща си, поради което и тя и детето ползват социална услуга при детски психолог от ЦОП „ИСДП” от 26.07.2018г. Счита, че с поведението си не е дала повод за образуване на изпълнителното дело. Със становището като писмени доказателства са представени заповед за незабавна защита издадена на 06.11.2018г. по гр.д. № 70 325/2018г. по описа на СРС, ІІІ ГО, 80 състав, съгласно която Н.В.Н. /дядо по бащина линия/ е задължен да се въздържа от извършване на домашно насилие по отношение на Н.В.Н., както и да го приближава на разстояние по-малко от 100 метра. Представен е и договор от 26.07.2018г., и договор от 25.07.2018г., сключени с Институт по социални дейности и практики, Център за обществена подкрепа – София, за срок от шест месеца, считано от датата на тяхното подписване, съгласно които – майката и детето ползват социална услуга, като с детето работи психолог, а тя получава родителско консултиране.

         По делото е постъпил на доклад от Агенция за социално подпомагане, Дирекция „Социално подпомагане“ – Сердика.   

         С обжалваното постановление от 09.11.2018г. съдебният изпълнител е отказал да възложи разноските в тежест на взискателя, обективиран в протокол от същата дата.  

         При така установената фактическа обстановка настоящият съдебен състав формира следните правни изводи:

Подадената жалба е процесуално допустима, тъй като е подадена в едноседмичния срок по чл. 436, ал. 1 ГПК от процесуално легитимирано лице и срещу подлежащ на обжалване акт на съдебния изпълнител.

И двете страни са направили искане делото да бъде разгледано в открито съдебно заседание с призоваване на свидетели, които да установят изложените от тях обстоятелства в жалбата, съответно в становището по нея от другата страна. Настоящият съдебен състав счита, че това искане на страните следва да бъде оставено без уважение, тъй като в изпълнителното дело и към жалбата и становището по нея от другата страна са представени достатъчно доказателства. 

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна, поради следните съображения:

С разпоредбата на чл. 435, ал.2, предл. последно ГПК изрично е предвидена възможност за обжалване на постановлението за разноски по изпълнителното дело от страна на длъжника. Въпросът за съдебните разноски в изпълнителното производство не е свързан със защита срещу незаконосъобразни изпълнителни действия, а с общия принцип за отговорността за разноски. Отговорността за разноски е уредена в общата част на ГПК, като в чл. 79 ГПК е посочено от кого се понася тази отговорност в изпълнителното производство. Компетентен да се произнесе по искането в случая е ДСИ, като отказът му да стори това подлежи на обжалване по реда на чл. 435, ал.2, т. 7 ГПК.

Настоящият въззивен състав намира, че отказът на съдебния изпълнител да възложи сторените по делото разноски в тежест на взискателя е основателен. Разноските за образуваното изпълнително дело се дължат и определят от съдебния изпълнител въз основа на действията, извършени по делото. В настоящия случай с молбата за образуване на изпълнително дело е представен препис от договор за правна защита и съдействие, съгласно който е договорено и изплатено възнаграждение в размер на 300 лева и документ за заплатена държавна такса за образуване на производството в размер на 24 лв.

В конкретния случай в депозираното от 08.11.2018г. становище на А.Д. е заявено, че пречки за изпълнение на постановеното решение е отказа на детето да тръгне с баща си. Видно от представеното към възражението на взискателя препис от съдебното решение постановено по гр.д. №51 559/2016г. по описа на СРС, 86 състав, още преди да е възникнал проблем при изпълнение на постановеното съдебно решение относно родителските отношения между взискателя и детето, длъжникът е завел дело за изменение на режима на тези отношения. Няма данни към настоящия момент това съдебно производство да е приключило с влязъл в сила съдебен акт. След като са възникнали проблемите във връзка с изпълнение на първото съдебно решение, по което е издаден описания по-горе изпълнителен лист, длъжникът е могъл във вече висящото съдебно производство да уведоми съдът за това и да изиска постановяване на привременни мерки на основание чл. 127, ал. 3 от СК, включително чрез включване и на защитни мерки по чл. 127, ал. 4 от СК във връзка с чл. 59, ал. 8 от СК. Въпреки описаната възможност длъжникът не е сторил това и е продължено да не бъде изпълнявано съществуващото към този момент единствено съдебно решение, което е влязло в сила, относно личните отношения между взискателя – родител и детето. С оглед на това настоящият съдебен състав счита, че с поведението си длъжникът – родител не е предприел необходимото за изпълнение на постановения режим на лични отношения или съответно за неговото своевременно изменение чрез привременни мерки, ако това е било необходимо с оглед описаното поведение на детето, поради което следва да понесе разноските за заведеното изпълнително производството от другия родител, по отношение на който е налице неизпълнение.

 

Относно направените разноски

Взискателят е претендирал присъждане на разноски за настоящото производство в размер на 400 лв. – адвокатско възнаграждение.

Предвид изхода на спора и представения договор за правна защита и съдействие /страница 58 от делото/, настоящият съдебен състав приема, че жалбоподателят следва да бъде осъдена да заплати на взискателя сумата от 400 лв.

         С тези мотиви съдът

 

Р  Е  Ш  И:

 

ОТХВЪРЛЯ жалба с вх. №1 864/08.01.2019г. подадена от А.Г.Д. срещу постановление от 09.11.2018г. за определяне на разноски по изпълнително дело №1345/2018г., образувано при ДСИ при СРС, 28 участък издадено от държавен съдебен изпълнител Л. Я..

        ОСЪЖДА А.Г.Д., ЕГН **********, с адрес: *** да заплати на В.Н.Н., ЕГН **********, с адрес: ***– чрез адвокат М.И.на осноавние чл. 78, ал. 3 от ГПК сумата от 400 лв.     

Решението не подлежи на обжалване.

                                                       

                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:                        

        

                                                      

                                                               ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                                            

                                                                                     2.