Решение по дело №5971/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 260275
Дата: 28 септември 2020 г. (в сила от 30 септември 2020 г.)
Съдия: Елена Димитрова Герцова
Дело: 20205330205971
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 септември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 260275                               28.09.2020 г.                    град Пловдив

 

                                      В ИМЕТО НА НАРОДА

                                                       

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД              ХХІІ наказателен състав

На двадесет и осми септември       две хиляди и двадесета година

 

       ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕНА ГЕРЦОВА

     

Секретар ТАНЯ СТОИЛОВА

Като разгледа докладваното от съдията

АНД № 5971 по описа за 2020 година

 

Р Е Ш И:

 

НАЛАГА на основание чл.1 ал.1 т.2 от УБДХ на Ч.Д.Н.К.,  роден на *** г. в гр. ***, настоящ адрес ***, ***, с двойно гражданство – *** и  ***, безработен, ученик в 11-клас в *** неженен, основно образование, неосъждан,   ЕГН **********  административно наказание ГЛОБА в размер на 100 /сто/ лева за това, че на 27.09.2020 г. около 20:00 ч. в гр. Пловдив, ***, е извършил непристойна проява, изразяваща се в  чупене на вещи и предмети, физическа саморазправа с майка му и агресивно поведение спрямо служител на МВР, съвкупно проявила се в сбиван., с което е нарушил обществения ред и спокойствие, но поради своята по-ниска степен на обществена опасност не представлява престъпление по чл. 325 от НК.

Решението подлежи на обжалване в 24-часов срок от постановяването му пред ПОС.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

ТС

 

Съдържание на мотивите

 

М О Т И В И

към Решение № 260275/28.09.2020г. по АНД № 5971/2020г. на ПРС, ХХІІ н.с.

Производството е по реда на чл. 4 и следващи от УБДХ.

Образувано е въз основа на акт за констатиране на проява на дребно хулиганство от 27.09.2020 г. на ***.А.С.Д., служител при *** против Ч.Д.Н.К., ЕГН **********, за това, че на 27.09.20г. около 20:00 часа в гр. Пловдив, ***, горепосоченото лице във видимо агресивно състояние извършва непристойни действия, изразяващи се в чупене на вещи и предмети, физическа саморазправа с майка му, агресивно поведение спрямо служителите на МВР, като нанася удар с юмрук в областта на гърдите на ***.Г.. Отправя обидни думи към майка си и служителите на МВР: „Да ви ***!“, същите бяха повтаряни многократно. С действията си лицето К. предизвиква силното възмущение на горепосочените свидетели.

Нарушителят К. се явява в съдебно заседание. Признава се за виновен в извършването на непристойната проява, като потвърждава верността на описаните в АКПДХ обстоятелства. Дава частични обяснения, съжалява за стореното. Показва критичност към деянието си. Моли за справедливо наказание.

Адв.П., упълномощен защитник на нарушителя К., пледира за решение, с което съдът да наложи минимално наказание на доверителя му, изтъквайки наличието на смекчаващи отговорността обстоятелства.

Съдът, като съобрази доказателствата по делото по отделно и в тяхната съвкупност прие за установено следното:

Нарушителят Ч.Д.Не К. е  роден на *** г. в гр. ***, настоящ адрес ***, ***, с двойно гражданство – *** и  *** , безработен, ученик в 11-клас в *** неженен, основно образование, неосъждан,   ЕГН **********.

Нарушителят К. *** и въпреки непълнолетието си н. живеел в едно домакинство с родителите си, а последните живеели преимуществено в гр.***. Независимо от това обстоятелство отношенията между тях били влошени. На 27.09.2020г. около 20:00 часа нарушителят К. и майка му С. Р.К. били в жилището си в гр.***, ***, като между тях възникнал скандал. Нарушителят К. агресирал в поведението си, като разхвърлял покъщнина, обърнал холната маса, счупил чаши и крещял срещу майка си. Хвърлил предмети през терасата, някои от които попаднали на терасата на апартамент в отсрещен жилищен блок, обитаван от В. С. С.и семейството му. Последният сигнализирал на спешен телефон 112 за случилото се, в резултат на което на адреса на К. се отзовали служители на 04 РУ на ОДМВР Пловдив – Р.Д.Ж., А. Н.Г. и А.С.Д.. Последните станали свидетели на агресивното поведение на нар.К., като възприели обстановката в жилището, както и опита за физическа саморазправа на нар.К. с майка му, което наложило директната намеса на полицейските служители, за да я предотвратят. Това провокирало още по-голяма ярост у нар.К., който крещял и обиждал майка си, наричайки я „***“, като настоявал, тя да му даде пари. Намесата на полицаите ожесточило нар.К., който насочил вербалната си агресия към тях, като ги псувал и ругаел с думите „Да ви ***“. Също така нар.К. ударил с юмрук в гърдите полицейския служител Г.. Цялостното поведение на нарушителя мотивирало полицейските служители да го задържат, прилагайки му физическа сила и помощно средства, поради проявената от К. съпротива.  

 Така изложената фактическа обстановка съдът прие за безспорно установено въз основа на обясненията на нарушителя и въз основа на приложените към административната преписка материали – обяснения на свидетелите, докладна записка, справка за лице – АИС „БДС”, справка за лица – български граждани, установени извършители на престъпления, заповед за задържане, както и АКПДХ.

За съдебния състав по безспорен начин е установено, че от страна на нарушителя К. е осъществена проява по смисъла на чл. 1, ал. 2 от УБДХ, а именно на дребно хулиганство представляваща непристойна проява, изразяваща се в чупене на вещи и предмети, физическа саморазправа с майка му и агресивно поведение спрямо служител на МВР, съвкупно проявила се в сбиване, с което са нарушени обществения ред и спокойствие, но поради своята по-ниска степен на обществена опасност не представлява престъпление по чл. 325 от НК.

При индивидуализацията на вида и размера на наказанието съдът взе предвид обществената опасност на непристойната проява и личността на нарушителя, поради което и прие да определи и наложи на нарушителя К. по-лекото по вид наказание, а именно „ГЛОБА”, като относно размера й, същият като адекватен на извършеното и на личността на нарушителя прие да бъде 100 /сто/ лева.

От една страна нарушителят К. е непълнолетен, ученик е, не е осъждан, с добри характеристични данни е, липсват доказателства за други криминални прояви, което налага извод, че неговата лична опасност е ниска. От друга страна, съдът отчита, че извършеното деяние от н.го също не е с висока степен на обществена опасност. Ч.К. проявява критичност към деянието си, изразява съжаление за стореното, дава частични обяснения в хода на производството, с което допринася за разкриван. на обективната истина.

По тези съображения съответното на стореното като вид наказание съдът прие, че следва да бъде „глоба”, а не по-тежкото „задържане в поделение на МВР”, а по размер на глобата същият да бъде ориентиран към минималния такъв с оглед наличието на превес на смекчаващи отговорността обстоятелства и с цел постигане на поправителен и превъзпитателен ефект спрямо нарушителя.

По горните съображения съдът постанови решението си.

 

                                     РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

ТС