Определение по дело №513/2018 на Окръжен съд - Ловеч

Номер на акта: 830
Дата: 14 ноември 2018 г.
Съдия: Пламен Иванов Пенов
Дело: 20184300500513
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 5 ноември 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е  

 

Ловешкият окръжен съд, в закрито заседание на четиринадесети ноември две хиляди и осемнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИЛЕНА ВЪЛЧЕВА

 

ЧЛЕНОВЕ: ПОЛЯ ДАНКОВА

 

ПЛАМЕН ПЕНОВ

 

като изслуша докладваното от съдия Пенов ч.гр.д. № 513 по описа на съда за 2018 г. и за да се произнесе, съобрази:

 

Производството е по чл. 413, ал. 2 ГПК.

 

Образувано е по частна жалба от „Агенция за контрол на просрочени вземания“ ООД против разпореждане № 682/16.08.2018г., по ч.гр.д. № 535/2018 г. на РС Луковит, с което е отхвърлено заявлението на частния жалбоподател против В.В.П. в частта, с която е поискано издаване на заповед за изпълнение за сумата 39,94 лв. – неустойка за изпълнение на задължение и 200 лв. – разходи и такси за извънсъдебно събиране.

В частната жалба са направени оплаквания за материална незаконосъобразност на атакуваното разпореждане и постановяването му при нарушение на съдопроизводствните правила. Акцентувайки върху целта на заповедното производство (проверка безспорността на вземането) и върху неговия формален характер на производството, частният жалбоподател излага оплакване за напускане границите на формалната проверка на заявлението, доколкото заповедният съд се произнесъл по валидността на уговорката в договора, от която произтича вземането за неустойка, което следвало да се извърши в евентуалното производство по неговото установяване. От жалбоподателя е изложено оплакване за липса на мотиви относно преценката за прекомерност на неустойката. В частната жалба е направено искане за отмяна на разпореждането и за издаване на заповед за изпълнение за отхвърлените по заявлението суми.

Частната жалба е допустима, тъй като същата е подадена в срок, против подлежащ на обжалване съдебен акт и от лице, за което е налице правен интерес от обжалване (чл. 413, ал. 2 ГПК). Едноседмичният срок за обжалване по чл. 275, ал. 1, вр. чл. 413, ал. 2 ГПК е спазен, защото, броен от датата на връчване на атакуваното разпореждане (12.09.2018 г.), същият е изтекъл на 19.09.2018 г., а частната жалба е подадена на 12.09.2018 г., видно от датата на клеймото за подател. За частния жалбоподател е налице интерес да обжалва разпореждането в тази му част, доколкото е отхвърлено подаденото от него заявление за издаване на заповед за изпълнение и изпълнителен лист до пълния размер на претендираните вземания (чл. 413, ал. 2 ГПК).

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Със заявлението, по което е образувано производството пред първоинстанционния съд, от заявителя е поискано издаване на заповед за изпълнение и изпълнителен лист за следните суми: 299,68 лв. – главница по договор за кредит „Бяла карта“ № 505187/19.09.2018 г. между „Асекс Файнанс“ ООД и В.В.П.; 39,94 лв. – неустойка за неизпълнение на задължение; 18,72 лв. – договорна лихва за периода 06.06.2017 г. до 06.11.2017 г.; 22,11 лв. – законна лихва за периода от 07.11.2017 г. до 04.08.2018 г., 200 лв. – такси и разноски за извънсъдебно събиране и за законната лихва от завеждане на заявлението до изплащане на вземането.

За да отхвърли частично заявлението по чл. 410 ГПК, отказвайки издаване на заповед за изпълнение за неустойка, първоинстанционният съд е приел, че уговорената неустойка излиза извън присъщите ѝ обезпечителна, обезщетителна и санкционна функции, с оглед на което е счел, че тази клауза от договора е нищожна поради противоречие с добрите нрави. Относно вземането за разходи и такси за извънсъдебно събиране съдът е приел, че уговорката противоречи на императивна разпоредба - чл. 33, ал. 1 ЗПК и с оглед на това също е отказал издаване на заповед за същото вземане.

Изхождайки от твърденията в заявлението за относно съдържанието на уговорките за неустойка за неизпълнение, настоящият състав на ОС Ловеч приема, че същите са нищожни, поради противоречие със закона и добрите нрави (чл. 26, ал. 1 ЗЗД). Непротиворечиво и утвърдено в съдебната практика е разбирането, че клаузата за неустойка е нищожна, когато е уговорена извън присъщите й функции (ТР-1-10-ОСГТК, т. 3) и в разрез с принципа за добросъвестност в гражданските и търговските правоотношения. В случая уговорената между страните неустойка за непредставяне на обезпечение чрез на поръчители при всеки случай на забава, излиза извън присъщата ѝ обезщетителна функция. Проявлението на тази функция е компенсиране на кредитора за вредите от неизпълнението (пълното или неточно изпълнение с оглед характеристиките време, количество и качеството) чрез получаване на благото от неустойката. Вредите за кредитора от неизпълнението на задълженията по договора за потребителски кредит се проявяват с неосигуряване на следните дължими престации - за връщане на предоставените в заем парични средства, за заплащане на възнаграждение за тяхното ползване и реалните разходи по събирането. Уговорената между страните неустойка в случая не обезпечава възстановяването на тези вреди от неизпълнение на задълженията по договора, а евентуални такива от непредставянето на обезпечение чрез поръчителство, затова тя надхвърля обезщетителната ѝ функция. Неустойката в случая е свързана единствено с неизпълнение на задължението на кредитополучателя за осигуряване на поръчители за всяка забава. Предвид акцесорния характер на това задължение, неизпълнението му не води до самостоятелни неблагоприятни последици, а единствено парира възможен механизъм за тяхното избягване. Такъв механизъм, обаче, е бил изначално несигурен, защото кредиторът е поел риск да отпусне реално необезпечен, а само обезпечаем кредит. Налице е противоречие с принципа на добросъвестността, защото уговорката за неустойка е свързана с реално неизпълними задължения. Кредиторът разполага с достатъчно много източници на информация, за да оцени предварително кредитоспособността на потребителя (чл. 16 ЗПК), и ако оценката му е лоша, той може да откаже да предостави кредит (чл. 18 ЗПК), вместо да сключи договора за потребителски кредит.

Заповедният съд е изложил подробни мотиви за нищожност на уговорката за неустойка поради противоречието й с добрите нрави. Мотивите на заповедния съд за несъответствие на същата уговорка с функциите на неустойката съответстват на закона и цитираната по-горе съдебна практика, а по съдържание се покриват и със съображенията на настоящия състав. В този смисъл оплакванията в частната жалба за липса на мотиви са неоснователни.

Законосъобразен е изводът на районния съд за противоречие с чл. 33, ал. 1 ЗПК на уговорката, от която произтича вземането за такса за разходи в размер на 200 лв. Твърденията в заявлението сочат, че уговорената предпоставка за начисляване на такси и разходи е единствено забавата на длъжника. Според цитираната разпоредба, на която се позовал и районният съд, при забава на потребителя кредиторът има право само на лихва върху неплатената в срок сума за времето на забавата (чл. 33, ал. 1 ЗПК). Ето защо валидността на уговорката, от която произтича вземането за такса за разходи в размер на 200 лв., правилно е преценена с оглед чл. 33, ал. 1 ЗПК, като отчитайки императивния на същата разпоредба характер, заповедният съд е изградил законосъобразен извод, че тази клауза от договора ѝ противоречи. Макар да не е констатирано от районния съд, конкретната уговорка противоречи и на чл. 10а, ал. 4 ЗПК, която също е с императивен характер. От изложеното в заявлението не се установява да е изпълнено изискването видът, размерът и действието, за което се събират такси да са ясно и точно определени в договора за потребителски кредит. Кредиторът може да събира само такси и комисиони за допълнителни услуги, свързани с договора за потребителски кредит (чл. 10а, ал. 1 ЗПК). От твърденията в заявлението не може да се направи несъмнен извод за такъв характер на начислената такса, доколкото не се изброяват извършените дейности или допълнителни услуги в полза на кредитополучателя. Както се посочи по-горе, таксите и разноските са основани на забавата на длъжника, която е последица от договорно неизпълнение и не съставлява допълнителна услуга по смисъла на чл. 10а, ал. 1 ЗПК.

С оглед изводите за нищожност на уговорките за неустойка за неизпълнение и за такси за направени разходи, поради противоречие със закона и добрите нрави (чл. 26, ал. 1 ЗЗД), съдът намира, че за произтичащите от тях вземания следва да се откаже издаване на заповед за изпълнение (чл. 411, ал. 2, т. 2 ГПК). Съдът в заповедното производство е длъжен и без възражение по чл. 414 ГПК от длъжника-потребител да извърши служебно проверка за това дали предявеното със заявлението вземане не произтича от нищожна клауза и ако такава клауза бъде констатирана, той следва да отхвърли заявлението. В този случай заявителят има възможност да претендира вземането си чрез осъдителен иск в общото исково производство, гарантиращо състезателност и равнопоставеност на страните. Ето защо позоваването на нищожността на клаузите от договора в заповедното производство от първоинстанционния съд е законосъобразно. При тази преценка заповедният съд правилно и в съответствие с чл. 411, ал. 2, т. 2 ГПК е отказал издаване на заповед за изпълнение както за вземането за неустойка, така и за вземането за такси и разноски. В този смисъл са неоснователни и оплакванията в частната жалба за напускане от заповедния съд границите на формалната проверка на заявлението.

По тези съображения обжалваното разпореждане е правилно и следва да се потвърди.

Водим от гореизложеното, съдът

О П Р Е Д Е Л И:

ПОТВЪРЖДАВА разпореждане № 682/16.08.2018г., по ч.гр.д. № 535/2018 г. на РС Луковит, с което е отхвърлено заявлението на „Агенция за контрол на просрочени вземания“ ООД против В.В.П. в частта, с която е поискано издаване на заповед за изпълнение за сумата 39,94 лв. – неустойка за изпълнение на задължение и 200 лв. – разходи и такси за извънсъдебно събиране.

Определението не подлежи на касационно обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                                              ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                                                                      2.