Определение по дело №3/2021 на Окръжен съд - Силистра

Номер на акта: 260035
Дата: 1 февруари 2021 г. (в сила от 1 февруари 2021 г.)
Съдия: Кремена Иванова Краева
Дело: 20213400500003
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 8 януари 2021 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

260035

гр. Силистра, 01.02.2021 г.

 

         Силистренският окръжен съд, в закрито заседание на първи февруари две хиляди и двадесета година, в състав:

                                                        Председател:     Пламен Неделчев

                                                               Членове: 1. Кремена Краева

                                                                               2. Огнян Маладжиков

 

като разгледа докладваното от съдия К.Краева в.ч.гр.д.№ 3 по описа на съда за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производството е по чл. 413, ал. 2 от ГПК.

 

         Образувано е по частна жалба на „Ай Тръст“ ЕООД против Разпореждане № 2009 от 10.11.2020 г. по ч.гр.д.№ 1417/2020г. на РС Силистра, с което е отказано да се издаде заповед за изпълнение по чл.410 ГПК против  Д.С.Д. относно сумите: 49,29 лв. – административни разноски; 193лв. – възнаграждение за предоставяне на поръчителство по Договор за предоставяне на поръчителство от 30.03.2019г. относно Договор за кредит №2004344 от 30.03.2019г., сключен между длъжника и „Кредисимо“ ЕАД,  като са намалени и претендираните разноски в това производство за заплатена държавна такса и адв.възнаграждение.

 

Жалбоподателят настоява, че разходите по договора за поръчителство не следва да се включват в ГПР, тъй като: длъжникът сам е пожелал да сключи такъв договор и разходът по него не е задължителен; поръчителството не е условие за отпускане на кредита; на заемодателя не е известна сумата по договора между поръчителя и длъжника, за да може да я включи към ГПР; условията по договора са индивидуално уговорени; следователно не са налице предпоставките на пар.1, т. 1 от ДР към ЗПК за включване на възнаграждението на поръчителя в общия разход по кредита. За сумата от 49,29 лева се изтъкват доводи, че е разход за събиране на вземането и не попада в обхвата нито на чл. 33, ал. 1, нито на чл. 10а, ал. 2 от ЗПК. Това е разход, който кредиторът е направил заради некоректното поведение на длъжника и просрочието му. Жалбоподателят моли за отмяна на разпореждането и уважаване на заявлението в цялост.

 

         Окръжният съд счита жалбата за допустима, но неоснователна.

        

 

 

За да откаже издаване на заповед за изпълнение в обжалваната част районният съд е приел, че клаузата, на която се основава претенцията за административни разноски, противоречи на чл. 10а, ал. 1 и 2 от ЗПК, поради което е нищожна, а Договорът за предоставяне на поръчителство е сключен в нарушение на императивните норми на ЗПК и ЗЗП, не отговаря на изискването за добросъвестност, както и прехвърля върху кредитополучателя тежестта от оценката по чл. 16, ал. 1 ЗПК, поради което също е нищожен.

 

На основание чл. 272 от ГПК въззивният съд препраща към мотивите на районния съд, тъй като ги счита за правилни, допълвайки следното:  независимо,че отношенията между "Ай Тръст" ЕООД, "Кредисимо" ЕАД и Д. С. Д. са представени като регламентирани от отделни договори – за потребителски кредит и за поръчителство, при анализа на последните става ясно, че между тях съществува функционална връзка, която съдът правилно е отчел.  Според жалбоподателя процесният договор за потребителски кредит не зависи от договора за поръчителство, но тогава остава открит въпросът защо длъжникът е предпочел да осигури такова обезпечение чрез „Ай тръст“ ЕООД и защо в самия договор за предоставяне на поръчителство изрично е посочено, че „ПОРЪЧИТЕЛЯТ е получил от КРЕДИСИМО предложение за сключване на договор за поръчителство по отношение на ПОТРЕБИТЕЛЯ“. Поръчителството е вид обезпечение. То винаги е акцесорно правоотношение, защото не може да съществува самостоятелно, без вземане, което да обезпечава. Акцесорността опровергава тезата на жалбоподателя, че между договора му с длъжника и договора за заем няма зависимост, още повече че изрично е посочено в договора между жалбоподателя и „Ай тръст“ ЕООД, че „ПОТРЕБИТЕЛЯТ е избрал да сключи договор с КРЕДИСИМО при условията на договор с предоставено от ПОРЪЧИТЕЛЯ поръчителство. Провежда се изводът, че са изпълнени предпоставките на пар.1, т. 1 от ДР към ЗПК и разходите по договора за предоставяне на поръчителство е следвало да се включат в ГПР, тъй като се явяват разходи, пряко свързани с договора за потребителски кредит, които са известни на кредитора и които потребителят трябва да заплати.

Дори да се приеме, че сключването на договор с поръчител е избор на потребителя, а необезпеченото кредитиране не е привидна възможност, остава обоснованата вероятност, че клаузите, които предвиждат обезпечено и необезпечено кредитиране, са включени в договора без потребителят да е разполагал с възможност  да прецени икономическите последици от тяхното действие. Видно от представеното към заявлението по чл. 410 ГПК Приложение № 1 към договор за предоставяне на поръчителство, при предоставен кредит от 1000лева за срок от 13 месеца, потребителят се е спрял на това да поиска обезпечено кредитира като възнаграждението по договора за поръчителство е в размер на 96,67 лева месечно за срока на договора за кредит или общо 893,23лева - съпоставимо по стойност с главницата по кредита. Тези действия са икономически нецелесъобразни, поради което обосновават вероятност от реализиране на хипотезата на чл. 143, ал. 2, т. 19 ЗЗП, съставляваща предпоставка за отхвърляне на заявлението в тази част.

Всякакви доводи за дължимост на така наречените от заявителя „административни разноски“ в резултат на неизпълнение от страна на длъжника, са неоснователни, тъй като са в пряко противоречие с императива на чл. 33, ал. 1 от ЗПК, която разпоредба е ясна и категорична: при забава на потребителя кредиторът има право само на лихва върху неплатената в срок сума за времето на забавата.

 

Ето защо, изложените в жалбата доводи са неспособни да обосноват твърдяната незаконосъобразност и неправилност на обжалваното разпореждане, поради което жалбата следва да бъде оставена без уважение, а разпореждането - потвърдено.

                     

Водим от гореизложеното, Силистренският окръжен съд

 

ОПРЕДЕЛИ:

        

         ПОТВЪРЖДАВА Разпореждане № 2009 от 10.11.2020 г. по ч.гр.д.№ 1417/2020г. на РС Силистра.

 

         Определението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                     ЧЛЕНОВЕ: 1.                      2.