гр. София, 08. 03.
В
И М Е Т О Н А Н А Р О Д А
СОФИЙСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, търговско отделение, втори състав, в закрито заседание на осми март през две хиляди и шестнадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ФИЛИП ВЛАДИМИРОВ
като разгледа докладваното от съдията заявление вх. № 1528/02.03.2016 г. по ф. д. № 850/1997 г. по описа на съда и за да се произнесе, взе предвид следното:
Постъпило е заявление от председателя
на Н.Ч. „Н. Ж. -1919“ със седалище с. П., община К.
за вписване в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел при Софийски
окръжен съд на промени във вписани обстоятелства по партидата на читалището,
свързани с решения на общото му събрание, проведено на 19. 02.
При установените по делото факти съдът намира, че искането за вписване на заявените промени е неоснователно. Съображенията за това са следните:
Съгласно разпоредба на Закона за народните читалища – чл. 15, ал. 2, изр. 2 поканата за общо събрание на читалището /съдържаща данни за дневния ред, датата, часа и мястото на провеждането му и кой го свиква/ трябва да бъде получена срещу подпис или връчена на членовете му не по-късно от 7 дни преди датата на провеждането. Такъв идентичен текст съществува и в актуалния Устав на Н. Ч. „Н. Живот. - 1919“, със седалище с. П. – в нормата (отново) на чл. 15, ал.2, изр. 2.
Видно от представения протокол от заседанието на Настоятелството на читалището, на което е прието решение за свикване на общо събрание, то е проведено на 12.02.2016 г. Определената с това решение дата за провеждане на общо събрание на читалището е 19.02.2016 г. Решенията относно промяна в обстоятелствата, подлежащи на вписване по партидата на читалището в регистъра и заявени за вписване в случая, са взети и произтичат именно от общото събрание на 19.02.2016 г. При императивното изискване в закона и в Устава на читалището (вж. по-горе) между датата на получаване или връчване на поканата за свикване на общото събрание и датата на негово провеждане да е изминал срок от поне 7 дни е обективно невъзможно това изискване да е спазено в настоящия случай. Периодът от време между 12 февруари и 19 февруари е точно седем дни и фактически не би могло да се реализира и да се гарантира спазването на надлежната процедура по чл. 15, ал. 2, изр. 2 от ЗНЧ и Устава. Установява се от приложените списъци, че членът на НЧ „Н. Ж. - 1919“ В. С. Г. нито е уведомена за свиканото общо събрание на 19.02.2016 г. (не е получила и не й е връчена покана за ОС, доколкото липсва подпис на същата в уверение на обстоятелството, че е уведомена), нито е присъствала на това събрание (отново липсва положен от нея подпис).
Само поради горното съществено нарушение при свикване на общото събрание, неговото провеждане е опорочено, събранието е незаконосъобразно и там приетите решения не са произвели правен ефект – т. е. не са възникнали обстоятелствата, чието вписване е заявено.
Порокът е толкова съществен, че прави безпредметно оставянето без движение на заявлението за отстраняване на други недостатъци в него.
В обобщение, заявлението за вписване на исканите промени във вписани обстоятелства е неоснователно и налага постановяването на отказ по него.
По изложените съображения и на основание чл. 602, ал. 2 ГПК, окръжният съд
Р Е Ш И :
ОТКАЗВА да впише в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел
при Софийски окръжен съд, промени във вписани обстоятелства по партидата на Н. Ч. с наименование „Н.ж. - 1919“ със седалище с. П., община К., регистрирано по ф. д. № 850/1997 г.
на СОС, заявени със заявление вх. №
1528/02.03.2016 г. на Г.М. – председател на читалището, свързани с
решения на общото му събрание, проведено на 19. 02.
Решението може да се обжалва в едноседмичен срок от връчването му на молителя пред Софийски апелативен съд.
ПРЕДСЕДАТЕЛ :