Решение по дело №2656/2021 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 314
Дата: 15 март 2022 г. (в сила от 15 март 2022 г.)
Съдия: Димитър Димитров Михов
Дело: 20217050702656
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 7 декември 2021 г.

Съдържание на акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

гр. Варна, 15.03.2022г.

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ГР.ВАРНА, пети състав в открито съдебно заседание проведено на шестнадесети февруари две хиляди двадесет и втора година в състав:

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИМИТЪР МИХОВ

 

          при участието на секретаря Нина Атанасова, като разгледа докладваното от съдия Димитър Михов административно дело № 2656/2021г. и за да се произнесе взе предвид следното:

          Производствата е по реда на чл. 145 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл.40, ал.1 от Закона за достъп до обществена информация /ЗДОИ/.

          Образувано е по жалба на адв. С.А.Н. от Адвокатска колегия гр. Варна, против Решение № РД-368/22.11.2021г. на Административния ръководител – Председател на Окръжен съд гр. Варна, с което е отказан достъп до обществена информация по подадено от Н. заявление за достъп до обществена информация вх. № 10-21/10.11.2021г.

Жалбоподателят излага доводи в насока, че оспореното решение е незаконосъобразно и неправилно. Твърди се, че обективираният в решението отказ е немотивиран, не са изложени фактически основания за постановяването му, не става ясно по какви критерии и на какво основание е отказан достъп на заявителя до исканата обществена информация. Счита, че с оглед възможността гражданите да съставят обективно и пълноценно мнение относно дейността на председателя на съда по постановяване на заповед, с която съществено се ограничава правата на страните в съдебните процеси пред ВОС и ВнАпС, е налице надделяващ обществен интерес. Формулирано е искане за отмяна на решението, а ответника бъде задължен да предостави достъп до исканата обществена информация.

Ответникът по жалбата – Административен ръководител – Председател на Окръжен съд гр. Варна с депозиран писмен отговор с.д. № 708/18.01.2022г., счита депозираната жалба за неоснователна.

Административен съд гр. Варна, след като прецени законосъобразността на обжалвания административен акт с оглед разпоредбата на чл.168, ал.1 от АПК във връзка с чл.146 от АПК и доводите на страните, след преценка поотделно и в тяхната съвкупност на събраните по делото доказателства, намира за установено следното:

Жалбата е подадена от легитимирано за това лице – адресат на акта, с правен интерес от неговото обжалване, в рамките на законоустановения срок и отговаряща на формалните изисквания на закона за реквизити, което я прави допустима за разглеждане по същество.

Производството по реда на ЗДОИ е образувано по Заявление за достъп до обществена информация вх. № 10-21/ ЗДОИ от 10.11.2021г., подадено от Н. до Административния ръководител – Председател на Окръжен съд гр. Варна, с искане за предоставяне на документи и информация свързана със Заповед № РД-351/8.11.2021г., а именно:

Цялата информация въз основа на която е издадена заповедта.

Въз основа на каква информация, доклади и данни ограничавате свободният достъп на граждани във всички съдебни зали, където заседанията са публични?

Въз основа на каква информация, доклади и данни ограничавате свободният достъп на магистрати и съдебни служители до работното им място – сградата на ОС - Варна?

Въз основа на каква информация, доклади и данни поставихте на магистратите и служителите точно тези изисквания: Валиден цифров COVID сертификат за ваксинация или за незавършен ваксинационен курс; Валиден цифров COVID сертификат за преболедуване; Количествен тест за антитела, със стойност показващи добра имунна защита, извършен не по-рано от 1 месец преди датата на влизане в ОС-Варна; Отрицателен резултат от проведено до 72 часа РСR изследване или до 48 часа от проведено изследване с бърз антигенен тест; Медицински документ, установяващ наличието на противопоказания за ваксиниране.

Да посочи коя информация и основание от Заповед № РД-01-890/3.11.2021г. на Министъра на здравеопазването е послужила за издаване на заповед № РД-351/8.11.2021г.

С обжалваното решение административният орган е отказал достъп до исканата информация мотивирайки се, че исканата от заявителя информация не може да бъде определена като служебна обществена информация, а зададените въпроси не попадат в обсега на ЗДОИ.

Предвид установената фактическа обстановка, съдът приема от правна страна следното:

Обжалваното в настоящото производство решение е издадено от компетентен орган в кръга на неговите материални и териториални правомощия и в предвидената от закона писмена форма.

Дефиницията на понятието „обществена информация“ е дадена в разпоредбата на чл.2, ал.1 от ЗДОИ, съгласно която „обществена информация по смисъла на този закон е всяка информация, свързана с обществения живот в Република България и даваща възможност на гражданите да си съставят собствено мнение относно дейността на задължените по закона субекти.“ Обществената информация съгласно чл.9 от ЗДОИ е официална и служебна. Съгласно разпоредбата на чл.10 от ЗДОИ, официална е информацията, която се съдържа в актовете на държавните органи и на органите на местното самоуправление при осъществяване на техните правомощия. Служебна е информацията според чл.11 от същия закон, която се събира, създава и съхранява във връзка с официалната информация, както и по повод дейността на органите и техните администрации. По правило достъпът до официална и служебна обществена информация е свободен, но в случая търсената информация няма характер на обществена информация по смисъла на чл.2, ал.1 от ЗДОИ. Обществената информация би било сведение, знание за някого или нещо, свързано с обществения живот в страната, респ. за дейността на задължените по чл.3 от ЗДОИ субекти и целта на достъп до тази информация е искащият да си състави мнение по отношение на определени факти от обществения живот. В настоящия казус с депозираното заявление, заявителят е поискал отговор на поставените пет въпроса, а не достъп до информация, с оглед на което заявената за получаване под формата на отговори на въпроси информация не се свързва с разпоредбите на чл.10 и чл.11 от Закона. При това, за да се осигури достъп до информация е необходимо фактически тази информация да съществува-да е създадена или съхранявана от органа, сезиран със заявлението. В случая според така зададените въпроси заявената за предоставяне информация не се съдържа в налични документи или други материални носители, създадени, получени или съхранявани от Окръжен съд гр. Варна, поради което формулираното от заявителя искане не попада в обхвата на определените от ЗДОИ понятия за официална и служебна информация.

Предвид изложеното, оспореният административен акт е издаден от компетентен орган, при спазване на установената форма и административнопроизводствените правила, в съответствие с материалния закон и целта на закона. Не са налице отменителните основания по смисъла на чл.146 от АПК, поради което подадената срещу него жалба следва да се отхвърли като неоснователна.

          По тези съображения и на основание чл. 172, ал.2 от АПК, Административен съд-Варна, пети състав

 

Р  Е  Ш  И:

 

          ОТХВЪРЛЯ жалбата на адв. С.А.Н. от Адвокатска колегия гр. Варна против Решение № РД-368/22.11.2021г. на Административния ръководител – Председател на Окръжен съд гр. Варна.

          РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

                                                                          Съдия: