Определение по дело №43/2020 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 49
Дата: 4 февруари 2020 г. (в сила от 12 февруари 2020 г.)
Съдия: Агнеса Борисова Ставарова
Дело: 20201400200043
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 28 януари 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е 

 

Врачанският окръжен съд, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ,

в съдебно заседание на 04.02.2020 г. в състав:

                                                                                Председател: АГНЕСА СТАВАРОВА

                       

с участието на секретаря Веселка Николова

и прокурора Красимир Невенов, като разгледа докладваното от Агнеса Ставарова ЧНД N 43 по описа за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 437, ал. 2 НПК и е образувано въз основа на молба от И.Х.И., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде условно предсрочно освободен от изтърпяване от останалата част от наказанието лишаване от свобода. В молбата навежда доводи, че е изтърпял изискуемата се част от наложеното му наказание и е придобил право за условно-предсрочно освобождаване.

Към молбата са приложени писмени доказателства – становище от началника на Затвора гр. Враца, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата, пробационен доклад и личното затворническо досие на осъдения И.Х..

В съдебно заседание осъденият поддържа молбата.

Упълномощеният от началника на Затвора гр. Враца инспектор "РД" А. М., със Заповед № 185/17.09.2018 год., изразява становище за основателност на искането. Представя актуална справка за размера на изтърпяното наказание лишаване от свобода и неизтърпяната част от същото.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП-Враца дава становище да се уважи молбата.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за основателна по следните съображения:

     С Определение №447/30.07.2015г. по ЧНД № 366/2015г. на PC-Бяла Слатина на осъдения е определено едно общо наказание по правилата на чл.25-23 НК в размер на 12 години лишаване от свобода, при първоначален "строг" режим, като са групирани наказанията по НОХД № 419/2012г. на PC-Балчик, НОХД № 174/2012г. на PC-Бяла Слатина и НОХД № 335/2015г. на PC-Бяла Слатина.

     На основание чл.59, ал.1 НК му е приспаднато времето, през което е бил с МН „Задържане под стража“ по НОХД № 174/2012г. на PC-Бяла Слатина, считано от 01.11.2011 . до 11.03.2013г.

     На основание чл.25, ал.2 НК е приспадната изтърпяната част от наказанията "лишаване от свобода" по НОХД № 419/2012г. на PC-Балчик и НОХД № 174/2012г. на PC-Бяла Слатина, считано от 11.03.201З г. до влизане в сила на определението.     

     Начало на наказанието - 01.11.2011 г. Фактически изтърпял - 8/осем/ години, 3 /три/ месеца и 3 /три/ дни. От работа - 2 /две/ години, 8 /осем/ месеца и 21/двадесет и един/ дни.  Всичко изтърпял - 10 /десет/ години, 11 /единадесет/ месеца и 24 /двадесет и четири/ дни. Остава за изтърпяване - 1 /една/ година и 6 /шест/ дни.

     От приложените писмени доказателства от затворническата администрация се установява следното:

     При първоначалната оценка се регистрира среден риск от рецидив - 42 точки. В профила на криминогенни нужди дефицитни зони са:

     -    нагласи - поема отчасти отговорност за деянието, не проявява емпатия към жертвата;

     -    управление на финансите - понякога не успява да разпредели финансите си адекватно, има доходи от нелегална дейност - кражби;

     -    злоупотреба с алкохол - честа употреба и наличие на злоупотреба с алкохол при живота на свобода. Извършените правонарушения са под въздействието на алкохол.

     -    умения за мислене - среща затруднения при формирането на алтернативни и законосъобразни решения и действия. Повтаря допуснатите грешки.

     Рискът от вреди е нисък за служителите и за останалите лишени от свобода. Нисък е рискът от суицид и самоувреждане. Първоначално рискът от вреди за обществото е определен като висок и се определя от характера на извършените престъпления.

     В изготвения план на присъдата като цели са заложени формиране на трудови навици, конструктивно оползотворяване на престоя в затвора, формиране на отговорност, спазване на режимните изисквания, формиране на основни умения за справяне с житейски ситуации, формиране на умения за осмисляне на последствията от собствените действия и постъпки.

     За времето на престой в оценката на риска от рецидив се наблюдава завишение: 55, 53, 57 точки. Повишаването на риска кореспондира с извършените дисциплинарни нарушения в затвора - притежание на неразрешени вещи и употреба на алкохол. Последната направена оценка на риска от рецидив понижава стойностите до 46 т. През последния отчетен период се наблюдават тенденция на позитивна промяна и просоциален модел на поведение. Зони с дефицити остават Настоящо правонарушение - статична зона, която не подлежи на промяна, „Нагласи“ гранична с постигнати позитивни промени, „Злоупотреба с алкохол“ - изгражда мотивация и изразява желание да не употребява алкохол при живота на свобода; „Умения за мислене“ - изгражда умения за разпознаване на проблемите и адекватното им разрешаване, поставя си реалистични и изпълними цели.

     Рискът от вреди запазва ниските си стойности за служителите, останалите лишени от свобода и самия него от първоначалната оценка. Рискът от вреди за обществото се понижава до среден с оглед постигнатите позитивни промени в дефицитните зони и намаления риск от рецидив на престъпно поведение.

     В изготвения за последния отчетен период план са заложени цели и задачи подкрепящи позитивната тенденция на поправяне и осъзнаване на нанесени вреди: подкрепа на наличните умения за създаване и подържане на етични и коректни взаимоотношения в 30, осъзнаване на вредите от престъпленията и връзката с употребата на алкохол, формиране на ясна самокритичност и осъзнаване на нанесените вреди, разпознаване на проблемите и формиране на ясни и реалистични цели, подкрепа и мобилизиране на нагласите за законосъобразен начин на живот.

     В резултат на проведената индивидуално-корекционна работа с л. св. И. в затворническото общежитие настъпват промени в следните зони:

     -    нагласи - поема отговорност за извършеното престъпление. Изразява съжаление за деянието и изпитва емпатия към жертвата. Изразява нагласи в подкрепа на законосъобразно поведение при освобождаване;

     -    трудова дейност - за времето на престой в МЛС има постоянна трудова заетост, с позитивно отношение към труда, изпълнява съвестно задълженията си;

     -    злоупотреба с алкохол - разбира вредите и осъзнава възможните негативни последици от системна употреба на алкохол, изразява желание и изгражда мотивация за неупотреба на алкохол при освобождаване;

     -    умения за мислене - започва да формулира правилно проблемите си и да търси адекватни решения за тях.

     Л. св. И. има примерно поведение. Награждаван многократно, последно със заповеди № 305/12.09.2017 год. на основание чл. 98, ал. 1, т. 8 от ЗИНЗС с „домашен отпуск за срок от 3 денонощия“, № 509/22.12.2017 год. на основание чл. 98, ал. 1, т. 8 от ЗИНЗС с „домашен отпуск за срок от 5 денонощия“, № 74/13.03.2018 год. на основание чл. 98, ал. 1, т. 1 от ЗИНЗС с „писмена похвала“, № 231/20.08.2018 год. на основание чл. 98, ал. 1, т. 6 от ЗИНЗС с „свиждане с близките извън затворническото общежитие за срок от 8 часа“и № 30/12.02.2019год. на основание чл 98, ал. 1, т. 3 от ЗИНЗС с „извънредна хранителна пратка“.

     С оглед показаното съвестно отношение към труда и трайната тенденция на просоциално поведение режимът на изтърпяване на наказанието е заменен от "Строг" на "Общ" от 29.09.2015г. Със Заповед № 10/15.03.2017г. на Началника на Затвора Враца е преместен в Затворническо общежитие от открит тип „Керамична фабрика“.

     За времето на престой в корпуса на Затвора и 30 „Керамична фабрика“ е трайно трудово ангажиран като електротехник. Работи по щат в Затвора, като изпълнява съвестно задълженията си и е отговорен по отношение на поставените му задачи. Има формирани трудови навици и съвестно изпълнява трудовите си задължения. При поставяне на индивидуални задачи е стриктен и изпълнителен. Няма регистрирани случаи на неизпълнение или лошо изпълнение на възложената работа. Справя се отлично с поставените трудови задачи, проявява инициативност и отговорност.

     Не са констатирани конфликтни и/или проблемни взаимоотношения със служители и лишени от свобода.

Има толерантно отношение към длъжностните лица и изпълнява техните разпореждания. Избягва конфликтните ситуации и лишените от свобода с деструктивни прояви. Има постоянно жилище, формирани трудови навици и умения за работа.

     Заложените цели и задачи в Плана на присъдата са изпълнени - има формирани трудови навици и е ангажиран с трудова дейност, осъзнал вината си, критично настроен към извършеното деяние, преосмислил е миналото си поведение и изявява желание и готовност за водене на законосъобразен начин на живот. Наличието на жилищно устройване и формираните трудови навици и умения са индикация за успешна ресоциализация при освобождаване.

От горните доводи може да се направи обосновано заключение, че при наличните данни за ниски стойности на риск от вреди, нагласа за спазване на реда и дисциплината, поведение, насочено към оползотворяване по смислен начин престоя в затвора, лишеният от свобода е дал доказателства за своето поправяне.

     При горното съдът приема, че И. отговаря на изискванията на чл.439а НПК, поради наличие на двете материално-правни предпоставки по чл.70, т.2 НК за условно-предсрочно освобождаване от неизтърпяната част на наложеното наказание. Изтърпял е изискуемия се минимум от наказанието в размер на 2/3 и е дал безспорни доказателства за своето поправяне и че няма да допусне закононарушения, оправдавайки себе си за престъпното си поведение. Следва да се отбележи, че в доклада по чл.155 ЗИНЗС е отбелязано, че изготвената ревизия на оценка на риск от рецидив бележи незначителен възход, но в резултат на проведената работа с него той проявява критично отношение към извършеното престъпление, разпознава вредите, които е причинил с поведението си,дистанцира се от проблеми, изгражда стабилна мотивация за законосъобразно поведение, утвърждава трайни трудови навици, ангажиран е с работа,за което е награждаван многократно.

     Воден от горното и на основание чл.440 НПК, Врачанският окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

     ОСВОБОЖДАВА УСЛОВНО ПРЕДСРОЧНО осъдения И.Х.И. - роден на *** ***, с постоянен адрес ***, българин, български гражданин, разведен, със средно образование, осъждан, понастоящем в Затвора гр. Враца, ЕГН: **********, от изтърпяване на остатъка от наложеното наказание "лишаване от свобода", с Определение №447/30.07.2015г. по ЧНД № 366/2015г. на PC-Бяла Слатина по силата на което му е определено едно  общо наказание в размер на 12 години лишаване от свобода, при първоначален "строг" режим по правилата на чл.25-23 НК при групиране на наказания по НОХД № 419/2012г. на PC-Балчик, НОХД № 174/2012г. на PC-Бяла Слатина и НОХД № 335/2015г. на PC-Бяла Слатина, с остатък в размер на 1 /една/ година и 6 /шест/ дни.

     На основание чл. 70, ал.6 НК ОПРЕДЕЛЯ на И.Х.И. изпитателен срок в размер на неизтърпяната част от наложеното наказание, а именно 1 /една/ година и 6 /шест/ дни.

     На основание чл. 42а, ал.2, т.1 НК през изпитателния срок определя пробационна мярка "Задължителна регистрация по настоящ адрес" с периодичност на явяване 2 пъти седмично.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване или протестиране в 7-дневен срок от днес, като същото подлежи на незабавно изпълнение след изтичане на срока за обжалване, освен ако е подаден частен протест, който не е в интерес на осъдения.

ПРЕПИС от определението след влизането му в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца, както и на РС гр. *** – Бюро „Съдимост“ за отметка в бюлетина на осъдения И.Х.И..

 

 

                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: