Решение по дело №6760/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 6365
Дата: 2 септември 2019 г. (в сила от 27 юли 2020 г.)
Съдия: Мария Василева Кузманова
Дело: 20181100106760
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 22 май 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                                                         гр. София,02.09.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

             СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, І ГО, 9-ти състав, в публичното съдебно заседание на двадесет и седми юни през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

СЪДИЯ: МАРИЯ КУЗМАНОВА

 

            при секретаря Мая Симеонова, като разгледа докладваното от съдията гр.д. № 6760 по описа за 2018 г., за да се произнесе взе предвид следното:

            Предявеният иск е с правно основание  чл. 432, ал.1 КЗ и чл. 86 ЗЗД.

             Ищцата твърди в ИМ, че на 04.01.2018г., около 12:40 ч., в град София, бул. „Патриарх Евтимий“, е настъпило ПТП по причина на противоправното поведение на водача на лек автомобил „БМВ 320Д“ с рег. № ********. Сочи, че е била в ударения л.а. „Ауди“, от л. а. „БМВ“. В резултат на ПТП получила: контузия на главата и шийния отдел; мозъчно сътресение; травма на нервните коренчета в шийния отдел; световъртеж от централен произход. От тези увреждания е претърпяла неимуществени вреди – болки и страдания. Заявява, че ПТП е настъпило по вина на застраховано лице по договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ при ответника,пред който е предявила претенцията си, но нито е получила плащане, нито произнасяне в срок. Ответникът, в качеството си на застраховател на делинквента, следва да я обезщети за понесените неимуществени вреди, в размер на исковата сума заедно с лихва за забава, от датата на която е представила банкова сметка *** (13.04.2018 г.) до окончателното плащане.

              Ответникът в депозирания писмен отговор оспорва изцяло предявения иск. Не оспорва наличието на застрахователно правоотношение с водача на л.а. БМВ. Оспорва твърдението, че ПТП е настъпило по вина на застрахования при него водач. Оспорва, че заявените увреждания са настъпили в резултат на описаното в ИМ ПТП. Сочи че размера на исканото обезщетение е завишен, като  справедливото обезщетение за претърпените болки и страдания е в размер на 8 000 – 10 000 лева. Оспорва и претенцията за лихва за забава. Претендира разноски.

              Съдът като обсъди доводите на страните и събраните по делото доказателства приема за установено следното:

              Не се спори, че ответникът е застраховател по задължителната застраховка „ГО“ на водача, сочен за виновен за процесното ПТП.

              От събраните доказателства се установява, че автомобилът „БМВ” с рег. № ******** се е движел по лявата пътна лента на бул. „Патриарх Евтимий”. В същата посока и на същата пътна отсечка се е движил и автомобил „Ауди” ДК № *****Водачът на л.а. БМВ е възприел автомобил, намиращ се на паркинга вляво от платното за движение, който започвал движение в посока „назад”, поради което отклонил управлявания от него БМВ „надясно”. В същия момент и на същото място се е намирал и автомобилът „Ауди” (ДК № *****), движещ се в дясно от автомобила „БМВ”. Така двата автомобила са реализирали контакт. В следствие на този контакт и поради завиването на ляво от страна на л.а. „БМВ” той е ударил спрените на паркинга вляво автомобили: „Ауди” с ДК№*****, в който е била ищцата и  „Рено“ с ДКН№*****. В резултат на удара тялото на пострадалата извършило свободно движение напред и надясно и реализирало контакт на главата с части от вътрештния интериор на автомобила.

             Свид.Т. – водач на л.а. „БМВ” с рег. № ******** в с.з. посочи, че нищо не си спомня от инцидента, бил в шок, няма спомен дали му е била наложена  глоба, но поясни че талона му е бил отнет.

             Съдът кредитира така установения от САТЕ механизъм на ПТП, с изключение на частта, в която в.л. е приел, че водачът на л.а. БМВ – Т.Т., е възприел автомобил, който започва движение „назад” и поради това е навлязъл в съседната лента за движение.В тази част заключението на в.л.П.  се основава на дадените от водача на л.а. сведения в хода на административно наказателното производство. Съдът обаче отчете, че в материалите по АНП преписка, свидетелят Т. е посочил, че му се е сторило, че един от паркираните автомобили започва да излиза, а не, че такъв действително е започнал описаната маневра. Освен това във възражението си подадено срещу АУАН Т.Т. е посочил коренно различен механизъм на ПТП, че автомобилът, движещ се в дясната лента го е ударил, след което неговият автомобил е поел към спрелите на паркинга коли. Поради това противоречие  не може да се приеме за доказан твърдения от Т.Т. факт, че автомобил от паркинга е предприел движение „назад“.  Това е така и защото единствените данни за такава маневра от паркиран автомобил се съдържат в обясненията на лицето, срещу което е съставен АУАН и е издадено НП, което допълнително разколебава достоверността на сведенията. Ето защо съдът приема, че не е установено паркиран автомобил да е предприел движение „назад“, което да е било причина за навлизане на л.а. БМВ в съседната дясна лента.

            От показанията на свидетелката Й. – дъщеря на ищцата, се установява, че при удара с  л.а. БМВ,ищцата  се е намирала на шофьорското място в л.а. Ауди с ДКН № *****. Този факт се подкрепя и от констативния протокол и сведенията по АНП преписка. Не се подкрепя от събраните доказателства твърдението й, че ищцата е загубила съзнание поради сведенията в АНП дадени от всички очевидци на произшествието, че след ПТП от л.а. са слезли две жени и са започнали да се карат.

           От заключението на в.л.по назначената СМЕ - д-р Г. и приложените по делото епикризи се установява, че в резултат на ПТП-то ищцата е получила: контузия (натъртване) в теменната област на главата в дясно, черепно-мозъчна травма преценена, като мозъчно сътресение и травма на шията, наложила имобилизация с мека шийна яка. Дванадесет дни след ПТП-то се е наложила нова хоспитализация на ищцата и извършените изследвания установили клинични данни за шийна радикулопатия и данни за световъртеж от централен произход, или Централен отоневрологичен синдром (ЦОНС). Според експерта тази диагноза се проявява чрез комплекс от симптоми, сред които са световъртеж, замайване, шум в ушите, нарушено равновесие, гадене, повръщане и др, които могат значително да засегнат качеството на живот и да причинят постоянно разстройство на здравето, неопасно за живота.

            Д-р Г. е посочил,че навяхването на шията е травма, която изисква имобилизация за около 2 седмици. При благоприятно протичане на оздравителния процес, функционалното възстановяване след подобна травма настъпва за около 20 - 25 дни. Предвид характера на персистиращите и към момента на изготвяне на заключението оплаквания, водещи до функционални смущения, съгласно експерта това посттравматично усложнение представлява постоянно разстройство на здравето, неопасно за живота. От травмата на главата е последвало и сътресение на главен мозък, като при постъпването си в болницата пострадалата е била в съзнание. Последиците от сътресението на главния мозък отшумяват за няколко седмици, най-често до 25 дни след инцидента, а възстановяването от навяхването на шията може да настъпи от 2 - 4 седмици до няколко месеца. Прогнозите за възстановяването обаче са добри, като според в.л. при системно провеждане на адекватно лечение, физиотерапия и рехабилитация е възможно почти пълно възстановяване на пострадалата.

                            На 16.01.2018 г.ищцата е подала молба до ответника за изплащане на обезщетение за причинените ѝ от процесното ПТП вреди, като с последвала молба от 13.04.2018 г. е посочила и банковата си сметка.

               При така установената фактическа обстановка, съдът достигна до следните правни изводи:

              По иска по чл.432, ал.1 КЗ:

              Съгласно чл. 429, ал. 1, т. 1 КЗ с договора за застраховка "Гражданска отговорност" застрахователят се задължава да покрие в границите на определената в застрахователния договор застрахователна сума отговорността на застрахования за причинените от него на трети лица имуществени и неимуществени вреди, които са пряк и непосредствен резултат от застрахователното събитие. Увреденото лице, спрямо което застрахованият е отговорен, има право по чл. 432,ал1 КЗ да иска обезщетението пряко от застрахователя по застраховка "ГО“.

              За да възникне субективното право по чл. 432, ал. 1 КЗ   е необходимо да се установи, че в резултат на виновното и противоправно поведение на лице, застраховано по задължителна застраховка „ГО”, са настъпили вреди, които са покрит риск по застрахователния договор.

               Съдът установи, че процесното ПТП е настъпило поради виновното поведение на водача на БМВ 320Д, който при извършването на маневрата - навлизане в съседната лента за движение, не се е убедил че няма да създаде опасност на участниците в движението, които минават покрай него и не е пропуснал движещия се с предимство в своята дясна пътна лента л.а. „Ауди” ДК № ***** удряйки го  –нарушение на чл. 25,ал.1 и ал.2 ЗДвП.

               Ищцата е получила увреждания в резултат на  процесното ПТП. Получените травми, възстановителния период и претърпените болки  са посочени по горе в заключението на СМЕ,както и благоприятните прогнози - възможността за почти пълното възстановяване на ищцата. 

               Безпорное  обстоятелството, че виновният за ПТП водач е застраховано лице по задължителната застраховка „Гражданска отговорност“, сключена с ответника.

                          Поради това съдът приема иска по чл. 432,ал.1 КЗ за основателен.

               Относно размерът, съдът съобрази указанията, дадени с П№ 4/68г. и П № 17/63г. Отчитайки силата, продължителността и интензивността на болките и страданията, описани по-горе; общата продължителност на лечебния и възстановителен период; възрастта на ищцата – 46 г. към датата на ПТП-то ; както и социално-икономическите условия към момента на настъпване на ПТП и към настоящия момент. Предвид всички тези обстоятелства по настъпването на вредите, вида и характера на уврежданията, претърпените болки и страдания и степента на увреждане на ищцата, съдът намира, че справедливото обезщетение за претърпените неимуществени вреди възлиза на сумата от 12 000 лева. Искът в разликата му над 12 000 лева, до претендираните 26 000 лева следва да се отхвърли като неоснователен.

               По претенцията за лихва за забава:

                Съгласно чл. 497, ал. 1 КЗ, застрахователят дължи законната лихва за забава върху размера на застрахователното обезщетение, ако не го е определил и изплатил в срок считано от по-ранната от двете дати: изтичането на срока от 15 работни дни от представянето на всички доказателства по чл. 106, ал. 3 КЗ или изтичането на срока по чл. 496, ал. 1 КЗ освен в случаите, когато увреденото лице не е представило доказателства, поискани от застрахователя по реда на чл. 106, ал. 3 КЗ. Предвидено е още, че срокът за окончателното произнасяне по заявената  претенция не може да бъде по дълъг от три месеци.

                В случая, претенцията е била заведена при ответника на 16.01.2018 г. С писмо от 13.04.2018 г., ищцата е представила удостоверение за банкова сметка.  ***. Следователно, обезщетението за забава в размер на законната лихва е дължимо от 13.04.2018 г., както и е предявено

               По разноските:

                При този изход от спора право на разноски имат и двете страни. Ищцата е направила разходи: ДТ - 1 040 лева, 500 лева за в.л. и 30 лева за депозит за свидетел, от който се е отказала и този депозит подлежи на връщане или общо 1 540 лева, от които съразмерно с уважената част от иска  на основание чл. 78, ал.1 ГПК  следва да се заплатят 710,77 лева разноски

               Ищцата е била представлявана безплатно от адв. В.О., комуто на основание чл.38, ал.2 ЗА следва да се присъди сумата от 1 310 лева - представляваща адвокатско възнаграждение за оказаната безплатна правна помощ, съразмерно на уважената част от исковете.

               Ответникът  е заплатил 1 000 лева за адвокат (л. 41), а не колкото търси 1 200 лева. Той е внесъл 130 лева за в.л. и за свидетел. От тези разноски съразмерно с отхвърлената част от иска на ответника се дължат 608,46 лева.

               Водим от горното  съдът

 

Р   Е   Ш   И   :

 

               ОСЪЖДА З. „Б.И.“ АД, ЕИК*****, със седалище и адрес на управление ***, да заплати на И.А.Й. ЕГН ********** гр.София, ж.к.*****със съд.адрес адвокат В.О. ***  на основание чл.432, ал.1 КЗ  сумата от 12 000 лева застрахователно обезщетение за претърпените неимуществени вреди в резултат на ПТП, реализирано на 04.01.2018г., ведно със законната лихва върху сумата от 13.04.2018 г. до окончателното й плащане и на основание чл. 78, ал.1 ГПК  сумата от 710,77 лева, разноски по делото, КАТО ОТХВЪРЛЯ иска за разликата над 12 000 лева до 26 000 лева

               ОСЪЖДА З. „Б.И.“ АД, ЕИК***** да заплати на адвокат В.О. - САК, със съдебен адрес:***, на основание чл. 38, ал. 2 ЗА сумата от 1 310 лева - представляваща адв. възнаграждение за оказаната безплатна правна помощ.

               ОСЪЖДА И.А.Й.  ЕГН: **********, да заплати на З. „Б.И.“ АД, ЕИК***** на основание чл. 78, ал. 3 ГПК, сумата от 608,46 лева - разноски по делото.

                   РЕШЕНИЕТО може да се обжалва пред САС с въззивна жалба в двуседмичен срок от връчването на преписа.

 

                                                         СЪДИЯ: