Решение по дело №274/2023 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 49
Дата: 8 януари 2024 г. (в сила от 8 януари 2024 г.)
Съдия: Иван Христов Демиревски
Дело: 20237110700274
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 ноември 2023 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

08.01.2024 год.

 

 В   И М Е Т О  Н А   Н  А  Р  О  Д  А

 

Номер      49                                                    2024 година                              град   Кюстендил

 

Кюстендилски административен съд,

на тринадесети декември                                                                              2023 година

в публично съдебно заседание в следния състав:

 

 

                                                         Председател:  ИВАН ДЕМИРЕВСКИ                                                                                                                                                                     

                                                                Членове:  НИКОЛЕТА КАРАМФИЛОВА

                                                                                 ДЕСИСЛАВА ТАБАКОВА

                                                                              

Секретар: Ирена Симеонова и с участието на

Прокурора: Михаил Крушовски

 

Като разгледа докладваното от съдия Демиревски

НАХД № 274/2023 г. по описа на КнАдмС за 2023 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по чл. 208 и сл. от АПК, във вр. с чл. 63в от ЗАНН и е образувано по касационна жалба от Т З.А. ***, чрез пълномощника си адв. А.И. ***, срещу Решение № 279/18.10.2023 г. постановено по АНД № 576/2023 г. по описа на Районен съд – Кюстендил, с което е потвърдено НП № 23-1139-000926/05.05.2023 г., издадено от Началник сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР гр. Кюстендил. Релевирани са касационни основания по чл. 348 ал. 1 т. 1 , вр. с ал. 2 от НПК. Твърди се, че НП е издадено в нарушение на закона и при допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. Иска се отмяна на решението и отмяна на оспореното НП.

 Касаторът е редовно призован за съдебното заседание по делото, не се явява, представлява се от адв. И., който поддържа касационната жалба и счита, че резултатът на решението на районния съд е в следствие от неправилен анализ на събраните по делото доказателства.

 Ответникът по касационната жалба е редовно призован за съдебното заседание по делото, представлява се от гл. юк. Б, която оспорва касационната жалба като неоснователна и моли решението на въззивния съд да бъде потвърдено като правилно, законосъобразно и надлежно обосновано..

Прокурорът дава заключение за неоснователност на касационната жалба, като счита, че районния съд е постановил правилно и обосновано решение.

Касационната жалба е допустима. Подадена е от страна с право на касационно оспорване по смисъла на чл. 210 ал. 1 от АПК, срещу съдебен акт, подлежащ на касационен контрол и в преклузивния 14 - дневен срок по чл. 211 ал. 1 от АПК и отговаря на изискванията за форма и съдържание по чл. 212 от АПК. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна по следните съображения:

            Предмет на въззивно обжалване е НП № 23-1139-000926/05.05.2023 г., издадено от Началник сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР гр. Кюстендил, с което Т З.А. ***, е санкциониран с административно наказание „глоба“ в размер на 2000.00 лв.  и лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 месеца на основание чл. 174 ал. 3 пр. 2 от ЗДвП.

Районният съд е установил от фактическата страна на спора, че на 19.04.2023 г. в 17:15 часа по ВП-62, в с. Невестино, при НОИ, с посока от гр. Дупница към гр. Кюстендил, Т А. управлява лек автомобил марка и модел „О З“ с рег. № ****, собственост на Е С Н, като при извършената проверка водачът е отказал да бъде изпробван с дрегер Drug test 5000 с фабричен номер ARLK 0004 за употреба на наркотични вещества и техните аналози. На водача е издаден талон за изследване № 141255. Не е изпълнил предписанието за химико-токсикологично лабораторно изследване за установяване употребата на наркотични вещества и техните аналози.

За констатираното нарушение на ТЗ.А. е съставен АУАН серия GA № 887614 от 19.04.2023 г., като същия е предявен и връчен по надлежния ред на нарушителя. В акта не са вписани възражения от страна на нарушителя. Такива не са постъпили и в срока по чл. 44 ал. 1 от ЗАНН.

На 05.05.2023 г. е издадено атакуваното НП. В постановлението са възпроизведени фактическите констатации по АУАН, като е наложено посоченото наказание.  

 Въззивният съд е потвърдил НП като законосъобразно, приемайки че при издаване на АУАН и НП не е допуснато неправилно прилагане на материалния закон, както и съществени процесуални нарушения на правилата в ЗАНН.  

Оспореното решение е правилно.

От събраните по въззивното дело доказателства /писмени и устни/ се установява, че извършената проверка на А. е инициирана от получена оперативна информация, че лицето Т А., с лек автомобил „ З“ ще прекара наркотично вещество, като минава през с. Невестино. Отзовалите се на сигнала полицейски служители извършили проверка, при която установили чрез техническо средство „Дрегер Алкотест 7510“, че  Дашов не е употребил алкохол. Категорично е отказал обаче да му бъде извършена проверка с тест за установяване употребата на наркотични вещества и техните аналози под предлог, че употребява марихуана и тестът ще е положителен. На същото основание е отказал и да изпълни  и предписанието, дадено му с ТМИ №141255 за химико-токсикологично лабораторно изследване за установяване употребата на наркотични вещества и техните аналози.

При извършената проверка относно приложението на материалния закон, касационният съд счита оспореното решение за правилно. Обосновани от събраните доказателства и законосъобразни с оглед правилата на ЗАНН, са констатациите на районния съд за отсъствие на съществени нарушения на формалните изисквания относно съдържанието на АУАН и на НП, вкл. при описание на релевираното деяние и на нарушената правна норма. Във връзка с последната, следва да се посочи, че структурата на  чл. 174 ал. 3 от ЗДвП съдържа и трите елемента на правната норма - хипотеза, диспозиция и санкция. В нормата са уредени няколко отделни хипотези на отказ от посочените в нея лица, притежаващи качеството „водач“, свързани със задължението им да бъдат проверени за наличието и концентрацията на алкохол в кръвта, съотв. с установяване наличието на наркотични вещества/аналози. Нормата предвижда две форми на изпълнителното деяние – отказ за извършване на проверка и неизпълнение на предписание на контролния орган. Нарушението е на просто, формално извършване и се явява довършено с настъпване на самия факт на обективиране на отказа и възпрепятстване на проверката. Извършената проверка на АУАН и НП в аспекта на изложеното, сочи на изводи за ясно посочване на фактическите обстоятелства относими към съставомерните елементи на нарушението по  чл. 174 ал. 3 пр. 2 от ЗДвП, а обратната теза на касатора е неоснователна. Фактите са ясни и безпротиворечиви относно съставомерното поведение на водача по отказ за бъде изпробван с тест за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози, което отговаря на дадената правна квалификация по  чл. 174 ал. 3 пр. 2 от ЗДвП. Описаното нарушение съдържа посочения съставомерен за отговорността отказ от проверка с тест, т. е. на първата форма на изпълнителното деяние. От съдържанието на АУАН и процесното НП се извежда по безпротиворечив начин волята на органа за налагане на административно наказание поради отказ на водача да бъде проверен с тест за употреба на наркотични вещества или техни аналози. Вписаното допълнение в НП относно неизпълнение на предписание за лабораторно изследване не се намира в кумулативна връзка с отказа за изпробване с тест по смисъла на приложената санкционна норма, а и АНО не е отразил факти, респ. не е направил фактически констатации за поведение на водача във връзка с издадения му талон за медицинско изследване. Обратно, отказът на нарушителя да бъде изпробван с тест е надлежно описан и квалифициран като административно нарушение по  чл. 174 ал. 3 пр. 2 от ЗДвП. В случая АНО изрично е посочил, че нарушителят е отказал проверка с тест, поради което липсва противоречие с данните в АУАН и предявеното обвинение е ясно, а изводите на въззивния съд в изложения смисъл са обосновани и правилни.

 От друга страна, анализът на събраните доказателствени средства установява извършването на релевираното административно нарушение. Касаторът Т А. е управлявал лек автомобил, т. е. има качеството водач на МПС, и при извършена проверка от контролните органи, е отказал да бъде изпробван с тест за установяване употребата на наркотични вещества и техните аналози. Осъществени са елементите от визирания фактическия състав на деянието и правилно е ангажирана административнонаказателната отговорност на нарушителя, на който АНО е наложил предвидените административни наказания. Издаденото наказателно постановление е законосъобразно и като го е потвърдил, КРС е постановил правилно решение, което следва да се остави в сила.

Воден от горното и на основание чл. 221 ал. 2 от АПК, Кюстендилският административен съд

 

Р   Е   Ш   И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 279/18.10.2023 г. постановено по АНД № 576/2023 г. по описа на Районен съд – Кюстендил.

Решението е окончателно.            

Да се изпрати препис от решението на страните по делото.

                                                                                    

   

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                                                           

                                                                                            ЧЛЕНОВЕ: