Решение по дело №15/2021 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 19 март 2021 г. (в сила от 19 март 2021 г.)
Съдия: Марин Димитров Маринов
Дело: 20217190700015
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 януари 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер: 29                                                19.03.2021 г.                               Град Разград

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Разградският административен съд, в публично заседание на девети март две хиляди двадесет и първа   година, в  състав:

 

          ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛА РОБЕВА

         ЧЛЕНОВЕ: ИВА КОВАЛАКОВА- СТОЕВА

       МАРИН МАРИНОВ

 

при секретаря Пламена Михайлова, с участието на прокурора  Ива Рангелова разгледа докладваното от съдията Марин Маринов  КАН дело № 15 по описа за 2021 год. и, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на глава ХII от Административнопроцесуалния кодекс  във чл. 63 ал. 1 изр. ІІ – ро от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по жалба на ОД на МВР Разград, чрез главен юрисконсулт С. М., срещу Решение № 423 от 22.10.2020 год., постановено по АНД № 467/2020 год. по описа на районен съд Разград. С него е отменен електронен фиш серия К, № 3484700, издаден от  ОД на МВР Разград, с който на Х. Г. Х., в качеството му на представител на „БИОЛИНКС” ООД  с ЕИК ********* му е наложена глоба от 100 лв. на основание чл. 182, ал. 1, т. 3 от ЗДвП за нарушение на чл. 21, ал. 1 от същия закон. В жалбата се твърди, че решението е неправилно. Излагат се доводи, че след жалбата срещу ЕФ и  в срока по чл. 189, ал. 5 от ЗДвП наказаното лице е представило декларация, в която е посочило нарушителя и е представило копие от СУМПС. Следвало е районният съд да остави жалбата без разглеждане и да прекрати съдебното производство. Произнасянето  по подадената декларация било от компетентността на административнонаказващия орган /АНО/. На тези основания се твърди, че решението по същество е недопустимо. От съда се иска да отмени въззивното решение. Претендира се присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Ответникът по касационната жалба –  Х. Г. Х., не  заявява становище по жалбата.

Прокурорът от Окръжна прокуратура Разград дава становище, че жалбата е процесуално допустима, но неоснователна и предлага на съда да остави в сила решението на районния съд.

Административен съд Разград, като обсъди посочените в жалбата касационни основания, доводите и становищата на страните  и доказателствата по делото,  и след като извърши служебна проверка, съгласно чл. 218 ал. 2 от АПК,  прие за установено следното:

Касационната жалба, като подадена от активно легитимирано лице, в законоустановения 14-дневен срок  и  насочена срещу акт, подлежащ на касационен съдебен контрол, е процесуално допустима.

За да постанови решението си, районният съд е приел от фактическа и правна страна следното:

С електронен фиш серия К № 3484700 на ОДМВР гр. Разград, на Х. Г. Х., в качеството му на законен представител на „Биолинкс“ ООД гр. Варна, е вменено нарушение на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП за това, че на 19.03.2020 година около 13.00 часа в гр. Цар Калоян, ул. Дружба № 57 посока гр. Русе при отчетен толеранс 3 км/ч на техническото средство с л.а. „Рено Канго“ с рег. № * ** ** ** е извършено нарушение, като при разрешена скорост от 50 км/ч в населено място е установена скорост на движение от 79 км/ч.  Констатирано било превишение на разрешената скорост с 29 км/ч,  поради което на основание чл.189, ал. 4 и чл. 182, ал. 1, т. 3 от ЗДвП е санкциониран с глоба в размер на 100 лв. Електронния фиш  бил връчен  редовно на 09.07.2020 година, а жалбата против него е постъпила при административно наказващия орган на 20.07.2020 година.

Наред с това районният съд установил, че на 21.07.2020 година срещу издадения ел. фиш пред административно наказващия орган е постъпила декларация по реда на чл. 189, ал. 5 от ЗДвП. Съдът приел,  че по тази декларация АНО е длъжен да се произнесе в срока по чл. 189, ал. 8 от ЗДвП. Към момента на постановяване на решението АНО не се е бил произнесъл по така подадената декларация. Въпреки липсата на произнасяне от страна на АНО,  съдът счел, че подадената декларация  е допустима и основателна, поради което обжалвания ел. фиш в се явява незаконосъобразен и го отменил.

Разградският административен съд намира, решението на районния съд за правилно. Решаващият съд е изяснил фактическата обстановка след като е събрал относимите към правния спор  писмени доказателства.

Според разпоредбата на чл. 189, ал. 5 от ЗДвП след издаване на електронния фиш, същият се изпраща с обратна разписка на собственика или на този, на когото е предоставено моторното превозно средство. В 14-дневен срок от получаването му собственикът заплаща глобата или предоставя в съответната териториална структура на МВР писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението и копие на свидетелството му за управление на моторно превозно средство. На лицето, посочено в декларацията, се издава и изпраща електронен фиш по ал. 4 за извършеното нарушение. Първоначално издаденият електронен фиш се анулира . Освен това съгласно чл. 189, ал. 6 от ЗДвП  в 7-дневен срок от получаването на електронния фиш може да се направи писмено възражение пред директора на съответната структура на МВР. Директорът разглежда възражението и преценява доказателствата в 7-дневен срок от постъпването му. Издаденият електронен фиш се анулира, ако от събраните доказателства е установено, че моторното превозно средство е било обявено за издирване или нарушението е извършено с МПС със специален режим на движение.

Следователно, анулирането на електронен фиш е допустимо само в случаите по чл. 189, ал. 5 и ал. 6 от ЗДвП и ако е отказано без основание се касае за порок, който обуславя незаконосъобразност на самия фиш. Основателността на отказа да се анулира електронен фиш не може, да бъде проверявана в отделно административно производство и отделно от законосъобразността на самия фиш. В този смисъл е постоянната практика на смесените състави на ВАС и ВКС, разглеждали спорове за подсъдност между административните и районните съдилища на дела с предмет отказ да се анулира електронен фиш – вж. например Определение № 2 от 29.01.2021 г. на Върховният административен съд и Върховният касационен съд на Република България, Смесен петчленен състав по адм. д. № 56/2020 г., Определение № 19 от 22.05.2020 г. на Върховният административен съд и Върховният касационен съд на Република България, Смесен петчленен състав по адм. д. № 11/2020 г., Определение № 7 от 04.02.2014 г. на Върховният административен съд и Върховният касационен съд на Република България, Смесен петчленен състав по адм. д. № 73/2013 г. и други.

В настоящия случай  от данните по делото е видно, че електронният фиш е връчен на адресата му на 09.07.2020 год.  В 14 дневен срок от връчването му  на ответника по касацията Х., същият е депозирал пред АНО както жалба до РС Разград срещу електронния фиш, така и декларация по чл. 189, ал. 5 от ЗДвП, в която е посочил лицето, което е извършило нарушението, придружена с копие от свидетелството му за управление на МПС. В  хода на съдебното производство, в съдебно заседание на 29.09.2020 год. въззивният съд е установил, че АНО не се е произнесъл по така депозираната декларация и с протоколно определение от същата дата е указал на АНО, че следва да се произнесе по направеното възражение и представена  декларация до 19.10.2020 год., като незабавно уведоми съда.  С писмо  от 08.10.2020 г. съдът е бил уведомен от АНО, че обжалваният електронен фиш ще бъде анулиран.  В последното по делото съдебно заседание на 22.10.2020 год. въззивният съд установил след служебна справка в сектор „Пътна полиция” при ОДМВР Разград, че обжалваният електронен фиш все още се води в системата на МВР като обжалван и  според обяснение на служител от МВР същият не можело да бъде анулиран  без решение на съда.

Следователно след като на АНО е указано от въззивния съд, че следва да се произнесе по подадената декларация по чл. 189, ал. 5 от ЗДвП, даден му е срок за произнасяне и той не е анулирал фиша, по същество е налице  отказ от анулиране на фиша, което се третира от закона като потвърждаване на установеното нарушение и електронния фиш.

В случая са налице всички предпоставки за анулиране на обжалвания електронен фиш, тъй като лицето срещу което е издаден е изпълнило в срок изискването на чл. 189, ал. 5. След като това не е сторено от АНО в дадения от съда срок, ЕФ се явява незаконосъобразен и правилно районният съд го е отменил.

Предвид изложеното, настоящият състав счита, че обжалваното решение е валидно, допустимо и е в съответствие с материалния закон. Не са налице посочените в жалбата касационни основания, предполагащи отмяна на решението и то следва да бъде оставено в сила като правилно.

Водим от горното, Разградският административен съд

 

Р  Е  Ш  И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 423 от 22.10.2020 год., постановено по АНД № 467/2020 год. по описа на районен съд Разград.

Решението не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  /п/

 

          ЧЛЕНОВЕ: 1. /п/

                             

                                                                                       2. /п/