Решение по дело №244/2022 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 239
Дата: 1 ноември 2022 г.
Съдия: Галина Атанасова Стойчева
Дело: 20227110700244
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 август 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

      Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е № 239

                                                 гр.Кюстендил, 01.11.2022год.

                                                   В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

                                                      

            Административен съд - Кюстендил, в открито съдебно заседание на деветнадесети октомври  през  две  хиляди  двадесет и втора година в състав:

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАН  ДЕМИРЕВСКИ

                                                                     ЧЛЕНОВЕ: ГАЛИНА  СТОЙЧЕВА

                                                                                           НИКОЛЕТА  КАРАМФИЛОВА

при секретаря Лидия Стоилова и с участието на прокурора Марияна Сиракова, като разгледа  докладваното  от съдия  Стойчева  КАНД № 244 по описа за 2022год.,  за да се произнесе, взе предвид:

 

Производството е по реда на  чл.63в  от ЗАНН  във  вр. с чл.208  и сл. от АПК.

            Началникът на група в Сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР - Кюстендил обжалва решение № 153 от 05.07.2022г. на  Районен съд – Кюстендил по АНД № 539/2022г., с което е отменено НП № 22-1139-000438/16.03.2022г.  Релевира касационното основание по чл.348, ал.1, т.1 от НПК. Нарушението на закона поради неправилното му прилагане свързва с доказано нарушение и спазване на процедурата по  чл.36, ал.2 от ЗАНН. Прави се искане  за отмяна  на  решението  и  за потвърждаване на НП.

            В съдебно заседание и в представени писмени бележки, юрк. Гергана Л. като пълномощник на касатора,  поддържа наведените в жалбата доводи и искания. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

            Ответникът Г.К.П. ***, чрез процесуалния си представител адв. В.С., представя  писмено становище за неоснователност на касационната жалба, което  се поддържа и в проведеното съдебно заседание.   

            Представителят на Окръжна прокуратура - Кюстендил дава заключение за неоснователност на жалбата. 

Административен съд - Кюстендил, извършвайки преценка на доказателствата по делото, на касационните основания и на доводите на страните, както и след служебна проверка на атакувания съдебен акт  на  осн. чл.218, ал.2 от АПК, приема следното:

Касационната жалба е подадена от страна с право на касационно оспорване, срещу съдебен акт, който подлежи на обжалване по реда на чл.208 от АПК, в преклузивния срок по чл.211, ал.1 от АПК  и отговаря на изискванията за форма и съдържание по чл.212 от АПК, поради което се явява процесуално допустима.

Разгледана по същество, касационната жалба се приема за неоснователна.

Предмет на касационно оспорване е решение на районния съд, с което е отменено  Наказателно постановление № 22-1139-000438/16.03.2022г., издадено от началник  група  в  Сектор  ПП при ОД на МВР – Кюстендил, с което на  Г.  К.  П.,  са наложени административни наказания „глоба“ в размер на 200,00лв.  и „лишаване от право да управлява МПС“  за срок от 6 месеца, на осн. чл.175, ал.3, пр.1  от ЗДвП вр. с чл.140, ал.1 от ЗДвП.

В НП се сочи, че е издадено на основание чл.36, ал.2 от ЗАНН във връзка с постановление по преписка № 4685/2021г. на Районна прокуратура – Кюстендил с отказ да се образува  досъдебно производство по прекратено АНП на осн. чл.33, ал.2 от ЗАНН по АУАН серия GА № 488547/17.12.2021г.

Административнонаказателната отговорност на нарушителя е ангажирана за това, че  на  17.12.2021год.,  около 22,15 часа,  в село Пиперков чифлик, на ВП 2-62,  в посока  от гр. Кюстендил към гр. Дупница, управлява  влекач Скания 440“ с ДКН КН5206ВС, собственост на Т.Т.“ ООД и прикачено към него полуремаркеЮврига екери“ с ДКН КН****ЕЕ,  за  което МПС, след проверка с РСОД и ОЧД,  е установено, че е със служебно прекратена регистация на осн. чл.143, ал.10 от ЗДвП , тъй като е …без ГО“ /цитат/.  Горните факти са квалифицирани като нарушение по чл.140, ал.1 от ЗДвП, по който текст е предявеното обвинение, а именно за управление на МПС, което не е регистрирано по надлежния ред.

За деянието е съставен АУАН № GА488547/17.12.2021г.,  върху който е обективирана резолюция от 20.12.2021г. за прекратяване на административнонаказателното  производство на осн. чл.33, ал.2 от ЗАНН.

По делото е прието като доказателство  Постановление  от 11.03.2022г. на РП – Кюстендил за отказ да се образува досъдебно производство за извършено престъпление от общ характер по преписка вх. № 4685/2022г.  по описа на Районна прокуратура – Кюстендил, срещу нарушителя Г.  К.  П. за деяние, идентично с процесното. Материалите  са върнати в Сектор ПП при ОД на МВР – Кюстендил на 15.03.2022г. Следва издаване на оспореното НП  на 16.03.2022г.       

При изложените обстоятелства, районният съд отменя наказателното постановление по съображения за незаконосъобразност. Приема се, че НП е издадено след прекратяване на административнонаказателното производство с резолюция на компетентния наказващ орган, т.е.  без наличие на  висяща административнонаказателна  преписка, с което е допуснато съществено процесуално нарушение. По същество са формирани изводи за недоказано административно нарушение.

   В пределите на касационната проверка по чл.218, ал.2 от АПК и във връзка с релевираното в жалбата касационно основание, съдът намира, че решението на въззивната инстанция  е валидно и допустимо като постановено от компетентен съд в предвидената от закона форма по допустима въззивна жалба. Решението, преценено за съответствие с материалния закон, е правилно. Съображенията за това са следните:

Правилен е извода на съда за недоказано противоправно деяние. В  административнонаказателното и в съдебното производство не са представени доказателства за  служебно прекратяване  на  регистрацията  на  управляваното от дееца МПС по реда на чл.143, ал.10 от ЗДвП. Липсват данни за  съществуването на уведомление по чл.574, ал.11 от Кодекса за застраховането  от Гаранционния фонд с адресат собственика на ППС във връзка с отсъствие на валиден  договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите. Горните констатации за липса на надлежни доказателства и доколкото в оспореното НП обвинението съдържа данни, че водачът не е собственик на МПС, не позволяват да се формират  категорични  изводи  дали  водачът на МПС е бил длъжен, респ. дали е могъл да знае факта, че управлявания от него автомобил е с прекратена регистрация, т.е. дали деянието  е извършено виновно. По арг. от чл.6 от ЗАНН, недоказването на субективния елемент на деянието води до несъставомерност на същото като административно нарушение. Изводите са за недоказано  обвинение и за незаконосъобразност  на  НП. Като е отменил същото, районният съд е постановил правилно решение.            

 Извън горното и за пълнота на настоящите мотиви  във връзка с наведените в касационната жалба оплаквания, касационната инстанция счита за необходимо да посочи, че не споделя изводите на въззивния съд  за допуснато съществено процесуално нарушение с оглед издаването на НП при преклудирана възможност за това, поради прекратяване на административнонаказателното производство на основание чл.33, ал.2 от ЗАНН.  Анализът на съдържанието на НП, на фактите по преписката и на събраните доказателства,  сочи на правилно приложение от АНО на процесуалните правила по чл.36, ал.2 от ЗАНН. Видно е, че в случая НП  не  е  издадено  на основание АУАН, а на основание постановление на прокуратурата, с което е отказано да се образува наказателно производство и преписката е изпратена на АНО. Последният, получавайки обратно преписката от РП – Кюстендил и преценявайки, че не са отпаднали условията за административно наказване на дееца, е  процедирал  правилно по специалния ред на чл.36, ал.2 от ЗАНН. Предвид констатациите за осъществени предпоставки, предвидени в хипотезата на чл.36, ал.2 от ЗАНН, следва, че в процедурата по административно наказване не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.  

             Независимо от изложеното, като е достигнал до краен извод за незаконосъобразност на НП, районният съд е постановил правилно решение, което следва да се остави в сила.  

Предвид изхода по делото, на касатора не се следват деловодни разноски. 

Водим от горното и на осн. чл.221, ал.2 от АПК вр. с чл.63в от ЗАНН, Административният съд

Р   Е   Ш   И:

 

            ОСТАВЯ  В  СИЛА решение № 153 от 05.07.2022г. на  Районен съд – Кюстендил, постановено  по  АНД № 539/2022г.

Решението е окончателно.

            Решението да се съобщи на страните чрез изпращане на преписи.

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:                              ЧЛЕНОВЕ: 1.                             2.