Решение по дело №437/2022 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 461
Дата: 13 октомври 2022 г.
Съдия: Даниела Василева Дилова
Дело: 20227170700437
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 31 май 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

№ 461

 

град Плевен, 13.10.2022 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Плевен – втори касационен състав, в съдебно заседание на тринадесети септември през две хиляди двадесет и втора  година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 ДАНИЕЛА ДИЛОВА

ЧЛЕНОВЕ:

1. ЦВЕТЕЛИНАКЪНЕВА

2. СНЕЖИНА ИВАНОВА

 

 

при секретар Венера Мушакова и с участието на прокурор Нанка Рачева изслуша докладваното от съдия Дилова касационно административно дело № 437/2022 г.

 

 

Производството е по чл.208 и сл. от АПК, във връзка с чл. 63 в от ЗАНН.

Делото е образувано по жалба подадена от Л.А. чрез адв. М. Г., срещу решение № 18/18.04.2022 г., постановено по а.н.д. № 188/2021г.  по описа на РС Никопол, с доводи, че първоинстанционното решение е незаконосъобразно и неправилно. Твърди се, че извършеното деяние е несъставомерно,  с оглед разпоредбата на чл. 2 ал.3 от ЗГорите, според която норма разпоредбите на Закона за горите не се прилагат за дървета от горскодървесни видови в земеделски територии, които не притежават характеристиките на гора по чл.1 . Твърди се, че РС Никопол не е изложил мотиви по възражението относно компетентността на Директора на РДГ по чл. 270 от Закона за горите.Твърди се, че по делото е установено, че транспортираната от Л. А. дървесина е имала произход и превоз от и през негорска територия, поради което Директорът на РДГ Ловеч по силата на чл. 275 ал.1 т.2 от ЗГ, съгласно чл. 2 ал.2 от ЗГ  не е имал законови  компетенции и основание да глобява Л.А.. В тази връзка излага становище че доводите на НРС, относно законосъобразността на обжалваното наказателно постановление са неправилни. Твърди, че по делото не е доказано че дървата са били добити от гора по смисъла на чл.2 от Закона за горите, което е било в тежест на административно наказателния орган. Твърди, че отчитайки разрешително и документите за собственост за п.и.№51723.117.5 представляващ селскостопанско имущество по смисъла на чл. 2 ал.1 т.1 от ЗОСИ изразява становище, че ако може да се търси отговорност на жалбоподателя за негови действия с изсечени и превозвани дървета от негорска територия, то такива компетенции имат органите, които извършват контрол и опазване на дърветата извън горските територии.Излага доводи, че директорът на РДГ не е от органите, които извършват контрол върху дърветата в земеделски земи, поради което наказателното постановление е издадено от материално некомпетентен орган. На последно място твърди, че решението на НРС е необосновано, тъй като съдът не е изследвал въпросът би ли е собственик на управляваното МПС жалбоподателят. Моли съда да отмени решението на НРС като неправилно и да осъди ответника да му заплати направените по делото разноски.   

В съдебно заседание касаторът редовно призован не се явява, не се представлява .

В съдебно заседание ответникът редовно призован не се явява и не се представлява. В представена по делото молба излага доводи за незаконосъобразност на решението, развити в касационната жалба. Представено е възражение срещу касационната жалба, в която оспорва твърденията за незаконосъобразност изложени в касационната жалба.Прави искане обжалваното решение да бъде потвърдено.

Представителят на Окръжна прокуратура-Плевен , дава заключение, че жалбата е неоснователна и решението следва да бъде потвърдено.

Административен съд – Плевен, втори касационен състав, като съобрази наведените доводи и провери обжалваното решение при спазване разпоредбата на чл. 218 от АПК, прие за установено следното:

Касационното оспорване е извършено от надлежна страна в срока по чл. 211 от АПК и е процесуално ДОПУСТИМО.

С посоченото решение е  потвърдено наказателно постановление № 797 от 21.12.2020г. на директора на Регионална Дирекция по горите – гр. Ловеч, с което на Л.Ц.А. на осн. чл. 275 ал.1 т.2 от Закона за горите, чл. 270 ЗГ и чл. 53 ал.1 и ал.2 от ЗАНН, за извършено нарушение по чл. 148 ал.12 от Закона за горите във вр. с чл. 14 б ал.1 от Наредба № 1/30.01.2012г. за контрол и опазване на горските територии е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 100 лв , като правилно и законосъобразно.

Решението е постановено след като с решение № 540 /15.10.2021г. по к. адм дело № 630 по описа на АС Плевен, съдът е отменил решение № 7/27.04.2021 г. на Районен съд – Никопол, постановено по н.а.х.д. № 10/2021 г. по описа на съда и е върнал делото за ново разглеждане от друг състав на Районен съд – Никопол  при съобразяване със задължителните указания по тълкуването и прилагането в закона, дадени в мотивите на решението. Дадени са указания, че тъй като в случая Л. А. е санкциониран в качеството си на водач за нарушение на чл. 148 ал.12 ЗГ вр. чл. 14б ал.1 от Наредба № 1/2012г., а липсват доказателства за собствеността на автомобила, съдът да събере такива, дали същият е собственик или ползвател на товарното превозно средство и на какво правно основание е превозвал дървесината, за да се изясни обективната истина по делото .

При новото разглеждане на делото съдът е потвърдил НП,  но не е изпълнил указанията на съда и не е  установил,  кой е собственикът на лекия автомобил. За да потвърди наказателното постановление районния съд е изложил мотиви, които се споделят от настоящата инстанция и не следва да бъдат преповтаряни. В производството пред касационната инстанция съдът изиска доказателства за собствеността на МПС и от представената от ОД на МВР сектор ПП КАТ справка се установява, че  автомобилът  е регистриран като товарен автомобил и е собственост на Л.Ц.А. ***.

Настоящата инстанция намира, че решението е валидно, допустимо, постановено при правилно прилагане на закона. Отговорността на А.  е реализирана за нарушение на чл. 148, ал. 12 от ЗГ вр. чл. 14б ал.1 от Наредба № 1/2012г. Съгласно чл. 148, ал. 12 от ЗГ товарните превозни средства, транспортиращи дървесина и недървесни горски продукти, както и мобилните обекти по чл. 206 трябва да бъдат снабдени с изправни и функциониращи устройства за позициониране и проследяване на движението им (GPS), като нормата на чл. 14б , ал. 1 от Наредбата е със същото съдържание.

Субект на нарушението по чл. 148 ал.12 ЗГ  е собственикът или ползвателят на товарното превозно средство, чието е и задължението съгласно  чл. 14б ал.1 от Наредба № 1/2012г. да оборудва автомобила с устройство за позициониране и проследяване на движението му от натоварването на дървесината от временен склад в горските територии, където е добита до местоназначението й. Указанието на закона е ясно, конкретно и небудещо никакво съмнение относно неговото приложение. Задължението за снабдяване с GPS устройство е относно всички товарни превозни средства, които транспортират дървесина и недървесни горски продукти, независимо на каква територия, по какви пътища, между какви обекти и с каква цел се осъществява превоза и ако законодателят е искал това задължение да възниква само и единствено по отношение на транспортиране на дървесина и недървесни горски продукти в рамките на горските територии, то това щеше да бъде изрично указано в нормативния текст. В случая такова указание липсва и задължението за наличие на GPS устройство обхваща и движението на превозното средство извън горските територии с цел проследяване на движението и установяване на произхода на добитата дървесина при упражняване на контрола за опазване на горските територии, който се простира върху територията на цялата страна, а не само в рамките на горските територии. В този контекст, следва да се съобрази и изискването, възведено в чл. 14б, ал. 2 от Наредбата, според което GPS устройството по ал. 1 следва да осигурява непрекъснат запис на данните за местоположението и маршрутите на товарните превозни средства и мобилните обекти по чл. 206 ЗГ, съответните дата и час, с възможност за последващо разглеждане на записите, като съхранява данните за последните 90 календарни дни.  В нарушената норма се вменява задължение за наличие на GPS устройството в товарните автомобили, а съгласно §6, т. 12 от ДР на ЗДвП "Автомобил" е недвуколесно безрелсово моторно превозно средство, което се използва за превозване на пътници и товари или за теглене на други пътни превозни средства, а  по т.б) товарни - за превозване на товари и/или за теглене на ремарке. С оглед  свидетелство за регистрация на л.57 по делото пред Адм. съд Плевен автомобилът е регистриран като „товарен автомобил“. Нарушената норма предвижда задължение за собственици или ползватели на товарните автомобили, като това задължение не зависи от обстоятелството, каква е допустимата техническа маса, а кореспонденцията между административно-наказващите органи относно  тълкуване на законовите разпоредби няма задължителен характер за съда.

С оглед гореизложеното настоящата касационна инстанция намира, че решението на районния съд е постановено в съответствие с материалния закон и при стриктното съблюдаване на съдопроизводствените правила, поради което не са налице твърдените от оспорващия основания за отмяната му.

Решението на РС - град   Никопол, като правилно и законосъобразно, следва да бъде оставено в сила.

Водим от гореизложеното и на основание чл. 63 в вр. чл. 221, ал. 1, предл. първо от АПК, Административен съд Плевен, втори касационен състав:

 

Р    Е    Ш    И: 

 

 ОСТАВЯ В СИЛА решение № 18/18.04.2022 г. постановено по АНД № 188  по описа  за 2021 на Районен съд – Никопол.

 Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                          ЧЛЕНОВЕ 1.

 

                                                                                                      2.