Решение по дело №1858/2020 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 260510
Дата: 17 февруари 2021 г. (в сила от 9 април 2021 г.)
Съдия: Неделина Евгениева Маринова
Дело: 20203110101858
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 12 февруари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№…............/17.02.2021 г.

гр. Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

          ВАРНЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, 53 състав, в открито съдебно заседание, проведено на двадесет и втори януари през две хиляди двадесет и първа година, в състав:

                                           

                                                РАЙОНЕН СЪДИЯ: НЕДЕЛИНА МАРИНОВА

                                                                   

          при участието на секретаря Д.Илиева, като разгледа докладваното от съдията гр.д. № 1858/2020 г. по описа на Районен съд – Варна, 53 състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

          Производството по делото е образувано по предявен от Л.С.Л., ЕГН **********,***, срещу*** , положителен установителен иск с правно основание чл. 124 ГПК за приемане на установено в отношенията между страните, че ищецът е собственик на недвижим имот, представляващ***в кв.*** по действащия регулационен план на село***,*** , одобрен със Заповед***г. за улична и дворищна регулация, при граници и съседи:***и улица, с площ от 560 кв.м., а по предходен план: парцел***с площ от 580 кв.м., ведно с построената в него къща с площ от 70 кв.м. и навес с площ от 20 кв.м., на основание наследствено правоприемство от*** и давностно владение в периода от 23.12.2010 г. до настоящия момент.

          На основание чл. 537, ал. 2 ГПК се иска отмяна на издадения за процесния недвижим имот Акт за общинска собственост***г. на*** , вписан в***– Варна с рег. №***г.

          По твърдения в исковата молба ищецът е собственик по наследство от своя дядо***, починал на **** г., на недвижим имот представляващ***в кв.*** по действащия регулационен план на село***,*** , одобрен със Заповед***г. за улична и дворищна регулация, при граници и съседи:***и улица, с площ от 560 кв.м., а по предходен план: парцел***с площ от 580 кв.м., ведно с построената в него къща с площ от 70 кв.м. и навес с площ от 20 кв.м., който имот е актуван като общинска собственост с Акт за общинска собственост***г. на*** . Сочи се, че със Заповед № *** г. на*** Варна на наследодателя на ищеца е отстъпено прано на строеж върху парцел***с площ от 580 кв.м. по предходен регулационен план, който имот е записан на името на***. Заявява се, че на 22.03.1976 г. е издадена скица за отстъпено право на строеж на името на последния, като същият е построил в имота къща и навес. Наследодателят на ищеца е починал на 23.12.2010 г., като дотогава същият владее целите имоти необезпокоявано, без заявени претенции от други лица, като ги е декларирал в съответната данъчна служба и редовно е заплащал данъци за тях. След смъртта на*** имотите се владеят непрекъснато и необезпокоявано от ищеца, който счита себе си за пълноправен собственик на същите. В тази връзка се твърди, че със Заявление вх. №***г. ищецът е направил искане до****** за издаване на удостоверение за идентичност на имотите, във връзка с процедура по извършване на обстоятелствена проверка на същите, за които не разполага с документ за собственост. Сочи, че от издаденото Удостоверение изх. № ***-*** г. се установява идентичност между имотите***в кв.*** по действащия регулационен план на село***,*** , с площ от 560 кв.м. и парцел***с площ от 580 кв.м. по предходен план, като в същото удостоверение  е посочено, че в разписен лист към действащия регулационен план като собственик на процесния имот е вписано трето лице, различно от заявителя. Заявява се, че в молби - декларации от ищеца от служба „***“ при****** е удостоверено, че собственици на процесния недвижим имот са ищецът и други физически лица, а в Удостоверение №***г. на Областния управител на Област *** се сочи, че за имота няма вписан собственик. Ищецът твърди, че от Удостоверение изх. №***г., издадено от Отдел „Общинска собственост, земеделие и гори“ при******, ищецът разбрал за първи път, че за имот***в кв.*** по действащия регулационен план на село***,*** , има издаден Акт за общинска собственост***г. на*** . По отношение на посочения акт се твърди, че същият е съставен след подаване на Заявление вх. №***г. от ищеца, без наличие на правно основание и при неспазване на административната процедура по неговото издаване, без уведомяване на ищеца.

          По изложените съображения се предявява исковата претенция.

           В открито съдебно заседание и в представена писмена защита ищецът, чрез процесуалния си представител, поддържа исковата претенция, като счита същата за основателна и доказана от събраните в производството доказателства. Претендират се сторените в производството разноски.

            В срока по чл. 131 ГПК ответникът е депозирал писмен отговор, с който изразява становище за неоснователност на предявения иск, като се излагат твърдения, че****** е собственик на***в кв.*** по действащия регулационен план на село***,*** , по силата на Акт за общинска собственост***г. на*** . Сочи се, че същият имот, по предходен план: парцел***с площ от 580 кв.м., е бил собственост на ***, като на основание чл. 59, ал. 1 ЗС е преминал в собственост на******. Заявява се, че последното се установява и от молба от***от 11.04.1977 г. за отстъпване на право на строеж върху общинско място, въз основа на която е издадена Заповед №***. Твърди се, че към 1970 г. правомощия да отстъпва право на строеж на територията на****** е имал Общинския народен съвет – ***, както и че е възможно наследодателят*** да е построил къща и навес в процесния парцел на основание предоставено право на ползване, но същото представлява ограничено вещно право и не прехвърля правото на собственост върху целия недвижим имот. Ответникът сочи, че декларирането на имот не е основание за придобиване на право на собственост върху същия, както и че наследникът не може да придобие право на собственост върху имот, който не е бил в патримониума на неговия наследодател. Заявява се, че давност за придобиване на имоти – частна държавна и общинска собственост спира да тече до 31.12.2022 г.

          С оглед посочените съображения се иска отхвърляне на предявения иск като неоснователен и недоказан. Претендира се юрисконсултско възнаграждение.

          В открито съдебно заседание ответникът, чрез процесуалния си представител, оспорва предявения иск. Претендира юрисконсултско възнаграждение.

 

          След като съобрази доводите на страните и събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, съдът намира за установено от фактическа страна следното:

          Съдът е приел за безспорно и ненуждаещо се от доказване по делото, на основание чл. 146, ал. 1, т. 3 и 4 ГПК, че процесният недвижим имот представлява***в кв.*** по действащия регулационен план на село***,*** , одобрен със Заповед***г. за улична и дворищна регулация, при граници и съседи:***и улица, с площ от 560 кв.м., а по предходен план: парцел***с площ от 580 кв.м.; че в имота са построени къща с площ от 70 кв.м. и навес с площ от 20 кв.м.; че за процесния недвижим имот е издаден Акт за общинска собственост***г. на*** , вписан в***– Варна с рег. №***г.

          Съгласно Заповед №***. на***е отстъпено право на строеж върху държавен урегулиран парцел***с площ от 590 кв.м. Видно от Скица за отстъпено право на строеж, имотът е записан на***.

          Представени са молби – декларации от ищеца, съдържащи удостоверяване от ***“ при******, че за процесния имот е издадено Удостоверение №***г. от *** на******, удостоверяване от Областна администрация – ***, че за имота е издадено Удостоверение №***г., както и удостоверяване от МДТ –***, че процесният имот е деклариран и записан на името на ищеца и на трети лица.

          Съгласно Удостоверение №***г. на Кмета на******, по отношение на процесния недвижим имот***в кв.*** по действащия регулационен план на село***,*** , одобрен със Заповед***г. за улична и дворищна регулация, има съставен Акт за общинска собственост***г. Видно от удостоверението, със Заповед №***. на лицето***е отстъпено право на строеж върху държавна земя - парцел***по регулационния план на село***,*** , а по разписен лист към действащия регулационен план – като собственик е вписано трето лице, различно от ищеца.

          Съгласно Удостоверение***г. на Кмета на******,***в кв.*** по действащия регулационен план на село***,*** , одобрен със Заповед***г. за улична и дворищна регулация, при граници и съседи:***и улица, с площ от 560 кв.м. отговаря на УПИ***с площ от 580 кв.м.

          Видно от Удостоверение №***г., за процесния имот няма съставен акт за държавна собственост.

          Представени по делото са Акт за общинска собственост***г. на*** , вписан в***– Варна с рег. №***г., издаден за процесния недвижим имот, както и Скица № 566 за актуване от 07.10.2019 г.

          Приобщени към доказателствата по делото са Скица № *** на процесния недвижим имот, Удостоверение за данъчна оценка по чл. 264, ал. 1 ДОПК, издадено от Отдел „***“ при******, Удостоверение за наследници на***, приходни квитанции за заплатени местни данъци и такси.

          Съгласно Справка от Началник Отдел *** при****** изх. № *** г., по действащия регулационен план на село***,***  и по предходен план за процесния имот няма конкретно обозначение за отреждане, същият попада в жилищна зона с преобладаващо застрояване с малка височина; за имота няма данни за извършване на отчуждителни мероприятия за периода от *** г. до момента.

          Съгласно Писмо от ***на****** изх. № *** г., лицата***и*** не са едно и също лице, като последният е променил имената си на***.

          От показанията на разпитания по делото свидетел, преценени съобразно правилото на чл. 172 ГПК, се установяват следните обстоятелства:

          Свидетелят***твърди, че е съсед на ищеца и на лицето***, като последният и дядото на ищеца са различни лица, имат различни поземлени имоти с различни сгради, построени в същите. Сочи, че в имота винаги е живяло семейството на***, след неговата смърт – синът му, а след смъртта и на последния – неговият внук.

          По делото е изслушана Съдебно-техническа експертиза, съгласно която на процесния***в кв.*** по действащия регулационен план на село***,*** , одобрен със Заповед***г. за улична и дворищна регулация, при граници и съседи: **** и улица, с площ от 560 кв.м. отговаря на УПИ***с площ от 580 кв.м. В разписния лист към кадастралния план за собственик на *** е записан***, като имотът включва три парцела: *** и *** с отреждане за жилищно строителство, като липсва вписване на собственици на посочените отделни парцели. От извършения оглед на място е установено, че поземленият имот на ищеца отговаря на ***, кв.*** в ***, част от територията на ***, кв. ***по *** от *** г. с вписан собственик***. Не са установени отчуждителни мероприятия за процесните имоти по стар и по нов план. Разпитано в открито съдебно заседание вещото лице посочи, че имотът, за който ищецът е направил постъпки за снабдяване с констативен нотариален акт, е различен от този, за който се установява същият да е собственик.

 

          При така установената фактическа обстановка, съдът намира от правна страна следното:

          Наличието на правен интерес е абсолютна процесуална предпоставка за надлежното упражняване на всички видове претенции, но по отношение на установителните искове е изрично регламентирана от законодателя. В качеството им на субсидиарна форма на защита, тези искове са допустими само при условие, че степента на накърняване на спорното субективно право е с такъв интензитет, че същото би могло да бъде защитено само с внасянето на безспорност в отношенията. В случая, изхождайки от релевираните в обстоятелствената част на исковата молба твърдения, че ищецът е собственик на процесния недвижим имот на основание наследствено правоприемство и давност, настоящият състав приема, че за същия съществува правен интерес от избраната форма на защита. Същевременно, с оглед издаване на Акт за общинска собственост***г. на*** , вписан в***– Варна с рег. №***г. и изрично заявеното от ответника в отговора на искова молба оспорване на предявената искова претенция, съдът намира, че именно ответникът е пасивно процесуално легитимиран по предявената претенция. Поради изложеното, настоящият съдебен състав приема, че положителният установителен иск с правно основание чл. 124 ГПК е предявен при наличието на правен интерес както от формата на защита, така и спрямо пасивно - процесуално легитимирана страна, с оглед на което същият е допустим и следва да бъде разгледан по същество.

          Уважаването на предявения иск е обусловено от доказване от страна на ищеца при условията на пълно и главно доказване на твърдяното основание за придобиване на право на собственост, а именно: по силата на наследствено правоприемство от наследодател, придобил на свой ред правото на собственост върху процесния имот; както и че е осъществявал необезпокоявано фактическата власт върху процесния имот с намерение за своене за периода от 23.12.2010 г. до настоящия момент.

          От приобщеното по делото Удостоверение за наследници на*** е видно, че ищецът действително е наследник на починалото лице. От друга страна, не се установи от събрания по делото доказателствен материал наследодателят на ищеца да е придобил правото на собственост по отношение на процесния имот, представляващ***в кв.*** по действащия регулационен план на село***,*** , одобрен със Заповед***г. за улична и дворищна регулация, както и не се установи идентичност на същия имот, по отношение на който ищецът е инициирал процедура по снабдяване с документ за собственост, и този, в който са построени процесните сгради. Напротив, наличието на два отделни парцела с построени в тях различни сгради се установи както от свидетелските показания на разпитания в производството свидетел, така и от заключението на експерта по назначената Съдебно-техническа експертиза. Последният, след запознаване с цялата относима документация и оглед на място, посочи, че като собствен на ищеца отговаря да е съседният на процесния УПИ, а именно: г., който е идентичен с **** г.

На следващо място, изхождайки от събрания по делото доказателствен материал, включително Заповед №***., съдът намира, че процесният недвижим имот***в кв.*** по действащия регулационен план на село***,*** , одобрен със Заповед***г. за улична и дворищна регулация, съответстващ на парцел***с площ от 580 кв.м., представлява държавен парцел, по отношение на който е учредено право на строеж на трето за спора лице. Същевременно, ответникът твърди, че е собственик на процесния недвижим имот, като се позовава на Акт за общинска собственост***г. на*** , издадена на основание чл. 59, ал. 1 от Закона за общинската собственост.

Съгласно пар. 42 от ПЗР на Закона за общинската собственост, застроените и незастроените парцели и имоти - частна държавна собственост, отредени за жилищно строителство и за обществени и благоустройствени мероприятия на общините, съгласно предвижданията на действащите към датата на влизането в сила на този закон подробни градоустройствени планове, преминават в собственост на общините.

Установи се по делото от Справка от Началник Отдел *** при****** изх. № и от изслушаната Съдебно-техническа експертиза, че процесният имот е за жилищно строителство, тоест отговаря на визираните в посочената разпоредба характеристики. От друга страна, не се установи по делото имотът да е бил частна собственост в периода след 1960 г., като наличието на разписен лист към кадастралния план за целия  установява придобито право на собственост от страна на наследодателя на ищеца, доколкото, както и вещото лице посочи, към същия не е налице отразяване на никакъв титул за собственост. Показанията на разпитания по делото свидетел от своя страна могат да бъдат приети за установяване на строежа на процесните сгради, но не и за придобиването на правото на собственост по отношение на процесния урегулиран поземлен имот.

Предвид изложеното, процесният поземлен имот към момента на влизане в сила на Конституцията от 1991 г. и ЗМСМА е бил статут на държавна собственост, поради което и ищецът не е могъл да придобие собствеността върху имота чрез придобивна давност, с оглед на въведения мораториум за придобиване по давност на имоти общинска и държавна собственост. Давностен срок за имотите частна държавна и общинска собственост е било възможно да тече от 01.06.1996 г., след изменението на чл. 86 ЗС /ДВ, бр. 33 от 1996 г./. По силата на §1 от ЗИД на ЗС (обн. ДВ, бр. 46 от 06.06.2006 г.) срокът на давността е спрян на 31.05.2006 г., първоначално за седем месеца, а след това с последващи изменения на разпоредбата до 31.12.2011 г. Последният ден на срока на десетгодишната давност по отношение на имоти частна държавна и общинска собственост, започнала да тече на 01.06.1996 г., е 31.05.2006 г., когато давността е спряна и пълният срок на десетгодишната давност по чл. 79 ЗС не е изтекъл към датата на спиране на давността, като мораториумът е продължен с последващи изменения на ЗС до 31.12.2022 г. В този смисъл, процесният имот не може да бъде придобит по силата на придобивната давност.

С оглед на изложените съображения, съдът намира, че не се доказа при условията на пълно и главно доказване ищецът да е собственик на процесния недвижим имот, представляващ***в кв.*** по действащия регулационен план на село***,*** , одобрен със Заповед***г. за улична и дворищна регулация, ведно с построените в него сгради, поради което и предявеният иск следва да бъде отхвърлен като неоснователен.

          С оглед на горното, искането с правно основание чл. 537, ал. 2 ГПК за отмяна на издадения за процесния недвижим имот Акт за общинска собственост***г. на*** , вписан в***– Варна с рег. №***г. следва да бъде оставено без уважение.

 

По разноските:

С оглед изхода на спора, на основание чл. 78, ал. 8, вр. ал. 3 ГПК, в полза на ответника следва да бъдат присъдени претендираните разноски за юрисконсултско възнаграждение в размер на 300 лева, на основание Наредба за заплащането на правната помощ.

Така мотивиран, съдът

 

Р Е Ш И:

 

          ОТХВЪРЛЯ предявения от Л.С.Л., ЕГН **********,***, срещу*** , положителен установителен иск с правно основание чл. 124 ГПК за приемане на установено в отношенията между страните, че ищецът е собственик на недвижим имот, представляващ***в кв.*** по действащия регулационен план на село***,*** , одобрен със Заповед***г. за улична и дворищна регулация, при граници и съседи:***и улица, с площ от 560 кв.м., а по предходен план: парцел***с площ от 580 кв.м., ведно с построената в него къща с площ от 70 кв.м. и навес с площ от 20 кв.м., на основание наследствено правоприемство от*** и давностно владение в периода от 23.12.2010 г. до настоящия момент.

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на ищеца Л.С.Л., ЕГН **********, с правно основание чл. 537, ал. 2 ГПК, за отмяна на издадения Акт за общинска собственост***г. на*** , вписан в***– Варна с рег. №***г.

 

ОСЪЖДА Л.С.Л., ЕГН **********,***, ДА ЗАПЛАТИ на*** , сумата от 300 (триста) лева, представляваща сторени в производството разноски за юрисконсултско възнаграждение, на основание чл. 78, ал. 3 ГПК.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Окръжен съд – Варна в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

                                                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ: