Определение по дело №228/2019 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 282
Дата: 17 юни 2019 г. (в сила от 14 август 2019 г.)
Съдия: Снежана Михайлова Наумова
Дело: 20191400200228
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 7 юни 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е №...

гр. Враца, 17.06.2019 г.

 

Врачанският окръжен съд, наказателно отделение,

в съдебно заседание на 17.06.2019 година,

в състав:

 

                                                                     Председател:  Снежана Наумова

                                           

при участието на секретаря Веселка Николова и прокурор Владимир Дилков,

като разгледа докладваното от съдия Наумова

ЧНД № 228 по описа на съда за  2019 г.,

За да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 437, ал. 2 НПК.

Образувано е по молба на осъдения Е.И.Р., с ЕГН ********** от гр.Кюстендил, понастоящем в Затвора-Враца за условно предсрочно освобождаване от изтърпяване на останалата част от общо определеното му  по НОХД № 923/2017 г. на РС-Кюстендил наказание  лишаване от свобода за срок от три години, при първоначален строг режим.

В молбата се навеждат доводи, че молителят е придобил правото да бъде освободен условно предсрочно, тъй като отговаря на всички изисквания на чл. 70 от НК. Не се излагат други конкретни доводи.

Към сезиращата молба са приложени писмени документи, предписани от чл. 155 и чл. 156 ЗИНЗС, личното затворническо досие на Е.Р. и  актуална справка за изтърпяната към днешна дата част от наказанието.

Упълномощеният представител на Затвора-Враца изразява становище, че молбата е неоснователна и следва да бъде отхвърлена, тъй като осъденият не е дал доказателства за своето поправяне и превъзпитание.

Участващият по делото прокурор също намира молбата за неоснователна. Позовава се на това, че е изпълнена само една от предпоставките на закона, а именно  изтърпяна изискуемата част от наказанието. Сочи, че не са налице доказателства за поправяне на осъдения. Към настоящия момент не са постигнати целите заложени в плана за изпълнение на присъдата.

В съдебно заседание осъдения  поддържа изцяло депозираната от него молба с искане за нейното уважаване.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за неоснователна по следните съображения:

С протоколно определение от 01.09.2017 г., постановено по НОХД № 923/2017 г. РС-Кюстендил е групирал наказанията наложени на Р. по НОХД № 298/2017  и НОХД № 923/2017 г. и двете на РС-Кюстендил, като е определил общо най-тежко наказание от две години и шест месеца лишаване от свобода. На основание чл. 24 НК е увеличил общото наказание с шест месеца или осъдения следва да изтърпи общо наказание от три години лишаване от свобода, при първоначален строг режим .

В приложените документи е отразено, че осъденият е  започнал да търпи общо определеното наказание на 22.02.2017 г..  Към настоящия момент фактически е изтърпял 2 години 3 месеца и 25 дни, от предварителен арест му са зачетени 6 дни, а от работа 8 дни или общо изтърпяното възлиза на две години 4 месеца и 9 дни. Неизтърпяната част от наказанието е в размер на 7 месеца и 21 дни.

При това положение, осъденият е изтърпял фактически повече от 2/3 от наложеното му наказание, както изисква разпоредбата на чл. 70, ал. 1, т. 2 НК.

В първоначалния доклад на лишения от свобода, изготвен при постъпването му в затвора е отразено, че при същия рискът от рецидив е висок-111 точки. Като зони с най-голям дефицит са отчетени: криминално минало - лицето е осъждано многократно; нагласи - трайно изградени престъпни навици; управление на финанси и доходи - не ръководи адекватно разхода на средствата си; начин на живот и обкръжение - трайно свързан с криминални среди; злоупотреба с наркотици - наркозависим; умения за мислене - не разпознава проблемите си и не намира адекватни решения за тях. За това в плана за изпълнение на присъдата е предвидена работа по покриване на дефицита в най-рисковите зони. Поставените цели преследват формирането на критичност към поведението си, осъзнаване на нанесените щети.

В доклада на социалния работник е посочено, че риска от  вреди за служителите, останалите лишени от свобода и обществото е висок. Налице е и висок  риск от автоагресия.

Резултатите от междинната оценка показва завишаване на  стойностите на риска от рецидив до 116 т.  в зоната на взаимоотношенията и междуличностни проблеми. Дефицита в зоните нагласа, отношение към правонарушението, начин на живот и обкръжение, употреба на наркотици и умения за мислене остава. Корекционната работа не е дала резултат.Лицето не взема участие в провежданите мероприятия, не изявява желание за работа, не показва тенденция за промяна в мисленето и поведението дори в контролирана среда.

В приложения доклад за оценка на риска от рецидив и вреди, изготвен във връзка с молбата на осъдения за наличието на предпоставките за предсрочното му освобождаване е констатирано, че през наблюдателния период от престоя му риска от  рецидив продължава да поддържа високи стойности и възлиза на 116 пункта, като остава констатацията за отсъствие на положителна промяна. Риска от вреди по отношение на всички сфери е запазил високите си стойности. Не се наблюдава промяна и в дефицитните зони.

Лицето е наказвано многократно, като последните две наказания са от м. ноември 2018 година.

Отнася се формално към плана за изпълнение на присъдата, не проявява активност и инициатива, което е довело до неизпълнение на поставените задачи.

Отчетеният резултат от проведените възпитателни мерки са, че целите поставени в плана за изпълнение на присъдата не са постигнати дори в задоволителен обем. Дефицита в първоначално набелязаните зони е останал непопълнен и към момента на последната оценка. Въпреки положените от администрацията на затвора усилия не е настъпил положителен резултат в  нагласите за формиране на критично отношение към извършеното престъпление, последиците от него, формулиране на проблемите и тяхното адекватно разрешаване, преодоляване зависимостта от наркотичните вещества. Не осъзнава тежестта на извършеното от него престъпление. Оценката на риска от сериозни вреди, особено за обществото запазва своите стойности. Обстоятелството е със значима тежест, като се има предвид, че с престъпното  си поведение  засяга широк кръг от лица. При него дори не се наблюдават каквито и да е външни признаци на поведение, говорещи за поправянето и превъзпитанието му. Досегашния престой не позволява пълното изпълнение на поставените задачи и цели.

Изложеното несъмнено сочи, че корекционната работа с осъденото лице следва да продължи и през остатъка от наказанието, до цялостното постигане на целите от плана за изпълнение на присъдата.

В обобщение на горното съдът намира, че към настоящия момент осъденото лице не отговаря на изискванията за наличие на положителна промяна съгласно чл. 70, ал.1 НК и не са налице доказателства за неговото поправяне и превъзпитание. Освен, че е наказван многократно за допуснати дисциплинарни нарушения,  с поведението си не е показал преосмисляне на допуснатите от него грешки, не е изградил критично отношение към тях, не е показал желание за промяна.

Имайки предвид горното, от всички данни по делото може да се направи единствения извод, че е налице само една от двете законови предпоставки за УПО, а именно тази по чл. 70, ал. 1, т. 2 НК - изтърпяване на не по-малко от 2/3 от наложеното наказание. Не е налице обаче втората предпоставка, тъй като с поведението си осъденото лице не е дало достатъчно убедителни доказателства за своето поправяне и превъзпитание. Това е основание да бъде постановен отказ на молбата на осъдения за условно предсрочно  освобождаване от неизтърпяната част от наложеното му наказание.

            При горните съображения и на основание чл. 441 НПК, вр. чл. 70, ал.1 НК, Врачанският окръжен съд

 

 

                                                 О П Р Е Д Е Л И:

 

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на осъдения Е.И.Р. от гр. ***, понастоящем в Затвора Враца,  с ЕГН ********** за предсрочно освобождаване от изтърпяване на неизтърпяната част от общо определеното му по НОХД № 923/2017 г. на РС-Кюстендил наказание  лишаване от свобода за срок от три години, при първоначален строг режим

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Апелативен съд гр. София в 7-дневен срок от днес.

След влизане в сила на определението, препис от същото да се изпрати на Затвора гр. Враца.

 

 

                                                                          Председател: