Решение по дело №10301/2019 на Административен съд - Велико Търново

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 19 декември 2019 г.
Съдия: Дианка Денева Дабкова
Дело: 20197060710301
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

227

гр. Велико Търново, 19.12.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВЕЛИКО ТЪРНОВО, трети касационен състав, в съдебно заседание на тринадесети декември две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГЕОРГИ ЧЕМШИРОВ

                                                ЧЛЕНОВЕ: ЕВТИМ БАНЕВ

                                                                       ДИАНКА ДАБКОВА

при секретаря М.Н.и в присъствието на прокурора Донка Мачева                              

като разгледа докладваното от съдия Дабкова касационно АНД № 10301/2019 г. по описа на съда и за да се произнесе съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс/АПК/, вр. с чл. 63, ал. 1, изр. ІІ от Закона за административните нарушения и наказания/ЗАНН/.

На касационен контрол е подложено Решение № 378/15.10.2019 г. по АНД № 575/2019 г. по описа на Районен съд Горна Оряховица, с което е потвърден Електронен фиш /ЕФ/ Серия К № 2165908, издаден от ОД на МВР – Велико Търново, с който на И.Г.К. с ЕГН **********, в качеството му на законен представител на „Заложна къща доверие“  ЕООД, за извършено административно нарушение на чл. 21, ал. 2 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП), на основание чл.189, ал.4, във вр.чл.182, ал.2, т.3 от ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 100,00 лева.

Така постановеното решение е обжалвано в законния срок с касационна жалба, подадена чрез упълномощения адвокат. Според касатора решението на въззивния съд е неправилно и незаконосъобразно. Пред настоящата инстанция касаторът поддържа възраженията си, изложени и пред РС. Излагат се доводи, че в ЕФ липсва посочване на дата на издаване на фиша, като макар да не е от задължителните реквизити, предвидени в чл.189, ал.4 от ЗДвП, посочването на дата е съществена с оглед давностните срокове по чл.34, ал.1 от ЗАНН. От друга страна поддържа, че не е спазено изискването на чл.10, ал.3 от Наредба № 8121з-532/12.05.2015г., а именно да е направена снимка на разположението на АТСС. Посочва също, че от съдържанието на ЕФ не става ясно дали наказанието е наложено на законен представител на ЮЛ или на самото ФЛ в това му качество. По тези съображения, подробно развити в касационната жалба, моли настоящата инстанция да отмени оспореното решение и да постанови друго по същество, с което да отмени електронния фиш.

Ответникът по касационната жалба – ОД на МВР – Велико Търново, уведомен за оспорването, не представя отговор и не взема становище.

Представителят на Окръжна прокуратура – Велико Търново дава заключение за неоснователност на касационната жалба. Счита, че решението на РС следва да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно.

Оплакванията в жалбата ВТАС квалифицира като такива за неправилно приложение на закона и нарушение на процесуалните правила – касационно основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 и т. 2 от НПК, във връзка с чл. 348, ал. 2 и ал.3 от НПК, вр. чл. 63 от ЗАНН.

Съдът в качеството на касационна инстанция на основание чл. 218, ал. 2 от АПК служебно провери валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон. Като прецени оплакванията в жалбата, във връзка с доказателствата по делото, запозна се с доводите на страните, съдържанието и реквизитите на проверявания съдебен акт, касационната инстанция приема за установено следното:

Касационната жалба е подадена в срок от надлежна страна, участвала в производството пред РС, за която решението е неблагоприятно, против съдебен акт, подлежащ на касация, пред местно компетентния съд, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество жалбата е НЕОСНОВАТЕЛНА по следните съображения:

В хода на въззивното производство са установени следните факти:

На 15.06.2018г., в 16:05 часа на път І-4 (Варна-София), км 161+900, посока гр.София, при ограничение на скоростта извън населено място от 60км/ч, въведено с пътен знак В-26, с автоматизирано техническо средство мобилна система TFR1-M с идентификационен номер 604, била засечена скоростта на движение на МПС „Кадилак Ескалейд ЕСВ“ с рег. № ***. След приспадане на толеранс от 3 км/ч била отчетена скорост на движение 88 км/ч, т.е. установено е превишение от 28 км/ч. За нарушението бил изготвен клип № ***. След справка за собствеността на автомобила и въз основа на данните от мобилната видео-радарна система е издаден Електронен фиш серия К 2165908 от ОД на МВР Велико Търново на И.Г.К., в качеството му на управител на юридическото лице, чиято собственост е МПС. След връчване на ЕФ същият не е представил декларация по чл. 189, ал. 5 от ЗДвП, с което законовата презумпция за авторството на деянието не е оборена.

Въззивният съд извършил дължимата служебна проверка за законосъобразност, като установил, че при издаване на ЕФ не са допуснати процесуални нарушения и същият е законосъобразен и по същество. Приел, че съдържанието на електронния фиш е съобразено с изискванията на чл. 189, ал. 4 от ЗДвП. В тази връзка е посочил, че в ЕФ не са посочени конкретен издател, подпис на издателя, информация за реда на обжалване, дата на издаване, но доколкото такива реквизити не са предвидени в чл.189, ал.4 от ЗДвП, то това не може да бъде прието за пропуск, тъй като в случая нормата на чл.189, ал.4 от ЗДвП се явява специална по отношение на общото изискване на чл.57, ал.1 от ЗАНН за съдържанието на наказателното постановление. Намерил е, че в случая е спазен предвидения в чл.34, ал.3 от ЗАНН срок.  От приетите писмени доказателства по делото е установил извършеното нарушение на чл. 21, ал. 2 от ЗДвП, както и самоличността на субекта по чл. 188, ал. 2 от ЗДвП. Процедурата по установяване на нарушението с автоматизирано техническо средство и съставяне на електронен фиш е съобразена с нормативните изисквания на ЗДвП, действащо право при извършване на нарушението, а постановките в цитираното ТР №1/26.02.2014г. на ВАС са неприложими, поради настъпила законодателна промяна. Събрани са достатъчно доказателства, че системата е одобрен тип, преминала през периодичен метрологичен контрол и е годна и технически изправна към момента на нарушението. Съдът служебно е събрал писмени доказателства за изясняване на част от спорните факти, в т.ч. за хоризонталната маркировка и вертикалната сигнализация в посочения пътен участък. Формиран е извод  за правилност на дадената от административнонаказващия орган квалификация на извършеното нарушение и законосъобразност на дейността му по индивидуализиране на наказанието, определено от закона в абсолютен размер.  Тези мотиви са обосновали крайния извод за законосъобразност на оспорения електронен фиш.

При касационния контрол се установи, че решението на РС е постановено при изяснена фактическа обстановка, въз основа на задълбочен и всестранен анализ на събраните доказателства и след мотивирано обсъждане на всички заявени възражения. Констатациите съответстват на събраните по предвидения процесуален ред веществени и писмени доказателства, а изводите на въззивния съд са правно издържани. Настоящият касационен съдебен състав възприема за вярна установената от районния съд фактическа обстановка и споделя решаващия правен извод на състава на Районен съд Горна Оряховица. Не са допуснати съдопроизводствени нарушения и законът е приложен правилно. Поради изложеното и доколкото с касационната жалба се преповтарят оплакванията срещу електронния фиш, заявени пред районния съд, изводите по фактите и правото не следва да се преповтарят по аргумент от чл. 221, ал. 2 от АПК. За яснота ще бъде посочено следното:

Съгласно разпоредбата на  чл. 189, ал.4 от ЗДвП електронния фиш съдържа данни за териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство, собственика, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката, начините за доброволното й плащане. В случая оспореният електронен фиш съдържа предвидените  в нормата на чл.189, ал.4 от ЗДвП реквизити. Действително, в същия не е посочена датата на издаване, но доколкото такъв реквизит не е предвиден в чл.189, ал.4 от ЗДвП, то това не може да бъде прието за пропуск. Обстоятелството какво счита наказаното лице за необходимостта на този реквизит в издадения електронен фиш е без правно значение.

Неоснователно се поддържа , че в случая не е спазено изискването на чл.10, ал.3 от Наредба № 8121з-532/12.05.2015г., а именно да е направена снимка на разположението на АТСС. В тази връзка следва да се отбележи, че в конкретния казус изобщо не е било необходимо изготвянето на снимка на разположението на уреда. Действително разпоредбата на чл. 10, ал. 3 от Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата изисква изготвянето на снимка на разположението на уреда, но това изискване касае само единия подвид мобилни автоматизирани технически средства и системи за контрол на скоростта, а именно тези, които са временно разположени на участък от пътя. По делото не се спори, а и се установява от приложения по делото Протокол за използване на автоматизирано техническо средство рег. № 350р-5036/18.06.2018г. /л.11 и л.71 от въззивното дело/, че процесното нарушение е установено с техническо средство мобилна система за видеоконтрол TFR-1M № 604, която е била прикрепена към превозно средство (служебен автомобил с рег. № ***), а не е било временно разположено на пътя.

Неоснователно е и възражението, че от съдържанието на електронния фиш не става ясно дали е ангажирана отговорността на касатора, като законен представител на ЮЛ или отговорността на дружеството.  От текста, изписан в електронния фиш е ясно, че е ангажирана отговорността на И.Г.К., в качеството му на законен представител на „ЗАЛОЖНА КЪЩА ДОВЕРИЕ“ ЕООД. Съгласно разпоредбите на чл. 188, ал. 1 и ал. 2 от ЗДвП, когато МПС е собственост или се ползва от юридическо лице, предвиденото в закона наказание се налага на неговия законен представител. В случая няма спор, че К. е законен представител на „ЗАЛОЖНА КЪЩА ДОВЕРИЕ“ ЕООД, поради което именно той е субектът, който подлежи на наказание по арг. от чл. 188, ал. 2 от ЗДвП.

В заключение, по изложените мотиви, настоящата инстанция не намери основания за касиране на решението. Съответен на доказателствата и закона е изводът на РС за законосъобразност на електронния фиш. Касационните оплаквания не са подкрепени с доказателства, а служебната проверка  на постановеното от РС решение сочи, че същото е валиден,  допустим и правилен съдебен акт, който следва да бъде оставен в сила.

Мотивиран така и на основание чл.221, ал.2, предл. първо от АПК, във връзка с чл.63, ал.1, изреч. 2-ро от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА  Решение № 378/15.10.2019 г., постановено по АНД № 575/2019 г. по описа на Районен съд Горна Оряховица.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

  

                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                   ЧЛЕНОВЕ: