Решение по дело №3028/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 237
Дата: 8 февруари 2023 г.
Съдия: Светомир Витков Бабаков
Дело: 20227180703028
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 ноември 2022 г.

Съдържание на акта

   Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 237/08.02.2023 г.

 

гр. Пловдив,

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Административен съд – Пловдив – ХІХ – административен състав, в открито съдебно заседание на дванадесети януари, две хиляди  двадесет и трета година в състав:

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 СТОИЛ БОТЕВ

                                           ЧЛЕНОВЕ:

1. ПЕТЪР КАСАБОВ
2. СВЕТОМИР БАБАКОВ

 

 

При секретар

ПЕТЯ ДОБРЕВА

и с участието

на прокурора

ДАНИЕЛА СТОЯНОВА

изслуша докладваното

от съдия

СВЕТОМИР БАБАКОВ

по к.адм. дело № 3028 по описа на съда за 2022 г.

        Производството е по реда на чл.208 и сл. от АПК, във вр.  чл.63, ал.1 ЗАНН.

        Образувано е по касационна жалба на ОДМВР Пловдив срещу РЕШЕНИЕ № 1918 от 13.10.2022 г. на ПРС, по нах. дело № 4856/2022г. по описа на същия съд.

        В касационната жалба са развити доводи за незаконосъобразност на атакувания съдебен акт. Касаторът моли съда да постанови  решение, с което да бъде отменено РЕШЕНИЕТО на РС Пловдив и спорът да бъде решен по същество, като се потвърди изцяло електронен фиш  К 6143647 на ОДМВР Пловдив.

        В съдебно заседание, касаторът не се явява и представлява. Постъпило е становище от гл. юрк. Ивелина Пенкова, с което се излагат допълнителни доводи в подкрепа на касационната жалба и се претендират разноски.

        Ответникът по касационната жалба- Е. Ю. А. се представлява в съдебно заседание от адв. Д. и от адв. Б. , които излагат доводи за неоснователност на касационната жалба и молят да се остави в сила решението на първоинстанционния съд. Претендират разноски.

        Представителят на ОКРЪЖНА ПРОКУРАТУРА ПЛОВДИВ дава заключение за  неоснователност на жалбата и моли решението на РС да бъде потвърдено.

        Административен съд- Пловдив, в настоящия  състав, като обсъди приложените по делото доказателства, взе предвид изложените касационни основания и доводите на страните, при спазване  разпоредбата  на чл.218, ал.1 и 2  от АПК, приема  за  установено  следното:

Касационната жалба е ПРОЦЕСУАЛНО ДОПУСТИМА, като подадена от надлежна страна, в законоустановения срок по чл.211, ал.1 от АПК, във вр. чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН и срещу подлежащ на касационно обжалване съдебен акт.       

Разгледана по същество е  НЕОСНОВАТЕЛНА.

От фактическа страна, въззивният съд е приел за установено следното: Електронният фиш е издаден ЕФ серия К No 6143647 от
ОДМВР Пловдив, за това, че на 08.07.2022г. в 11:14 часа път ІІ 86, км.21+100 посока гр. Асеновград с МПС Фолксваген Пасат 2.0 ТДИ вид лек автомобил рег. No РВ ***ХТ е извършено нарушение на чл.21, ал.2, вр. ал.1 от ЗДвП, установено и заснето с АТСС ARH CAM S1 No 120сса8 и отчетен толеранс от – 3 % в полза на водача. разрешена скорост - 90 кm/h.; установена скорост -
141 кm/h.; превишение на разрешената скорост - 51 кm/h. В издадения ЕФ е посочено че нарушението е извършено в условията на повторност в едногодишен срок от влизане в сила на ЕФ К/5466680.

 За описаното в електронния фиш нарушение на Е. Ю. А. е наложено на основание чл.189, ал.4 във вр. с чл.182, ал.4 от ЗДВП административно наказание глоба в
размер на 1200 лева.

При така установеното от фактическа страна, районният съд правилно е приел, че на административно- наказателната фаза от процеса е допуснато съществено процесуално нарушение, доколкото нарушителят е санкциониран за „повторност“, а разпоредбата на чл. 182 ал.4 от ЗДвП препраща към различни нарушения, като не става ясно точно на коя хипотеза се е спрял административно наказващия орган, за да наложи санкцията.

 В решението въззивният съд е изложил аргументи, които се споделят напълно от касационната инстанция, поради което и на основание чл.221 от АПК се препраща към тях. Следва да се посочи, че е даден отговор на поддържаните и в касационното производство възражения, като не са ангажирани каквито и да било доказателства, които да оборват вече направените законосъобразни изводи на въззивния съд. Първоинстанционният съд в оспореното решение е отговорил на всеки един от повдигнатите с жалбата въпроси.

Съгласно § 6 т.33 от ДР ЗДвП, повторно е нарушението, извършено в едногодишен срок от влизане в сила на наказателното постановление, с което на нарушителя му е наложено наказание за същото по вид нарушение. От една страна, наказващият орган e посочил, че извършеното нарушение е повторно, в едногодишен срок от влизане в сила на ЕФ № К/5466680, но е приложил санкционната норма на чл. 182 ал.4 от ЗДвП без да уточни за коя хипотеза на повторност е санкциониран нарушителя. Противно на изложеното в касационната жалба, този порок е съществен, тъй като нарушителят не може да разбере  какво точно нарушение е извършил. Разпоредбата на чл. 182 ал.4 от ЗДвП препраща към различни хипотези на нарушения на чл. 182 ал.1-3 от ЗДвП, за които се предвиждат отделни наказания. Повторността е утежняващ вината на нарушителя елемент, тя винаги се прилага във връзка с конкретно нарушение, чиято обществена опасност е по- висока, тъй като деецът вече е бил санкциониран за същото нарушение, т.е. наложената спрямо него санкция не е постигнала в достатъчна степен своя поправителен и превъзпитателен ефект и не му е попречила отново да извърши нарушение от същия вид. И именно защото повторност може да има само по отношение на конкретно нарушение, същото следва да бъда квалифицирано като такова и по основния състав на нарушението, към който повторността препраща- в случая някоя от хипотезите на чл. 182 ал.1-3 от ЗДвП.

Няма никакво значение каква е обществената опасност на нарушението, както и какви са засегнатите с него обществени отношения след като ЕФ е отменен на формално основание.

По изложените съображения, решението на районния съд следва да бъде оставено в сила.

Съобразно разпоредбата на чл. 63д ал.1 от ЗАНН, в съдебните производства по ал. 1 страните имат право на присъждане на разноски по реда на АПК.  При този изход на спора, разноски се дължат на ответника, който ги претендира своевременно, като представя и списък по чл. 80 от ГПК. Направено е възражение от страна на касатора за прекомерност на претендираното адвокатско възнаграждение, което съдът намира за основателно. Претенцията е за 1000 лв. заплатен адвокатски хонорар, при минимален такъв определен съгласно чл. 18 ал.2 вр. чл. 7 ал.2 т.2 от Наредбата за минималните адвокатски възнаграждения в размер на 420 лв. С оглед фактическата и правна сложност на казуса и процесуалната активност по делото на представителите на ответника, съдът счита че е справедливо да присъди 600 лева разноски за адвокатско възнаграждение.

Така мотивиран и на основание чл.221, ал.2, пр.1 от АПК във вр. с чл.63в от ЗАНН СЪДЪТ,

 

                                                  Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА РЕШЕНИЕ № 1918 от 13.10.2022 г. на ПРС, по нах. дело № 4856/2022г. по описа на същия съд.

ОСЪЖДА ОДМВР Пловдив да заплати  на Е. Ю. А. , ЕГН ********** *** по сметка на ОДМВР Пловдив разноски по делото в размер на 600/шестотин лева/ адвокатско възнаграждение.

Решението е окончателно.

 

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:

         

                                                                     ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                                            2.