Решение по дело №1/2020 на Районен съд - Раднево

Номер на акта: 25
Дата: 24 март 2020 г. (в сила от 4 юни 2020 г.)
Съдия: Христина Вълчанова Димитрова
Дело: 20205520200001
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е  

 

№ 25

 

Гр.Раднево,  24.03.2020 г.

 

 

      Радневският районен съд в публично заседание на двадесет и четвърти февруари две хиляди и двадесета година в състав: 

 

                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ХРИСТИНА ВЪЛЧАНОВА

                                                                         

при секретаря Живка Манолова, като разгледа докладваното от съдията Вълчанова АНД № 1/2020 г., за да се произнесе съдът взе предвид следното:        

 

        Производство по реда на чл. 59 и следващите от ЗАНН.

         Делото е образувано по жалба от С.Г.Н., ЕГН ********** *** против наказателно постановление № 19-0327-000464 от 03.09.2019 г., издадено от началник РУ към ОДМВР Стара Загора, РУ Раднево, с което на жалбоподателя на основание чл. 175, ал. 3, пр. 1 ЗДвП са наложени административни наказания – „глоба” в размер на 200 лева и „лишаване от право да управлява МПС” за срок от 6 месеца.

В жалбата се прави искане за отмяна на атакуваното НП като неправилно и незаконосъобразно като се излагат конкретни съображения в подкрепа на твърденията.

В съдебно заседание жалбоподателя, редовно призован, не се явява, представлява се от адвокат Н.К. ***, която по същество моли съда да отмени наказателното постановление като неправилно и незаконосъобразно.

Районна прокуратура Стара Загора- Териториално отделение Раднево – редовно и своевременно призована, в съдебно заседание не се представлява и не излага становище относно жалбата.

         Въззиваемата страна - редовно и своевременно призована, в съдебно заседание не се представлява и не излага становище относно жалбата на Н..

         Радневският районен съд, след като се запозна с доказателствата по делото и прецени същите поотделно и в тяхната съвкупност, намери за установено следното:

На 16.012.2019 г. около 11:20ч. в с. Сърнево на улица без име- път II-57 до кръстовището с ул. „Стръмна”, в посока север жалбоподателят управлявал лек автомобил „ *****” с рег. *****, собственост на негова собственост. Полицейските служители - свидетелите А.П.В. и Х.С.Х. спрели посочения автомобил за проверка. При извършването й след съответна справка установили, че автомобилът е с прекратена регистрация от  13.02.2019 г.

Съставен бил АУАН срещу жалбоподателя. В него били отразени посочените обстоятелства. Актът бил предявен и връчен на нарушителя по надлежния ред.

Тъй като според промените в НК, управлението на нерегистрирано МПС е престъпление по чл. 345, ал. 2, материалите за това били изпратени в Районна прокуратура Раднево, за което била образувана преписка с вх. № 1853/30.08.2019г по описа на РП Раднево. С Постановление на РП Раднево от 30.08.2019 г., прокурор при Районна прокуратура Раднево отказал да образува наказателно производство по чл. 345, ал. 2 от НК. Препис от постановлението било изпратено на Началник РУ Раднево при ОДМВР гр. Стара Загора.

Въз основа на постановление на РП Раднево е издадено атакуваното НП. В постановлението са възпроизведени фактическите констатации по АУАН. Деянието на жалбоподателя е квалифицирано като нарушение по  чл. 140, ал. 1 ЗДвП и на основание чл. 175, ал. 3, пр. 1 ЗДвП са наложени посочените наказания.

Горната фактическа обстановка се установява и доказва от събраните по делото доказателства, а именно: документите, съдържащи се в административнонаказателната преписка и справки.

Жалбата е процесуално допустима, като подадена в срок, срещу подлежащ на атакуване акт и от лице, което има право на жалба.

Разгледана по същество, жалбата е ОСНОВАТЕЛНА, по следните съображения:

В хода на административнонаказателното производство не са допуснати съществени нарушения на процесуални правила, обосноваващи отмяната на атакуваното НП. Както АУАН, така и издаденото въз основа на него НП притежават необходимото съдържание по чл. 42 и чл. 57 ЗАНН. Нарушението е описано с всички релевантни признаци, по начин, ненакърняващ правото на нарушителя да разбере в извършването на какви нарушения е обвинен, съответно наказан.

Безспорно се установи, че при посочените в НП условия Н. е управлявала процесното МПС, което не е било регистрирано по надлежния ред, предвид служебно прекратената по-рано регистрация. Това деяние покрива обективните признаци на приложения административнонаказателен състав по чл. 175, ал. 3, пр. 1 ЗДвП.

Преди да издаде НП обаче АНО е следвало да извърши проверка по реда на чл. 52, ал. 4 ЗАНН относно спазване на процедурата, регламентирана в чл. 143, ал. 10 ЗДвП. Според последната, служебно се прекратява регистрацията на пътни превозни средства, за които е получено уведомление от Гаранционния фонд по чл. 574, ал. 11 от Кодекса за застраховането, и се уведомява собственикът на пътното превозно средство. Както бе установено в хода на процеса, липсват данни за това, че собственикът на ППС е надлежно уведомен за това обстоятелство, тъй като собствеността на МПС „*****” с рег. № *****е прехвърлена на жалбоподателя Н. на 08.01.2019г. /л.17 от делото/, а видно от приложеното писмо на Гаранционен фонд /л.13 от делото/ е уведомено лицето А.Г. М.. Няма как при това положение у жалбоподателят да е било налице знание, че управлява служебно дерегистриран автомобил. В този смисъл е и постановлението за отказ  да бъде образувано наказателно производство от 30.08.2019г. на Районна прокуратура Раднево, където  е прието,  че липсва субективната страна на състава на престъплението по чл.345, ал.2 от НК, а също и че обществената опасност на деянието е от степента, визирана в чл.9, ал.2 от НК .Към оневиняващите обстоятелства спада и това , че собствеността на автомобила била прехвърлена  от М. на Н. на 08.01.2019г. Гаранционния фонд уведомява М. на 18-20.01.2019г.който вече не бил собственик на автомобила и отговорността му е била отпадната. Н. въобще не е бил уведомяван. При направената констатация в постановлението на прокурора, че липсва субективния елемент на вината – то този елемент не може да е налице и относно административното нарушение, визирано в наказателното постановление. Поради това и съдът счита, че следва да отмени наказателното постановление, като незаконосъобразно, поради липса на субективния елемент на нарушението.

При това положение се налага извод, че незаконосъобразно е ангажирана административнонаказателната отговорност на жалбоподателя, което налага отмяната на НП в обжалваната му част.

Воден от горното, съдът

Р Е Ш И:

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 19-0327-000464 от 03.09.2019 г., издадено от началник РУ към ОДМВР Стара Загора, РУ Раднево, с което на С.Г.Н., ЕГН ********** ***, на основание чл. 175, ал. 3, пр. 1 ЗДвП са наложени административни наказания – „глоба” в размер на 200 лева и „лишаване от право да управлява МПС” за срок от 6 месеца, за извършено нарушение на чл. 140, ал. 1 от ЗДвП, като НЕПРАВИЛНО И НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

 

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд-Стара Загора в 14-дневен срок от съобщаването му.

 

 

                                                Районен съдия: