Решение по дело №9215/2015 на Софийски градски съд

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 13 април 2018 г.
Съдия: Стилияна Красимирова Григорова
Дело: 20151100109215
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 15 юли 2015 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Гр. София, 13.04.2018 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, І-17 състав, в открито съдебно заседание на втори февруари през две хиляди и осемнадесета година, в състав:

 

                   СЪДИЯ: СТИЛИЯНА ГРИГОРОВА

 

като сложи за разглеждане докладваното от съдията гр.д. № 9215 по описа на съда за 2015 г., взе предвид следното:

 

 

Производството е образувано по подадена от В.А.Д. искова молба срещу У. „С.” ООД и Т.Д.А. за солидарното им осъждане да заплатят на ищеца сумата от 25 100 лева, представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди, изразяващи се в изключително силни болки, тревоги и притеснения от неуспешна операция и загуба на функционалност на орган.

Твърди се в исковата молба, че на 25.07.2014 г. ищецът претърпял тежки здравословни увреждания с функционални и социални последици вследствие планирано оперативно лечение на десностранна ингвинална херния в У. „С.“ ООД. През април 2014 г. ищецът провел с д-р Т.А. разговор за възможно лечение на заболяване на ищеца, предизвикано от предходни операции на ингвинална херния. Доктор А. самостоятелно формирал необходимия екип за извършване на операцията, като не включил лекар-уролог. Непосредствено след оперативното лечение ищецът получил подуване, отоци и силни болки в областта на органите, обект на оперативна интервенция. Въпреки оплакванията, В.Д. не получил нужното внимание и адекватно лечение. Поведението на д-р Т.А. било в разрез с правилата на добрата медицинска практика и с утвърдените от медицинската наука и практика методи и технологии и медицинските стандарти, както и с принципите на правото на медицинска помощ. Претърпените неимуществени вреди ищецът оценява на 25 100 лева и моли ответниците „С.“ ООД и д-р Т.Д.А. да бъдат осъдени солидарно да му заплатят претенцираната сума, ведно със законната лихва от 25.07.2014 г. до окончателното изплащане.

В срока по чл. 131 от ГПК ответниците Т.Д.А. и У. „С.“ ООД са подали отговори, в които оспорват иска по подробно изложени съображения.

Съдът, след като обсъди доводите на страните и прецени събраните по делото доказателства, прие за установено следното от фактическа и правна страна:

Предявен е иск с правно основание чл. 49 вр. чл. 45 от ЗЗД и чл. 45 от ЗЗД.

Ангажирането на отговорността на ответника физическо лице е обусловено от доказване с допустимите и относими доказателствени средства, че при изпълнение на лекарските си задължения във връзка с извършване на планирана оперативна интервенция д-р Т.А. е допуснал нарушение на утвърдени правила и медицински практики, в причинна връзка с което нарушение са настъпили вреди, изразяващи се в увреден десен тестис с необратимо загубена функция, както и обстоятелствата, обосноваващи присъждане на претендирания размер на обезщетението за търпените болки и страдания.

За уважаване на иска срещу У. „С.“ ООД в тежест на ищеца е да докаже, че д-р А. е реализирал противоправно поведение при или по повод на изпълнение на възложена му от лечебното заведение работа.

По делото не се спори, че д-р Т.А. е извършил планова оперативна интервенция в изпълнение на възложена му от У. „С.“ ООД работа на длъжност „лекар хирургия“ в отделение „Хирургия“, съгласно приетия по делото трудов договор от 15.10.2013 г.

Съгласно чл. 79 от 3акона за здравето (ЗЗ), медицинската помощ в Република България се осъществява чрез прилагане на утвърдени от медицинската наука и практика методи и технологии. Качеството на медицинската помощ се основава на медицински стандарти, утвърдени по реда на чл. 6, ал. 1 от Закона за лечебните заведения (ЗЛЗ) и Правилата за добра медицинска практика, приети и утвърдени по реда на чл. 5, т. 4 от Закона за съсловните организации на лекарите и лекарите по дентална медицина (ЗСОЛЛДМ). В чл. 81, ал. 2 от ЗЗ са установени основните принципи на правото на медицинска помощ - своевременност, достатъчност и качество на медицинска помощ.

Поради това, противоправно е поведение на лекар, което се намира в противоречие с възприетите от медицинската наука и практика методи и технологии, с медицинските стандарти, утвърдени по реда на чл. 6, ал. 1 от ЗЛЗ и Правилата за добра медицинска практика, приети и утвърдени по реда на чл. 5, т. 4 от ЗСОЛЛДМ в областта „Хирургия“.

В магнитно-резонансна томография от 30.04.2014 г. е извършено сравнение с предходно изследване от 07.06.2013 г., където били описани фиброзни промени в областта на десен ингвинален канал. През 2014 г. фиброзата била частично редуцирана. Наблюдавала се и течност около епидидима на десния тестис, резорбиран на изследването от 2014 г. В томографията от 2014 г. са описани и ингвинални лимфни възли – повърхностно и около магистралните съдове, представляващи патологичен прираст на наблюдаваната картина.

По делото е приета история на заболяването № 13962 на У. „С.“ ООД, като в предоперативната епикриза е отразена анамнезата: пациентът постъпвал за първи път в клиниката с оплаквания, датиращи от няколко месеца, изразяващи се в болка по вътрешната повърхност на бедрото и тестисите. Болката започнала след извършена операция по повод на ингвинална херния. След извършени изследвания и подписано информирано съгласие за хоспитализация и оперативно лечение В.А.Д. е приет за планова операция на 24.07.2014 г., осъществена на следващия ден.

Съставен е оперативен протокол № 924, според който е извършена оперативната намеса за възстановяване при директна ингвинална херния без проходимост или гангрена. Под действието на епидурална анестезия и след щателно почистване на оперативното поле е направен разрез по хода на стар оперативен цикатрикс за десностранна ингвинална херния. След отпрепариране на тъканите е достигнато до апоневрозата на външния кос коремен мускул, а след отварянето й – поставено при предходна оперативна интервенция полипропиленово платно. Хирургичният екип, състоящ се от д-р Т.А. и д-р А.Ц., е отстранил платното от ингвиналния лигамент и апоневротичната част на вътрешния кос коремен мускул. Намерени са тежки сраствания около вътрешния ингвинален отвор, както и чуждо тяло, мигрирало в самия кордон. Отпрепарирани са нерва и чуждото тяло от тъканите и са отстранени изцяло. Направена е задна пластика на ингвинален канал по Bassini, поставени са два редон дренажа и след шев на кожата е положена стерилна превръзка. За хистологично изследване са изпратени части от подкожие и фасции с наличие на чуждо тяло (хирургично платно) и част нерв с наличие на хирургично платно. Установени са съединителна тъкан с гранулом тип чуждо тяло и нервни влакна съдове и фиброзна тъкан с грануломи тип чуждо тяло.

В епикризата от 30.07.2014 г. са вписани извършените изследвания, оперативни интервенции, постоперативния статус и изписване на пациента в добро общо състояние. Насочен е за наблюдение към общопрактикуващия лекар.

На 14.08.2014 г. е проведена консултация с д-р С.П., като В.Д. се е оплаквал от болки и подуване на десния тестис след оперативна интервенция. Обективно е установено, че при десния тестис и надсеменника се палпира уплътнение и уголемяване. Препоръчано е доплер ехографско изследване на тестиси.

На 15.08.2014 г. е направено ултразвуково изследване, според което десният тестис се е явил с неравни очертания, хипоехогенна структура, по-бедна цветна Доплерова схема, наличие на течност около него със септирания в нея, задебелени обвивки. При левия тестис отклонения не са установени.

Ново ултразвуково изследване е направено на 26.08.2014 г., като отново са установени задебелени обвивки и множество септи, между които се имало незначително количество течност – хидроцеле. Поради септите десният тестис бил с неравни очертания, а структурата му – по-нехомогенна в сравнение с левия, с микролитиаза. Десният епидидим бил по-уголемен. Установен е слаб Доплеров сигнал при сканиране – хипоперфузия.

При изследването на 04.09.2014 г. не са установени промени, като Доплеровото изследване е показало малко по-добра цветна схема и по-добро кръвоснабдяване.

При ехография на тестисите с доплерова оценка на 14.11.2014 г. е описан десен тестис с умерена атрофия, с биполярен диаметър от 29 мм, относителна атрофия на епидидима и леко сгъстяване на праксималния семенен кордон. Установена е пълна липса на артериална вътрешно-тестикурална циркулация и дискретно периферно рекрутиране на артериалните съдове на скротума. Не е визуализиран поток в спермалната артерия по кордона.

Алгоритъмът на проведеното лечение на диагнозата „едностранна или неуточнена ингвинална херния без проходимост или гангрена“, включващо планова оперативна интервенция е спазен изцяло и поведението на лекуващия лекар – д-р Т. А. е в съответствие с дължимите специализирани дейности по предоперативна подготовка: кардиологична, преданестезиологична и противоалергична. Проведена е и нужната предоперативна профилактика, чрез включен прием на антибиотик уназин. Спазена е техниката на провеждане на оперативната интервенция – оперативно отваряне на херниалния сак и премахване на хернията. В хода на тази оперативна интервенция лекарският екип се е натъкнал на тежко срастване около вътрешния ингвинален отвор и трудност при отстраняване на поставеното при предходна операция на херния полипропиленово платно. Установени са и сраствания на нервен клон (ramus genitalis на N. genitofemoralis) към плъг от полипропилен, поставен във вътрешния ингвинален отвор по време на първата операция. Това чуждо тяло, както и нервът са отпрепарирани от тъканите, с които са сраснали. Друг нервен клон (n. iliohypogastricus) е намерен имплантиран във вътрешния кос коремен мускул, вместо на анатомичното си място – между него и последния напречен коремен мускул. Това е наложило отпрепарирането му и връщане на нерва отново в мускула.

Нарушения в диагностичната и оперативна част от лечението не се констатират. Херниотомията при ингвинална херния представлява операция със среден обем и сложност „средна хирургия“, съгласно медицински стандарт, одобрен с Наредба № 20 от 23.06.2010 г. за утвърждаване на общи медицински стандарти по хирургия, неврохирургия, гръдна хирургия, кардиохирургия, съдова хирургия, детска хирургия, пластично-възстановителна и естетична хирургия и лицево-челюстна хирургия. Операция с голям обем и сложност е единствено херниотомията при усложнена ингвинална херния с резекция на чревен сегмент, каквато процесната интервенция не е. В този смисъл изискване за двама асистенти на лекаря-оператор, изтъкнато като конкретно нарушение на цитирания медицински стандарт в писмените бележки на представителя на ищеца, не е налице. Хирургичният операционен екип е включвал един асистент, с което е осигурен необходимият човешки ресурс за този вид лечение.

Не представлява нарушение на алгоритъма на лечение на ингвинална херния и непроведена консултация с уролог. Съгласно действащите към 25.07.2014 г. общи стандарти по хирургия, при планова операция са задължителни консултации със специалист по анестезиология и интензивно лечение и с кардиолог и такива са били проведени и документирани в история на заболяването, а също и отразени в епикриза от 30.07.2014 г. Окончателната диагноза – Inguinodynia е поставена след оперативната находка, в хода на самата манипулация по отстраняване на срасналото платно от околните нерви. Следва да се отбележи, че ингвинодинията е представлява усложнение на херниопластиката на ингвинална херния. Безспорно е, че преди процесната операция В.Д. е претърпял други две интервенции за лечение на ингвинална херния, а процесната е предприета поради сериозни болкови оплаквания на ищеца, датиращи от няколко месеца. По делото Д. не е представил доказателства нито за характера, периода и изхода от предходните операции на ингвиналната херния, нито за причината, поради която не е била своевременно предприета такава от екипа и в заведението, в което е поставено полипропиленото платно.

Преди пристъпване към разрез за достигане до травмираната област д-р А. нито е знаел, нито е могъл да установи предварително вътрешните сраствания и наличието на чуждо тяло, мигрирало в кордона и сраснало с околните тъкани. В хода на интервенцията са спазени медицинските стандарти, а резултатът не се намира в причинно-следствена връзка с професионалната дейност на д-р А.. Естеството, целите и методите на практическото приложение на хирургичната медицинска дейност крие опасност от увреждане на човешкото здраве, независимо от спазване на общоприетите начала и методи на медицинската наука и практика. Рискът е необходимо присъщ на този вид професия. Той обаче е явление, различно от лекарската грешка и предполага правилно проведени действия от страна на лекуващия. Рискът се дължи на обективни условия и фактори, вън от възможностите на лекаря, доколкото той не се поддава на предвиждане, или поне не в такава конкретика, която е достатъчна за предотвратяване на нежелани последици.

Именно този риск е намерил проявление в случая. По данни от анамнезата В.Д. е постъпил с болки, датиращи от предходна интервенция. Обсъдена е възможността за преодоляване на болковия синдром, обхващащ вътрешната част на бедрото и тестисите. Тази анамнеза и индикатор за съществуващ физиологичен проблем, по повод на който Д. е потърсил лекарска помощ. В хода на производството не се установи да е бил налице алтернативен метод за лечение. Елиминирането на страданията на ищеца е изисквало нова операция, като именно в хода на провеждането й са се установили сраствания и чужди тела, отстранен N. Ilioinguinalis и неправилно позициониран N. Iliohypogastricus.

Явни и открити рискови фактори преди предприемане на операцията на 25.07.2014 г. не са били налице. Налице са били скрити такива, които са повлияли на „механиката“ на манипулацията, а също и са дали основание да се постави окончателната диагноза Inguinodynia, или усложнение на херниопластиката на ингвинална херния.

В постановеното по реда на чл. 290 от ГПК решение № 77/30.05.2017 г. по гр.д. № 2956/2016 г. на ВКС, ІV г.о. е прието, че задължение на решаващия съдебен състав е да обоснове изводите си за причинна връзка между настъпила вреда и противоправно поведение на дееца въз основа на факти, доказани по безсъмнен начин. При вреда, настъпила при и по повод оказана здравна помощ от медицинско заведение следва да се посочи в какво се изразява нарушението на утвърдените медицински стандарти и правилата за добрите медицински практики. В случая такава причинно-следствена връзка между поведението на опериращия ищеца екип и соченият вредоносен резултат не е налице. В тази насока следва да се отбележи, че процесът на атрофия на десния тестис е бил закономерна последица от усложнение на ингвинална херния, настъпило преди 25.07.2014 г., а не се намира в причинно-следствена връзка с професионално поведение на д-р А. при провеждане на процесната интервенция, което да е в отклонение от медицинските стандарти и правилата на добрата медицинска практика.

Предвид липса на противоправно поведение на ответника-физическо лице, от което за ищеца да са настъпили увреждания, предявения срещу него, както и срещу възложителя на работата иск за солидарното им осъждане подлежи на отхвърляне.

С оглед изхода на спора, на ответниците следва да бъдат присъдени разноски, съгласно списъци по чл. 80 от ГПК.

Така мотивиран, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТХВЪРЛЯ предявения от В.А.Д., ЕГН ********** срещу У. „С.“ ООД, ЕИК ******* и Т.Д.А., ЕГН ********** иск с правно основание чл. 49 вр. чл. 45, ал. 1 от ЗЗД за солидарното им осъждане да заплатят на ищеца сумата от 25 100 лева, представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди, изразяващи се в изключително силни болки, тревоги и притеснения от неуспешна операция на 25.07.2014 г. и загуба на функционалност на орган.

ОСЪЖДА, на основание чл. 78, ал. 3 от ГПК, В.А.Д., ЕГН **********, с адрес *** да заплати на У. „С.“ ООД, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление *** сумата от 3 700 лева разноски за производството.

ОСЪЖДА, на основание чл. 78, ал. 3 от ГПК, В.А.Д., ЕГН **********, с адрес *** да заплати на Т.Д.А., ЕГН **********, с адрес *** сумата от 2 600 лева разноски за производството.

Решението може да се обжалва с въззивна жалба пред САС в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                                                   СЪДИЯ: