Решение по дело №408/2020 на Окръжен съд - Пазарджик

Номер на акта: 254
Дата: 10 август 2020 г. (в сила от 13 април 2021 г.)
Съдия: Красимир Георгиев Ненчев
Дело: 20205200500408
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 30 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

 

Номер: ……254…. Година  2020г.  Град  Пазарджик, обл. Пазарджишка 

 

 

 

             В   ИМЕТО  НА    НАРОДА

 

 

ОКРЪЖЕН СЪД – ГР. ПАЗАРДЖИК                     ВЪЗЗИВЕН   СЪСТАВ

На 10.08.                                                                          2020 година  

 

В публично( закрито) заседание , в следния състав:

 

 

                                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИР НЕНЧЕВ

                                                                               ЧЛЕНОВЕ :      АЛБЕНА ПАЛОВА

                                                                                                         МАРИАНА ДИМИТРОВА

                                                                                                 

 

СЕКРЕТАР: ГАЛИНА МЛАДЕНОВА

ПРОКУРОР: ………………………

като разгледа докладваното от съдията   КРАСИМИР НЕНЧЕВ  в. гр. д. № 408 по описа за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл.258 и сл.от ГПКвъззивно обжалване .

Районен съд Велинград  е сезиран с искова молба ,подадена от А.Н.Р., ЕГН **********, с постоянен адрес ***,против Прокуратурата  на Република България  , представлявана от Главния прокурор , с административен адрес гр. София ,1000 , бул. „Витоша „ №2 . 

С исковата молба е предявен осъдителен иск за заплащане на обезщетение за причинени неимуществени   и имуществени вреди на основание  чл. 2 ал. 1 т. 1 и т. 3 от Закон за отговорността на държавата и общините за вреди /ЗОДОВ/.

С Решение № 30/11. 02. 2020г.  на районен съд  Велинград  , постановено по  гр. д. № 839/ 2019г. по описа на същия съд,  предявените искове са уважени частично.

 С Определение № 316/ 05. 05. 2020г. на районен съд  Велинград  , постановено по  гр. д. № 839/ 2019г. по описа на същия съд, постановено при условията на чл. 248 от ГПК, са  присъдени разноски в полза на ищеца , съобразно уважената част от иска .

Решението на районния съд се обжалва с въззивна жалба в уважителните части  от   ответника   в първоинстанционното производство Прокуратурата  на Република България. Във въззивната жалба се излагат съображения за неправилност на обжалването решение,поради нарушение на материалния закон  и   необоснованост . Искането е да се   отмени решението на районния съд  и се постанови ново решение от  въззивната инстанция по  съществото на спора, с което се   отхвърлят  предявените  искове ,като неоснователни и недоказани или евентуално се намали размера на обезщетението .Във въззивната жалба не се правят нови доказателствени искания по смисъла на чл. 260 т. 5 и т. 6 от ГПК.

В срока по чл. 263 ал. 1 от ГПК   е постъпил писмен отговор от противната страна.В отговора пълномощника на въззиваемата страна  оспорва въззивната жалба. Прави се искане  решението на районния съд , като правилно и законосъобразно да се  потвърди от въззивната инстанция . 

В открито съдебно заседание  страните чрез пълномощниците си поддържат становищата си. Не правят нови доказателствени искания .

Пазарджишкият окръжен съд , след като обсъди основанията за неправилност на съдебното решение ,  които са посочени във въззивната жалба , като взе предвид становището на противната страна  и събраните доказателства пред първата инстанция , при спазване разпоредбата на чл.  235 от ГПК ,прие за установено следното :

Въззивната жалба е процесуално допустима .

Жалбата е подадена от активно легитимирана страна (  ответник  в производството пред районния съд ). 

Жалбата е подадена в преклузивния двуседмичен срок по чл.259 ал. 1 от ГПК.

Разгледана по същество въззивната жалба е неоснователна .

В текста на чл. 269 от ГПК са посочени правомощията на въззивния съд при проверка на обжалваното съдебно решение. Посочено е ,че съдът служебно се произнася по валидността на решението .  По допустимостта на решението  в обжалваната му част . По останалите въпроси въззивната инстанция е ограничена от посоченото в жалбата .

Във въззивната жалба не се съдържат оплаквания за нищожност на обжалваното съдебно решение или за неговата процесуална недопустимост. Възраженията , които се правят са  свързани с правилността на съдебното решение .

Две са  основните възражения, които са направени с отговора на исковата молба и  които се поддържат във въззивната жалба .

І.На първо място се твърди ,че Прокуратурата на РБ следва да се освободи от отговорност при  условията на  чл. 5 ал.1  от ЗОДОВ или отговорността на прокуратурата да се намали при  хипотезата на чл. 5 ал. 2 от ЗОДОВ.      

Възражението е неоснователно, тъй като  е направено съвсем формално,без да се подкрепи с  конкретни факти и обстоятелства по делото  , както и с фактическите състави на правната норма .    

В чл. 5 ал 1 от ЗОДОВ е посочено кога   Държавата се освобождава от отговорност – когато увреждането  е причинено поради изключителна вина на  пострадалия .

В чл. 5 ал. 2  от ЗОДОВ е казано ,че обезщетението се намалява , когато  пострадалия виновно е допринесъл за увреждането .     

В случая не е налице нито една от  двете хипотези,за да се  освободи Прокуратурата на РБ от отговорност или да се намали нейната отговорност.

В т. 3  на ТР № 3/ 22. 04. 2005г.   на ОСГК на ВКС   по въпросите на ЗОДОВ , както и в съдебната практика на ВКС( виж Р. № 250/ 15. 04. 2009г. по гр. д. № 6491/2007г. на І-во гр. отд. на ВКС; Определение № 729/ 18. 09. 2018г. по гр. д. № 1927/2018г. на ІV-то гр. отд. на ВКС; Определение  № 6/ 05. 01. 2017г. по гр. д. № 2936/2016г. на ІV-то гр. отд. на ВКС;) се приема ,че Държавата може да бъде освободена от отговорност при условията на чл. 5 ал. 1 от ЗОДОВ,само ако поведението на пострадалия е единствената причина за увреждането . Приема се ,че отговорността на Държавата може да бъде намалена при условията на чл. 5 ал. 2 от ЗОДОВ , когато е налице съпричиняване на вредоносния резултат-  при наличието на причинно- следствена връзка между поведението на пострадалия и вредоносния резултат.  

Като примери за освобождаване на Държавата от отговорност или за намаляване  отговорността  на Държавата , при хипотезата на чл.  2  ал. 1 т. 3  от ЗОДЗОВ , се сочат:

-       недобросъвестно набедяване на пострадалия от самия него в извършване на престъпление ;

-       когато пострадалия е неправил неистински признания пред органите на разследването за   авторството на престъплението;

-       когато пострадалия е въвел органите на разследването в заблуждение с цел да се прикрият определени обстоятелства ,да се забави или опорочи  разследването ;

-       когато пострадалия с  действията си по време на наказателното преследване недобросъвестно е създал предпоставки за  повдигане или поддържане на незаконно обвинение или за да се забави или опорочи разследването; 

Във всички случаи  единствения каузален фактор за повдигане на незаконното обвинение  трябва да е поведението на  пострадалия или той виновно да е допринесъл за повдигане на обвинението . Доказателства в тази насока липсват по делото .  В протокола за разпит на обвиняем от 04. 09. 20128г. ищеца се е  признал за виновен по повдигнатото му обвинение,както е заявил,че не е знаел,че МПС е служебно дерегистрирано .               

ІІ. По възражението относно размера на обезщетението за неимуществени вреди .

В т.11 на ТР № 3/22.04.2005г.на  ОСГК на ВКС е посочено , че  обезщетението за неимуществени вреди   се определя глобално по справедливост,при условията на чл. 52 от ЗЗД.Посочено е , че трябва да се вземат предвид броя на деянията ,за които лицето е оправдано ,съпоставени с броя и тежестта на деянието ,за които лицето има осъдителна присъда.  В случая такава съпоставка не може да бъде извършена , тъй като лицето е оправдано по повдигнатото му обвинение.  

Също в т. 11 на ТР № 3/22.04.2005г.на  ОСГК на ВКС е посочено ,че обезщетението за имуществени вреди се определя  с оглед особеностите на всеки конкретен случай и при наличието на причинна връзка   с незаконните актове на правозащитните органи .   

Основните разяснения за съдържанието на понятието   „ справедливост „  по смисъла на чл. 52 от ЗЗД  са дадени в  Постановление №4 / 23.12. 1968г. на Пленума на ВС. Посочено е , че това понятие не е абстрактно понятие и преценката е свързана с конкретни обективни данни по делото , които трябва да се вземат предвид при определяне размера на обезщетението .

Тези основни положения са развити в практиката на ВКС ,включително постановена по реда на чл. 290 от ГПК(виж Р. №16/06. 03. 2012г. по т. д. № 461/ 2011г. на 2-ро т.отд. на ВКС ;  Р. №177/27. 10. 2009г. по т. д. № 14/ 2009г. на 2-ро т.отд. на ВКС ; Р. №88/17. 06. 2014г. по т. д. № 2974/ 2013г. на 2-ро т.отд. на ВКС ;)

Приема се ,че обезщетението по чл. 52 от ЗЗД трябва да представлява точен паричен еквивалент на  всички понесени от лицето Б. ,С. и неудобства-емоционални ,физически и П.С.. 

Обобщавайки съдебната практика по въпроса за приложението по чл. 52 от ЗЗД може да се направи извода , че основните критерии ,за да се определи размера на обезщетението са следните :

-          Видът ,продължителността и  интензитета на Б.те и С.та , които лицето е претърпяло към момента на увреждането ;

-           Видът и интензитета на  Б.те и С.та , които лицето ще търпи за в бъдеще;

-           Негативните емоционални преживявания на лицето ;

-          Социален дискомфорт за определен период от време ;

-          Икономическата конюнктура в страната чрез нейните проявни форми – официалната статистика за средната работна заплата в страната и нивото на инфлацията .

Когато се касае за отговорност на правозащитните органи по чл. 2   ал. 1 т. 3 от ЗОДОВ съдебната практика на ВКС приема следното :

1/На обезщетение по реда на ЗОДОВ подлежат само онези вреди ,чието настъпване е  установено по категоричен начин от събраните по делото доказателства ;

2/ В тежест на ищеца е да установи факта на настъпване на вредите, особено когато се претендира обезщетение за неимуществени вреди , които са свързани с личните преживявания на лицето и са от такова естество ,че не би могло да се предположи,че всяко лице търпи в идентична ситуация ;

3/  Наред с общите критерии по чл. 52 от ЗЗД за определяне размера на обезщетението, които бяха  посочени по – горе , трябва да се вземат предвид и   следните  специални  критерии , относими към отговорността по чл. 2   ал. 1 т. 3 от ЗОДОВ, а именно :

-          Вида и тежестта на повдигнатото обвинение ;

-          Продължителността на разследването  и дали наказателното разследване е приключило в разумен срок  ;

-          Има ли постановена мярка за неотклонение или други наложени ограничения ;

-          Как   обвинението се е отразило върху начина на живот, семейните отношения и здравословното състояние на лицето ;

От приложеното наказателно производство се установява ,че досъдебното производство е продължило  около 1 месец. (Досъдебното производство е образувано  на 20. 08. 2018г. Лицето е привлечено като обвиняем на 29. 08. 2018г. Досъдебното производство е приключило на 28. 09. 2018г. с мнение за предаване на обвиняемия на съд). Съдебното производство е продължило около 6 месеца (Досъдебното производство е внесено в съда на  08. 11.  2018г. Съдебното производство пред двете инстанции е приключило на  10. 04. 2019г. ).     

Общо наказателното производство е продължило около 7 месеца. При привличането на лицето като обвиняем е взета мярка за неотклонение „П. „. От приложените в наказателното производство документи    се установява ,че лицето не е осъждано и няма  криминалистически регистрации .  Престъплението ,за което е повдигнато обвинение на ищеца  ( чл. 345 ал.2 от НК) се наказва с лишаване от свобода до една година или с глоба от 500 до 1000 лв. , поради което  не е „тежко престъпление „ по смисъла на чл.   93 т. 7от НК.   

По делото са разпитани като свидетели на ищцовата страна  лицата А.Д.Б.  и Д.В.Т.. Свидетелите установяват ,че повдигнатото обвинение и проведеното  наказателно преследване са  дали   негативно  отражение    както на психичното,така и на здравословното състояние на ищеца .Установяват,че преди наказателното преследване   ищеца е бил весел и добър човек , работохолик, контактувал е с хората.  След повдигане на обвинението е станал изнервен , затворил се е в себе си , почти с никой не е контактувал. Не е вдигал телефона на странични хора . Изпитвал е страх от това ,че могат да го осъдят и да го вкарат в затвора на стари години . Срамувал се е от околните и от децата си,защото хората го знаят като честен и добър човек , който не си позволява да нарушава закона .   Не е искал да излиза навън защото го е бил срам от хората. Започнал е да вдига К.Н.. Бил е Д. .Не е могъл да спи нормално и да се храни добре. Взимал е У. лекарства . Плачел е .  

Свидетелите установяват ,че и към настоящия момент здравословното и психично състояние на ищеца не е добро . Ищецът няма сили да работи .Продължава да вдига К.Н. . Взима У. лекарства . Д. и подтиснат е .  Продължава да плаче . Не е добре психически.  Избягва контакти с хора .              

Обясненията на разпитаните свидетели не са опровергани по никакъв начин от противната страна , поради което следва да им се даде вяра .

При така установената фактическа страна на спора  въззивната инстанция счита ,че точния паричен еквивалент на  всички понесени от  ищеца  Б. ,С. и неудобства, емоционални ,физически и П.С.  е сумата 5000 лв.  

Действително ,престъплението ,  за което ищеца е обвинен не е „тежко „ по смисъла на закона .

Наказателното производство е приключило в един разумен срок от 7 месеца  , като досъдебното производство е продължило около 1 месец.Мярката за неотклонение , която е взета в досъдебното производство не е ограничила личната свобода на ищеца .  

От обясненията на разпитаните по делото свидетели се установява обаче ,че незаконното обвинение е дало много сериозно отражение върху психиката на ищеца и върху неговото здравословно състояние. Състоянието на ищеца преди Н.Р. ,по време на нея и след това бе описано от съда по-горе , поради което не следва да се повтаря .

За да определи този размер на обезщетението въззивната инстанция взе предвид   следното : 1/Възрастта на ищеца ( лице на 70 годишна възраст) и конкретните проявления на Н.Р. върху психичното и   цялостното му  здравословно състояние. Възрастният човек много по бавно и по тежко преодолява последиците от едно наказателно преследване отколкото младия човек ;

2/Изключително силното емоционално въздействие на Н.Р. върху личността на ищеца и последиците от това -  увреждане на телесното и психичното  му  здраве ;

3/Последиците от Н.Р. за  психиката и  здравето на ищеца , които не са  отшумели и към настоящия момент( Б.те и С.та , които ищеца ще търпи и за в бъдеще );

4/ Общественото положение на ищеца ( уважаван човек в обществото с чисто съдебно минало ) и критичното отношение на личността към повдигнатото обвинение. В конкретния  случай съдът счита ,че самоукоряването  на ищеца за това , което е извършил  е най – тежкото  проявление на Н.Р., което има за правна последица увреждане на телесното и психично здраве на ищеца .  Самосъзнанието на един честен човек, който е уважаван в обществото  трудно е приело осъществената Н.Р..     

Действително , по делото няма медицински документи за  увреденото здраве на ищеца ( психично и телесно ),но наличието на такава документация не е предпоставка  за отхвърляне на иска или за определяне на по –нисък размер на обезщетението. Това е така , тъй като в ГПК няма  забрана за доказателствените средства, с които следва да се   установяват неимуществените вреди ( виж чл. 164 от ГПК). В много случаи такава медицинска документация липсва , тъй като лицата не прибягват до лекарска помощ или прилагат самолечение , както е в настоящия казус.     

Както бе посочено по – горе , обясненията на разпитаните свидетели не са опровергани по никакъв начин от противната страна , поради което следва да им се даде вяра .

Искът за имуществени вреди също се явява основателен с оглед на представените писмени доказателства за направени разноски за адвокатско възнаграждение в наказателното производство.

Разходите са направени по повод на образуваното наказателно производство,поради което се намират в пряка причинна връзка с незаконното обвинение. Размерът на обезщетението също е определен правилно от районния съд .

Основателна е  и претенцията за заплащане на законна лихва върху главницата по иска за неимуществени вреди .

По силата на т. 3  от ТР № 3/22.04.2005г.на  ОСГК на ВКС при незаконни актове на  правозащитните органи законната лихва върху сумата на обезщетението се дължи от влизане в сила на решението , с което лицето е оправдано . В случая лихвата за забава се дължи  за периода  от 10. 04. 2019г.( датата на решението на въззивнанта инстанция ) до датата на подаване на исковата молба в съда  04. 08. 2019г. Размерът на обезщетението е определен правилно от районния съд , с оглед уважената част на иска за неимуществени вреди .      

При положение ,че фактическите и правните изводи на районния съд съвпадат с тези на въззивната инстанция , на основание чл. 271  ал. 1 от ГПК, решението следва да се потвърди изцяло .

С оглед изхода на спора пред въззивната инстанция и на основание   чл. 38 ал. 2 от ЗА , чл.  10  ал. 3  от ЗОДОВ , чл. 78  ал. 3 от ГПК и чл. 7  ал. 2 т. 4  от Наредба № 1/ 09. 07. 2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения ще  следва да се  осъди въззивната страна да заплати в полза на адвокат Р.А. *** сумата 468, 84лв. , представляваща възнаграждение за процесуално представителство пред въззивната инстанция .    

Предвид на гореизложеното и на основание чл. 235 от ГПК    Пазарджишкия Окръжен съд

 

 

Р   Е   Ш   И

 

 

ПОТВЪЖДАВА Решение № 30/11. 02. 2020г.  на районен съд  Велинград  , постановено по  гр. д. № 839/ 2019г. по описа на същия съд.

ОСЪЖДА Прокуратурата  на Република България  , представлявана от Главния прокурор , с административен адрес гр. София ,1000 , бул. „Витоша „ №2 ,   да заплати в полза на адвокат Р.А. *** сумата 468, 84лв. , представляваща възнаграждение за процесуално представителство пред въззивната инстанция .   

  

 

На основание чл. 280  ал. 3 т. 1 от ГПК решението на въззивната инстанция подлежи на касационно  обжалване в едномесечен срок от връчването му на страните пред ВКС.                                                                                      

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

                                                                                                          ЧЛЕНОВЕ :