Определение по дело №2020/2017 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 3058
Дата: 24 ноември 2017 г.
Съдия: Ралица Цанкова Костадинова
Дело: 20173100102020
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 19 септември 2017 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ ............/24.11.2017г.

гр. Варна

 

          ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, ЕДИНАДЕСЕТИ състав, в закрито заседание, проведено на двадесет и четвърти ноември през две хиляди и седемнадесета година, в състав:

 

                                                 ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: РАЛИЦА КОСТАДИНОВА

 

като разгледа докладваното от съдията

гр.дело 2020 по описа за 2017г.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

          С исковата молба, депозирана от Държавата, чрез Министъра на регионалното развитие и благоустройство, чрез гл. юрисконсулт Д.Б., преупълномощена от Областен управител на област с адеминистративен център –Варна срещу „Домостроене – Инженеринг“ АД, ЕИК *********, седалище и адрес на управление: гр. Варна, Западна Промишлена Зона, представлявано от Д.Б.К., е отправено искане на основание чл. 219 ал.1 от ГПК да бъде привлечено като трето лице –помагач на ищеца: „Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Васил Левски“ Варна“.  Ищецът твърди, че Държавата е предоставила за управление и стопанисване на ПГСАГ „В.Левски“ Варна процесния недвижим имот, което и доколкото се искало предаване на владението чрез предоставянето му на  ПГСАГ „В.Левски“ Варна, обуславяло и правният интерес от привличането на лицето като трето лице – помагач на страната на ищеца.

          В отговора на исковата молба ответната страна не изразява становище по искането за привличане.

         

Съдът намира искането за допустимо, като направено в указания с процесуалния закон срок и форма, но по съществото си е неоснователно по следните съображения:

          Държавата е предоставила, по силата на законовите разпоредби, само правото на управление на имот, държавна собственост, като това обстоятелство не предполага съпритежавано право на собственост на повече от едно лице, а е едно единно право на собственост- в лицето на Държавата, която е и ищец по иска с правно основание чл. 108 от ЗС. Следователно, защитата на субективното материално право в исковия процес, в конкретния случай се осъществява от неговия носител Държавата, а не от субституента й, какъвто съобразно константната практика на ВКС, се явява учреждението, на което е предоставен за управление и стопанисване процесния имот - в случая ПГСАГ „В.Левски“ Варна. Участието на субституента не е задължително, тъй като последният не разполага с повече права, дори и като защитни средства в процеса, от неговия собственик. Между тях липсва общо неделимо материално право-правото на собственост върху процесния имот, като ПГСАГ „В. Левски“ разполага само с правомощията да владее, полза и поддържа от името на държавата недвижимия имот. Държавата няма каквито й да било регресни права спрямо субституента, като в същото време и двамата нямат качеството на необходими другари в съдебния исков процес.

          Субституентът би бил обвързан от постановеното решение между Държавата по иск за зашита на нейното право на собственост, като неговото участие не е задължително.  / в този смисъл Решение №40/28.03.2014 по дело №7743/2013 на ВКС, ГК, II г.о., Решение № 5 от 04.02.2015 г. по гр. д. № 5478/2014 г. на ВКС, ГК, II г.о./.

          Привличането е средство за защита и в същото време, право на привличащата страна, с което цели да улесни защитата си срещу противната страна с помощта на привлеченото лице. Преди всичко, обаче, правният интерес от привличането се състои в това, че при неблагоприятния изход от делото страната може да обезпечи своето правно положение в следващ процес, воден между нея и привлеченото лице, като подчини привлеченото лице на силата на мотивите.  В конкретния специфичен случай, обаче, както се посочи по-горе става въпрос за едно единно право на собственост- в лицето на Държавата, като тя няма регресни права спрямо учреждението, на което е предоставила по силата на закона процесния имот за стопанисване и  управление, които да обусловят правния интерес от привличането.

Доколкото и правният интерес е положителна предпоставка за уважаването на молбата по чл. 218 от ГПК, то и молбата за привличане на третото лице помагач на страната на ищеца следва да бъде оставена без уважение.

Предвид гореизложеното, съдът

 

ОПРЕДЕЛИ :

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на Държавата, чрез Министъра на регионалното развитие и благоустройство, чрез гл. юрисконсулт Д.Б., преупълномощена от Областен управител на област с адеминистративен център –Варна,  за привличане на „Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Васил Левски“, гр. Варна, в качеството му на трето лице помагач на ищеца, на основание чл. 220 от ГПК.

 

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Апелативен съд – Варна в едноседмичен срок от съобщаването му.

 

 

ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: