Определение по дело №201/2020 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 235
Дата: 11 юни 2020 г. (в сила от 19 юни 2020 г.)
Съдия: Иван Латинов Маринов
Дело: 20201400200201
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 4 юни 2020 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№………………

 

Гр.Враца 11.06.2020 година

 

В  И М Е Т О  Н А   Н А Р О Д А

 

Врачанският окръжен съд, наказателно отделение в публично съдебно заседание на единадесети юни две хиляди и двадесета година в състав:                                            

                          

                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:ИВАН МАРИНОВ                           

 

при участието на секретаря Миглена Костадинова и прокурора Владимир Дилков, като разгледа докладваното от съдия Маринов ЧНД № 201 по описа за 2020 година, за да се произнесе взе предвид следното:  

    

Производството е по реда на чл. 437, ал. 2 НПК и е образувано по молба от П.Т.П., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде освободен условно предсрочно от неизтърпяната част от наложеното му наказание лишаване от свобода. В молбата се навеждат доводи, че молителят е придобил право на УПО, тъй като е изтърпял изискуемата се по закон част от наложеното му наказание и с поведението си е доказал, че се е поправил. 

Към молбата са приложени писмени документи, предписани от чл. 155 и чл. 156 ЗИНЗС - становище от началника на Затвора, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата, доклад за пробационен надзор и личното затворническо досие на П..

В съдебно заседание осъдения поддържа молбата си с изложените в нея доводи и прави искане да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание.

С. М. – инспектор "Режимна дейност" в затвора Враца, упълномощен от Началника на Затвора Враца изразява становище, че предложението е основателно и следва да бъде уважено изцяло. Представя актуална справка за изтърпяното до момента наказание.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП Враца дава становище за основателност на молбата, поради наличие на предпоставките за УПО.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за основателна по следните съображения:

С определение № 1675/16.11.2018 г., постановено по ЧНД № 6517/2018 г. на РС Пловдив, на основание чл. 25, ал. 1, вр чл. 23, ал. 1 НК съдът е определил П. да изтърпи едно общо най-тежко наказание в размер на две години лишаване от свобода, при първоначален "строг" режим, измежду наложените му наказания по НОХД № 1402/18 г. по описа на ОС Пловдив, по НОХД № 877/18 г. по описа на РС Несебър и по НОХД № 6141/18 г. по описа на РС Пловдив.

Със същото определение, на основание чл. 68, ал. 1 НК, РС Пловдив е привел в изпълнение наказанието, наложено на П. по НОХД № 1850/18 г. на РС Пловдив, в размер на 1 година "лишаване от свобода".

Видно от представената справка, осъденият е изтърпял наказанието наложено му по НОХД № 1850/18 г. на РС Пловдив, считано от 20.07.2018 г. до 11.05.2019 г., като след тази дата е започнал да изтърпява определено му общо най-тежко по ЧНД № 6517/2018 г. на РС Пловдив.  

До момента, по това наказание той е изтърпял фактически 1 година и 1 месец, от предварителен арест му се зачитат 25 дни, а от работа - 4 месеца и 1 ден или общо изтърпяното наказание е 1 година, 5 месеца и 26 дни.

Остатъка към  настоящия момент е 6 месеца и 4 дни.

При тези данни е видно, че осъдения фактически е изтърпял повече от 1/2 от определеното му наказание, каквото е изискването на разпоредбата на чл. 70, ал. 1, т. 1 НК.

Приложените към делото доклад за оценка на риска от рецидив и вреди и индивидуалния план за изпълнение на присъдата на осъдения, безспорно сочат, че същия се поправя и превъзпитава.

При първоначално изготвената оценка е установен среден риск от рецидив. В профила на криминогенни нужди с дефицитните стойности са били зоните умения за мислене - не се замисля за негативните последици от предприетите действия, не винаги създава алтернативи за решаването на проблемите си; отношение към правонарушението - не признава вината си и има безкритично отношение към извършените деяния.

Рискът от вреди към служителите и останалите лишените от свобода е бил нисък. Рискът от вреди за обществото е бил определен като среден.

Затова и в плана на присъдата като цели са били заложени затвърждаване на трудовите навици, пълноценно оползотворяване на престоя в затвора, формиране на критично отношение към извършеното престъпление, ограничаване на участието в субкултурни дейности, разпознаване на наркотиците като проблем и превенция на бъдещи правонарушения.   

По време на изтърпяване на наказанието са били направени две ревизии на риска от рецидив, като първата е установено повишаване на числовите стойности до 44 т., което е било свързано с бягство от помещение за задържане на РУ Пловдив.

При втората ревизия обаче е установено снижаване на числовите стойности на риска до 41 т.

Установено е, че П. е изградил критично отношение към деянията, че проявява стремеж да анализира и обмисля действията си. Подобрил е уменията си за разпознаване и разрешаване на проблемите и има адекватно целеполагане. Проявява толерантно отношение към останалите лишени от свобода и към длъжностните лица, както и интерес към предлаганите възможности за смислено оползотворяване на престоя в затвора.

Според ИСДВР, П. общува толерантно, изпълнява разпорежданията на НОС и администрацията. Има примерно поведение, а за проявена дисциплинираност по време на учебните занятия и взимане на активно участие в извънкласните дейности е награждаван четири пъти с „Писмена похвала“, „Удължено свиждане за срок от 4 часа“, „ Извънредна хранителна пратка“, както и „Предметна награда“, при това след като му е било отказано УПО.

До момента няма извършени дисциплинарни нарушения и наложени наказания.

ИСДВР е категоричен, че отношението на лишения от свобода към плана на присъдата е положително, като се отчита факта, че проявява активност в неговото реализиране. В тази връзка успешно е завършил две корекционни програми - „ТОЛЕРАНТНОСТ В ЗАТВОРА, ТОЛЕРАНТНОСТ В ЖИВОТА” проведена за периода от 23.10.2019 до 05.11.2019 г. имаща за цел да повиши толерантността на участниците към различията и толерантността при съвместното съжителство с различни хора както вътре в затвора, така и след освобождаване. Втората е „ПОДГОТОВКА ЖИВОТ НА СВОБОДА“ проведена за периода от 18.11.2019 г. до 29.11.2019 г., чиято основна цел е подкрепа на нагласите и инструменталната готовност на правонарушителя за повторно включване в институционални, социални и междуличностни отношения.

В тази връзка според ИСДВР цялостното поведение на осъдения, понижените стойности на първоначално фиксираните проблемни зони в оценката на риска от рецидив и вреди на правонарушителя, промененият профил на нуждите и поведението, сочат за постигнат поправителен ефект на наложеното наказание лишаване от свобода.

От доклада за пробационен надзор на основание чл. 70 ал.6 НК е видно, че у П. е констатиран изразен стремеж да се възползва от предоставените му възможности за позитивно взаимодействие в условията на МЛС.

Няма извършени дисциплинарни нарушения и наложени наказания. Последната ревизия на оценката на риска маркира понижаване на числовите стойности.

При престоя си в местата за лишаване от свобода П. е бил ангажиран изцяло с учебна дейност, като е посещавал редовно учебните занятия. Показал е примерно поведение. За проявено постоянство по време на учебните занятия и взимане на активно участие в извънкласните дейности е награждаван общо четири пъти и то след постановен отказ за УПО.

Паралелно с ангажираността в учебната дейност, той е взел участие и в предлаганите възможности за оползотворяване на престоя в затвора, проявявайки засилен интерес към провежданите програми, като успешно е завършил две корекционни програми - „Толерантност в затвора, толерантност в живота” и „Подготовка за живот на свобода“.

Социалните му контакти са съхранени, като получава необходимата материална и морална подкрепа от семейството си. Провежда редовно свиждане с близки и познати.

Маркира се положителна тенденция в нагласите и готовност да води законосъобразен начин на живот след освобождаването от затвора, в следствие на преживените ограничения. Наличието на подкрепа от близките повишава шансовете на лишения от свобода П. за успешна ресоциализация в обществото.

С оглед обаче на остатъка от неизтърпяната част на наложеното наказание лишаване от свобода и с цел извършване на превантивна дейност за предотвратяване на нови правонарушения и водене на законосъобразен начин на живот, при условно-предсрочно освобождаване се предлага по отношение на П., на основание чл. 42а, ал. 2, т. 1 НК, прилагане на пробационна мярка - „Задължителна регистрация по настоящ адрес“, за целия остатък.

Изложеното до тук несъмнено сочи, че е налице промяна в поведението на осъдения в положителна посока, което е индикатор за неговото поправяне и превъзпитание.

Наличието на двете материално правни предпоставки, визирани в разпоредбата на чл. 70, ал. 1 НК – фактическо изтърпяване на повече от 1/2 на наказанието и демонстрацията на доказателства за поправянето и превъзпитанието на осъдения, обуславят освобождаването му условно предсрочно от неизтърпяната част от наказанието от 6 месеца и 4 дни.

Съобразно разпоредбата на чл. 70, ал.6 НК на П. следва да се определи изпитателен срок в размера на остатъка от неизтърпяната част от наказанието, а именно 6 месеца и 4 дни.

С оглед на остатъка на неизтърпяното наказание „лишаване от свобода“ и с цел извършване на превантивна дейност за предотвратяване на нови правонарушения и водене на законосъобразен начин на живот по отношение на осъдения, на основание чл. 42а, ал. 2, т. 1 НК, следва да бъде постановено прилагане на пробационна мярка - „Задължителна регистрация по настоящ адрес“, с периодичност три пъти седмично, за целия остатък.

При  горните съображения и на основание чл. 440 НПК, Врачански окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

Освобождава условно предсрочно П.Т.П., роден на *** г. в гр. Монтана, от изтърпяване на неизтърпяната част от общо най-тежко наказание "лишаване от свобода" в размер на 2 години, наложено му с определение № 1675/16.11.2018 г., постановено по ЧНД № 6517/2018 г. на РС Пловдив, с остатък 6 месеца и 4 дни.

На основание чл. 70, ал. 6 НК, определя на  П.П. изпитателен срок в размер на 6 месеца и 4 дни.

На основание чл. 70, ал. 6 НК, вр.чл. 42а, ал. 2, т. 1 НК, постановява по отношение на П. прилагане на пробационна мярка - „Задължителна регистрация по настоящ адрес“, с периодичност три пъти седмично за срок от 6 месеца и 4 дни, която да бъде изпълнявана на адрес гр. ***.

Определението подлежи на обжалване и протестиране в 7-дневен срок от днес пред САС, като същото подлежи на незабавно изпълнение след изтичане срока на обжалване, освен ако са подадени частен протест или жалба, които не са в интерес  на осъдения.

След влизане в сила на определението, препис от същото да се изпрати на Затвора Враца и РС Монтана за отметка в бюлетина на осъдения.

 

 

                                                                                                  

                                Председател: