Решение по дело №178/2022 на Административен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 22 декември 2022 г.
Съдия: Диян Димитров Атанасов
Дело: 20227090700178
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 октомври 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

№183

 

гр. Габрово, 22.12.2022 г.

 

В   И М Е Т О    Н А   Н А Р О Д А

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ГАБРОВО, в открито съдебно заседание на тридесети ноември през две хиляди двадесет и втора година, в състав:

                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ГАЛИН КОСЕВ

                                                                ЧЛЕНОВЕ:  ДИЯН АТАНАСОВ

                                                                                            ЕМИЛИЯ КИРОВА - ТОДОРОВА                                                                                              

при секретаря МАРИЕЛА КАРАДЖОВА и с участието на прокурор от Окръжна прокуратура Габрово НАДЕЖДА ЖЕЛЕВА, като разгледа докладваното от съдия АТАНАСОВ к.а.н.д. № 178 по описа на съда за 2022 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 63в от ЗАНН във вр. с чл. 208 и сл. АПК.

Образувано е въз основа на касационна жалба от В.Л.Г. *** против решение № 97 от 25.08.2022 г. по АНД №224/2022 г. на Районен съд – Севлиево, с искане за отмяната му, като необосновано и незаконосъобразно. Посочва, че с обжалвания пред РС Севлиево електронен фиш серия К №5772109 й е наложено административно наказание глоба за нарушение на чл. 21, ал. 2 във връзка с чл. 21, ал. 1 от ЗДвП. Счита, че съдът не е установил какво точно нарушение е имал предвид АНО при съставяне на ЕФ с такава конструкция, защото нарушенията по чл. 21, ал. 1 и ал. 2 от ЗДвП представляват две различни такива, което води до невъзможност да се разбере какво нарушение е извършено, а това от своя страна води до накърняване на правото на защита. Наличието на подобно разминаване между фактическо положение и правна квалификация на извършеното нарушение съставлявало съществено процесуално нарушение, което обуславя отмяната на обжалвания ЕФ и е налице явна грешка в логическата ориентация при формиране на изводите. В съдебното решение било посочено, че е постановено на базата на писмени и гласни доказателства, но в съдебния протокол липсвали данни за събрани гласни доказателства.

В проведеното по делото открито съдебно заседание касационният жалбоподател, редовно призован, не се явява и не изпраща представител.

Ответникът ОД на МВР Габрово, редовно призован, не изразява становище по касационната жалба и не изпраща представител в с.з.

Прокурорът изразява становище за неоснователност и недоказаност на касационната жалба. Счита, че решението на първоинстанционния съд е правилно и законосъобразно и  като такова следва да бъде оставено в сила.

Страните не представят доказателства и не правят доказателствени искания.

Настоящият касационен състав на Административен съд – Габрово, като съобрази наведените доводи и провери обжалваното решение при спазване разпоредбата на чл. 218 от АПК, прие за установено следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, от надлежна страна, съгласно чл. 210, ал. 1 от АПК и отговаря на изискванията на чл. 212 и чл. 213 от същия кодекс, приложими по силата на чл. 63в от ЗАНН. Като такава същата е процесуално допустима за разглеждане в настоящото производство.

Разгледана по същество, жалбата е основателна.

С обжалваното решение е потвърден електронен фиш, серия К, № 5772109 от 10.04.2022 г., издаден от ОД МВР - Габрово, с който, на осн. чл. 189 ал. 4 във вр. с чл. 182 ал. 4 от ЗДвП, на касационната жалбоподателка е наложено административно наказание глоба в размер на 100 лева за нарушение на чл. 21 ал. 2 във вр. с чл. 21 ал. 1 от ЗДвП, установено с автоматизирано техническо средство /АТСС/ АКН САМ S-1 №11743d5 и изразяващо се в превишаване на разрешената стойност на скоростта от 50 км/ч в населено място на управляван от В.Л.Г. л.а. «Ауди А4 АВАНТ» с рег.№ **** със скорост от 67 км/ч или превишение със 17 км/ч., при което нарушението е извършено при условията на повторност, в едногодишния срок от влизане в сила на ЕФ К/4810797. Като дата на извършване на нарушението е посочена 10.04.2022 г., 8,57 ч., а като място - гр. Севлиево, ул. «Стефан Пешев» 104.

Неоснователен е довода на касационния жалбоподател относно постановяването на обжалваното решение въз основа на гласни доказателства. Действително, първоинстанционният съд е допуснал техническа грешка, като е посочил, че по делото са събрани и такива доказателства. Изводите му са изградени обаче изцяло на основата на подробно посочените писмени доказателства и в тази връзка не се установява допуснато съществено нарушение на процесуалните правила.

Основателен е обаче доводът на касациония жалбоподател относно наличието на процесуално нарушение, свързано с правната квалификация на извършеното нарушение.

Още с жалбата срещу процесния електронен фиш санкционираното с него лице е изложило съображения относно неясното посочване на нарушената норма и невъзможността ал. 1 и ал. 2 да образуват конструкция и да са в отношение на взаимовръзка досежно описаното едно нарушение. В жалбата е изложено и друго възражение относно прилагането на закона, а именно - че обосновката по чл. 182 ал. 4 от ЗДвП не е обвързана с административно-наказателна норма по ЗДвП /чл. 182 ал. 1 или ал. 2/.

Разпоредбата на чл. 21 ал. 1 съдържа забрана за превишаване на посочени в нея скорости на движение на ППС в населено място, извън населено място, по автомагистрала и скоростен път. Разпоредбата на чл. 21 ал. 2 от ЗДвП гласи, че когато стойността на скоростта, която не трябва да се превишава, е различна от посочената в ал. 1, това се сигнализира с пътен знак.

В диспозитива на обжалваното решение на РС Севлиево отразената в обжалвания електронен фиш правна квалификация е възпроизведена изцяло, като в мотивите на решението е изложено, че: «В електронния фиш са посочени и разрешената скорост, която предвид обстоятелството, че заснетият автомобил е бил управляван в населено място, каквото е гр. Севлиево, е 50 км/ч., която се следва по силата на закона, без да е необходимо да се въвежда с изричен знак /чл. 21, ал. 1 и ал. 2 от ЗДвП/. При това положение възражението на жалбоподателката в тази насока се явява неоснователно.». На следващо място, съдът е посочил, че основанието за наложената глоба е разпоредбата на чл. 182 ал. 4 от ЗДвП, като предвид конкретното превишение на скоростта на движение, приложение намира нормата на чл. 182 ал. 1 т. 2 от ЗДвП и административното наказание се определя в двоен размер на предвидената в този текст глоба.

Така изложените мотиви на първоинстанционият съда не дават отговор на цитираните възражения на санкционираното лице.  Съдът не е изложил обосновани мотиви, защо възприема, че е налице нарушение на нормата на чл. 21 ал. 2 от ЗДвП и защо тази норма е относима към описаното в процесния електронен фиш нарушение, така като това е посочено в същия. Настоящата инстанция възприема доводът на касационната жалбоподателка за несъвместимост между нормите на ал. 2 и ал. 1 на ЗДвП в контекста на фактите, касаещи вмененото й нарушение, описани в процесния ЕФ. Едновременното посочване на двете разпоредби на чл. 21 води до невъзможност за кое нарушение е наложена административната санкция, а това накърнява правото на защита на касационната жалбоподателка.

В обжалваното решение липсва отговор и на наведеното възражение защо дадената от АНО правна квалификация на извършеното деяние се възприема за правилна, след като в нея отсъства нормата на чл. 182 ал. 1 т. 2 от ЗДвП, на която съдът се позовава в мотивите си като основание за определяне на наложената санкция.

Въпреки позоваването на цитираната, неупомената в ЕФ норма, в мотивите на решението не е даден отговор на предпоставения от възраженията на жалбоподателката въпрос отсъстват или са налице са основания за преквалификация на деянието чрез прилагането на закон за същото, еднакво или по-леко наказуемо административно нарушение, без съществено изменение на обстоятелствата на нарушението, на осн. чл. 63 ал. 1 т. 4 и ал. 7 т. 1 от ЗАНН, и съобразно указанията в т. 1 от ТР № 8 от 16.09.2021 г. на ВАС по т. д. № 1/2020 г., ОСС, І и ІІ колегия.

СРС е пристъпил към изследване съставомерността на нарушението, без преди това да изследва дали са налице допуснати съществени нарушения на процесуалните правила в хода на административнонаказателното производство, каквито възражения са направени с въззивната жалба. Липсата на мотиви в съдебния акт по отношение на направените с въззивната жалба възражения за нарушение на чл. 57 ал. 1 т. 6 от ЗАНН /законните разпоредби, които са били нарушени виновно/, представлява съществено нарушение на процесуалните правила по смисъла на чл. 348 ал. 1 т. 2 във вр. с ал. 3 т. 2 от НПК, приложими на осн. чл. 63в от ЗАНН. Разпоредбите на чл. 84 от ЗАНН във вр. с чл. 339 ал. 2 от НПК изискват когато въззивната инстанция потвърди акта, с който е наложено административно наказание, да посочи основанията, поради които не приема доводите, изложени в подкрепа на жалбата, което не е сторено в мотивите на оспореното решение.

Ако след отмяната на въззивното решение настоящата касационна инстанция формира фактически и правни изводи по наведените от наказаното лице доводи за незаконосъобразност на обжалваното наказателно постановление, посочени в жалбата до СРС, то както наказаното лице, така и наказващият орган ще бъдат лишени от правото им на защита и на справедлив процес на две инстанции, тъй като решението на касационната инстанция не подлежи на обжалване.

По изложените съображения, настоящата съдебна инстанция приема, че обжалваното решение е постановено при допуснати съдопроизводствени нарушения - липса на решаващи мотиви по всички наведени оплаквания. Това обосновава решение за неговата отмяна и връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на Районен съд Севлиево, който да даде обоснован отговор на всички поставени с първоначалната жалба против ЕФ оплаквания.

Водим от горното и на основание чл. 63в от ЗАНН във вр. с чл. 222 ал. 2 т. 1 от АПК, Административен съд – Габрово

 

Р Е Ш И:

 

 

 

 

ОТМЕНЯ решение № 97 от 25.08.2022 г., постановено по АНД №224/2022 г. на Районен съд – Севлиево.

Връща делото за ново разглеждане от друг състав на същия съд при съобразяване с мотивите на настоящото решение.

Решението е окончателно.

 

 

  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                                    /ГАЛИН КОСЕВ/

 

 

                                    ЧЛЕНОВЕ:        1.

/ДИЯН АТАНАСОВ/

 

                                                                       

                                                                   2.

            /ЕМИЛИЯ КИРОВА-ТОДОРОВА/