Решение по дело №7734/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 260582
Дата: 25 септември 2020 г. (в сила от 5 ноември 2020 г.)
Съдия: Дафина Николаева Арабаджиева
Дело: 20195330107734
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 17 май 2019 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е № 260582

 

гр. Пловдив,  25.09.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, V-ти гр. с-в, в открито съдебно заседание на    седемнадесети септември две хиляди и двадесета  година, в състав

 

   ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАФИНА АРАБАДЖИЕВА

 

секретар:  Петя Мутафчиева, като разгледа докладваното от съдията гр. дело №     7734 по описа на съда за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано въз основа на   предявени от „Лидия Спорт" ООД, ЕИК *********, адрес гр. Хасково, ж.к. Орфей бл. 34 вх. Г против Земеделска Кооперация „ НОВ ПЪТ „ ЕИК *********, представлявано от Н.Т.М., с адрес с. Житница обл. Пловдив обективно съединени искове с правно основание чл. 422 ГПК във вр. с чл. 327 ТЗ във вр. с чл. 79 ЗЗД и чл. 86 ЗЗД  за признаване на установено, че се дължат сумата от сумата в размер на 4320 / четири хиляди триста и двадесет/ лева главница и лихва за забава в размер на 594 / петстотин деветдесет и четири / лева за периода от 29.09.2017г. до 05.02.2019г., за които суми е издадена Заповед за изпълнение на парично задължение по чл. 410 ГПК по ч.гр.д. №  3724/2019 г. по описа на ПРС. Претендират се и разноски в заповедното и настоящото исково производство.

   Ищецът сочи, че между него  и ответникът се възникнали търговски взаимоотношения, същите материализирани във издадената и осчетоводена от ответникът фактура № ********** от 28.09.2017г., като ищецът е доставил на ответника препарат „ Фулвасит 24“ количество 300 литра, при единична цена за литър 12 лв., като общото задължение по тази доставка възникнало за ответникът е в размер на 3600 лв., без ДДС или 4320 лв. с ДЦС . От датата на издаване и предявяване на посочената фактура ответникът не е заплатил дължимата сума въпреки многобройните опити от страна на ищеца , за изчистване на взаимоотношенията между търговците.

За събиране на горната сума е депозирано заявление за издаване на заповед за изпълнение за сумата по фактурата и за обезщетение за забава. Искането е уважено, като е издадена заповед за изпълнение на парично задължение, срещу която е постъпило възражение в срок. Това се сочи, че обуславя правния интерес от предявяване на исковете, предмет на настоящото производство. Предвид изложеното ищецът моли предявените искове да бъдат уважени. Претендира разноски.

 В законоустановения срок не е постъпил отговор на исковата молба от отговора.

След срока за отговор е постъпило становище от ответника, като се оспорва предявения иск и описаната фактическа обстановка и се твърди, че процесната сума не се дължи. Твърди се, че препаратът е предоставен за ползване с цел да се промотира от ищеца. Уговорката е била да се третира един от блоковете, засят с пшеница и да се осигури възможност на ищеца да наблюдава как се повлияват посевите от препарата.

Съдът, след като обсъди събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, и с оглед изявленията на страните, намира следното от фактическа и правна страна. 

За да се уважи предявеният иск  ищецът следва да докаже наличието на договорна връзка, по силата на която той е изпълнил своето задължение като е предал стоките по договора в договореното количество и качество и че от този момент за ответника е възникнало задължението за заплащане на уговорената цена и респ. неизпълнението от страна на ответника на поетите от него насрещни задължения – предмет на претенцията и размера им. Липсата на плащане от страна на ответника е отрицателен факт, поради което е достатъчно само ищецът да го твърди, доказването на обратното тежи върху ответника. В тежест на ответника е да докаже фактите, които погасяват, изключват или унищожават спорното право в това число и твърденията си, че не е имало уговорка за заплащане на сумата по издадената фактура във връзка с предоставения на ответника препарат.

В приетата по делото, като писмено доказателство фактура  от 28.09.2017 г. е отразено, че ищецът в качеството на доставчик е предоставил на ответника в качеството на получател Фулсавит 24 – 300 лв. на обща стойност 4320 лв. с ДДС. Посочена е банкова сметка, *** събитие 28.09.2017 г.

От приетото по делото заключение на съдебно счетоводната експертиза се установява, че процесната фактура е осчетоводена, както при ищеца, така и при ответника. При ищеца е отразена продажба на стоки – препарат Фулсавит 24, както и вземане по сметка Клиенти в размер на 4320 лв. При ответника е отразена доставката на препарата, като е осчетоводено задължение към доставчика в размер на 4320 лв. и е ползван данъчен кредит в размер на 720 лв. Вещото лице установява след справка в счетоводствата и на двете дружества, че неплатената сума от ответника по издадената от ищеца фактура № 38 от 28.09.2017 г. е в размер от 4320 лв.

Въпреки дадената възможност на ответника, той не представи доказателства, установяващи твърденията му, че не е налице сключен договор за продажба, а доставеният препарат е ползван от ответника с цел промотирането му от ищеца и наблюдаване на въздействието му върху посевите.

От приетото по делото заключение на съдебно – счетоводната експертиза се установява, че  процесните две фактури са осчетоводени и  в ответното дружество, включени са в дневника за покупките и справка – декларация по ДДС с право на данъчен кредит, което  съгласно постановената по реда на чл. 290 ГПК съдебна практика представлява недвусмислено признание на задължението./В този смисъл Решение № 30/08.04.11г по т. д. № 416/10 на ВКС, I т. о. Решение № 46 от 27.03.2009 г. по т. д. № 546/08 г. на ВКС, II т. о., Решение 44 от 31.03.2009 г. по т. д. 447/08 г. на ВКС, II т. о. Решение № 202 от 06.02-2012 г. по т. д. № 87/2011 г. на ВКС, II т. о. и др./  Доколкото ответникът не установи възраженията си за недължимост на претендираната сума, както и че е заплатил сумата по издадената и осчетоводена фактура, то съдът приема, че искът се явява основателен и доказан.

            С оглед основателността на иска за главница, то основателни се явяват и исковете за присъждане на обезщетение за забава. Относно размера на претенцията, то същият съдът определя на основание чл. 162 ГПК чрез използване на онлайн калкулатор  в размер от 594 лв., който напълно съответства на предявения такъв.

        На основание гореизложените доводи съдът счита, че предявените искове се явяват основателни и доказани по размер и следва да се уважат.

            На основание чл. 78, ал. 1 ГПК в полза на ищеца следва да се присъдят разноски, съобразно направеното искане за заповедното и настоящото исково производство. В производството по ч.гр.д. № 3724/2019 г. по описа на ПРС са направени разноски в размер на  сумата от  98,30 лв.- платена държавна такса и сумата от  650 лв.- адвокатско  възнаграждение, които следва да се присъдят изцяло. В настоящото производство  са направени разноски в размер на  124,50 лв. – заплатена държавна такса и 150 лв.- депозит по допуснатата съдебно – счетоводна експертиза, като искането за присъждането им е изцяло основателно. Относно искането за присъждане на адвокатско възнаграждение за представителство в исковото производство, то същото е неоснователно, тъй като липсват доказателства за заплащането му. В договора за правна защита и съдействие е уговорено възнаграждение в размер на 450 лв., платимо по банков път до първото по делото заседание. В случаите, в които е уговорено заплащане на възнаграждението по банков път, следва да бъдат представени доказателства за заплащането му, а именно – платежно нареждане или друг документ, удостоверяващ извършения банков превод. В този смисъл са и задължителните разяснения, дадени с т. 1 от Тълкувателно решение № 6/06.11.2013 г. по тълк. д. № 6/2012 г.  на ОСГТК на ВКС. В посоченото тълкувателно решение е прието, че само, когато е доказано извършването на разноски в производството, те могат да се присъдят по правилата на чл. 78 ГПК. Ето защо, в договора за правна помощ следва да бъде указан видът на плащане, освен когато по силата на нормативен акт е задължително заплащането да се осъществи по определен начин – например по банков път. Тогава, както и в случаите, при които е договорено такова заплащане, то следва да бъде документално установено със съответните банкови документи, удостоверяващи плащането. С оглед изложеното искането на ответника за присъждане на разноски за заплатено адвокатско възнаграждение се явява неоснователно.  В полза на ищеца следва да се присъдят разноски в заповедното производство в общ размер от 748,28 лв. и разноски в исковото производство в общ размер от 274,50 лв.   

         С оглед изложените мотиви, съдът

 

Р   Е   Ш   И:

 

ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО, че Земеделска Кооперация „ НОВ ПЪТ „ ЕИК *********, представлявано от Н.Т.М., с адрес с. Житница обл. Пловдив  дължи на  „Лидия Спорт" ООД, ЕИК *********, адрес гр. Хасково, ж.к. Орфей бл. 34 вх. Г   сумата в размер на 4320 / четири хиляди триста и двадесет/ лева главница и лихва за забава в размер на 594 / петстотин деветдесет и четири / лева за периода от 29.09.2017г. до 05.02.2019г., за които суми е издадена Заповед за изпълнение на парично задължение по чл. 410 ГПК по ч.гр.д. №  3724/2019 г. по описа на ПРС.

ОСЪЖДА Земеделска Кооперация „ НОВ ПЪТ „ ЕИК *********, представлявано от Н.Т.М., с адрес с. Житница обл. Пловдив  да заплати на  „Лидия Спорт" ООД, ЕИК *********, адрес гр. Хасково, ж.к. Орфей бл. 34 вх. Г  разноски, както следва:   748,28 лв. – разноски по ч.гр.д. № 3724/2019 г. по описа  на ПРС и сумата от 274,50  лв. –  разноски по гр.д. №7734/2019 г. по описа на ПРС.

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва пред ОС – Пловдив в двуседмичен срок от връчването му.

            Препис от решението да се връчи на страните по делото.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: /п/

 

Вярно с оригинала.

ПМ