Присъда по дело №755/2019 на Районен съд - Дупница

Номер на акта: 52
Дата: 29 юни 2020 г.
Съдия: Ели Георгиева Скоклева
Дело: 20191510200755
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 2 юли 2019 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

 

29.06.2020г.

 

 

 

ДУПНИЦА

 
 


Номер                                 Година                                           Град

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

НО, І състав

 
 


Районен съд – Дупница                                                                                          

29 юни

 

2020

 
 


на                                                                                    Година

В публично съдебно заседание в следния състав:

ЕЛИ СКОКЛЕВА

 
Председател

Членове

Съдебни заседатели:

Йорданка Челенкова

 
        1.

РОСИЦА ГАНЕВА

 

Надка Христова

 
         2.

АНА АНДОНОВА

 
Секретар:

Председателя на състава

 
Прокурор:

Като разгледа докладваното от

755

 

2019

 
 


Наказателно О Х дело №                     по описа за                      година, и въз основа на доказателствата и закона

 

П  Р  И  С  Ъ  Д  И:

 

ПРИЗНАВА подсъдимия А.Д.М. – роден на *** ***, с постоянен  адрес ***,  българско гражданство, ***, със средно образование, месторабота: „***, гр. С., длъжност: „шофьор“, осъждан, с ЕГН **********,

         ЗА НЕВИНЕН в това, че на неустановена дата, през периода от 07.11.2017 г. до 08.01.2018 г. в гр. Р., в недвижим имот, находящ се на ул. „***“ № 1 и представляващ дворно място, образуващо парцел № ***в квартал 87 по плана на гр. Р., ведно с построена в него двуетажна жилищна сграда със застроена площ 85 кв.м., собственост на В.Н.Н. ***, е повредил и унищожил противозаконно чужди движими вещи, а именно - полуразрушена каменна колона, намираща се в сутерена на къщата откъм улицата над къщата; на първи приземен етаж частично повредена отоплителна система, повредена ел. инсталация, в банята на същия етаж са унищожени един брой казанче моноблок, един брой душ батерия, два броя смесителни батерии за мивка, един брой мивка с две корита алпака, един брой стояща мивка, шест броя фаянсови плочки  с обща площ 1 кв.м. и повреден водомер; на втори етаж от отоплителна инсталация са унищожени четири броя алуминиеви радиатори с размери 70 см х 60 см; от подовата настилка унищожени 80 кв.м. ламинат с первази и ъгли, монтирани върху дървено дюшеме; повредена ел. инсталация с унищожени деветнадесет броя контакти и ел. ключове; повредена част от стените, на които е била монтирана модулната кухня с размери H 200 см х L 500 см; унищожени кР.та на три броя интериорни врати, изработени от МДФ с дълбочина на касата 34 см и размери 190 х 190 см; на двор и дворно място са унищожени телена оградна мрежа L 10 м със стандартна размер квадратче и H 150 см, 160 см, ръждясал метален ограден кол, един брой метална дворна врата втора употреба, четири броя подпорна тръбна конструкция (тръби за лозница) всяка по четири метра, като е причинил значителни вреди на обща стойност 6990,40 лв. (шест хиляди деветстотин и деветдесет и четиридесет стотинки) – престъпление по чл. 216, ал. 5, във вр. с ал. 1 от НК, като на основание чл. 304 от НПК ГО ОПРАВДАВА по така повдигнатото обвинение.

         ОТХВЪРЛЯ предявения от В.Н.Н. граждански иска срещу А.Д.М. за сумата 6 990.40 лв., представляваща обезщетение за причинени имуществени вреди в резултат на горното престъпление, изразяващи се в равностойността на унищожените вещи, като неоснователен.

 

Присъдата може да се обжалва и протестира пред Окръжен съд гр.К.в 15-дневен срок, считано от днес.

 

                              РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

                   Съдебни заседатели: 1.

 

 

                   2.

                    

Съдържание на мотивите

                        МОТИВИ ПО ПРИСЪДА ПО НОХД № 755/2019г. НА ДнРС

 

 

            Районна прокуратура Дупница е предявила обвинение срещу  А.Д.М. , за престъпление по чл.216,  ал.5 във вр. с ал.1 НК .

          В обвинителния акт се сочи, че   на неустановена дата, през периода от 07.11.2017 г. до 08.01.2018 г. в гр. Р., в недвижим имот, находящ се на ул. „***“ № 1 и представляващ дворно място, образуващо парцел № ***в квартал 87 по плана на гр. Р., ведно с построена в него двуетажна жилищна сграда със застроена площ 85 кв.м., собственост на В.Н.Н. ***, е повредил и унищожил противозаконно чужди движими вещи, а именно - полуразрушена каменна колона, намираща се в сутерена на къщата откъм улицата над къщата; на първи приземен етаж частично повредена отоплителна система, повредена ел. инсталация, в банята на същия етаж са унищожени един брой казанче моноблок, един брой душ батерия, два броя смесителни батерии за мивка, един брой мивка с две корита алпака, един брой стояща мивка, шест броя фаянсови плочки  с обща площ 1 кв.м. и повреден водомер; на втори етаж от отоплителна инсталация са унищожени четири броя алуминиеви радиатори с размери 70 см х 60 см; от подовата настилка унищожени 80 кв.м. ламинат с первази и ъгли, монтирани върху дървено дюшеме; повредена ел. инсталация с унищожени деветнадесет броя контакти и ел. ключове; повредена част от стените, на които е била монтирана модулната кухня с размери H 200 см х L 500 см; унищожени кР.та на три броя интериорни врати, изработени от МДФ с дълбочина на касата 34 см и размери 190 х 190 см; на двор и дворно място са унищожени телена оградна мрежа L 10 м със стандартна размер квадратче и H 150 см, 160 см, ръждясал метален ограден кол, един брой метална дворна врата втора употреба, четири броя подпорна тръбна конструкция (тръби за лозница) всяка по четири метра, като е причинил значителни вреди на обща стойност 6990,40 лв.

В.Н.Н. е направил искане за конституиране като частен обвинител, като е предявил и  граждански иск срещу подсъдимия   , за сумата от 6 990,40лв. представляваща обезщетение за причинените му имуществени вреди, в резултат на горното престъпление, изразяващи се в равностойността на повредените и унищожени вещи.

В разпоредително заседание,съдът е приел за съвместно разглеждане иска като своевременно предявен и е конституирал  пострадалия   като граждански ищец и частен обвинител.

          Прокурора поддържа обвинението по обвинителния акт и предлага на подсъдимия   да се наложи наказание една година „лишаване от свобода“.

          Повереника на частния обвинител и граждански ищец поддържа обвинението и предявения граждански иск, като предлага същият да бъде уважен изцяло.

          Подсъдимият не се признават за виновен и не дава обяснения.

          Защитника излага доводи да несъставомерност на обвинението,както и за недоказаност на авторството от страна на подсъдимия и предлага същия да бъде оправдан.

          Съдът, като взе предвид събраните по делото доказателства-показанията на  разпитаните свидетели,комплексната строително- оценителна  експертиза, и писмените такива, преценени по отделно и в съвкупност, прие за установено следното от фактическа и правна страна:

                   Подсъдимият М. бил собственик на дворно място, представляващо  парцел ХV-1203, в кв.87 по плана на гр.Р. на ул.“Поп Аврекий“ №2, с площ от 520 кв.м., ведно със застроена в него двуетажна жилищна сграда от 85кв.м.

С нот.акт №99,т.ІІ,рег.№4548, д.№267/2008г. подсъдимият, като кредитополучател от „УниКредитБулбанк“ АД, сключил договор за учредяване на договорна ипотека върху описания по-горе недвижим имот, в полза на банката. Поради неплащане на дължимите вноски по кредите, с решение по гр.д.№2754/2011г- по описа на БлРС, подсъдимият бил осъден да заплати на банката сумата от 33 343у48лв. главници и съответни наказателни лихви и законна лихва. Бил издаден изпълнителен лис и въз основа на него, образувано изпълнително дело №20127430400662 по описа на ЧСИ Е.Х..

Въпросният недвижим имот/ без каквито и да било движими вещи/ бил изнесен на публична продан  и закупен от гр.ищец Н., като с постановление от 25.10.2017г. на ЧСИ ,същият му бил възложен в собственост.

          В началото на м.ноември  2017г. гр.ищец, като собственик на имота се срещнал с подсъдимия, като последния го помолил, ***му -свид.М. да остане да живее още няколко месеца в имота, докато се установи на друго място. Н. се съгласил, но поискал подсъдимият да плаща наем, което последният нежелаел. В края на м.ноември, свид.М. напуснала къщата и се преместила в апартамент в гр.Р., собственост на свид.Г..

          След като свид.М. напуснала имота, подсъдимият изнесъл движимите вещи, останали в имота – модулна кухня, смесителните батерии на чешмите,  душ батерия, казанче моноблок, мивки, радиатори, контакти и ел. ключове, кР.та  на 3бр. интериорни врати и 80кв.м. ламинат, който бил монтиран върху съществуващото дюшеме.

          На 08.01.2018г. гр.ищец Ненокв бил въведен във владение върху имота, като при въвода видял,че посочените по-горе вещи са демонтирани и изнесени, в сутеренния етаж е полуразрушена каменна колона,както и че липсва оградната мрежа на дворното място и подал жалба до ДнРП.

                   От изготвената комплексна строително- оценителна експертиза се установи,че в сутерена има поставена върху три каменни колони ,носеща дървена греда, като каменната колона от към улицата е полуразрушена, а стената, от която е махната модулната кухня, не е била ремонтирана. Описаните в обвинителния акт вещи, като повредени или унищожена са оценени на обща стойност 6 403,40лв., поправката на повредената колона е в размер на 587лв.

                   Съдът прие за установена горната фактическа обстановка, като даде вяра на показанията на разпитаните свидетели. Същите не си противоречат-установяват различни събития в тяхната последователност,не си противоречат  и се подкрепят изцяло от писмените доказателства .Свидетелите Ненкови установиха,че при въвода във владение, визираните в ОА движими вещи,които са били в наличност ,преди закупуването на имота от тях,  не са се намирали в последния. Свид.М. и Г. установиха,че първата се е изнесла от въпросния имот в края на м.ноември 2017г., както и че е при изнасянето си е взела движимите вещи, които е ползвала- обзавеждане, бяла и черна техника, ел. бойлер и др.Свид. Х./ ЧСИ/ иКирилов/ помощник ЧСИ/ установиха ,че при извършване на описа на имота, същият е бил обитаем и обзаведен, а при въвода във владение, са били изнесени почти всички движими вещи.

                   С оглед на така установеното, , съдът прие,че подсъдимият М. не е осъществил състава на горното престъпление, по следните съображения:

          Обектът на престъплението по чл. 216 от НК са обществените отношения, свързани с нормалното упражняване правото на собственост върху движими или недвижими вещи и то тези от тях, които осигуряват нормалното им състояние, вид, качества, които ги правят годни за използването им по предназначение. Предмет на посегателство, по основния състав, е чужда движима или недвижима вещ. Вещта е чужда, когато не принадлежи изключително на дееца. В основния състав на престъплението са посочени две форми на изпълнителното деяние- унищожи или повреди. И двете се изразяват в пряко и непосредствено физическо въздействие върху вещта, упражнено от дееца, така че тя вече не може да служи по предназначението си. Разликата между тях е в степента на засягане на субстанцията на вещта.

По настоящия казус е повдигнато обвинение за двете форми на изпълнително деяние- унищожаване и повреждане на чужди движими вещи. От обстоятелствата, изложени в ОА е видно,че обвинението не прави разлика кои вещи са движими и кои не, както и в какво се  изразява изпълнителното деяние на горното престъпление- а именно физическо въздействие върху вещите по начин, който да води до невъзможност да си служиш с такава вещ.

На първо място се установи,че предмет на публичната продан е бил само недвижимия имот- дворното място и жилищната сграда,без  движимите вещи, които са се намирали в негот.е. гр.ищец Н., закупувайки имота е станал собственик само върху недвижимите вещи, а всички движими такива са били собственост и са останали такава, на подсъдимия. Това обстоятелство изключва   инкриминирането на всяко  разпореждане /включително и унищожаването им, доколкото и това е вид разпоредително действие/   с тези вещи от собственика им. В чл. 110 ЗС е направено разграничение на движимите и недвижими вещи, като визира,., че недвижими вещи са земята, растенията, сградите и другите постройки и въобще всичко, което по естествен начин или от действието на човека е прикрепено трайно към земята или към постройката. Всички други вещи са движими. В тази връзка, следва да се отбележи, че под „трайно прикрепени“ законодателят има предвид,че отделянето на такава вещ би довело до нарушаване целостта на недвижимия имот .

 В случая се установи,че подсъдимият е изнесъл движимите вещи от имота, като явно част от тях са се счупили/ предвид показанията на Н.,че при въвода  е имало счупена тоалетна чиния/ т.е. същият е извършил действия на разпореждане с тези вещи в качеството си на собственик на последните, поради което обвинението за унищожаване и повреждане на движими вещи , е изцяло несъставомерно.

Както бе посочено по-горе, макар и обвинението да не е отграничава движимите от недвижими вещи, следва да се отбележи, че доколкото има обвинение за повреждане на недвижимия имот- разрушаване на каменна колона и повреждане на отоплителна и ел. инсталация,следва да се посочи,че обвинението в тази част е недоказано.
          Относно ел.инсталацията и отоплителната такава, доказателствата по делото не установиха,че същите са били повредени. Комплексната експертиза сочи,че от отоплителната система липсват печка с водна риза,циркулационна помпа  и радиатори,които безспорно са движими вещи, предвид,че отделянето им по никакъв начин не нарушават целостта на недвижимия имот.Същото касае и ел.инсталацията- ел.ключовете  и контактите са движими вещи/консумативи към ел.инсталацията/, чието отделяне също не нарушава целостта на имота. В случая не се сочи, а и не се събраха доказателства, че са унищожени ел.кабели и разпределителни кутии/чието отделяне или подмяна би довело до нарушаване целостта на къщата/,поради което обвинението в тази част е недоказано.

Единственото посегателство, което осъществява изпълнителното деяние на чл.216,ал.1 НК по отношение недвижима вещ е разрушаването на каменната колона в сутерена на къщата, тъй като същата поддържа носеща дървена колона.В случая обаче, не се събраха каквито и да било доказателства, относно авторството на това деяние, както и времето на извършването му. Действително, при въвода във владение на гр.ищец, същият е установил,че тази колона е полуразрушена- обстоятелство, което се подкрепя и от комплексната експертиза. Нито на досъдебното производство, нито в хода на съдебното следствие се установи, кога е извършено това разрушаване и от кого,поради което и в тази част обвинението е недоказано.

          Предвид обстоятелството, че не са налице обективните елементи от състава на горното престъпление, липсва и субективната страна на същото. Последната се обективира от действията по осъществяване на изпълнителното деяние, а в случая се установи,че по отношение движимите вещи подсъдимият,като собственик на последните, е извършил действия, които не са инкриминиращи, а по отношение недвижимия имот, не се установи да е извършвал такива.

          С оглед изложеното, съдът прие, че подсъдимият М. не е осъществил състава на престъплението по чл.216,ал.5 във вр. с ал.1 НК нито от обективна, нито от субективна страна, призна го за невинен и на осн.чл.304 НПК го оправда по така повдигнатото обвинение.

ПО ГРАЖДАНСКИЯТ ИСК

Предявеният граждански иск е с правно основание чл.**ЗЗД, за възстановяване на щети, виновно причинени другиму. С оглед изложеното по-горе, безспорно се установи,че подсъдимият не е причинил щети на гр.ищец, тъй като се е разпоредил с движими вещи, които са били изключително негова собственост. По  отношение недвижимия имот не се  събраха доказателства, че  подсъдимият е повредил последния ,поради което иска се явява неоснователен и съдът го отхвърли изцяло.

          По горните съображения, съдът постанови присъдата си.

 

 

                                                                             РАЙОНЕН СЪДИЯ: