Решение по дело №1232/2020 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1501
Дата: 19 октомври 2020 г.
Съдия: Мария Димитрова Иванова Даскалова
Дело: 20207050701232
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ _________/                                 ,гр.Варна

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административен съд – Варна, ІХ-ти касационен състав

На седемнадесети септември две хиляди и двадесета година

В публично заседание в следния състав:

 

 

Председател: Даниела Станева

Членове: Кремена Данаилова

 М.Иванова-Даскалова

Секретар: Елена Воденичарова

Прокурор: Александър Атанасов

като разгледа докладваното от административния съдия М. Иванова- Даскалова КНАХД №1232 по описа за 2020г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от АПК вр.чл.63 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на „Утрешни движения днес“ЕООД-гр.Варна против Решение №483/08.04.2020г. по НАХД №318/2020г. на РС-Варна, с което е потвърдено НП № 23-0000007/07.01.2020г. на Началник Обл. отдел „АА“ в ГД“АИ“-гр.Варна, с което на основание чл.97 ал.1 от  Закона за автомобилните превози на дружеството е наложена имуществена санкция от 5000лв. за нарушение на чл.91б, ал.1, т.1 от ЗАвт.П.

В жалбата се оспорват като неправилни изводите в Решението и се иска отмяната му. Поддържат доводите срещу НП, което било издадено при съществени процесуални нарушения. В него било написано, че на 24.10.2019г. е извършена проверка на адреса на дружеството, че с покана от 24.10.2019г. е изискано и не е представен договор с медицински център /доктор/ за извършване на предпътен медицински преглед за общото здравословно състояние на водачите, управлявали влекачи. Правилно ВРС установил, че на дружеството не е даден 7-дневен срок съгласно чл.12, ал.4 от Наредба №Н-14/04.09.2009г. на МТИТС за представяне на документите. Като не била връчена покана на дружеството със списък на документите, които контролния орган иска да бъдат представени, било поставено в невъзможност да изпълни законовото си задължение. Това изложили в жалбата до ВРС и било видно от представения приемо-предавателен протокол с рег. №66-00-10-407/2/ 24.10.2019г. От административнонаказващият орган не било доказано към кой момент и какво точно е нарушило дружеството. В условие на евентуалност се претендира отмяна на Решението и на НП поради маловажност на случая. В съдебно заседание се явява процесуален представител и поддържа жалбата. Освен аргументите в жалбата сочи, че пред ВРС не е разпитан Й.Р.Й., а друго лице, което въззивния съд приел, че е актосъставителя. Изтъква се, че в хода на друго производство, касаещо същата проверка актосъставителя Й. е потвърдил, че тя е проведена в сградата на автомобилната инспекция. Там, а не в офиса на дружеството било поискано представяне на документите, без да е даван срок за това и още на момента на същата дата 24.10.2019г. бил съставен акт за всеки един непредставен документ. При спазване на правилата щом е започнала на 24.10.2019г., съобразно изискването в чл.12, ал.4 от Наредба №Н-14/04.09.2009г. на МТИТС на дружеството следвало да бъде даден 7-дневен срок за представяне на документите и едва след изтичането му да се констатира има ли непредставени документи. Това следвало да установи ВРС и да постанови решение, с което да отмени НП. Пълномощникът моли касационната жалба да бъде уважена и отменено Решението на ВРС.

Ответната страна – РД „Автомобилна администрация“-Варна депозира писмен отговор за неоснователност на касационната жалба. Решението на ВРС било постановено съобразно събраните писмени и гласни доказателства. В АУАН и в НП ясно били посочени датата, мястото и обстоятелствата, при които е извършено нарушението и нарушената норма. Изтъкват се доводите, че изискания договор с медицински център /доктор/ за извършване на предпътен медицински преглед за общото здравословно състояние на водачите, управлявали влекачи от дружеството следвало да се съхранява от него и бил сред документите, които при всяко поискване от проверяващите следвало да представи веднага. Поради това неоснователни били поддържаните и в касационната жалба доводи за необходимост от предоставяне на срок за представянето му, както и че той не бил сред документите, свързани с превозната дейност на дружеството. Случаят не бил маловажен и правилно за него не бил приложен чл.28 от ЗАНН от наказващият орган, както и от ВРС.  Поради това наложената с НП санкция следвало да се изтърпи, за да бъдат постигнати целите на превенцията. Претендира се оставяне в сила на Решението на ВРС, с което правилно и законосъобразно било потвърдено НП. В случая на евентуалност при уважаване на жабата е направено възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение, с искане за присъждането му в минималния размер определен в чл.36 от Закона за адвокатурата, ако претендирания е по-висок.

Представителят на Окръжна прокуратура–гр.Варна намира касационната жалба за допустима, а по същество - за неоснователна. Във връзка с твърденията на представителя на дружеството за мястото на проверката и възраженията, че за това не е разпитан по делото актосъставителя сочи възможността на страната да ги направи пред ВРС и забраната в АПК за нови фактически установявания в касационната инстанция. Предлага касационният състав да се произнесе въз основа на фактите, които са отразени по делото и да потвърди Решението на ВРС.

Касационната жалба е подадена пред компетентния съд, в срока по чл.211 ал.1 от АПК, от активно легитимирана да оспори съдебният акт страна, поради което е допустима.

Разгледана по същество, касационната жалба е основателна.

Съгласно чл.63 ал.1 от ЗАНН, Решението на ВРС подлежи на касационно оспорване на основанията в чл.348 ал.1 от НПК, като касационният съд обсъжда само посочените в жалбата пороци на решението, а за неговата валидност, допустимост и съответствие с материалния закон следи и служебно по силата на чл.218 от АПК. В жалбата и в съдебно заседание оплакванията са за неправилно приложение на материалния закон и за нарушение на процесуалните правила поради непризоваването пред ВРС на актосъставителя и непровеждането на разпит на същия в качеството на свидетел за изясняване на релевантния и въпрос за мястото на проверката на 24.10.2019г.

Решението на ВРС е валидно и допустимо.

Основателно с касационната жалба се претендира отмяна на Решението на ВРС. Развитите в съдебно заседание от процесуалният представител на дружеството доводи за допуснато при събиране на доказателствата нарушение на процесуалните правила се подкрепят от материалите в делото. В проведеното открито съдебно заседание след като е даден ход на делото не е докладвана жалбата на „Утрешни движения днес“ЕООД-гр.Варна и направеното в нея доказателствено искане за допускане до разпит като свидетел при условия на водене на И. Г. Ж. . Проведен е разпит единствено на актосъставителя Б. Георгиев, който заявил, че на 24.10.2019г. е започнала проверката, при която изискали с покана документите за транспортната дейност на дружеството от пълномощника И. Г. Ж. , пред който бил съставен същия ден акта за нарушението, който той подписал без възражения.

В жалбата срещу НП до ВРС от дружеството е заявено, че при започване на проверката не им е бил връчен екземпляр от поканата с описание на документите, които се иска да представят и не им е бил даден 7-дневен срок за представяне на документацията в Изпълнителната агенция, както предвижда чл.12 от Наредба №Н-14/04.09.2009г. на МТИТС. За документите, които са представили в агенцията още на 24.10.2019г. бил съставен приемо-предавателен протокол, но без да им бъде дадена възможност да узнаят кои други документи им се изискват и да им бъде даден срок за това, още същият ден били съставени актове за непредставянето им. Поради това с жалбата до ВРС е направено искане за отмяна на НП, което било издадено за нарушение на чл.91б, ал.1, т.1 от ЗАвтП изразяващо се в непредставяне на 24.10.2019г. на договор с медицински център /доктор/ за извършване на предпътен медицински преглед за общо здравословно състояние на водачите.Този договор не бил счетен от дружеството като част от документите свързани с превоза на пътници и товари и поради това и поради непредставянето на екземпляр от поканата с посочването му, по отношение на него дружеството не извършило на 24.10.2019г. нарушение с непредставянето му.

ВРС е следвало да докладва тези твърдения във въззивната жалба и с оглед изложените в съпроводителното писмо на ответника други факти и обстоятелства за мястото и реда на извършване на проверката, да се произнесе по направените доказателствени искания и да събере включително служебно доказателства, за изясняване на тези релевантни факти и обстоятелства. В случая се касае за проверка, която е започнала и приключила на 24.10.2019г. и на която дата е съставен АУАН срещу дружеството за извършено на 24.10.2019г. нарушение, изразяващо се в непредставяне на конкретен документ. Тъй като от писмените доказателства в преписката не може да се установи хронологията на действията на проверяващите и проверяваното дружество, ВРС е следвало да отчете направените конкретни твърдения в жалбата и направеното в нея доказателствено искане за разпит на свидетеля И. Г. Ж. . Именно той е лицето, което от името на дружеството е участвало в проверката и е представило описаните в приемо-предавателния протокол документи, присъствало е на съставяне на АУАН за нарушението и е запознато с това как е протекла конкретната проверка, кога и къде му е връчена поканата, приложена в преписката, предоставен ли му е екземпляр от нея, кога и къде е представило документите и т.н. Като не е събрал поисканите от жалбоподателя гласни доказателства, а се ограничил само с разпита на актосъставителя, в показанията на който няма конкретика за хронологията на извършените на 24.10.2019г. действия и яснота връчен ли е екземпляр на поканата с документите, които да се представят на пълномощника на дружеството - къде и кога, ВРС е ограничил правото на защита на жалбоподателя.

Спорните факти и обстоятелства, които са от значение за формиране на извода правилно ли е прието в НП, че на 24.10.2019г. дружеството е извършило конкретното нарушение и законосъобразно ли е ангажирана с него обективната му отговорност са останали неизяснени. Кога и къде на 24.10.2019г. е връчена поканата на пълномощника на дружеството за запознаване, връчен ли му е бил екземпляр от нея и какъв е бил дадения от проверяващите срок за представяне на конкретния договор са факти и обстоятелства, които следва да се установят по безсъмнен начин от въззивния съд, вкл. чрез разпит като свидетели и на други лица, присъствали на проверката. Като не е осигурена процесуална възможност на привлеченото към отговорност лице да ангажира доказателства във въззивното производство, формираните фактически установявания в Решението на ВРС относно правилността и законосъобразността на НП се явяват направени при съществени нарушения на процесуалните правила. По аргумент от забраната в чл.220 от АПК, касационният състав не може да отстрани тези нарушения, нито да извърши преценка за законосъобразността и правилността на изводите в Решението на ВРС за законосъобразността на НП и да реши спора по същество.

Поради това Решението на ВРС следва да бъде отменено и делото да бъде върнато за ново разглеждане от друг състав на ВРС, при което да бъдат изяснени спорните факти и обстоятелства във връзка с нарушението, за което на дружеството е наложена с НП имуществената санкция. В съответствие с доказателствата, които се съберат по делото следва да са направят фактически установявания от въззивния съд и въз основа на тях да се направи извод осъществено ли е от дружеството на описаната дата нарушението и в съответствие с правилата и приложимите правни норми ли е съставен конкретния АУАН и издадено НП.

При новото разглеждане на делото въззивния съд следва да има предвид, че още на 21.02.2019г. в деловодството на ВРС е представено по делото пълномощно от адв. Г. В. ***, с което е упълномощена да представлява дружеството по НАХД №318/2020г. по описа на ВРС. Това пълномощно не е докладвано и приложено по делото от ВРС в проведеното открито съдебно заседание на 04.03.2019г., а е останало към корицата му, пради което данните за упълномощения адвокат и адреса му са останали неотразени в списъка на страните по НАХД №318/2020г. по описа на ВРС. Пълномощното е установено при проверката за редовност на касационната жалба, подадена от адв. Г. В. като процесуален представител на „Утрешни движения днес“ЕООД-гр.Варна, поради което е приложено на л.14 от КНАХД №1232/2020г. по описа на Административен съд-Варна.

Водим от изложеното и на основание чл.222 ал.2 т.1 във вр. с ал.1 от АПК, вр. чл. 63, ал.1, изр. 2 от ЗАНН, Съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Решение№483/08.04.2020г. по НАХД №318/2020г. на Районен съд – Варна.

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на Районен съд- Варна.

РЕШЕНИЕТО е окончателно. 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: