Решение по дело №726/2018 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 370
Дата: 17 юли 2018 г. (в сила от 26 ноември 2018 г.)
Съдия: Красимир Димитров Лесенски
Дело: 20185220200726
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 май 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

гр. Пазарджик, 17.07.2018 г.

 

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

РАЙОНЕН СЪД ПАЗАРДЖИК, Наказателна колегия, ХХ състав в публично заседание на четиринадесети юни две хиляди и осемнадесета година в състав:

                                                          

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИР ЛЕСЕНСКИ

 

при секретаря Наталия Димитрова, като разгледа докладваното от съдия Лесенски НАХД № 726 по описа на съда за 2018 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

С наказателно постановление № КГ-2144/05.04.2018 г., издадено от Зам.-Председателя на Държавна агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) е наложена имуществена санкция в размер на 10 000 лв. на основание чл.34, ал.2 от Закона за чистотата на атмосферния въздух на „П.“ ООД с ЕИК ...., със седалище и адрес на управление: гр. П., ул. „...“ № 20за нарушение на чл.8, ал.2 от ЗЧАВ, вр. чл.6, т.1 от Приложение № 1 от Наредбата за изисквания за качеството на течните горива, условията, реда и начина на техния контрол.

Срещу наказателното постановление е подадена в срок жалба от „П.“ ООД, в която се навеждат доводи за незаконосъобразност и се моли да бъде отменено. Сочи се, че са налице съществени процесуални нарушения при издаването на наказателното постановление, довели до затрудняване защитата на наказаното лице.

           В съдебно заседание дружеството-жалбоподател, чрез процесуалния си представител, поддържа жалбата. Ангажира доказателства и излага доводи за отмяна на атакуваното постановление.

           Ответникът по жалбата, редовно призован, не изпраща представител. По делото е постъпило писмено становище от процесуалния му представител, с което се иска потвърждаване на постановлението.

          

Съдът, като съобрази доводите изложени в жалбата, становището на ответната страна и събраните по делото писмени и гласни доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, прие за установено следното:

На 10.01.2018 г. в обект - бензиностанция, управляван от „П.“ ООД, находящ се в гр. Пазарджик, ул. „...“№ 3, е била извършена проверка за установяване на съответствието на предлаганото гориво с изискванията на Наредбата за изискванията за качеството на течните горива, условията, реда и начина на техния контрол (НИКТГУРНТК). Проверяващите служители на ГД „ККТГ“ при ДАМТН, между които и свидетелят Е.С., установили, че последната доставка на горивото – автомобилен бензин А-95Н е била в количество 2018 л. по нареждане за експедиция № 51814/12.12.2017 г. и с Декларация за съответствие № 0453/24.11.2017 г., издадена от „Л. България” ЕООД, за партида № 0453, в количество 3 000 т. Наличното количество в резервоара, свързан с бензиноколонка № 1 в момента на проверката било 2 059 л. В хода на проверката от бензиноколонка № 1 са взети контролна и арбитражна проба от течно гориво – автомобилен бензин А-95Н, за което е съставен и протокол за проверка и вземане на проба от течно гориво № Пд - 002/10.01.2018 г. Вземането на пробите станало в присъствието и със съдействието на свидетеля Димитър Кръстев – служител в бензиностанцията.

След изпитване на контролна проба в стационарната изпитвателна лаборатория за горива, смазочни материали и присадки към ДАМТН-ГД ККТГ - гр. София, бил издаден протокол от изпитване № С-005 от 12.01.2018 г. На основание издадения протокол от изпитване в ГД ККТГ била извършена експертиза и бил изготвен Констативен протокол № № КП - 0007/12.01.2018 г. за съответствие на течно гориво с изискванията за качество, съгласно който течно гориво - автомобилен бензин А-95Н, по показател „Дестилационни характеристики” „край на кипене”(°С) не съответства на изискванията за качество, както следва:

Полученият резултат от изпитването бил 228.1 °С, при норма максимум 210,0 °С - отклонение с 18.1 °С над максимално допустимата стойност. В  БДС EN ISO 3405 „Нефтопродукти. Определяне на дестилационните характеристики при атмосферно налягане”, по който е проведено изпитването за „дестилационни характеристики - край на кипене”, при получен резултат от изпитването над 214,0 °С, продуктът не съответства на изискването за температура на край на кипене. По показател „Дестилационни характеристики” продуктът не съответства на изискванията за качество. Следователно, изпитването на контролната проба е показало несъответствие на разпространяваното течно гориво - автомобилен бензин A 95Н по посочените показатели с изискванията към него в Приложение № 1 от НИКТГУРНТК.

Протоколът от изпитване и констативния протокол са били връчени на дружеството на основание чл.22 ал.8 от НИКТГУРНТК с писмо изх. № 84-01-14/12.01.2018 г. и известие за доставяне от 17.01.2018 г.

С писмо-покана, изх. № № 84-00-16/15.01.2018 г., представител на дружеството е бил поканен да се яви за съставяне и връчване на АУАН. На 16.03.2018 г. на дружеството е съставен АУАН в присъствието на управителя му, който АУАН му е надлежно предявен и връчен на същата дата. В срок е постъпило писмено възражение от последния срещу съставения АУАН, като твърдял, че горивото е от държавния резерв. Възражението е прието за неоснователно, като на основание съставения АУАН, е издадено и настоящото НП. В него са изложени мотиви, че гореописаното съставлява нарушение на чл.8, ал.2 от ЗЧАВ, във връзка с чл.6, т. 1, Приложение № 1 от НИКТГУРНТК, тъй като на 10.01.2018 год. гореспоменатото дружество е разпространявало течно гориво - автомобилен бензин А-95Н, несъответстващо на изискванията за качество, както е описано по-горе и е било установено със заключението в Констативен протокол № КП – 0007 от 12.01.2018 г. По отношение на възражението е посочено, че в Декларация за съответствие № 0453/24.11.2017 г., с която се разпространява горивото на посочения обект, за доставен документ е посочено Нареждане за експедиция № 51814/12.12.2017 г., поради което не са необходими други документи за установяване произхода на горивото.

НП е надлежно връчено на управителя на дружеството на 13.04.2018 г. Жалбата против НП е подадена чрез АНО на 20.04.2018 г., т.е. в срока по чл.59 ал.2 от ЗАНН, при което е процесуално допустима, като подадена в срок и от лице, активно легитимирано да инициира съдебен контрол за законосъобразност на атакуваното НП.

 

           Горната фактическа обстановка съдът възприе въз основа на събраните по делото писмени и гласни доказателства, които са абсолютно непротиворечиви по отношение на горните обстоятелства. По делото са разпитани като свидетели актосъставителя Е.С. и Димитър Кръстев – служител на бензиностанцията, присъствал по време на проверката от контролните органи. Съдът кредитира показанията на свидетелите. Същите са ясни, логични и взаимно се допълват. Те се допълват и от приложените по делото писмени доказателства.

 

При така установена фактическа обстановка, съдът достигна до следните правни изводи:

По делото няма спор, че дружеството-жалбоподател управлява гореописаната бензиностанция. Установи се от показанията на свидетеля Димитър Кръстев, че в деня на проверката, дружеството-жалбоподател като краен разпространител е разпространявало течни горива. Сред тях е и проверения автомобилен бензин А-95Н. Установи се също, че бензинът, обект на проверката, не е съответстващ на изискванията за качество. Със заключението на  експертизата, обективирано в КП – 0007 от 12.01.2018 г. е установено отклонение от допустимите стойности по показателя  „Дестилационни характеристики” с подробно описаното по-горе отклонение в подпоказателя  „край на кипене” (°С). Ето защо по отношение на съставомерните признаци от обективна страна се доказа по категоричен начин, че дружеството е извършило вмененото му нарушение.

Несъстоятелно е възражението на пълномощника на жалбоподателя в смисъл, че са допуснати съществени процесуални нарушения, накърняващи правото на защита на наказаното ЮЛ. На първо място видно от обстоятелствената част на атакуваното НП, в него недвусмислено е посочено, че нарушението е извършено на 10.01.2018 г., като е установено по време на извършената проверка на същото дата, т.е. времето на извършването и на установяването му изцяло съвпадат. Това е напълно възможно, като се изхожда от изпълнителното деяние на вмененото нарушение по чл.8 ал.2 от ЗЧАВ – разпространение на течни горива, които не отговарят на някое от изискванията за качество, определени в Наредбата. Легалната дефиниция за „Разпространение на течни горива”, дадена в § 1, т.23 от ДР на ЗЧАВ, сочи, че то съставлява движението на течните горива по веригата от производител, съответно от вносител, до крайния разпространител, включително транспортиране, предоставяне на складови услуги и съхранение на течни горива в местата по чл. 3, ал. 1, т. 5. В този смисъл е и легалната дефиниция в § 1, т.16 от Наредбата.

Несъстоятелно е и възражението на пълномощника на жалбоподателя за допуснато съществено нарушение на процедурата по вземането на пробите. Следва да се посочи, че вземането на общо 6-те броя проби по време на проверката е станало в пълно съответствие с изискванията на чл.18 от НИКТГУРНТК. От показанията на свидетелите Е.С. и Димитър Кръстев, които съдът кредитира изцяло като обективни и достоверни, безспорно се установи, че общото количество бензин, взето за проби е било 6 литра. Това е отразено и в изготвения по време на проверката протокол Пд-002/10.01.2018 г. , както и на касовия бон на лист 18 от делото. Вземането на пробите е станало в съответствие с чл.18 ал.3 от наредбата, а именно присъствал е служителят на обекта Димитър Кръстев. Последният е съдействал при вземането на пробите и е подписал констативния протокол. В протокола е отразено, че пробите са били взети и разпределени в чисти метални съдове за еднократна употреба, с помощта на удължител за автомобилен бензин, каквото е изискването на чл.18 ал.1 от Наредбата. Пак в тази правна норма е посочено, че съдовете се запълват до около 85 на сто от вместимостта им. От показанията на горните двама свидетели стана ясно, че всеки от съдовете е запълнен с 0.800 литра гориво, а преди това всеки съд е бил промит с 0.200 литра гориво. От това излиза, че количеството необходимо за промивката на съдовете /6 броя/ е общо 1.2 литра, а количеството за запълването на шестте съда е общо 4.8 литра, като сумарно общото взето количество от бензиноколонката е точно 6 литра, каквото е било взето всъщност за проба. Взетата проба гориво е разпределена в шест съда, етикетирани и пломбирани от проверяващите, като етикетите са били подписани и от служителя на обекта Кръстев. Един от съдовете е бил оставен в обекта на проверката, при което жалбоподателят по никакъв начин не е затруднен да установи каква е вместимостта на този, респ. останалите пет съда, и с какво количество гориво той е бил запълнен. Несъстоятелно е и възражението, че е нарушен реда за вземането на пробите, т.к. пробите не били взети в предварително охладени съдове. Пак от показанията на двамата свидетели се изясни, че преди вземането на пробите съдовете са били в хладилна чанта, а след вземането им те отново са били поставени в тази чанта и според С. транспортирани, като са били доставени в Агенцията в гр. Пловдив, където са предадени на куриер за транспортирането им до лабораториите в Бургас и София. Всичко това запълва изискванията на чл.21 от Наредбата, където е посочено, че пробите от автомобилни бензини се вземат в предварително охладени съдове и се транспортират, като се вземат мерки за охлаждането им и няма разписано изискване за конкретно ниво, респ. степен на охлаждане. Пробите са съхранени по начин ненакърняващ тяхната цялост, заедно с поставените върху тях етикети съдържащи данни, които са доказателство за тяхната идентичност.

Спазено е изискването на Наредбата на дружеството-жалбоподател да се изпратят копия от констативния протокол заедно с протокола от изпитване, след като такова бъде проведено. В настоящия казус това е направено, което е видно от уведомително писмо и обратна разписка, находящи се по делото, т.е изпълнено е изискването на чл.22 ал.8 от наредбата, а в срока по ал.9 дружеството не е поискало провеждане на арбитражна проба.

            В случая няма доказателства, че изпитванията в Подвижна лаборатория Бургас и в Стационарна лаборатория София са негодни, тъй като изпитванията са проведени в акредитирани лаборатории. Получаването на Сертификат за акредитация от дадена изпитвателна лаборатория е официално признаване на компетентността й да извършва специфични изпитвания или видове изпитвания на продукти по показатели и по стандартизирани методи за изпитване, които са евро норма и изпитването на конкретното гориво е извършено в съответствие с всички изисквания на Българската служба по акредитация. Неслучайно чл.30а, ал.1, т.2 и чл.30б, ал.1, т.6 от ЗЧАВ изискват установяването на съответствието на течни горива с изискванията за качество да се извършва чрез изпитване в акредитирани лаборатории. В случая и двата резултата от изпитване в две акредитирани изпитвателни лаборатории за анализ на ГСМ и показват еднозначно несъответствие на горивото с изискванията за качество по показател „Дестилационни характеристики“, като в КП 0007 е посочена по-благоприятната стойност за наказаното лице. Тя е изведена от изпитването в Стационарната лаборатория София и е извършено съгласно изискванията на Наредбата по БДС ЕN ISO 3405. Следва да се отбележи, че обстоятелството, че горивото е придружено с декларация за съответствие по никакъв начин не може да докаже, че наличното процесно гориво към момента на проверката е съответствало на изискванията за качество по чл. 6, т.1, Приложение 1 от НИКТГУРНТК. В тази връзка съдът споделя доводите на АНО за това, че произходът на горивото е установен по категоричен начин от представените от самото дружество документи по време на проверката, които са приложени и по делото.

Съдът не намира основания за прилагане разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН. В действителност нарушението е извършено за първи път (поне няма данни за друг подобен вид нарушения), което именно е обосновало правилно прилагане в случая на административна санкция в минимален размер. Легалната дефиниция на „маловажен случай” е дадена в чл. 93, т.9 от НК, според която такъв е този, при който извършеното деяние с оглед на липсата или незначителността на вредните последици или с оглед на други смекчаващи обстоятелства, представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушение от съответния вид. В случая не са налице смекчаващи отговорността обстоятелства, установени в хода на производството по налагане на административното наказание, които да обусловят по-ниска степен или липса на обществена опасност от извършеното нарушение. Самото нарушение е на формално извършване и принципно чл.8 от ЗЧАВ не изисква настъпването на реални вреди. В случая обаче вредни последици са напълно вероятни, като същите биха се изразявали неминуемо в замърсяване на околната среда при продажба на некачествено горивото на крайните потребители. Обществените отношения свързани с опазване на околната среда, регулирани от ЗЧАВ са от изключителна важност. Във всички случаи следва да се има предвид и целта на ЗЧАВ, обективирана в чл. 1 от закона, а именно да се защити  здравето на хората и на тяхното потомство, животните и растенията, техните съобщества и местообитания, природните и културните ценности от вредни въздействия, както и да се предотврати настъпването на опасности и щети за обществото при изменение в качеството на атмосферния въздух в резултат на различни дейности, което безспорно е изключително висок  приоритет.

С оглед изложеното правилно е била ангажирана обективната административнонаказателна отговорност на дружеството по реда на чл.34 ал.2 от ЗЧАВ. При определяне размера на имуществената санкция АНО се е съобразил с изискванията на чл.27 ал.1 от ЗАНН за индивидуализацията на административните наказания. Правилно е отчетена обществената опасност на нарушението и обстоятелството, че същото е извършено за първи път, както и че отклонението в качеството на горивото по процесния показател не е драстично. При това положение правилно АНО  е наложил имуществената санкция  в минимален размер от 10 000 лева, с което ще бъдат постигнати целите по чл.12 от ЗАНН и което е съответно на тежестта на извършеното нарушение.

По изложените съображения въззивният съд счита, че обжалваното наказателно постановление е законосъобразно, поради което ще следва да се потвърди.

Водим от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН Районен съд Пазарджик

 

Р    Е    Ш    И :

 

ПОТВЪРЖДАВА като законосъобразно наказателно постановление № КГ-2144/05.04.2018 г., издадено от Зам.-Председателя на Държавна агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН), с което е наложена имуществена санкция в размер на 10 000 лв. на основание чл.34, ал.2 от Закона за чистотата на атмосферния въздух на „П.“ ООД с ЕИК ...., със седалище и адрес на управление: гр. П., ул. „...“ № 20 за нарушение на чл.8, ал.2 от ЗЧАВ, вр. чл.6, т.1 от Приложение № 1 от Наредбата за изисквания за качеството на течните горива, условията, реда и начина на техния контрол.

            Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му на страните пред Административен съд Пазарджик.

                                                                      

           

 

                                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: