Решение по дело №1606/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 160
Дата: 23 януари 2020 г. (в сила от 11 февруари 2020 г.)
Съдия: Пламен Ангелов Колев
Дело: 20191100901606
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 15 август 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

гр.София, ……………..г.

 

                           

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ТО, VІ - 12 състав в закрито заседание на    23.01.2020 г. в състав:

 

                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: Пламен Колев

                                                         

при участието на секретаря………, като взе предвид докладваното от съдия П.Колев гр.д.№ 1606 по описа за 2019 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

         Производството е по реда на чл.25 ЗТР.

         Образувано е по жалба на „ФРЕ Р.“ЕООД, чрез адв.Г., срещу отказ на АВ № 2019052914145116/07.08.2019 г.

         В жалбата се излагат доводи за неправилност. Жалбоподателят твърди, че са налице законовите предпоставки за вписване на заявените обстоятелства – нотариалната заверка на представената декларация е била отразена в информационната система на Нотариална камара.

         Жалбата е депозирана в срок, срещу подлежащ на обжалване акт на АВ и следователно е допустима.

Съдът, като взе предвид становището на жалбоподателя и след като обсъди събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа страна следното:

         Производството пред АВ е образувано по депозирано  заявление за вписване по чл.61, ал.1 и 4 ЗМИП на: 1.действителен собственик – Н.Я.и К.Т., при посочени данни за притежаваните от тях права – представляващ едноличен собственик на капитала и  ЮЛ, чрез което пряко се упражнява контрол – „К.Г.Е.Ф.“ АД.

В Декларацията по чл.63, ал.4 от ЗМИП е отразено, че Н.Я.и К.Т. са лица изпълняващи длъжността на висш ръководен служител, когато не може да се установи друго лице като действителен собственик, като притежаваните права са: „Едноличен собственика на капитала на „ФРЕ Р.“ЕООД е публичното дружество „К.Г.Е.Ф.“АД, което се управлява от „К.К.“ЕООД, чрез управителя Н.Я.и от  К.Т..

Съгласно представените удостоверения от Пом.- нотариус Т.Г., истинността на подписите на декларациите на законните представители на заявитля е била удостоверена от нотариус, като удостоверяването е било изпратено към електронен регистър „Единство 2“

 

 

         С обжалвания акт е постановен отказ, мотивиран със следното: в поле за действителни собственици, освен имената на лицата се посочват и притежаваните от тях права, като в случая са вписани – представляващ едноличен собственик на капитала; в представената декларация при описанието на притежаваните права е посочено, че едноличен собственик на капитала е публичното дружество „К.Г.Е.Ф.“АД, представлявано от управителя Н.Я.и К.Т.; нотариално заверената декларация не е била отразена в ИС на НК.

При така установената фактическа обстановка съдът намери от правна страна следното:

Съобразно нормата на чл. 61, ал.1 от ЗМИП, учредените на територията на Република България юридически лица и други правни образувания и физическите лица за контакт по чл. 63, ал. 4, т. 3 са длъжни да получават, да разполагат и да предоставят в определените по закон случаи подходяща, точна и актуална информация относно физическите лица, които са техни действителни собственици, включително с подробни данни относно притежаваните от тях права.

В съответствие с нормата на чл. 63, ал.1 от ЗМИП, информацията и данните по чл. 61, ал. 1 се вписват по партидите на учредените на територията на Република България юридически лица и други правни образувания в търговския регистър, в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел и в регистър БУЛСТАТ. В съответния регистър се вписват данни за физическите лица – действителни собственици(чл.63, ал.4, т.1 ЗМИП) и данните за юридическите лица или други правни образувания, чрез които пряко или непряко се упражнява контрол върху лицата по чл. 61, ал. 1 и по чл. 62, ал. 1, включително фирма, номер в национален регистър, правна форма според националното законодателство, седалище и адрес на управление и идентификационните данни по т. 1 за представляващите лица( чл.63, ал.4, т.2 ЗМИП).

Нормата на § 2, ал.1 ЗМИП съдържа легално определение на понятието "Действителен собственик": физическо лице или физически лица, което/които в крайна сметка притежават или контролират юридическо лице или друго правно образувание, и/или физическо лице или физически лица, от чието име и/или за чиято сметка се осъществява дадена операция, сделка или дейност, и които отговарят отговарят най-малко на някое от следните условия:1. По отношение на корпоративните юридически лица и други правни образувания действителен собственик е лицето, което пряко или косвено притежава достатъчен процент от акциите, дяловете или правата на глас в това юридическо лице или друго правно образувание, включително посредством държане на акции на приносител, или посредством контрол чрез други средства, с изключение на случаите на дружество, чиито акции се търгуват на регулиран пазар, което се подчинява на изискванията за оповестяване в съответствие с правото на Европейския съюз или на еквивалентни международни стандарти, осигуряващи адекватна степен на прозрачност по отношение на собствеността.

Видно от декларацията, както и от вписването в търговския регистър, „К.Г.Е.Ф.“ АД – едноличен собственик на капитала, е публично дружество. По отношение на тази категория правни субекти е предвиден специален ред за разкриване на участие в публично дружество(Р-л І, гл.1 ЗППЦК). Следователно е налице посоченото законово изключение.

След като капитала на дружеството принадлежи на публично дружество по чл.110 ЗППЦК, което пряко контролира заявителя, то действителния собственик  се разкрива по реда на специалния закон. Следователно заявителят не следва да посочва физически лица – действителни собственици, а е длъжен да отрази юридическото лице(в случая), публично дружество упражняващо контрол(така Р №2596/26.11.2019 г. по т.д.№3547/2019 г. на САС).

В заявлението и декларацията  е отразено, че публичното дружество „К.Г.Е.Ф.“АД пряко упражнява контрол върху заявителя. Следователно са налице законовите предпоставки за извършване на това вписване.

         В останалата част жалбата е неоснователна. По изложените по горе причини  физически лица – действителни собственици не могат да бъдат вписвани.

         Воден от горното, Софийски градски съд

 

                                               Р   Е    Ш    И   :

 

         ОТМЕНЯ ОТКАЗ отказ на АВ № 2019052914145116/07.08.2019г. по отношение на заявление Б7№2019052914145116 относно „Юридически лица или други правни образувания, чрез които пряко и непряко се упражнява контрол“, като указва да се извърши вписване.

         ПОТВЪРЖДАВА отказ на АВ № 2019052914145116/07.08.2019 г. в останалата част.

Решението подлежи  на обжалване пред САС  в 7 дневен срок от връчването му в потвърдителната част.

        

        ПРЕДСЕДАТЕЛ: