Решение по дело №2765/2019 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 146
Дата: 16 януари 2020 г.
Съдия: Стоил Делев Ботев
Дело: 20197180702765
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 септември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

№146/16.1.2020г.

Град Пловдив, 16. 01. 2020 година

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПЛОВДИВ, ХХІІ касационен състав, в открито заседание на 17, 12, 2019 година  в състав:

                                                  Председател: Анелия Харитева

                                                  Членове: Стоил Ботев

                                                                        Георги Пасков

при секретар Севдалина Дункова и с участието на прокурора  Марин Пелтеков, като разгледа докладваното от съдия Ботев к.н.а.д. № 2765  по описа на съда за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Касационно производство по чл.63 ЗАНН, във връзка с чл.208 и сл. от АПК.

С Решение № 128 от 11,07,2019г., по НАХД № 76/2019г. по описа на РС  гр. Карлово , първи наказателен състав е отменено наказателно постановление № 341515-373480 от 13,06,2018г. на ***на ТД на НАП Пловдив с което на  „Стин 2008“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление  в гр. Пловдив , жр Тракия  , блок 96 , вх. А , ап. 18 , представлявано от Д.Г.С. е наложена на основание чл.185 ал.1 от Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/ имуществена санкция в размер на 800 лева, за нарушение на чл.3 ал.8 от Наредба Н-18/13.12.2006г. на МФ във вр. чл.118 ал.1 от ЗДДС.

Касационният жалбоподател – ТД на НАП Пловдив , чрез юк. Кулова  обжалва  съдебното решение на РС,  като иска  пълната му отмяна и потвърждаване изцяло на оспореното НП.

Ответникът - „Стин 2008“ ЕООД не се представлява.

Прокурорът - счита  жалбата за неоснователна.

Касационният съд, като извърши преглед на обжалваното съдебно решение, във връзка със соченото касационно основание констатира, че касационната жалба е подадена в предвидения законен срок и от страна по първоинстанционното производство, за която решението е неблагоприятно, поради което същата е допустима, а разгледана по същество е неоснователна.

РС е приел за установено , че при извършена проверка от служители на НАП на 14,12,2017г. на търговски обект, вендинг- автомат за продажба на топли напитки, находящ се в гр. Сопот, на територията на „В.М.З. гр. Сопот,  цех 230, стопанисван от санкционираното дружество, било установено, че се извършва продажба на стока чрез автомата за самообслужване с електрическо захранване, без на дисплея на ФУВАС да се визуализира фискален бон, регистриращ продажбата, тъй като била извършена контролна покупка на 1 бр. чай на стойност 0,30 лв., при което на дисплея на вендинг- автомата не се визуализирал фискален бон и не се изписвал номер на касова бележка, час и стойност на закупената стока. За резултатите от проверката бил съставен протокол за извършена проверка ,  АУАН, а впоследствие и процесното НП.

РС е изложил мотиви , че Съдът намира, че при съставяне на процесния АУАН и издаване на атакуваното наказателно постановление са допуснати нарушения на процесуалните правила, изразяващи се в непълно и неточно квалифициране на нарушението.

РС е приел че вместо разпоредбата на чл.118 ал.1 от ЗДДС,  в случая  е относима друга разпоредба на ЗДДС – чл.118 ал.3, съгласно която „фискалният и системният бон са хартиени документи, регистриращи продажба/доставка на стока или услуга в търговски обект, по която се плаща в брой, с чек, с ваучер, с банкова кредитна или дебитна карта или с други заместващи парите платежни средства, издадени от въведено в експлоатация фискално устройство от одобрен тип или от одобрена интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност. В случаите на продажби на услуги с развлекателен характер или на стоки чрез фискални устройства, вградени в автомати за самообслужване, с електрическо захранване фискалният бон, регистриращ продажбата, може да се визуализира само на дисплей, без да се издава хартиен документ по ред и начин, определени с наредбата по ал.4“.

Изложени са мотиви , че неточното квалифициране на деянието всякога нарушава правото на наказаното лице да разбере естеството на вмененото му деяние, засяга императивно установен елемент от задължителното съдържание на наказателното постановление и представлява самостоятелно, формално основание за отмяната му,  както и че извън горепосоченото, дори и да се приеме да е извършено нарушение, съдът намира, че същото представлява маловажен случай на административно нарушение, поради което е отменено изцяло оспореното НП.

Решението е правилно.

 Въз основа на установените правнорелевантни факти районният съд е направил обосновани и правилни изводи, които се споделят напълно от настоящата инстанция и няма да бъдат преповтаряни.

Водим от изложеното, съдът намира, че не са налице касационни основания по чл.348, ал.1 НПК, поради което обжалваното решение като правилно, допустимо и обосновано следва да бъде оставено в сила. Затова и на основание чл.63, ал.1, изр.2 ЗАНН, във връзка с чл.221, ал.2 АПК, Административен съд Пловдив, ХХІІ касационен състав,

Р  Е  Ш  И  :

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 128 от 11,07,2019г., по НАХД № 76/2019г. по описа на РС  гр. Карлово , първи наказателен състав.

Решението е окончателно.

              ПРЕДСЕДАТЕЛ: 

 

                       ЧЛЕНОВЕ: