Решение по дело №1035/2020 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 816
Дата: 12 август 2020 г.
Съдия: Таня Борисова Георгиева
Дело: 20205300501035
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 12 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р     Е     Ш     Е     Н     И     Е     

 

    816/12.08.2020г., град Пловдив

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, Гражданско отделение,VI състав

На  10.07.2020г.

В публично заседание в следния състав:

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ: НАДЕЖДА ДЗИВКОВА                            

                                                ЧЛЕНОВЕ:  ВИДЕЛИНА КУРШУМОВА  

                                                                     ТАНЯ ГЕОРГИЕВА                                                                

 

Секретар: Петя Цонкова

 

като разгледа докладваното от съдия  Георгиева в.гр.дело № 1035 по описа за 2020г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

   Производството е по реда на чл. 258  и сл. от ГПК.

            Образувано е по въззивна жалба от В.М.К. , чрез пълномощника адв.С.Й.-П. *** срещу Решение № 318/28.01.2020 г., постановено по бр.д. № 16641 по описа за 2018 г. на Районен съд Пловдив, с което се оставя без уважение  предявения  от  жалбоподателя против Н.Н.Н. ЕГН ********** иск за предоставяне на  него  родителските права над децата на страните В. В. К. ЕГН **********  и А. В. К. ЕГН ********** и се предоставя упражняването на родителските права спрямо децата на майката Н.Н.Н. , определено е местоживеенето на децата в дома на майката, както и се определя режим за осъществяване на лични отношения между децата и бащата.

В жалбата са изложени доводи за незаконосъобразност и неправилност на обжалваното решение. Конкретно жалбоподателят излага съображения за това, че съдът неправилно е преценил родителския капацитет на майката, нейните морални качества, възпитателски умения и пр. Акцентира се на влязлата в сила присъда, според която ответницата следва да изтърпи наложено й наказание „****“ , през което време децата ще бъдат изложени на риск и няма да бъдат отглеждани в нормални условия , тъй като бабата и дядото на майката са доста възрастни хора, които ще бъдат поставени в трудна ситуация, за да се справят с отглеждането на двете момчета. Моли за отмяна на първоинстанционното решение и постановяване на друго, с което да се предостави упражняването на родитеските права на него като баща и да се определи местоживеенето на децата при бащата. Претендира разноски.

    Въззиваеманата страна Н.Н.Н. не е депозирала отговор на въззивната жалба в срока по чл.263 ГПК.

Съдът, след като се запозна с акта предмет на обжалване, както и след преценка на събраните по делото доказателства, намери за установено следното:

 

 

 

 

Въззивната жалба е депозирана в срок от надлежна страна срещу подлежащ на въззивно обжалване съдебен акт.

Производството пред районния съд е било образувано по иск с правна квалификация чл.127, ал.2 от СК, предявен първоначално като насрещен на иск за издръжка и отделен в самостоятеллно производство, от В.М.К. против Н.Н.Н., с който е поискано определяне на местоживеенето на малолетните деца на страните- В. В. К., род.на *** г. и А. В. К., род.на *** г. при бащата В.К., на него да бъде предоставено упражняването на родителските права, кат осе определи подходящ режим на лични контакти на децата с майката и последната да бъде осъдена да им заплаща издържка, чрез техния баща, в размер на 140 лв. месечно за всеки от тях / след допуснато изменение на тази претенция по реда на чл.214 ГПК/, считано от датата на подаване на исковата молба до настъпване на обстоятелства за нейното изменение или прекратяване, ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска до окончателното й изплащане .

В исковата си молба ищецът е изложил твърдения за това, че с ответницата нямат сключен граждански брак,  но от съвместното си съжителство имат родени две деца- В. и А. До м.април 2016 г. родителите живеели заедно и се грижели за децата в с.****. Поради финансови проблеми бащата заминал да работи в Англия, малко след което Н. също заминала за чужбина- Италия, като завела и двете деца при своите родители в с.****. По-късно научил, че майката е пребивавала година и половина в затвор в Италия заради извършена кражба. Ищецът счита, че ответницата не е в състояние да се грижи за децата, опасява се, че ще продължи да извършва криминални прояви и тъй като не желае децата да следвагт нейния път, е предявил настоящия иск.

В срока по чл.131 ГПК майката и ответник по молбата не е депозирала отговор по исковата молба. В с.з. пред първоинстанционния съд е заявила, че се грижи за децата си, които не са лишени от нищо. Признава,че е извършвала кражби, но отдавна и сега не се занимава с такива. За отглеждането на децата й помагали нейния баща, както и нейните баба и дядо.

След събиране на относимите доказателства, първоинстнационният съд е постановил решението, предмет на обжалване.

При извършената служебно преценка по смисъла на чл.269 ГПК въззивният съд констатира, че обжалваното решение е валидно и допустимо.

С оглед на това въззивната жалба следва да се разгледа по същество, като предвид характера на спора съдът не е обвързан единствено от оплакванията в жалбата, тъй като следва да следи служебно за интереса на малолетните деца.

По въпроса за упражняването на родителските права спрямо децата с обжалваното решение районният съд е приел, че същото следва да бъде предоставено на майката, тъй като децата са силно привързани към нея и отчуждени от бащата.

В тази част въззивният съд намира решението за правилно, като на основание чл. 272 ГПК препраща към мотивите му. Съгласно разпоредбата на чл. 59, ал. 4 от СК съдът решава въпросите при кого от родителите да живеят децата и на кого да се предостави упражняването на родителските права след като прецени всички обстоятелства с оглед интересите на децата като: възпитателските качества на родителите, полаганите до момента грижи и отношение към децата, желанието на родителите, привързаността на децата към родителите, пола и възрастта на децата, възможността за помощ от трети лица- близки на родителите, социалното обкръжение и материалните възможности, а съгласно разпоредбата на чл. 59, ал. 6, изр. 2 от СК при данни, че е налице родителско отчуждение, съдът изслушва вещо лице- психолог. Съгласно формираната съдебна практика по приложението на чл. 59, ал. 4 от СК изброяването на критериите в посочената разпоредба е примерно, а не изчерпателно, каквото е изброяването и в ППВС № 1/ 1974 г., като съдът може да вземе предвид и други, непосочени изрично в него обстоятелства, като мотивира значението им по отношение на спора при кого да живее детето и кой да упражнява родителските права. Изброените в ППВС № 1/ 1974 г. обстоятелства са минимумът, който трябва да бъде взет предвид при изследване на най-добрия интерес на детето (по смисъла на пар. 1, т. 5 от Допълнителната разпоредба на Закона за закрила на детето). Според законовото определение най-добрият интерес на детето се преценява с оглед : а) желанията и чувствата на детето; б) физическите, психическите и емоционалните потребности на детето; в) възрастта, пола, миналото и други характеристики на детето; г) опасността или вредата, която е причинена на детето или има вероятност да му бъде причинена; д) способността на родителите да се грижат за детето; е) последиците, които ще настъпят за детето при промяна на обстоятелствата; ж) други обстоятелства, имащи отношение към детето.  Съдът е длъжен да обсъди всички тези и други съществени обстоятелства (ако има такива) поотделно и в съвкупност и да обоснове как те се отнасят към интереса на детето.

В настоящия случай съвкупната преценка на събраните по делото гласни и писмени доказателства води до извода, че в най- добър интерес на децата е те да живеят при майката и тя да упражнява родителските права спрямо тях, тъй като тя е по- пригодният за това от двамата родители. Към настоящия момент децата се отглеждат от майката и са на възраст, в която имат нужда от майчина подкрепа, като според приетия по делото социален доклад между майката и децата има изградена силна емоционална връзка и базовите им потребности от дом, храна, облекло, медицинско обслужване, контакти с връстници и сигурност се посрещат по адекватен начин от нея. По делото е прието и заключение на съдебно-психологична експертиза, която съдът кредитира като компетентно и задълбочено изготвена, според която липсва емоционална връзка на децата с бащата и няма данни тя някога да е била изграждана. Бащата е непознат за децата. Според експерта в тяхното съзнание той по никакъв начин не може да бъде алтернатива на майката.Няма налична емоционална връзка на което я да било от децата с бащата, към този момент.  От друга  страна е направен извод, че връзката на децата с майката е силна и доверителна. И за двете деца майката е значимият родител. На практика няма  основание за сравнение между връзката на децата с мйката и тази на децата с бащата. Пред вещото лице- психолог децата са заявили еднозначно предпочитанието си да живеят в дома на майка си, която единствено полага грижи за тях с подкрепата на семейството си.  Същевременно е безспорно по делото и установено и от вещото лице, че децата не поддържат връзка с бабата и дядото по бащина линия и имат откъслечни и неясни спомени. Децата не са контактували достатъчно дълго с бащата и нямат спомени за съвместен живот. Връзката им с майката е силна. Те й доверяват и с нея са спокойни и се чувстват защитени. Освен обезпечаването на базисните потребности, децата изпитват емоционален комфорт в средата в която се отглеждат и възпитават. Няма данни за манипулиране на децата от страна на който и да било родител или възрастен с цел формиране на негативно отношение към един или друг родител. Децата споделят, че за бащата просто не се говори в къщи и не се споменава. Личността му или поведението му не се обсъждат. Не е възможно да се съпоставят декларациите на бащата, относно неговото виждане за потребностите на децата, ролята на родителя в тяхното отглеждане и възпитание и практическите му умения и полаганите на практика усилия. Експертизата установява, че майката има правилни, синхронни с приетите в обществото възгледи за отглеждането и възпитаването им и едновременно с това се виждат практическите й действия, потвърждаващи декларациите й. В. посещава редовно детска градина- предучилищна група. Децата  имат детски лекар. За тях се полагат  адекватни грижи. Обезпечени са не само базисните  им нужди, но и  емоционалните. Вещото лице съобщава, че и двамата родителит декларират правилно схващане за  отговорностите си и ролята си в живота на децата, но установява, че майката е тази, която на практика  демонстрира синхрон на нагласи  и поведение. Тя е значимият за децата родител. От психологична гледна точка, на децата е обезпечен емоционален комфорт в средата където се отглеждат и възпитават. Няма данни да са били свидетели или обект на физическо, вербално или емоционално насилие. Няма данни за наличието на фактори, които биха могли да застрашат тяхното здраве и/или психика.

В унисон с констатациите на вещото лице относно полаганите от майката адекватни грижи за децата са и показанията на свидетелката Г. Х. Свидетелят , ангажиран от ищеца, не разкрива конкретни факти, относими към родителския капацитет на родителите. В показанията се акцентира на отношенията между В. и Н. по време на съвместното им съжителство. Свидетелят единствено е заявил, че Н. не се е грижила добре за децата, без да сочи конкретни факти, формирали мнението му.  

Всички тези обстоятелства сочат на това, че поверяването на упражняването на родителските права на бащата не би било в интерес на децата. При това положение претенцията му е неоснователна и правилно е било отхвърлена от първоинстанционния съд, като упражняването на родителските права е предоставено на майката. Неоснователни са доводите на жалбоподателя, че майката няма необходимия родителски капацитет да упражнява родителските права. Действително от доказателствата по делото се установява, че същата е осъждана за престъпления- кражби. Само въз основа на това обстоятелство обаче не може да се направи извод, че майката не е в състояние да отглежда и възпитава правилно децата, тъй като от коментираните по-горе социален доклад, СПЕ, както и от показанията на свидетеля Х., се установява обратното. Съдът намира, че предстоящото за майката изтърпяване на наказанието „****“ не представлява достатъчно основание за предоставяне упражняването на родителските права на бащата. Категорично е установена по делото липса на каквато и да е емоционална връзка между децата и техния баща, който за тях дори е непознат. Извеждането им от сегашната, позната и обичайна за тях среда, ще откъсне децата не само от близкото им семейно обкръжение, но въобще от обичайната им социална среда, включващи приятели и т.н. Подобна драстична промяна – децата да бъдат отглеждани и възпитавани от човек, когото те не познават, пък бил той биологичният им баща, изцяло откъснати от досегашната им среда и семейно и приятелско обкръжение, при всяко положение е крайна и неблагоприятна промяна за децата, която би им причинила изключителен стрес, което обстоятелство само по себе си не би могло да мотивира извод, че тази промяна е в техен интерес.

 По така изложените съображения се налага изводът, че в най- добър интерес на децата е те да бъдат отглеждани и възпитавани от майката, на която следва да се предостави упражняването на родителските права. Предвид горното в частта му за отхвърляне на претенцията на бащата В.К. за предоставяне упражняването на родителските права спрямо децата и за предоставянето на същите на майката Н.Н. обжалваното решение следва да бъде потвърдено.

По изложените по- горе съображения съдът намира също така, че определеният от първоинстанционния съд режим на лични отношения с бащата е подходящ с оглед интересите на децата и отчита липсата на връзка между тях, която връзка предстои да бъде изграждана за в бъдеще.

 С оглед на изложеното жалбата досежно упражняването на родителските права и определения режим на лични отношения се явява неоснователна, поради което същата следва да бъде оставена без уважение, а решението на районния съд следва да бъде потвърдено.

С оглед изхода на делото на жалбоподателя не се дължат направените пред настоящата инстанция разноски.

Мотивиран от изложеното, Пловдивският окръжен съд

 

Р  Е  Ш  И :

 

ПОТВЪРЖДАВА Решение №  318 от 28.01.2020 г. по бр.д.№ 16641/2018 г. по описа на Районен съд Пловдив.

Решението подлежи на касационно обжалване пред ВКС в едномесечен срок от връчването му на страните.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:……………ЧЛЕНОВЕ: 1. …………….    2.……………  

 

 "Най-добър интерес на детето" е преценка на:

а) желанията и чувствата на детето;

б) физическите, психическите и емоционалните потребности на детето;

в) възрастта, пола, миналото и други характеристики на детето;

г) опасността или вредата, която е причинена на детето или има вероятност да му бъде причинена;

д) способността на родителите да се грижат за детето;

е) последиците, които ще настъпят за детето при промяна на обстоятелствата;

ж) други обстоятелства, имащи отношение към детето.