Решение по дело №1350/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1470
Дата: 27 юли 2022 г.
Съдия: Здравка Георгиева Диева
Дело: 20227180701350
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 май 2022 г.

Съдържание на акта

 

Gerb osnovno jpegРЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Административен съд  Пловдив

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

№ 1470/27.07.2022г

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

Административен съд – Пловдив, XXIV състав, в открито заседание на двадесет и осми юни през две хиляди двадесет и втора година, в състав :

 

                                                                                              Председател :  Здравка Диева

Членове : Величка Георгиева

Светлана Методиева

 

при секретаря Г.Георгиева и с участието на прокурор Св.Чераджийски, като разгледа докладваното от съдия Диева касационно административно дело № 1350/2022г., взе предвид следното:

Касационно производство по реда на чл.208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс във вр. с чл.63в ЗАНН.

Х.Г. ***. Д.Н. № *, представляван от адвокатско дружество „Й., Ч. и партньори“ обжалва Решение № 732/06.04.2022г., постановено по АНД № 51 по описа за 2022г. на Районен съд – Пловдив, с което е потвърдено Наказателно постановление /НП/ № 21-1030-011407/02.12.2021г. издадено от Началник група към ОД МВР – Пловдив, сектор Пътна полиция за наложена на оспорващото лице глоба в размер на 800 лв. за нарушение на чл.638 ал.3 от Кодекса за застраховането /КЗ/, на основание чл.638 ал.5 КЗ.

Решението се счита за незаконосъобразно с твърдене за неправилно възприети възраженията на жалбоподателя. Поддържа се, че с описание на извършеното нарушение в АУАН е нарушено правото на защита, тъй като е налице съществено различие между установеното в акта и посоченото в НП нарушение, с оглед качеството на нарушител – водач или собственик на МПС. Заявено е, че това са две различни хипотези, предполагащи два различни състава на административно нарушение, като в акта е отразено „не е изпълнил задължението си да сключи договор за задължителна застраховка“, а в НП – като водач и по този начин не е ясно в какво качество е наказано лицето. В АУАН от 19.11.2021г. за нарушена е посочена нормата на чл.638 ал.3 КЗ, която съдържа и санкцията за извършеното нарушение, а в НП е изменена правната квалификация на повдигнатото административно обвинение – чл.638 ал.5 КЗ, при което се внася и ново фактическо обстоятелство – повторност на извършеното нарушение. Твърди се, че несъответствието между правните квалификации на деянието и фактите, обосновали извод за нарушение, съдържащи се в АУАН и в НП, представлява съществено нарушение на административнопроизводствените правила, което води до съществено нарушаване правото на защита.  Поискана е отмяна на решението като незаконосъобразно.

 

Ответникът Сектор Пътна полиция при ОД МВР-Пловдив не изразява становище по жалбата и не е процесуално представен пред АС – Пловдив.

Окръжна прокуратура – Пловдив, представлявана от Прокурор Чераджийски счита касационната жалба за неоснователна.

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211 ал. 1 от АПК, от страна по делото, за която решението е неблагоприятно и е процесуално допустима.

По същество е неоснователна.

1. Наказателното постановление е издадено от орган с административно -наказателна компетентност, произтичаща от оправомощителна Заповед № 317з-7973/30.08.2021г. на Директора на ОД МВР – Пловдив, приложена към преписката. АУАН GA492650 от 19.11.2021г. е съставен от мл.автоконтрольор към ОД МВР – Пловдив, сектор ПП – Н.Я. в съответствие с правомощията по чл.647 ал.1, втора хипотеза от КЗ.

Според фактите, за които не е имало спор : На 19.11.2021г. в 14.21ч. в гр.П. на кръстовището на ул.В. Л. и бул.Д., посока запад, като водач на лек автомобил Мерцедес Ц 350 ЦДИ 4 Матик с рег.№ ******** – Хр.Т. управлява лек автомобил Мерцедес с рег.№ ******** /чужда собственост/ като към момента на проверката за МПС не е изпълнено задължението да се сключи договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите. В НП е вписано, че на водача се налага глоба за повторност, тъй като с НП 20-1030-007876, влязло в сила на 13.04.2021г., е наказван за същото нарушение. Отразено е, че водачът е лице, което не е собственик и повторно управлява МПС, във вр. с чието притежаване и използване няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка Гражданска отговорност на автомобилистите, с което виновно е нарушил чл.638 ал.3 КЗ. Съгласно чл.638 ал.3 КЗ : „Лице, което не е собственик и управлява моторно превозно средство, във връзка с чието притежаване и използване няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, се наказва с глоба от 400 лв.“. Наложена е санкция в размер на 800лв. на основание чл.638 ал.5 КЗ : „При повторно нарушение наказанието по ал. 3 е 800 лв.“.

В АУАН е посочена за нарушена нормата на чл.638 ал.3 КЗ при идентично описание с НП – водачът е лице, което не е собственик и управлява МПС, във вр. с чието притежаване и използване няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка Гражданска отговорност на автомобилистите, с което виновно е нарушил чл.638 ал.3 КЗ, с изключение „повторно“. При отразяване на време и място на управление на МПС няма разлика с данните в НП, вкл. в АУАН е посочено, че управлението е на лек автомобил мерцедес /чужда собственост/ със съответния рег.номер, което е от значение за преценката на фактическата установеност. В АУАН е отразено и „като не е изпълнил задължението си да сключи договор за задължителна застраховка Гражданска отговорност на автомобилистите към момента на проверката“, който текст следва да бъде съпоставен с останалата част от съдържанието на акта, при което не се открива цялостно несъответствие с описание на нарушението и фактическата установеност в НП.

2. ПРС съобразил текста на чл.483 ал.1 т.1 КЗ /“Договор за застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите е длъжно да сключи всяко лице, което: 1. притежава моторно превозно средство, което е регистрирано на територията на Република България и не е спряно от движение; това изискване не забранява и всяко друго лице, различно от собственика на моторното превозно средство, да сключи застрахователния договор;“/, както и дефиницията за повторност по см. на §1 т.51 ДР КЗ /"Повторно нарушение" е нарушението, извършено в едногодишен срок от влизането в сила на наказателното постановление, с което е наложено наказание за същия вид нарушение.“/, като е изтъкнал, че в случая е приета за нарушена нормата на чл.638 ал.3 КЗ, задължаваща всеки водач преди да предприеме управление на МПС, да се убеди, че за автомобила има сключена задължителна застраховка и съответно – да се откаже от управлението, ако такава не е налице /с позоваване на Решение № 1081/2019г. по к.адм.д.№ 779/2019г., АС-Пловдив/. При съобразяване със задължителните указания в ППВС № 8/1982г. за понятието „управление на МПС“ /включва всяко действие по упражняване на контрол върху автомобила, а не само привеждането му в движение/, е възприето, че на посочените в АУАН и НП – дата и място, жалбоподателят е извършил вмененото му нарушение. РС – Пловдив основателно е отхвърлил възражението за отразени в АУАН и в НП два различни състава на нарушения, тъй като изложената в АУАН фактическа установеност съответства на посочената в НП, с изключение на част от текста в АУАН, която не преодолява коректното описание в неговата цялост. Правилен е изводът на РС – Пловдив за отсъствие на съществени процесуални нарушения при съставяне на АУАН и издаване на НП, които да са ограничили правото на защита на жалбоподателя, като в тази вр. е изрично посоченото – жалбоподателят не е собственик на автомобила. Изложени са правилни съображения за квалификацията „повторност“, предвид и отсъствието на възражения по отношение отразеното в НП – предходно наказателно постановление, влязло в сила на 13.04.2021г. спрямо извършеното на 19.11.2021г. административно нарушение.

3. Както бе посочено, в АУАН е отразен и следния текст - „като не е изпълнил задължението си да сключи договор за задължителна застраховка Гражданска отговорност на автомобилистите към момента на проверката“, който подлежи на съпоставка с останалата част от съдържанието на акта, при която съпоставка не се открива цялостно несъответствие с описание на нарушението и фактическата установеност в НП. Тоест, непрецизна част от текста на АУАН не преодолява наличието на коректно описание на нарушението с вписана съответната нарушена норма. В АУАН и в НП идентично е отразена нарушената норма – чл.638 ал.3 КЗ.

Ведно с това, административно-наказващият орган разполага с правомощие да посочи в НП правилната норма, която е нарушена - Т.Р. № 3/2011г. – т.д. № 7/2010г., ВАС : „Неточната квалификация на нарушението в акта за установяването му е без правно значение, ако нарушената правна норма е правилно посочена в наказателното постановление. Това е видно от правомощието на наказващия орган по чл. 53, ал. 2 ЗАНН да издаде наказателно постановление и при допусната нередовност в акта, стига да е установено по безспорен начин извършването на нарушението, самоличността на нарушителя и неговата вина. В случай, че фактическите обстоятелства, приети в акта въз основа наличните по преписката доказателства, сочат на друг вид нарушение, наказващият орган би могъл да преквалифицира деянието, ако правилната според него правна квалификация е относима към установените обективни и субективни признаци на деянието.“.

По отношение възражението за вписана в НП „повторност“ на нарушението, във вр. с който неоспорен факт е приложена санкцията по чл.638 ал.5 КЗ : Към момента на съставяне на АУАН информация за повторност на нарушението не е търсима, тъй като санкционната норма не е част от съдържанието на АУАН – чл.42 ал.1 ЗАНН. В тази вр. са правилни съображенията на ПРС в насока – прилагане на квалифициран състав за повторност е от компетенцията на административнонаказващия орган при издаване на НП, тъй като относимата санкционна норма е част от съдържанието на НП – чл.57 ал.1 т.7 ЗАНН, като дали едно деяние е повторно или не е, е относимо обстоятелство единствено при определяне размера на административното наказание. От друга страна, както е посочил и ПРС - обстоятелството, че едва в НП е посочено, че нарушението е извършено в условията на повторност, но не и в издадения преди това АУАН, не представлява на съществено процесуално нарушение, тъй като повторността има отношение само към размера на наложената санкция, но не и към установяване на фактическия състав, при наличието на който се ангажира отговорността на нарушителя. Тоест, ако се приеме, че има нарушение, то не е съществено, тъй като не е ограничено правото на защита - няма неяснота относно квалификация и факти, които обосновават повторността, наличието на която не е оспорено / НП 20-1030-007876, влязло в сила на 13.04.2021г. е отразено в справката за нарушител/водач /.

За защита на обществените отношения, регулирани от КЗ са предвидени по -тежки санкции, което принципно не изключва възможност при определени факти и обстоятелства да бъде извършена преценка дали са налице основанията по чл. 28 ЗАНН. Доказателствата по делото не разкриват по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с типичната за този вид нарушения и ПРС е изложил верни изводи в насока – отсъствие на предпоставки за прилагане на чл.28 ЗАНН.

Мотивиран така и на основание чл.221 ал.2 от АПК, Административен съд-Пловдив, XXIV състав,

 

Р  Е  Ш  И  :

 

Оставя в Решение № 732/06.04.2022г., постановено по АНД № 51 по описа за 2022г. на Районен съд – Пловдив.

Решението не подлежи на обжалване.

                                                                                               

                                                                                                 

                                                                                     Председател :

 

 

                                                                   Членове :