Определение по дело №154/2019 на Районен съд - Козлодуй

Номер на акта: 36
Дата: 20 май 2019 г.
Съдия: Борислав Методиев Методиев
Дело: 20191440200154
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 17 май 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е №

Гр.Враца 20.05.2019г.

 

 

КОЗЛОДУЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, трети състав в закрито заседание на двадесети май две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

Председател: БОРИСЛАВ МЕТОДИЕВ

 

като  разгледа  докладваното от съдията ЧНД № 154 по описа на КРС за 2019г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Пред настоящата инстанция е депозирана жалба от Юри Симов Козовски от с.Гложене, обл.Враца, чрез пълномощника си адв. Ивайло Живков от САК, с която атакува Постановление от вх.№1328/2018 от 07.05.2019г. на РП – Козлодуй, за прекратяване на наказателно производство по Д.П.№1328/2018г. на РП-Козлодуй, и Д.П.№647/2018г. по описа на РУ – Козлодуй образувано и водено за извършено престъпление по чл.343, ал.1, б.“б“ от НК.

С жалбата се прави искане да бъде отменено атакуваното постановление от 07.05.2019г. на Районна прокуратура – Козлодуй, като неправилно и незаконосъобразно, поради неизяснена цялостна фактическа обстановка и допуснато съществено нарушение на процесуалното правило на чл.227, ал.2 от НПК.

Производството се движи по реда на чл.243 ал.5 от НПК.

Съдът анализира приложените към делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, във връзка с доводите и съображенията наведени в жалбата и в атакуваното с нея постановление.

Жалбата е подадена в законоустановения срок, с оглед възможността за обжалване в изискуемият по чл.243 ал.4 от НПК седмодневен срок, но е подадена от лице без активна легитимация да оспорва постановлението за прекратяване на наказателно производство, поради което и жалбата е процесуално недопустима и като такава следва да се остави без разглеждане, а производството по делото, следва да се прекрати, при следните съображения:

              Досъдебното производство1328/2018г. на РП-Козлодуй, и Д.П.№647/2018г. по описа на РУ – Козлодуй е било образувано и водено за престъпление по чл.343, ал.1 б.“б“ за това, че на 29.10.2018г. около 18:05 часа на път III-103 между селата Бутан и Гложене на около 1700 метра след табелата за край на с.Бутан, като е управлявал МПС л.а. марка „Тойота Хайлукс“ с ДК№СВ4975КР, е причинил средна телесна повреда на Юри Симов Козовски от с.Гложене.

От анализа на събраните по делото писмени и гласни доказателствата и доказателствени средства се установява следната фактическа обстановка:

На 29.10.2018г. около 18:00 часа св. Тодор Алексиев Тодоров жив. в с.Хайредин, обл.Враца управлявал лек автомобил марка „Тойота Хайлукс“ с ДК№ СВ 49 75 КР, собстевност на ЕТ „Анто-Тодор Алексиев-Емил Алексиев“ с.Хайредин, с Управител св. Емил Алексиев Тодоров. Водачът се движел по път III-103 между селата Бутан и Гложене, с посока на движение от с.Бутан към с.Гложение.

По същия път, със същата посока и по същото време пред лекия автомобил се движело ППС, а именно каруца с конски впряг, управлявана от св.Юри Симов Козовски от с.Гложене, обл.Враца.

Водачът на лекия автомобил се движел с влючени къси светлини предвид интензивността на движението. Застигайки каруцата, св.Тодор Тодоров твърде късно успял да я възприеме като участник в движението и реализирал ПТП, което не успял да избегне, спирайки аварийно или с отклонение на автомобила от лявата в дясната лента за движение, предвид движението на автомобили отсреща. Установено по делото е, че автомобилът е блъснал челно каруцата, теглена от конски впряг, в резултат на което водачът на същата паднал от нея, достигайки банкета в дясно от платното за движение, по посока на движението. Каруцата и коня са напуснали платното за движение, в дясно по поска на движението, като каруцата се е разпаднала на две части и се е установила в тревната площ. От своя страна автомобилът е спукал гумите на предното и задното десни колела, след което се е преобърнал няколко пъти на платното за движение и напускайки същото в дясно по посока на движението се е плъзнал на дясната си странична част и се е установил в затревената площ.

От назначената и приложена по досъдебното производство на /л.66-76/ съдебно автотехническа експертиза е видно, че автомобилът се е движел със скорост от 71 км/ч, а каруцата се е движела със сколост 3,6 км/ч..

Двамата участници в ПТП са изпробвани за алкохол с Алкотест Дрегер 7510 с фабричен номер ARDN 0016, като пробите и на двамата са отрицателни.

От назначенатите и пириложени по делото /на л.53 и л.57/ съдебно медицински експертизи е видно, че на св.Юри Козовски са причинени две средни телесни повреди, изразяващи се в: 1. счупване на четири леви ребра по една линия и телата на 1-ви кръстцов и 5-ти поясен прешлен, които увреждания са му причинили трайно затрудняване на движенията на снагата за срок повече от един месец и 2.счупване на костите на тазовия пръстен на таза в ляво-лява ямка на таза, долно рамо на лява срамна кост и седалищна кост в ляво, които увреждания са му причинили трайно затрудняване на движенията на долен ляв крайник за срок повече от един месец, а на св. Тодор Тодоров е причинена една средна телесна повреда, изразяваща се в счупване на лява лопатка, което увреждане му е причинило трайно затруднение на движенията на горен ляв крайник за срок повече от един месец.

От заключението на съдебно автотехническата експертиза се установява, че от техническа гледна точка вероятната причина за настъпването на ПТП е неправилното движение, на каруцата с конски впряг, управлявана от св.Юри Козовски, по дясната лента на платното за движение, като същата не е била оборудвана за движение през тъмната част на денонощието със светлоотразители и отзад в ляво светещо тяло, излъчващо бяла или жълта добре различима светлина, поради което при разминаване на автомобила марка „Тойота Хайлукс“ с насрещно движещо се МПС се е блъснал в нея.

След извършване на съответни процесуално - следствени действия и събиране на доказателства, без да има привлечено обвиняемо лице се е стигнало до издаването на атакуваното Прокурорско постановление от 07.05.2019г., с което наблюдаващия делото прокурор, е прекратил наказателното производство на основание чл.243, ал.1,т.1, вр.чл.24, ал.1,т.1 НПК.

Съгласно разпоредбата на чл.243 ал.4 от НПК, легитимирани да оспорват прекратяването на наказателно производство са само - обвиняемият, пострадалият или неговите наследници, или ощетеното юридическо лице т.е. лицата, които при предпоставките на чл.84 от НПК, биха могли да встъпят като гр.ищци в наказателния процес.

Съгласно чл.74, ал.1 от НПК „пострадал“ е това лице, което е петърпяло имуществени или неимуществени вреди от претъплението.

Необходимо е в резултат от проведеното разследване, разследващият орган да установи на първо място кое лице или кои лица са извършители на общественоопасното и противоправно деяние. Впоследствие е необходимо да се установи на кое лице или на кои лица са причинени вреди, било то имуществени или неимуществени. И накрая да се установи налице ли е връзка между деянието и причинените вреди, т.е. причинно-следствената връзка между деянието и вредите. Едва след това, т.е. след установяване на личността на пострадалия, трябва да се пристъпи към изпълнението на разпоредбите на чл.75 от НПК, а именно да бъде конституиран като такъв и същият да се запознае с правата му.

В настоящото досодебно производство, разследващият орган е допуснал нарушение на процесуалните правила, като на 09.01.2019г. в проткол за разпит на свидетел /л.93-95/ е извършил конституиране в качеството на пострадал и е запознал с правата му на такъв жалбоподателя Юри Симов Козовски от с.Гложене, обл.Враца, без преди това да е установил причините за настъпването на обществено опасното деяние. Това е довело до конституиране като „пострадал“ на лице, което впоследствие се явява извършител на общественоопасното деяние и причина за настъпването на ПТП, което е установено по-късно с назначената и приложена по досъдебното производство съдебно автотехническа експертиза, в заключението на която в т.5.7 е посочено, че от „техническа гледна точка, причина за настъпването на ПТП е неправилно движение по дясна лента на платното за движение на каруцата, теглена от конски впряг /управлявана от жалбоподателя Юри Симов Козовски/, която не е била оборудвана за движение през тъмната част на денонощието със светлоотразители и отзад в ляво светещо тяло, излъчващо бяла или жълта добре различима светлина, поради което при заминаване на товарния автомобил „Тойота Хайлукс“ с насрещно движещо се МПС се е блъснал в нея“.

В действителност разследващия орган е допуснал процесуално нарушение, но същото е неостранимо и не прегражда по никакъв начин правата на по-късно конституираните като пострадали св.Тодор Тодоров и св.Емил Тодоров.

Въпреки, че за жалбоподателя Козовски са настъпили вреди от ПТП, установени с назначените и приложени по досъдебното производство съдебно оценителна и съдебно медицинска експертизи и той в нарушение на процесуалния закон е конституиран като пострадал от разследващия орган, то тези вреди са следствие на неговото лично неправомерно поведение, от което той не може да черпи права.

В този смисъл настоящият жалбоподател не е и не може да бъде надлежен участник в досъдебното производство в качеството на „постардал“, въпреки, че в нарушение на процесуалните норми е конституиран като такъв от разследващия орган, и поради това не разполага с процесуални права, които да бъдат съблюдавани и в частност не е легитимиран да обжалва прекратяването на наказателното производство.

Водим от гореизложеното и на основание чл.243, ал.6 от НПК съдът

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на Юри Симов Козовски от с.Гложене, обл.Враца, подадена чрез пълномощника му адв. Ивайло Живков от САК, с която атакува Постановление от вх.№1328/2018 от 07.05.2019г. на РП – Козлодуй, за прекратяване на наказателно производство по Д.П.№1328/2018г. на РП-Козлодуй, и Д.П.№647/2018г. по описа на РУ – Козлодуй образувано и водено за извършено престъпление по чл.343, ал.1, б.“б“ от НК., като процесуално НЕДОПУСТИМА.

ПРЕКРАТЯВА  производството  по ЧНД № 154 по описа на РС-КОЗЛОДУЙ за 2019г.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване с частна жалба пред ВОС в 7-дневен срок от уведомяването на жалбоподателя за изготвянето му.

Да се уведомят РП-Козлодуй и жалбоподателят.

 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: