Решение по дело №277/2019 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 383
Дата: 31 май 2019 г. (в сила от 7 октомври 2019 г.)
Съдия: Мирослав Архангелов Йорданов
Дело: 20194520200277
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ ………………………

гр.Русе, 31.05.2019 год.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

 

          Русенският районен съд, СЕДМИ наказателен състав, в публично заседание на втори април през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                                                             Председател: Мирослав Йорданов

 

при секретаря  Наталия Тодорова,

и в присъствието на прокурора: ………………………………….,

като разгледа докладваното от съдията АНДело № 277 / 2019 год., по описа на съда, за да се произнесе съобрази следното :

 

Производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.

          Обжалвано е Наказателно постановление № 68 / 18.12.2018 год. на директора РИОСВ – гр.Русе, с което на „Монтюпе“ЕООД на основание чл.166, т.3 вр. с чл.155, ал.2 от ЗООС е наложена имуществена санкция в размер на 3 000 лв. Навеждат се доводи за отмяна на наказателното постановление, поради несъответствие с материалния закон и допуснато съществено нарушение на процесуалните правила.

Дружеството – жалбоподател, редовно призовано, изпраща процесуален представител, който излага подробни съображения за отмяната на наказателното постановление.  

АНО, редовно призован, изпраща процесуален представител, който пледира наказателното постановление да бъде потвърдено.

Русенската районна прокуратура, редовно призована, не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

          Съдът, след като се запозна с материалите по делото и прецени законосъобразността на обжалваното наказателно постановление с оглед произнасяне по същество, намира за установено следното:

Жалбата е подадена в законоустановения срок при наличие на правен интерес, поради което е допустима. Подлежи на разглеждане и е неоснователна.

На 03.09.2018  г. в гр. Русе при извършени от служители на РИОСВ – Русе проверка и обход по границите на производствената площадка на „Монтюпе“ЕООД било констатирано, че през периода от 21:40 – 22:20 часа на хале № 1 са отворени две врати от северната и една от южната страна, на хале № 2 са отворени две врати от северната и една от южната страна, а на хале № 3 са отворени врата № 2 и врата № 6.

При тези констатации било прието, че „Монтюпе“ЕООД не е изпълнило задължително предписание, дадено на основание чл.155, ал.2 от ЗООС, а именно това по т.1 от Констативен протокол № ИП 15 / 29.06.2017 г. – всички външни транспортни врати на производствено хале № 3 на завода да се поддържат постоянно затворени, като отварянето им да се допуска само в случай на товаро-разтоварни дейности.

Поради това срещу дружеството бил съставен АУАН за нарушение на чл.166, т.3 вр. с чл.155, ал.2 от ЗООС, а впоследствие било постановено и обжалваното наказателно постановление.

Тази фактическа обстановка се извежда след анализ на събраните по делото гласни и писмени доказателства.

Настоящият съд констатира, че при съставянето на АУАН и издаването на наказателното постановление не е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила и са спазени сроковете по чл.34 от ЗАНН, поради което което не са налице предпоставки за отмяната му на това основание.

От събраните по делото доказателства се установява по несъмнен начин, че „Монтюпе“ЕООД е осъществило състава на нарушението по чл.166, т.3 вр. с чл.155, ал.2 от ЗООС, тъй като не изпълнило задължително предписание на контролен орган за опазване на околната среда, дадено по реда на чл.155, ал.2 от ЗООС, като е допуснало врата с № 2 и врата с № 6 на Хале 3 да бъдат отворени в без да се е налагало извършването на товаро-разтоварни дейности. В този смисъл деянието правилно е установено, описано словесно и квалифицирано цифрово в съответствие със закона.

Съгласно нормата на чл.166, т.3 вр. с чл.165, ал.2 от ЗООС, на юридическото лице, което не изпълнява предписанията, дадени в индивидуалните административни актове и констативните протоколи по чл. 155 или 157б, издавани от министъра на околната среда и водите, директорите на РИОСВ, директорите на басейновите дирекции, директорите на националните паркове или от упълномощени от тях длъжностни лица, се налага имуществена санкция от 2000 до 20 000 лв.

С оглед изложеното съдът намира, че правилно е ангажирана административнонаказателната отговорност на дружеството и справедливо е определен размера на наложената санкция, доколкото неизпълнението на предписанието се отнася за две от вратите на хале № 3.

Неоснователни са съображенията, че неправилно наказващият орган  се позовал на предписанието дадено с Констативен протокол № ИП 15 / 29.06.2017 г., тъй като било отменено с Констативен протокол № 2 МБ / 18.08.2017 г. В случая дадените с последният протокол предписания се отнасят единствено само за врати № 3 и № 4, но не и за врата с № 2 и врата с № 6 на Хале 3.

Не е налице и маловажност на случая по смисъла на чл.28 от ЗАНН, тъй като не се установиха обстоятелства, въз основа на които да бъде направен изводът, че извършеното от дружеството нарушение разкрива по-ниска степен на обществена опасност, в сравнение с обикновените случай на нарушения от този вид. 

 

Мотивиран така и на основание чл.63 ал.1  от ЗАНН, съдът

                                             

Р   Е   Ш   И  :

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 68 / 18.12.2018 год. на директора РИОСВ – гр.Русе.

 

Решението може да се обжалва пред Административен съд – гр.Русе чрез Районен съд – гр.Русе, в 14-дневен срок от деня на съобщението, че е изготвено.

                                                                  

Районен съдия: