Решение по дело №211/2023 на Административен съд - Русе

Номер на акта: 239
Дата: 12 октомври 2023 г.
Съдия: Галена Петкова Чешмеджиева-Дякова
Дело: 20237200700211
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 юни 2023 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

                                      239

гр. Р., 12.10.2023 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд - Р., първи касационен състав, в публично  съдебно заседание на двадесети септември през две хиляди и двадесет и трета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ДИАН ВАСИЛЕВ

ЧЛЕНОВЕ:

ЕЛИЦА ДИМИТРОВА

ГАЛЕНА ДЯКОВА

 

 

при секретаря ГАЛИНА КУНЧЕВА,  с    участието на прокурора  ЕМИЛИЯН  ГРЪНЧАРОВ   като разгледа докладваното от съдия ДЯКОВА    КАН дело 211 по описа за 2023 год., за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл. 63в от ЗАНН, във връзка с чл. 208 и сл. от АПК.

 

Образувано е по касационна жалба от М.А.Г. ***, чрез адвокат И.А., против Реше­ние № 344 от 16.05.2023г., постановено по АНД № 471 /2023 г. по описа на Районен съд Р., с което е потвърдено Наказателно постановление № 22-1085-003931/02.02.2023 г., издадено от Началник група при Сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР - Р., с което на жалбоподателя е наложено административно наказание „глоба” в размер на 50 лева, на основание чл. 183, ал. 4, т. 7, пр. 1 от Закона за движението по пътищата /ЗДвП/ и са му отнети 6 контролни точки, на основание Наредба № Iз-2539/17.12.20212 г. на МВР, за извършено нарушение на чл. 137а, ал.1 от същия закон. В касационната жалба се излагат доводи за неправилност на решението, поради нарушение на материалния и процесуалния закон. В АУАН и в НП липсвало подробно фактическо основание на нарушението, както и на обстоятелствата, при които е било извършено. Твърди се нарушение на чл. 40, ал. 3 от ЗАНН. Претендира се отмяна на обжалваното решение и постановяване на друго, с което да се отмени наказателното постановление.

         Ответната страна в производството не изразява становище по жалбата.      Становището на представителя на ОП – Р. е, че жалбата е неоснователна, посочват, че решението е правилно и законосъобразно и като такова следва да остане в сила.

Съдът, като съобрази изложените в жалбата касационни основания,  становищата на страните, събраните по делото доказателства и извърши касационна проверка на оспорваното решение по чл. 218, ал. 2 от АПК, прие за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима - подадена е в срока по чл.211, ал. 1 от АПК от надлежна страна, атакува невлязъл в сила съдебен акт на районен съд, постановен в производството по Глава Трета, Раздел V на ЗАНН, отговаря на изискванията на чл. 212 и чл. 213 от АПК и подлежи на разглеждане.

Разгледана по същество, същата е неоснователна.

РС – Р. е приел за установено от фактическа страна, че касаторът, в качеството му на правоспособен водач на МПС, на 16.12.2022 г., около 14:52 часа, в гр. Р. по бул. „Т.“ е управлявал товарен автомобил „Тойота Проейс сити“, с рег. № * **** **, без да е поставил обезопасителния си колан, което обстоятелство било възприето от полицейския служител П. П. по време на изпълнение на служебните му задължения. За констатираното нарушение бил съставен АУАН, а въз основа на него АНО издал обжалваното НП, с което на нарушителя било наложено административно наказание „глоба” в размер на 50 лева, на основание чл. 183, ал. 4, т. 7, пр. 1 от Закона за движението по пътищата /ЗДвП/ и са му отнети 6 контролни точки, на основание Наредба № Iз-2539/17.12.20212 г. на МВР, за извършено нарушение на чл. 137а, ал.1 от същия закон. Касаторът не е направил възражения по акта, но е отказал да го подпише. Освен от актосъставителя, АУАН е подписан от И. Б. И., в качеството му на свидетел при установяване на нарушението и съставянето на акта, съгласно чл. 40, ал. 1 от ЗАНН, и от М. Р. И., в качеството му на свидетел, който е удостоверил отказа на жалбоподателя да подпише съставения му АУАН, съгласно чл. 43, ал. 2 от ЗАНН.

При тези факти въззивната инстанция е приела от правна страна, че при издаване на оспореното пред него наказателно постановление не е допуснато неправилно приложение на материалния закон, в административнонаказателното производство не е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, както и че не е налице маловажен случай на административно нарушение. Съдът е приел, че административното нарушение, за което е санкциониран жалбоподателят, е безспорно установено и се потвърждава от събраните по делото доказателства, при което правилно е била ангажирана административнонаказателната му отговорност, чрез издаване на наказателно постановление за налагане на административно наказание, определено в предвидения по чл. 183, ал. 4, т. 7, пр. 1 от ЗДвП размер. РС – Р. е направил извода, че правото на защита на жалбоподателя не е било нарушено, тъй като всички възможности за това са му били осигурени.

Административният съд напълно споделя изводите на районния и намира въззивното съдебно решение за постановено при правилно прилагане на закона. Наведените касационни оплаквания са неоснователни.

Фактическата обстановка и извършването на нарушението са правилно установени в хода на протеклото административнонаказателно производство пред наказващия орган и в производството пред въззивната инстанция. Всички съществени, необходими, релевантни за съставомерността и индивидуализацията на деянието факти и обстоятелства, които обуславят административнонаказателната отговорност, са установени и удостоверени. При установяване на нарушението няма допуснати съществени процесуални нарушения.

Настоящият съдебен състав не възприема изложените от касатора  доводи за липса на подробно фактическо описание на нарушението, както и на обстоятелствата, при които е било извършено. АУАН и НП са съставени при спазване на императивните изисквания на ЗАНН. Същите съдържат всички необходими за тяхната редовност от формална страна реквизити, визирани в чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН. В АУАН, въз основа на който е издадено оспореното НП, а така също и в самото НП, са намерили отражение всички обективни признаци на състава на нарушението, за което е ангажирана отговорността на жалбоподателя. Правилно са посочени конкретната законова разпоредба, към която са отнесени фактите, установени от АНО и санкционната норма, въз основа на която е ангажирана административнонаказателната му отговорност.

Нормата на чл. 40, ал. 1 от ЗАНН, относима към настоящия случай, указва, че АУАН се съставя в присъствието на нарушителя и свидетелите, които са присъствали при извършване или установяване на нарушението. Тази разпоредба предвижда алтернативно две категории свидетели при съставяне на АУАН: 1) очевидци, т.е. присъствалите при извършване на нарушението или 2) присъствалите при установяване на нарушението. Анализът й показва, че не е задължително актът във всички случаи да се съставя в присъствието на свидетел – очевидец на извършването на деянието. В случая, актосъставителят се е възползвал от алтернативата, която предлага разпоредбата на чл. 40, ал.1 от ЗАНН, съгласно която АУАН е съставен в присъствие на свидетел при установяване на нарушението.

Неоснователно е твърдението на касатора относно наличието на нарушение на процедурата при съставяне на АУАН на основание чл.40, ал.3 от ЗАНН. Съгласно цитираната норма: „При липса на свидетели, присъствали при извършването или установяването на нарушението, или при невъзможност да се състави акт в тяхно присъствие, той се съставя в присъствието на двама други свидетели, като това изрично се отбелязва в него.“. Тук законодателят е предвидил необходимостта от двама други свидетели, само тогава, когато липсва една от категориите свидетели посочени в чл. 40, ал. 1 от ЗАНН. Както се посочи горе, АУАН е съставен в присъствието на свидетел, присъствал при установяване на нарушението. Това обстоятелство изключва  приложението на нормата на чл. 40, ал. 3 от ЗАНН в настоящия случай, поради което не е налице нарушение на процедурата при съставянето на АУАН на посоченото от касатора основание.

Следва да се отбележи и обстоятелството, че касаторът не се е възползвал от нито една от възможностите за възражение срещу АУАН дадени му от чл. 44, ал. 1 от ЗАНН. Цитираната разпоредба е императивна по своя характер и е предвидена с оглед осигуряване на възможност на нарушителя да упражни правото си на защита срещу направените в акта констатации, а именно – да оспори установената фактическа обстановка и/или да представи нови доказателства. В АУАН не са вписани обяснения и/или възражения, а е отразено "нямам възражения", включително други доказателства в хода на административнонаказателното производство не са представени. При това положение не е имало обективна пречка удостоверените с него факти и обстоятелства да бъдат зачетени, както от актосъставителя, така и от административнонаказващия орган. В съдебното производство също не са ангажирани доказателства, които да опровергават или да поставят под съмнение, изложените факти и обстоятелства в АУАН и атакуваното НП.

РС – Р. е анализирал подробно събраните доказателства, основателно ги е ценил за безспорни и безпротиворечиви. Въззивният съд е обсъдил всички възражения на наказаното лице и ги е отхвърлил като неоснователни, като е изложил подробни мотиви за правните си изводи. Правилно са приложени относимите законови разпоредби към установеното административно нарушение. Правилно е индивидуализирано и наложеното наказание, съобразно предвиденото от приложимата санкционна норма към датата на нарушението.

Поради гореизложеното касационният съд счита, че Районен съд – Р. е постановил правилно съдебно решение, което следва да бъде оставено в сила.

Предвид изложеното и на основание чл. 221, ал. 2, изр. 1, пр. 1 от АПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Реше­ние № 344 от 16.05.2023г., постановено по АНД № 471 /2023 г. по описа на Районен съд - Р., с което е потвърдено Наказателно постановление № 22-1085-003931/02.02.2023 г., издадено от Началник група при Сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР - Р..

 

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:    

 

                                 

                                          ЧЛЕНОВЕ: 1.                         

 

 

                                                         2.