Решение по дело №107/2019 на Окръжен съд - Ямбол

Номер на акта: 260043
Дата: 13 август 2021 г.
Съдия: Калина Георгиева Пейчева
Дело: 20192300900107
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 14 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

 

260043/13.08.2021 г.      13.08.2021г., град Ямбол

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

ЯМБОЛСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, гражданско отделение, IV-ти граждански състав, в открито съдебно заседание на 22.04.2021 година в състав:

 

  ПРЕДСЕДАТЕЛ: Калина Пейчева

 

секретар: Л. Р.

като разгледа докладваното от съдия Калина Пейчева

търг. дело  107 по описа за  2019 година на ЯОС,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Делото е образувано по искова молба на В.А.Г. ***, с ЕГН **********, чрез адв.П.К. от САК, против "ЗК Лев Инс" АД, ЕИК *********, гр.София, район Студентски, бул."Симеоновско шосе"№67А, представлявано от изп.директори М.С.М.Г., П.В.Д. и Г.Н.Г., с която се претендира ответникът да бъде осъден да заплати на ищеца 25500лв. (частичен иск от 90000лв.) обезщетение за претърпените от ищеца неимуществени вреди, изразяващи се в претърпени болки и страдания, вследствие на причинените му телесни увреждания при процесното ПТП на 31.01.2019г., ведно със законната лихва, считано от 07.02.2019г. - датата на която изтича срока по чл.429, ал.3 КЗ вр. чл.430, ал.1 КЗ, до окончателното изплащане; 1537.64лв. - обезщетение за претърпените от ищеца имуществени вреди, вследствие на причинените му телесни увреждания при процесното ПТП ведно със законната лихва, считано от 07.02.2019г. - датата на която изтича срока по чл.429, ал.3 КЗ вр. чл.430, ал.1 КЗ, до окончателното изплащане.

Твърди се, че на 31.01.2019 г., около 22:00 ч. в гр. Ямбол по обходен път - Юг, при управление на моторно превозно средство - т.а. марка и модел „Форд Транзит", с per. № У 3497 ВВ, водачът В.Г.В., нарушил правилата за движение по пътищата и блъснал пешеходеца В.Г., в следствие на което са му причинени телесни увреждания. По случая е образувано ДП № 77/2019 г. по описа на РУ-Ямбол, пр.пр. № 392/2019 г. по описа на РП Ямбол. Твърди, че причина за настъпване на процесното ПТП и вредните общественоопасни последици от него е виновното нарушение на правилата за движение по пътищата от страна на водача В.В. и съществува пряка причинна връзка между деянието на водача В.В. и настъпилите обществено-опасни последици - причинените телесни увреждания на В.А.Г.. Твърди, че за увреждащият товарен автомобил с peг.№ У 3497 ВВ, управляван от водача В.Г.В., има сключена застраховка "Гражданска отговорност" с ответника, з.п. BG/22/118003157543 от дата 05.11.2018 г., със срок на валидност една година, считано от 06.11.2018 г. до 05.11.2019 г., валидна към датата на настъпване на застрахователното събитие-31.01.2019 г. Пострадалият предявил претенциите си за изплащане на обезщетение пред ЗК "Лев Инс" АД и е представил всички документи, с които разполага, получени от застрахователя с обр.р-ка на 19.02.2019г. По случая била заведена щета № 0000-1000-03-19-7128, по която застрахователят в законоустановения срок не предложил за плащане обезщетение.

Твърди се, че в резултат на ПТП-то пострадалият В.Г. е получил следните травматични увреждания: 1/ Счупвания на тялото на тибията и фибулата, открито;тежко травмиране на меките тъкани; 2/ Охлузвания, синини, отоци в областта на главата и тялото; 3/ психически стрес.

В ИМ се твърди, че на 01.02.2019 г., след ПТП, пострадалият е приет по спешност за лечение в МБАЛ „Св. Пантелеймон" АД - гр. Ямбол с оплаквания от болки по цялото тяло, доведен от линейка на ЦСМП в СПО. След проведено изследване било установено счупване на тялото на тибията и фибулата и проведено е оперативно лечение с голям обем и сложност на таза и долния крайник като е извършена оперативна интервенция: открито наместване на фрактура с вътрешна фиксация, тибия и фибула. На 19.02.2019 г. пострадалият е изписан от болницата монтиран екс фикс - външен фиксатор. При изписването му са дадени препоръки за контролни прегледи - рентгенография, консултация с ортопед за дълъг период от време, стерилни превръзки, сваляне на конците след 13-тия оперативен ден, да се следи общото здравословно състояние на пациента, препоръки за ендокринолог. На 20.02.2019 г. е приет отново за лечение в МБАЛ „Св. Пантелеймон" АД - гр.Ямбол за оперативна процедура с голям обем и сложност на таза и долния крайник: открито наместване на фрактура с вътрешна фиксация, тибия и фибула, извършена е автоостеопластика. Поради големия оток и невъзможност за първично затваряне се налага адаптиращи шевове за вторична дефинитивно адаптация. Изписан е на 28.02.2019 г. с препоръки за щадене на оперирана област, ненатоварване на крайника за срок от 4 месеца, рехабилитация и упражнения след приключване на болничното лечение с цел възстановяване мускулна сила и баланс на крайника, редовна контролна рентгенография и консултация с ортопед, стерилни превръзки, сваляне на конци след 13-тия оперативен ден, гипсова имобилизация за срок от 60 дни, прием на лекарства, да се следи общото състояние на пациента.

Във връзка с проведеното лечение са направени разходи в общ размер на 1 537.64лв.

В ИМ се твърди, че в резултат на уврежданията, получени от процесното ПТП, В.Г. търпи силни болки и много страдания. Възстановяването от получените при процесното ПТП увреждания продължава и към настоящия момент, не се чувства добре физически и емоционално. Вследствие на инцидента пострадалият е получил счупвания на тялото на тибията и фибулата, открито; Охлузвания, синини, отоци в областта на главата и тялото; психически стрес. Преди процесното ПТП ищецът бил в отлично здравословно състояние, бил изключително активен мъж, не е имал здравословни оплаквания, но след инцидента живота му се променя. Изпитва цялостен дискомфорт вследствие на получените травми, както и последващи болки, които продължават и към настоящия момент, възстановяването му не е приключено, за дълго време е бил напрегнат, с нарушения на съня, като не е в състояние да се натоварва психически. Освен болките ищецът изживял и силен стрес при процесния пътен инцидент, който ще остане за цял живот в неговото съзнание. За дълго време е разчитал на чужда помощ.

Твърди, че вредите на ищеца са в резултат виновното поведение на водача на увреждащия т.а. В.Г.В., а за причинените от него вреди отговаря ответника по делото ЗК "Лев Инс" АД.

Моли и за присъждане направените по делото разноски и адвокатски хонорар на основание чл. 38, ал. 1, т. 2 от ЗА с ДДС.

С ОИМ ответникът ЗК "Лев Инс" АД оспорва допустимостта на предявения иск поради липса на предпоставките, регламентирани в чл.496, ал. 2, б. Б, вр. ал. 4 от Кодекса за застраховането. Твърди, че не е отказал плащане, че пред застрахователя не са представени банкова сметка на В. А.f Г., респективно специална клиентска адвокатска сметка, съгласно чл. 380 от КЗ, по които могат да бъдат изплатени обезщетенията и с непредставянето на банкова сметка извънсъдебна фаза. Банкова сметка не е представена и дори след напомнителното писмо от страна на застрахователя до процесуалния представител на ищеца. Смята, че е налице забава на кредитора по смисъла на чл. 95 от ЗЗД, тъй като именно ищеца Г. в качеството му на кредитор не дава необходимото съдействие, без което длъжникът застраховател не може да изпълни задължението си, и рискът преминава върху него по аргумент на чл. 96 от ЗЗД. Твърди, че длъжникът се освобождава от заплащане на законна лихва за забава, тъй като престацията на длъжника е парична. Възразява, че не са налице предпоставките на чл. 498 от КЗ за предявяване на исковата претенция и същата е недопустима.

Оспорва изцяло предявената искова претенция за неимуществени и имуществени вреди - по основание и размер.

Оспорва всички твърдения в исковата молба, по основанието на предявената претенция за неимуществени и имуществени вреди.

Оспорва твърденията в исковата молба за осъществен от В.Г.В. като водач на Форд Транзит, с peг. № У3497ВВ и спрямо ищеца граждански деликт като в тази връзка оспорва твърденията, че в причинно-следствена връзка с действия на водача на процесното МПС, за ищеца да са възникнали травмите, описани в обстоятелствената част на исковата молба, и са търпяни посочените нематериални вреди.

Оспорва твърденията, че в резултат на осъществяване механизма на пътно­транспортно произшествие от 31.01.2019г., около 22:00ч., на Околвръстния път-Юг на гр.Ямбол, на ищеца са причинени описаните в исковата молба травматични увреждания и са възникнали заявените нематериални вреди.

Оспорва всички твърдения за характеристиките на лечебния процес и за продължителност на лечението.

Оспорва твърденията на ищеца в исковата молба, че възстановяването от получената при процесното ПТП травма продължава и към настоящия момент. Оспорва твърдението, че ищецът не се чувства към настоящия момент добре физически и емоционално. Оспорва твърденията, че ищецът изпитвал цялостен дискомфорт, вследствие на получените травми, както и последващи болки, които продължават и към настоящия момент, възстановяването му не било приключило. Оспорва твърдението, че ищецът бил дълго време напрегнат, имал нарушения на съня, възникнали вследствие на процесното ПТП. Оспорва твърденията за наличие на силен стрес, че ищецът не е в състояние да се натоварва психически, че за дълго време е разчитал на чужда помощ.

Оспорва дължимостта претендираните суми за имуществени вреди. Оспорва дължимостта на сумата от 1380 лева, която е платена с платежно нареждане от П. С. Т..

Оспорва наличието на причинно-следствена връзка между процесното ПТП, настъпилата вреда за ищеца и поведението на застрахования при ответника водач.

Прави възражение за съпричиняване като твърди, че ищецът В.А.Г. като пешеходец е създала предпоставки за настъпване на произшествието, тъй като е нарушил чл.113 на Закона за движение по пътищата, според който при пресичането на платното за движение, пешеходците трябва да преминават по пешеходните пътеки, но спазвайки на първо място правилото преди да навлязат на платното за движение, да се съобразят с разстоянията до приближаващите превозни средства и тяхната скорост на движение. Пешеходецът е нарушил и задължението си да пресече на обозначено за това място, като преди да навлезе на пътното платно, да се съобрази с разстоянията до приближаващите се пътни превозни средства. На следващо място, В.А.Г. е нарушила забраната по чл. 114, т.1 от Закона за движение по пътищата, който предвижда, че е забранено на пешеходците да навлизат внезапно на пътното платно за движение. В.Г. е нарушил и чл. 114, т.2 от ЗДвП, като е предприел пресичане платното за движение при ограничена видимост, с оглед на това че ПТП-то е станало на 31.01.2019г. около 22ч., тоест в тъмната част на денонощието, през зимния сезон, когато е валяло дъжд. В случай, че от автотехническата експертиза се установи, че пешеходецът В.Г. не е пресичал, твърди, че не се движил по тротоара или банкета на пътното платно и е нарушил задължителните предписания на разпоредбата на чл. 108 от ЗДвП.

Твърди, че ищецът В.Г. е бил в пияно състояние към момента на процесното ПТП, което допълнително е допринесло до неправила преценка от негова страна относно пътната обстановка, както и до невъзможност да контролира своеврменно движенията си и до забавяне на реакциите. Поддържа, че пътнотранспортното произшествие е настъпило и поради поведението на ищеца като участник в движението - пешеходец, с което същият е съпричинил настъпването на процесното произшествие.

Оспорва направеното в исковата молба твърдение за изключителна вина на застрахования в ответното дружество водач на Форд Транзит, с peг. № У3497ВВ, за настъпване на пътнотранспортното произшествие като навежда доводи за съпричиняване на вредоносния резултат от пешеходеца В.Г..

Оспорва твърденията за настъпили в причинно следствена връзка с механизма на транспортния инцидент неимуществени вреди, за техния интензитет и проявление, твърденията за периода, през който са търпени, като оспорва и твърдението за настъпване на такива вреди, които да обосновават размера на исковата претенция.

Оспорва всички твърдения за медико - биологичен характер на травмите на ищеца, твърденията по отношение проведеното лечение и относно неговата продължителност. Оспорва твърдението, че лечебно-възстановителния период не е приключил.

Оспорва претенцията за неимуществени вреди и по размер.

Възразява, че исковата сума е недължима като твърди самоувреждане на ищеца по изложените съображения, респ. прекомерна по аргумент от чл. 51, ал. 2 от ЗЗД.

Оспорва изцяло иска за присъждане на лихва по претенцията за неимуществени вреди - като неоснователен, по съображенията за неоснователност на главния иск.

Моли съда да отхвърли предявените от В.А.Г. искове, като неоснователни и недоказани.

Претендира съдебно-деловодни разноски.

С ДИМ ищецът оспорва всички възражения на ответника като незаконосъобразни, неоснователни и недоказани.

С ОДИМ ответникът поддържа всички направени оспорвания и възражения в отговора на исковата молба и поддържа изложените доводи за съпричиняване.

В с.з. ищецът не се явява и не се представлява. От упълномощената адв.К. е постъпила молба, с която моли да бъде уважен предявения иск. Представя списък по чл. 80 ГПК. Моли да й бъде присъдено адвокатско възнаграждение на основание чл. 38 ал.2 и ал.1 т. 2, във вр. с чл. 36, ал. 2 от ЗАдВ, във връзка с  чл. 7 ал. 2, точки 3, 4 и 5 от Наредба № 1/2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения с начислен ДДС.

В с.з. ответникът "ЗК Лев Инс"АД се представлява от процесуалния си представител - адв. Т. П., който моли искът да бъде отхвърлен, оспорва исковата претенция като завишена по размер, поддържа възражението за съпричиняване от ищеца. Претендира сторените разноски, за които представя списък.

Третото лице помагач В.Г.В. - редовно призован, не се явява, за него се явява адв. П.М. от АК Ямбол, редовно упълномощен, и моли иска да бъде отхвърлен.

ЯОС с протоколно определение прие изменение на иска на ищеца за неимуществени вреди, като същият следва да се счита за предявен в увеличен размер - 80000 лева, частичен иск от 90 000 лева, за обезщетение за неимуществени вреди, в следствие причинени на ищеца  увреждания от ПТП, станало на 31.1.2019 г., ведно със законната лихва, считано от 07.02.2019 г. до окончателното изплащане.

Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства, приема за установено следното от фактическа страна:

Безспорно е наличието на валидно застрахователно правоотношение, респ. наличието на валидна застрахователна полица „Гражданско отговорност" за увреждащия т.а. „Форд Транзит", с рег.№ У 3497 ВВ, с ответника. съгласно полица, валидна от 05.11.2018 г. до 05.11.2019 г.

По делото са приети Констативен протокол за ПТП с пострадали лица; писмо с изх. № 1934/1/27.02.2019 г. по щета № 0000-1000-03-19-7128/19.02.2019 г., известие за доставка на пощенска пратка и електронна справка от информационен център на Гаранционен фонд; Епикриза: 1279/2019 на МБАЛ „Св.Пантелеймон" АД, гр. Ямбол; Епикриза с ИЗ: 2069/2019, издадена от МБАЛ „Св.Пантелеймон" АД, гр.Ямбол, Фактура № **********/27.02.2019г. - 58 лева за потребителска такса; Фактура № **********/28.02.2019 г. - 99,64 лева за лекарствени средства; Преводно нареждане от 21.02.2019 г. - 1380 лева за извършена операция по сметка на МБАЛ „Свети Пантелеймон" АД, гр.Ямбол;  протокол от 21.02.2020 г. по НОХД № 168/20 г. по описа на ЯPC; Протокол за оглед от 31.01.2019г., ведно с албум; Допълнителен лист за преглед на пациент в Спешно отделение от 31.01.2019 г.; Медицинско направление за ТЕЛК; Експертно решение № 3840 от 167/08.11.19 г.

Прието е НОХД № 168/2020г. по описа на ЯРС и ДП № 77/2019г. по описа на РУ - Ямбол, пр.пр. № 392/2019г. по описа на РП Ямбол, от което е видно, че на основание чл.382, ал.6 от НПК, в съдебния протокол е вписано съдържанието на окончателно споразумение, съгласно което: Подсъдимият В. Г.В. се признава ЗА ВИНОВЕН в това, че на 31.01.2019 г. в 21.17 ч. в гр.Ямбол на околовръстен път „Юг“, близост до базата на фирма „КалеяРусеви“ЕООД, при управляване на МПС- товарен автомобил „Форд Транзит“с рег.№ У3497ВВ, е нарушил правилата за движение по пътищата по чл.21, ал.1 от ЗДвП, като  е управлявал автомобила със скорост на движение от 70 км/ч, в резултат на което е предизвикал ПТП и по непредпазливост е причинил на движещия се по пътното платно В.А.Г. *** средна телесна повреда, изразяваща се в многофрагментно счупване на двата пищяла на подбедрицата на десния крак, довело до трайно затрудняване движенията на десния долен крайник на пострадалия и деецът е избягал от местопроизшествието - престъпление по чл.343, ал.3, б. „а“ вр. чл.343, ал.1, б. „б“ вр. чл.342, ал.1 от НК, поради което и при условията на чл.55, ал.1, т.1 от НК му се НАЛАГА наказание лишаване от свобода за срок от ШЕСТ МЕСЕЦА.На основание чл.66, ал.1 от НК, изтърпяването на наказанието се ОТЛАГА за изпитателен срок от ТРИ ГОДИНИ.На основание чл.343г от НК, на подсъдимия се налага и наказание лишаване от право да управлява МПС за срок от ЕДНА ГОДИНА.

От заключението по назначената и изслушана Съдебна автотехническа експертиза се установява механизма на ПТП: На 31.01.2019 г., около 21:17 часа, в гр.Ямбол, по околовръстен път „ЮГ", се е движил пострадалия пешеходец В.А.Г.. Движението се е реализирало през тъмната част от денонощието, в условията на валеж от дъжд, в южния край на платното за движение, в посока запад - изток. Около 21:17:34 часа, пред входа на базата на фирма „Калея - Русеви" ЕООД, пешеходецът е пресякъл косо платното за движение и е продължил в посока изток, позициониран в северната част на пътя. При същите пътни и метеорологични условия, попътно зад пешеходеца, в прилежащата им мислена дясна лента, са се движили последователно автомобил Форд с per. № Н0359ВС и товарен автомобил Форд с per. № У3497ВВ, като последният се е движил със скорост от около 68 км/ч. В определен момент от движението си, пред базата на фирма „Калея - Русеви" ЕООД, водачът на автомобил Форд с per. № У3497ВВ е застигнал и е предприел маневра изпреварване на предходно движещия се автомобил Форд с per. № Н0359ВС, позиционирайки се изцяло в насрещна за него (северната) лента за движение. С тази си насоченост, товарен автомобил Форд с per. № У3497ВВ е застигнал и блъснал движещия се в същата посока пешеходец. Ударът е настъпил в позицията на мерната линия и на около 1,8 - 2,0 метра вдясно от левия край на платното за движение. Към момента на удара, инцидентния лек автомобил е бил позициониран симетрично спрямо лявата лента за движение, като надлъжната му ос е била успоредна на оста на пътя. Последица от настъпилото ПТП са телесни наранявания на пешеходеца и материални щети по превозното средство. В. л. е изложил, че произшествието е настъпило в зоната на населено място, като няма действащи пътни знаци, напречна пътна маркировка и мантинели. В зоната на местопроизшествието околовръстен път „ЮГ" е с асфалтова настилка, с налични неравности и побитоси по нея, с широчината на платното за движение 7,6 метра, разделено на две еднакви ленти с надлъжна пътна маркировка МЗ - единична прекъсната линия. Двустранно пътят е ограничен от бордюри, като отдясно са с височина 5 см, а отляво 12 см. Отдясно на пътя е налична земна площ с широчина 14,0 метра, която е от трошенокаменна настилка и е проходима. Отляво е налична земна площ - затревена, окосена, проходима с широчина 1,8 метра (виж ф.к. 1, 2, 3,4, 9 и 10 от фотоалбума по ДП). В с.з. съдът констатира, че снимките са неясни.

От практическа гледна точка, причина за настъпване на произшествието са действията и на двамата участника в произшествието, изразяващи се в следното: от страна на водача на товарния автомобил Форд: през тъмната част от денонощието при включени къси светлини трябва да се движи с такава скорост, която да му позволи при възникване на опасност за движението да спре автомобила в зоната си на видимост. Ако водачът на процесния автомобил е следил неотклонно пътната обстановка, то той е имал техническата възможност да предотврати произшествието чрез аварийно спиране, ако се е движил със скорост не по-висока от 64,6 км/ч.

В.л. заключава от видеозаписа от охранителната камера, че преди сблъсъка, водачът не е реагирал на така създалата се опасност, което означава, че не е следил неотклонно пътната обстановка. От техническа гледна точка причина за настъпилото ПТП е, че водачът на товарен автомобил Форд не е възприел своевременно движещия се по платното за движение пешеходец, въпреки че е имал техническа възможност за това в предходен на произшествието момент, в следствие на което не е предприел необходимите мерки за намаляване на скоростта си на движение и/или спиране. Пешеходецът се движил по платното за движение, а не по описаните от в.л. като тротоари площи.

От заключението на СМЕ се установява, че на 31.01.2019 г. около 21-22:00 ч.; ищецът В.А.Г. бил блъснат от лекотоварен автомобил на Околовръстен път - Юг гр.Ямбол и установените травматични увреждания са следните: краткотрайна загуба на съзнание, разкъсно-контузни рани по лицето, главата и тялото; открити многофрагментни фрактури на двете кости на дясна подбедрица, със замърсени и първично инфектирани костни и меки тъкани в областта на фрактурите. Медицинско-биологичния характер на травмите: - Контузия на главата и мозъка - При приемането в Спешния кабинет пациентът е бил в съзнание, адекватен, без ясен спомен за момента на травмата / даже е представял друга версия за нея /. Имал спомен за появата на служителите от ЦСМП и МВР. В резултат на удара в областта на главата пострадалият е получил краткотрайна загуба на съзнанието за определен момент - минута, две, което е характерно за сътресение на мозъка. Това състояние е с медицинско - биологичен характер на временно разстройство на здравето, неопасно за живота и отзвучава за ден, два до седмица при леглови режим. Разкъсно - контузните рани по главата и лицето са временно и краткотрайно разстройство на здравето, неопасно за живота,оздравяващи до 12-15 ден. Травмите на дясна подбедрица са съчетани с полифрагментни раздробени фрактури на двата пищяла, ката големият е разкъсал кожата, оформил е рана 10 / 15 см. и е изхвръкнал навън, първично инфектиран от пръстта и калта от мократа и разкаляна пътна настилка. Травмиран е и перониалния нерв с преходна загуба на двигателна активност на ходилото. Лечението е продължително, на няколко етапа, обхващащи последователно: алиниране / изправяне на остта на крайника /, обработка и саниране на мекотъканните структури -   Демидж контрол и последваща дефинитивна остеосинтеза и авто-остеопластика. Травмираният участък е характерен поначало с възможно забавено срастване на фрактурите, още повече при нарушена трофика и кръвоснабдяване на тъканите и налична първична инфекция. Средно - долните фрактури на подбедрицата са едни от най-трудно зарастващите от всички дълги кости, поради анатомична и физиологична особеност на зоната. В този случай травмите на подбедрицата определят медицинско-биологичния признак на трайно затрудняване движенията на десния долен крайник за период 8-12 месеца от злополуката.

Обичайният период на лечение на такива усложнени фрактури на подбедрицата е от 8 до 12 месеца. Ежедневно са се провеждали превръзки на раните на откритата фрактура с обилни промивки, лаважи с медикаменти, дренажи и мекотъканен дебридмент. Монтиран е Външен фиксатор - стабилизиращ относително подбедрицата и позволяващ обработката и непрекъснатото следене на мекотъкания статус. Прилагани са Антибиотици, Нискомолекулярни хепаринови продукти за профилактика на Дълбока венозна тромбоза; Водно - солеви и електролитни разтвори; Аналгетици и др. Многократни Клинико-лабораторни и Микробиологични изследвания. Невротрофичното лечение на травмите на периферния нерв съпътствуват общото лечение.

След приключване на обработката на раните, при наличен външен фиксатор и елиминиране на рисковете от задържане на инфекция, пациентът е приет отново за дефинитивна стабилизация на фрактурите. Многофрагментните, раздробени фрактури с костни дефекти налагат често при операцията да се запълнят костните липси и празнини със собствена кост - авто-остео пластика. В случая е използвана част от свободният фрагмент на фибулата / малкия пищял /. Стабилизацията е постигната със заключваща примостяваща плака и серклаж и е окончателна. Следващите превръзки са продължили до 14 -15 -тия ден със свалянето на конците. Гипсовата имобилизация след операцията е за 2 - 2,5 мес, до 6 - тия месец не стъпва на оперирания крайник. Обичайният период на лечение на такива усложнени фрактури на подбедрицата е от 8 до 12 месеца. Монтираната Заключваща плака на подбедрицата на пациента е на стойност 1380 лв. и заплащането е станало по банков път от друго лице. С Фактура № **********/27.02.2019г. за 58 лева е платена потребителска такса, с фактура № **********/28.02.2019 г. - 99,64 лева за лекарствени средства

От представените фактури се установява, че във връзка с проведеното лечение са направени разходи в общ размер на 1 537.64лв. 

Към момента ищецът е на работа в дърводелски цех, на машини за рязане на дърва и дъски за производство на матраци, на пълен работен ден. По цял ден е на крака. Вече близо две години след злополуката пациентът се чувства добре, върви без патерици. Понякога след претоварване чувства болки в подбедрицата. Движи в пълен обем и сила тазобедрена, колянна и глезенна стави. Пациентът върви без помощни средства. Обемът на бедрената и подбедрена мускулатура е възстановен, напълно - еднакъв с левия. Кожата на подбедрицата е еластична със спокоен цикатрикс, без зачервяване и оток в областта на фрактурите. Движенията - активни и пасивни на глезенната става са възстановени, а травмата на перонеалния нерв и двигателния дефицит на ходилото са отзвучали. Настъпило пълно вторично костно срастване на тибията с натрупване на перостален калус и консолидирани части от кортекса. Металната синтеза е стабилна без данни за Дебриколаж. Липсват остатъчни явления от травмата.Не се налага и не предстои нова операция за отстраняване на импланта. В.л. установява, че настъпилите увреди, рани и фрактури на ищеца са в резултат на директен удар от МПС при ПТП.

Веднага след настъпилото ПТП, ищецът е доведен от екип на ЦСМП и МВР в Спешно приемно отделение на МБАЛ - Ямбол, на 31.01.2019 г. около 22:30 ч. Физическото състояние на лицето не е позволявало проверка за алкохол с техническо средство. Взета е кръвна проба за химическо-токсикологично изследване със съгласието и подписа на ищеца. С протокол № 33 / 08.02.2019 г. от Химик към НТЛ - ОД -МВР - Ямбол е установено следното: В кръвната проба, иззета от лицето В.А.Г., с ЕГН **********, се доказва наличие на етилов алкохол, с концентрация 2,33 промила. Посочената концентрация напълно отговаря на посоченото от ищеца изпито количество ракия 2-3 чаши малко преди произшествието. Алкохолното опиянение неминуемо е довело до нарушаване на вниманието, притъпяване на възприятията от околната среда и забавяне и неадекватност на реакциите на човек.

По делото са разпитани свидетели на страните. Свид. С.Х. е приятелка на ищеца 2 дни след инцидента видяла  В. в болницата, изкарвали го от реанимация. Той бил в много окаяно състояние. На главата имал шевове, подпухнал, в носилка. Завели го в ортопедия.  Докато бил в болница имал нужда от чужда помощ за обслужването си, тъй като не му се разрешавало да става, а и нямал сила да стане.  След първата операция някой трябваше да го обгрижва и да го подпира когато трябваше да стане и да се води на контролен преглед. Сина и майка и, всички му помагали. В.  бил на легло, на памперси.  Около 6 месеца бил на легло, после постепенно започнал да се движи с патериците, да се движи с помощ. Около година някъде В. ползвал две патерици. Април или май на 2020 г. започнл да се движи без патерици. Август 2020 г. започнал работа. Сега също има нужда от помощ. Майка му починала, живеел с баща си, който е много възрастен. Свидетелката ходи да му помага, за готвене, пране. В. страда от болки, оток на крака, главоболие. Вечер си вдига крака нависоко, защото го боли. След ПТП станал по различен човек - забравя, страхува се, сега върви бавно, не както преди.

Свид. Т.Д. - инспектор в Пътна полиция гр. Ямбол  на 31.01.2019 г. срещу 01.02.2019 г. около 22.00 часа получил сигнал за настъпило ПТП в обходната част на града. Било в тъмната част на деня, валял и дъжд, зимно време. Като отишъл на местопроизшествието, заварил само пострадалия пешеходец. Водачът на МПС бил напуснал  местопроизшествието. Преди Пътна полиция била пристигнала линейката, откарала пострадалия в болница. Свидетелят нищо не бил установил на място. В последствие се направил оглед и се установил извършителя, в което разследване не съм участвал. Пътят бил мокър. Отстрани - затревена площ, няма обособени тротоари и пешеходни пътеки и пешеходците трябва да се движат по пътя, тъй като не е удобно за вървене, особено в тъмната частна денонощието. Пострадалият бил облечен с тъмни дрехи.

Видно от писмо на ответника до ищеца, В.Г. е подал молба-претенция до ЗАД „Армеец" АД с вх. № 2296/19.02.2019 г. ищецът е предявил претенция на основание чл.380 от КЗ пред застрахователя на водача на лекия автомобил. Няма спор, че на пострадалия ищец не е платено обезщетение от ответника.

Въз основа на така установената фактическа обстановка съдът прави следните правни изводи:

Предявени са иск по чл.432, ал.1 вр. чл.380 от КЗ и по чл.86 от ЗЗД.

Съгласно чл.432, ал.1 от КЗ, увреденото лице, спрямо което застрахованият е отговорен, има право да иска обезщетението пряко от застрахователя по застраховка "Гражданска отговорност" при спазване на изискванията на чл.380 от КЗ.

Въз основа на констативен протокол за ПТП с пострадали лица, протокола за оглед и заключенията на изслушаните по делото съдебномедицинска и съдебна автотехническа експертиза, съдът приема за установен следния механизъм на пътното произшествие: На 31.01.2019 г., около 21:17 часа, в гр.Ямбол, по околовръстен път „ЮГ", се е движил пострадалия пешеходец В.А.Г.. Движението се е реализирало през тъмната част от денонощието, в условията на валеж от дъжд, в южния край на платното за движение, в посока запад - изток. Около 21:17:34 часа, пред входа на базата на фирма „Калея - Русеви" ЕООД, пешеходецът е пресякъл косо платното за движение и е продължил в посока изток, позициониран в северната част на пътя. При същите пътни и метеорологични условия, попътно зад пешеходеца, в прилежащата им мислена дясна лента, са се движили последователно автомобил Форд с per. № Н0359ВС и товарен автомобил Форд с per. № У3497ВВ, като последният се е движил със скорост от около 68 км/ч. В определен момент от движението си, пред базата на фирма „Калея - Русеви" ЕООД, водачът на автомобил Форд с per. № У3497ВВ е застигнал и е предприел маневра изпреварване на предходно движещия се автомобил Форд с per. № Н0359ВС, позиционирайки се изцяло в насрещна за него (северната) лента за движение. С тази си насоченост, товарен автомобил Форд с per. № У3497ВВ е застигнал и блъснал движещия се в същата посока пешеходец. Ударът е настъпил в позицията на мерната линия и на около 1,8 - 2,0 метра вдясно от левия край на платното за движение. Към момента на удара, инцидентния лек автомобил е бил позициониран симетрично спрямо лявата лента за движение, като надлъжната му ос е била успоредна на оста на пътя. Последица от настъпилото ПТП са телесни наранявания на пешеходеца и материални щети по превозното средство. В. л. е изложил, че произшествието е настъпило в зоната на населено място, като няма действащи пътни знаци, напречна пътна маркировка и мантинели. В зоната на местопроизшествието околовръстен път „ЮГ" е с асфалтова настилка, с налични неравности и побитоси по нея, с широчината на платното за движение 7,6 метра, разделено на две еднакви ленти с надлъжна пътна маркировка МЗ - единична прекъсната линия.

Водачът на тов. автомобил с per. № У3497ВВ е нарушил чл.20, ал.1 и ал.2 и чл.21 от ЗДвП, съгласно който водачите на пътни превозни средства са длъжни при избиране скоростта на движението да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с превозвания товар, с характера и интензивността на движението, с конкретните условия на видимост, за да бъдат в състояние да спрат пред всяко предвидимо препятствие. Водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат, когато възникне опасност за движението. Водачът на МПС е длъжен да избере такава скорост на движение, която да му позволи да спре своевременно при възникнала опасност. Избирането на скоростта на движение и преценката за опасност трябва да бъдат съобразени от него предварително. По делото е установено от автотехническата експертиза, че при настъпване на процесното ПТП управляваният от водача т.а. се е движил по мокър път при нощни условия, зимно време и със скорост от около 68 км./ч., която е извън рамките на разрешената за този пътен участък от 50 км/ч.(чл.21, ал.1 ЗДвП). Установено е, че в същото време пред него на пътното платно, в насрещната лента се е движил пешеходеца. Т.а. е предприел изпреварване на друг автомобил и се е движил в насрещното платно като е настигнал пешеходеца и го е блъснал.

Съдът намира, че водачът не е следил неотклонно пътната обстановка и не е възприел своевременно движещия се по платното за движение пешеходец, въпреки техническа възможност за това. Водачът не е предприел необходимите мерки за намаляване на скоростта си на движение за да спре. В нарушение на разпоредбата на чл.20, ал.2 от ЗДвП водачът на автомобила се е движил със скорост от 68км./ч., която е била несъобразена с конкретните условия на видимост - в тъмната част на денонощието, мокър път, като избраната от водача скорост не му е позволила да спре своевременно. Извършено е противоправно деяние от водача на тов. автомобил, изразяващо се в нарушение на чл.20, ал.1 и 2 от ЗДвП, и чл.21, което деяние е довело до ПТП, в резултат на което ищецът е получил множество травми, предизвикали болки и страдания. Предвид чл.45, ал.2 от ЗЗД вината на водача се предполага до доказване на противното. В тежест на ответника бе да докаже, че застрахованият при него водач няма вина за настъпилото ПТП, което ответникът-застраховател не доказа по делото.

В резултат на пътно-транспортното произшествие пострадалият има следните  травматични увреждания: краткотрайна загуба на съзнание, разкъсно-контузни рани по лицето, главата и тялото; открити многофрагментни фрактури на двете кости на дясна подбедрица, със замърсени и първично инфектирани костни и меки тъкани в областта на фрактурите. Медицинско-биологичния характер на травмите: - Контузия на главата и мозъка. В резултат на удара в областта на главата пострадалият е получил краткотрайна загуба на съзнанието за определен момент - минута, две, което е характерно за сътресение на мозъка. Това състояние е с медицинско - биологичен характер на временно разстройство на здравето, неопасно за живота и отзвучава за ден, два до седмица при леглови режим. Разкъсно - контузните рани по главата и лицето са временно и краткотрайно разстройство на здравето, неопасно за живота,оздравяващи до 12-15 ден. Травмите на дясна подбедрица са съчетани с полифрагментни раздробени фрактури на двата пищяла, ката големият е разкъсал кожата, оформил е рана 10 / 15 см. и е изхвръкнал навън, първично инфектиран от пръстта и калта от мократа и разкаляна пътна настилка. Травмиран е и перониалния нерв с преходна загуба на двигателна активност на ходилото. Лечението е продължително, на няколко етапа, обхващащи последователно: алиниране / изправяне на остта на крайника /, обработка и саниране на мекотъканните структури -   Демидж контрол и последваща дефинитивна остеосинтеза и авто-остеопластика. Травмираният участък е характерен поначало с възможно забавено срастване на фрактурите, още повече при нарушена трофика и кръвоснабдяване на тъканите и налична първична инфекция. Средно - долните фрактури на подбедрицата са едни от най-трудно зарастващите от всички дълги кости, поради анатомична и физиологична особеност на зоната. В този случай травмите на подбедрицата определят медицинско-биологичния признак на трайно затрудняване движенията на десния долен крайник за период 8-12 месеца от злополуката. Обичайният период на лечение на такива усложнени фрактури на подбедрицата е от 8 до 12 месеца. По делото е установено, че между телесните увреждания на ищеца и процесното пътно-транспортно произшествие, съществува пряка и непосредствена причинно-следствена връзка.

Установено е по делото, че към датата на настъпване на застрахователното събитие между ответното застрахователно дружество и собственика на тов.автомобил е съществувало застрахователно правоотношение по застраховката "Гражданска отговорност" и по силата на застрахователния договор застрахователят е поел задължението да покрие в границите на определената в договора сума отговорността на застрахования за причинените от него на трети лица имуществени и неимуществени вреди. Следователно, предявения иск за обезщетение за неимуществените и имуществени вреди е основателен.

Обезщетението за неимуществени вреди в хипотезата на  чл.432, ал.1 от КЗ, във вр. с чл.45 от ЗЗД, се определя от съда в съответствие с установения в чл.52 от ЗЗД принцип за справедливост. Критериите за определяне на този размер са видът и обемът на причинените неимуществени вреди от травматични увреждания, посочени по-горе в съдебномедицинската експертиза, общият възстановителен период от около 8-12 месеца, през който пострадалият се е затруднявал в придвижването си, пострадалият се е възстановил почти напълно с остатъчна непостоянна болезненост в лява чела област на главата и в областта на гърба. От значение за определянето размера на обезщетението са и социално - икономическите условия на живот в страната, както и възрастта на пострадалия към момента на настъпването на увреждането, стресът, претърпяни от ищеца и периодът на възстановяване. Предвид изложеното, съдът намира, че сумата от 50000 лв. представлява справедливо обезщетение по смисъла на чл.52 от ЗЗД за репариране на неимуществените вредите от ПТП.

Съгласно чл.51, ал.2 ЗЗД, ако увреденият е допринесъл за настъпването на вредите, обезщетението може да бъде намалено. Съдът намира, че  пътнотранспортното произшествие е настъпило и поради поведението на ищеца като участник в движението - пешеходец, с което същият е съпричинил настъпването на процесното произшествие. Съгласно чл.108, ал.1 от ЗДвП, пешеходците са длъжни да се движат по тротоара или банкета на пътното платно. (2) Пешеходците могат да се движат по платното за движение, противоположно на посоката на движението на пътните превозни средства, по възможност най-близо до лявата му граница: 1. когато няма тротоар или банкет или е невъзможно те да бъдат използвани. В случая пешеходецът се е движал по платното за движение, противоположно на посоката на движението на пътните превозни средства и е било невъзможно площите от страни на платното да се използават като тротоар. Пешеходецът не е излязъл внезапно, но предвид 2.33 промила алкохол в кръвта не е бил в кондиция да се движи по платното безопастно. Съгласно заключението на вещото лице по автотехническата експертиза, водачът на тов. автомобил е могъл да забележи пешеходеца, но не е следил неотклонно пътната обстановка и не го е възприел своевременно, въпреки техническа възможност за това. При установения механизъм на ПТП и времето на настъпването му, съдът намира за основателно направеното от ответника възражение за съпричиняване на вредите от страна на ищеца. Ето защо съдът приема, че е налице съпричиняване на вредата от страна на ищеца в размер на 50% и на основание чл.51, ал.2 от ЗЗД определеното по правилото на чл.52 от ЗЗД обезщетение за неимуществени вреди в размер на 50000 лв. следва да бъде намалено на 25000 лв., съразмерно на приноса - с 50%. В този размер предявеният иск е основателен и следва да бъде уважен, а за разликата до пълния предявен такъв искът подлежи на отхвърляне, поради частично уваженото възражение за съпричиняване. Недоказани са от ответника останалите му твърденията за съпричиняване на вредоносния резултат от страна на ищеца.

По делото съдът намира, че имуществените вреди от ПТП в търсения размер са доказани от ищеца.

По претенцията за законната лихва върху главниците, ЯОС намира следното: тъй като ищецът-кредитор не е посочил банкова сметка в молбата- претенция до ответника, съгласно чл.95 ЗЗД е изпаднал в забава и според чл.96 рискът преминава върху него. Непредставянето на данни за банковата сметка от страна на пострадалия има последиците на забава на кредитора по отношение на плащането, като застрахователят не дължи лихва по чл.409, според който Застрахователят дължи законната лихва за забава върху дължимото застрахователно обезщетение след изтичане срока по чл.405 освен в случаите на чл.380, ал.3. Следователно претенциите за законна лихва са неоснователни.

При този изход на делото, на основание чл.78, ал.3 ГПК, на ответника следва да се присъдят разноски съразмерно с отхвърлената част от исковете - в размер на сумата 2655.12 лв., които разноски съдът изчислява с оглед общата сума от 3852 лв. на платените от ответника разноски по делото за депозити за вещи лица, свидетел, адв.възнаграждение.

Ищецът е бил освободен от внасяне на държавна такса и разноски в производството на основание чл.83, ал.2 от ГПК, поради което и на основание чл.78, ал.6 от ГПК ответното дружество следва да бъде осъдено да заплати в полза на Бюджета на съдебната власт, по сметка на Ямболски окръжен съд сумата от 1000 лв., представляваща дължимата държавна такса, определена съгласно чл.1 от Тарифа за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК, върху размера на уважената част от иска, както и авансираната от бюджета на съдебната власт сума в размер на 200 лева за експертиза.

На основание изложеното, ЯОС

 

Р Е Ш И :

 

Осъжда ЗК"Лев Инс"АД с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр.София, бул."Симеоновско шосе"№ 67А, да заплати на В.А.Г. ***, с ЕГН **********, представляван от адв.П.К. от САК, по частичен иск за 80000лв. от общо 90000 лв, на основание чл.432, ал.1 КЗ, сумата 25000 лв. - обезщетение за неимуществени вреди, настъпили от ПТП на 31.01.2019г., причинено виновно от В.Г.В., ЕГН ********** *** - водача на застраховано при ЗК"Лев Инс"АД тов.автомобил "Форд Транзит" с рег.№ У 3497 ВВ, по застраховката "Гражданска отговорност" на автомобилистите,  като ОТХВЪРЛЯ като неоснователен иска за неимуществени вреди за разликата над сумата 25 000лв. до предявения размер за 80000лв. - частичен иск от общо 90000 лв.

Осъжда ЗК"Лев Инс"АД с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр.София, бул."Симеоновско шосе"№ 67А, да заплати на В.А.Г. ***, с ЕГН **********, представляван от адв.П.К. от САК, на основание чл.432, ал.1 КЗ, сумата 1537.64 лв. - обезщетение за имуществени вреди, настъпили от ПТП на 31.01.2019г.

Отхвърля иска на В.А.Г. ***, с ЕГН **********, срещу ЗК"Лев Инс"АД с ЕИК *********, за законната лихва за забава върху сумата, считано от 07.02.2019г. - датата на която изтича срока по чл.429, ал.3 КЗ вр. чл.430, ал.1 КЗ, до окончателното изплащане.

ОСЪЖДА ЗК"Лев Инс"АД с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр.София, бул."Симеоновско шосе"№ 67А, да заплати на адвокат П.К. от САК, на основание чл.38, ал.2,  вр. с ал.1, т.2 ЗА сумата 1591,34лв.- адвокатско възнаграждение за осъщественото процесуално представителство на ищеца В.А.Г. по т.д.№107/2019г. по описа на ЯОС.

ОСЪЖДА ищеца В.А.Г. ***, с ЕГН **********, да заплати на ЗК"Лев Инс"АД с ЕИК *********, на основание чл.78, ал.3 ГПК разноски в размер на 2655.12лв..

ОСЪЖДА ЗК"Лев Инс"АД с ЕИК *********, с посочени данни,  да заплати в полза на ЯОС, по бюджета на съдебната власт, д.т. в размер на 1000 лв. и разноски в размер на 200лв.

Решението е постановено при участието на третото лице помагач на ответника ЗК"Лев Инс" АД - В.Г.В., ЕГН ********** ***.

Решението подлежи на въззивно обжалване пред Апелативен съд гр.Бургас в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

 

 

                                                                       ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: