Решение по дело №36/2023 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 66
Дата: 3 април 2023 г.
Съдия: Ирена Илкова Янкова
Дело: 20237240700036
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 1 февруари 2023 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

  66                      03.04.2023 година   град Стара Загора

 

 

                        В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

Старозагорският административен съд, в публично съдебно заседание на шестнадесети март две хиляди двадесет и втора година, в състав:

 

 

                                                                   Председател:   БОЙКА ТАБАКОВА  

 

                                                                                                                                                                       Членове:   ИРЕНА ЯНКОВА

                                                                                                          РАЙНА ТОДОРОВА

 

 

           при секретар: Пенка Маринова

           и с участието на прокурор Гриша Мавров

           като разгледа докладваното от съдия Ирена Янкова к. а. н. д. №36 по описа за 2023 г., за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.  

Образувано е по касационна жалба на К.Д.В.,*** чрез пълномощника му адв. Т.С.от АК-Стара Загора против Решение №558/19.12.2022 г., постановено по АНД № 1598/2022 г. по описа на Старозагорския районен съд, с което е потвърдено Наказателно постановление № 22-1228-000798  от 02.05.2022 г. на началник група в ОД на МВР – Стара Загора, Сектор „Пътна полиция“, с което на К.В., за нарушение на чл. 174, ал. 3 от ЗДвП, на основание чл. 53 от ЗАНН във връзка с чл. 174, ал. 3, предл. второ ЗДвП, са наложени съответно парична глоба в размер на 2000.00 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 месеца и на основание чл.183, ал.1,т.1 пр.1,2  от ЗДвП за нарушение на чл.100,ал.1, т.1 от ЗДвП му е наложена глоба в размер на 10 лева .

В жалбата се съдържат оплаквания за постановяване на съдебното решение в нарушение и при неправилно приложение на закона и при допуснати съществени нарушения на процесуалните правила – касационни основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 и т. 2 във връзка с ал. 2 и ал. 3 от НПК във връзка с чл.63в от ЗАНН, в т. ч. се навеждат и доводи за необоснованост на съдебното решение, доколкото изложените от съда мотиви не били в достатъчна степен на аргументираност и пълнота. По подробно изложени в жалбата и в представеното по делото писмено становище съображения е направено искане обжалваното съдебно решение да бъде отменено и вместо него да се постанови друго, с което да бъде отменено, като незаконосъобразно Наказателно постановление № 22-1228-000798  от 02.05.2022 г.  на началник група в ОД на МВР – Стара Загора, Сектор „Пътна полиция“. Претендират се сторените в двете съдебни инстанции разноски.  

Ответникът по касационната жалба – началник група в ОД на МВР –Стара Загора, Сектор „Пътна полиция“, редовно и своевременно призован за съдебно заседание, не изпраща представител по делото, но в писменото си становище релевира доводи, че решението на районния съд като правилно и законосъобразно следва да бъде оставено в сила. Претендира за заплащане на юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора в съдебно заседание дава заключение за неоснователност на касационната жалба и предлага съдебното решение да бъде оставено в сила, като правилно и законосъобразно.

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведените от жалбоподателя касационни основания, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл. 218, ал. 2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

          Касационната жалба е подадена в законоустановения срок, от надлежна страна за която съдебният акт е неблагоприятен, и е процесуално допустима.

         Разгледана по същество, жалбата е изцяло неоснователна, като в тази връзка касационната инстанция намира обжалваното пред нея  решение за правилно.

Производството пред Старозагорския районен съд се е развило по жалба на К.Д.В. ***-1228-000798 от 02.05.2022 г. на началник сектор към ОД на МВР –Стара Загора, Сектор „Пътна полиция“, с което на основание чл. 53 от ЗАНН във връзка с чл. 174, ал. 3, предл. второ ЗДвП са наложени съответно парична глоба в размер на 2000.00 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 месеца и на основание чл.183, ал.1,т.1 пр.1,2  от ЗДвП за нарушение на чл.100,ал.1, т.1 от ЗДвП му е наложена глоба в размер на 10 лева .

       За да потвърди жаленото пред него НП, съставът на РС –Стара Загора е приел от фактическа страна констатираното в НП, изразяващо се в следното: на 08.04.2022 г., около 00, 25 часа в с. Ястребово , община Опан, южно от кметството в посока изток- запад, по данни на свидетелите очевидци – №1 и №2 /разбирайки се тези, посочени в АУАН – Росен Митков Илиев  и Иван Колев Тодоров, реализирали полицейската проверка/, К.В. е управлявал лек автомобил БМВ с рег. №СТ2609  ВХ , собственост на „ Алцион“ ЕООД, като  водачът категорично е отказал да бъде тестван за употреба за алкохол с техническо средство – Дрегер 7510, фабричен номер  ARNA -0122. Издаден бил талон за медицинско изследване №092349 със седем броя холограмни стикери, като К.В.  не е дал кръв за изследване. Освен това В. не  е носил свидетелството за управление на МПС и контролен талон към СУМПС. Тази обстановка съдът приел за установена от събраните гласни и писмени доказателства, като съдът изцяло е възприел показанията на свидетелите Росен Илиев и Иван Тодоров  и особено тези, в насока, че именно В. управлявал въпросното МПС непосредствено преди извършената от полицейските органи проверка, както и че в действителност същият е заявил отказ да бъде тестван за употреба на алкохол с техническо средство.                              

      От правна страна въззивният съд е приел, че не били допуснати съществени процесуални нарушения в хода на проведеното административнонаказателно производство, като противно на наведените в касационната жалба съображения се е мотивирал надлежно за това.

         Обективно и съответно на процесуалните правила първоинстанционният съд е анализирал всички налични по делото доказателства, като в хода на проведеното съдебно производство е събрал и допълнителни такива.

         Първоинстанционният съд всестранно и обективно е изследвал релевантните доказателства, като е придал тежест именно на тези, които в най-висока степен удостоверяват обективната истина по случая. По делото не са ангажирани доказателства от страна на жалбоподателя за наличието на различна фактическа обстановка от установената в АУАН и възприета в НП, в т. ч. и посредством проведените по делото разпити на свидетели. От съдържанието на АУАН и от безпротиворечивите и убедителни показания на полицейските служители, които съдът изцяло, и то правилно, е кредитирал, е видно, че на посочените дата, час и място К.В. е  управлявал автомобил и спрян за проверка от дежурен автопатрул. Правилно е възприето от РС, че липсват каквито и да било изложени аргументи, подкрепени с относими и допустими доказателства, които да водят до извод, противен на този, възприет от актосъставителя, съответно и от издателя на обжалваното впоследствие НП.

        

          Съгласно чл. 174, ал. 3 от ЗДвП, където са разписани изпълнителните деяния, извършването на които водят до ангажиране на административнонаказателна отговорност, водач на МПС, трамвай или самоходна машина, който откаже да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол в кръвта и/или с тест за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози, или не изпълни предписанието за изследване с доказателствен анализатор, или за медицинско изследване и вземане на биологични проби за химическо лабораторно изследване за установяване на концентрацията на алкохол в кръвта му, и/или химико-токсикологично лабораторно изследване за установяване на употребата на наркотични вещества или техни аналози, се наказва с лишаване от право да управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина за срок от две години и глоба 2000 лв. В разпоредбата са предвидени алтернативно изброени, независими една от друга, отделни хипотези, като осъществяването на която и да е от тях /извършването на изпълнително деяние/ води съответно до ангажирането на административнонаказателна отговорност. Извършването на всяко от деянията – управление след употреба на алкохол или наркотици, както и отказ да бъде извършена проверка съобразно указанията на контролните органи на място с техническо средство или тест, е приравнено по правни последици от законодателя в административнонаказателния състав на нарушението.

          Така, при безспорно установения факт на обективиран от страна на К.В. отказ да бъде тестван с техническо средство, след като е управлявал личното си МПС, се изпълва съставът на чл. 174, ал. 3, предл. второ от ЗДвП., който именно се визира като нарушен и който едновременно се явява и санкционният състав. Съответно на последното се следва и предвидената в него отговорност, която се реализира чрез налагане на предвидените кумулативни санкции, които не подлежат на коментар, доколкото са определени от законодателя в конкретен размер.

        С установения факт на обективиран отказ се изпълва предвиденият фактически състав на соченото нарушение по чл. 174, ал. 3, предл. второ от ЗДвП. В този смисъл, при заявен отказ от тестване е изначално неотносимо дали лицето е било изпратено за медицинско изследване, респективно дали му е предоставен и избор за изследване, както и дали му е връчван талон, притежаващ реквизитите по чл. 3, ал. 3 от Наредба №1 от 19.07.2017 г. за реда за установяване употребата на алкохол или наркотични вещества или техните аналози, съответно дали съдържанието на талона отразява достоверна информация.

 

           

Правилно е прието от съда , че касаторът е осъществил състава на чл.183,ал.1, предложение първо и второ от ЗДвП, а именно, че не е носил свидетелство за управление на МПС и контролен талон към нето

С оглед горното жалбата се явява изцяло неоснователна. Въззивното решение като правилно следва да се остави в законна сила, включително и в частта му на присъдените разноски, които са своевременно претендирани от процесуалния представител на административнонаказващия орган.

От ответника по касация  се претендират разноски пред тази инстанция, поради което и такива следва да му се присъдят в размер на 80/ осемдесет/ лева на основание чл.63д,ал.4 от ЗАНН.

 

         Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, Старозагорският административен съд

 

Р     Е     Ш     И :

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА изцяло Решение №558/19.12.2022 г. постановено по АНД № 1598/2022 г. по описа на Старозагорския районен съд, с което е потвърдено Наказателно постановление № 22-1228-000798  от 02.05.2022 г. на началник група в ОД на МВР – Стара Загора, Сектор „Пътна полиция“.

 

        ОСЪЖДА К.Д.В., с ЕГН **********,***, да заплати на Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи съдебно-деловодни разноски в размер на 80  /осемдесет/ лева

Решението не подлежи на обжалване и/или протестиране.

 

 

 

                             ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                

 

                                                                                ЧЛЕНОВЕ: 1.  

 

 

                                                                                                 2.