Решение по дело №544/2021 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 472
Дата: 14 април 2021 г.
Съдия: Янка Желева Ганчева
Дело: 20217050700544
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 март 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер              /        .04.2021 год., град Варна

 

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

ВАРНЕНСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД,  трети касационен състав, в публичното заседание на осми април през две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЯНКА ГЕНЧЕВА

ЧЛЕНОВЕ: ИВЕТА ПЕКОВА

ДАНИЕЛА НЕДЕВА

секретар: Веселка Крумова

прокурор при Варненска окръжна прокуратура: Силвиян Иванов

като разгледа докладваното от съдия Янка Ганчева

КАНД № 544 по описа на съда за 2021 година,

за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда на глава ХІІ от АПК във вр. с чл. 63 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба от Дирекция "Инспекция по труда" - гр. Варна, при Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда", против Решение № 260104/26.01.2021 г. на ВРС, постановено по НАХД №4523/2020 г. по описа на същия съд, с което е отменено НП № 03-012814/22.07.2020 г. на Директора на Дирекция "Инспекция по труда" - Варна, с което за нарушение на чл. 11, ал. 5 във връзка с чл. 12, ал. 1 от Наредба № РД-07-2 за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, на основание чл. 416, ал. 5 във връзка с чл. 413, ал. 2 КТ на "Билдинг Строй Инвест“ ЕООД, е наложена имуществена санкция в размер на 3000 лв.

Касаторът сочи, че решението на ВРС е незаконосъобразно, постановено в нарушение, поради неправилно тълкуване на приложимия закон от установената фактическа обстановка по делото. Правилно ВРС е приел, че НП е издадено в срок и с реквизитите посочени в чл. 57 от ЗАНН. Приетата фактическа обстановка се потвърждава от събраните по делото писмени и гласни доказателства. Работодателя е следвало да документира провеждането на начален инструктаж на работника, установен по време на проверката. Въззивния съд неправилно е тълкувал разпоредбата на чл. 11, ал. 1 от Наредба № РД-07-2 от 16 декември 2009 г., правилно е потърсена отговорността на работодателя, тъй като е негово задължението да документира провеждането на начален инструктаж, при постъпването на работа, дадено е предписание, за изпълнението на което именно работодателя е отговорен да създаде организация, дали той ще документира този инструктаж или ще посочи длъжностно лице, то за изпълнение на даденото предписание е необходимо да се докаже с документи и действия неговото изпълнение. В настоящия случай това не е сторено.  По изложените доводи моли да се отмени решението на ВРС и да се потвърди издаденото НП. За с.з. касаторът не изпраща представител.

Ответникът – "Билдинг Строй Инвест" ЕООД, чрез процесуалния си представител в депозирано писмено становище оспорва жалбата. Поддържа, че правилно ВРС е приел, че НП е издадено в нарушение на материалния закон. Субект на задължението по чл. 11 ал.5 от Наредба № РД-07-2 е длъжностното лице, определено от работодателя, по реда на чл. 11 ал.2 от същата Наредба. Работодателят носи отговорност за изпълнение на задълженията визирани в чл. 11 ал.1 и ал.3, да не допуска до работа работник, който не е инструктиран, но в случая такова обвинение не е повдигнато на дружеството. От събраните по делото доказателства не е ясно защо е приета дата на нарушението 23.06.2020 г., след като документирането на инструктаж може да бъде документирано само след провеждането му. Моли да се отхвърли жалбата и да се присъдят сторените по делото разноски.

Представителят на ВОП счита, че жалбата е неоснователна, а решението на ВРС е постановено при спазване на материалния и процесуалния закон.

Административен съд – Варна, при преценка на допустимостта на жалбата и след като извърши касационна проверка на обжалваното решение, с оглед наведеното с жалбата касационно основание и правомощията си по чл. 218, ал. 2 от АПК, установи следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК от надлежна страна и е процесуално допустима.

Районният съд е приел, че на   23.06.2020 г. в гр. Варна била извършена проверка на строителен обект комплекс жилищни сгради, находящи се  в ПИ ***********кв.15 по плана на СО "Ален мак". Там било установено да работи лицето М.Р.- строителен работник.  За лицето не бил установен документиран начален инструктаж, бил съставен АУАН, а в последствие издадено и НП за извършено нарушение на чл.11 ал.5 вр.чл.12. ал.1 и ал.2 от Наредба № РД-07-2/09 г. Въззивния съд приел, че АУАН и НП са издадени от компетентни лица и в предвидените от закона срокове. За да отмени НП е съобразил, че  нарушението не е описано пълно и точно нито от фактическа, нито от правна страна. Не са посочени обстоятелствата при които е извършено нарушението, нито съставомерните му признаци. ВРС е приел, че субект на задължението по чл.11 ал.5 от Наредбата е длъжностното лице, определено от работодателя по реда на чл.11 ал.2 от същата, като работодателят носи отговорност единствено за изпълнение на задълженията му по чл.2 и чл.11 ал.1 от Наредбата /да осигури провеждането на инструктаж/ и по чл.3 от нея /да не допуска до работа работник, който не е инструктиран/.  Съдът е направил извод, че в обстоятелствената част на АУАН и НП липсва описано нарушение, което може да бъде вменено във вина на работодателя, липсва и яснота на самото изпълнително деяние. Съдът преценил, че такива нарушения категорично не са описани в наказателното постановление нито от фактическа, нито от правна страна и не става ясно в какво се изразява изпълнителното деяние – в допускане до работа без проведен инструктаж; в допускане до работа с проведен, но недокументиран инструктаж; или се изразява в непровеждане, или в недокументиране на инструктаж. ВРС е приел, че липсва и яснота относно датата на извършване на деянието, както и дали наказаното дружество е работодател на лицето Р.. По изложените доводи е отменил НП поради допуснати нарушения на материалния и процесуалния закон.

Така постановеното решение е правилно.

Съгласно чл. 11, ал. 1 от Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, работодателят осигурява провеждането на инструктажи по безопасност и здраве при работа на всеки работещ. Инструктажите се провеждат от длъжностни лица с подходящо образование по ред и при условия, определени от работодателя - ал. 2.

Съгласно чл. 11, ал. 5 от същата наредба, проведените инструктажи се документират в книги за инструктажи, съгласно Приложение № 1.

Анализът на визираната регламентация сочи, че задължението на работодателя е да осигури провеждането на инструктаж чрез определяне на длъжностно лице, което да извърши и документира инструктажа, т. е. документирането на инструктажа е вменено в задължение не на работодателя, а на длъжностното лице, което го е извършило.

В конкретния случай, видно от описанието на нарушението, отговорността на дружеството е ангажирана за това, че като работодател не е документирал провеждането на начален инструктаж по безопасност и здраве в книгата за инструктаж на лицето Р.. 

При действащата правна уредба, след като работодателят няма задължение да документира провеждането на инструктажи, на същия не може да бъде вменено в отговорност неизпълнението на това задължение, т. е. същият не може да бъде субект на посоченото нарушение и да му бъде налагана санкция за него.

Съдът не споделя доводите на касатора, че е налице неизпълнено предписание, поради което е ангажирана отговорността на дружеството. Видно от събраните по делото доказателства протокола с дадените предписания е издаден на 15.07.2020 г., а отговорността на дружеството е ангажирана за извършено нарушение преди това. Не на последно място следва да се посочи, че дружеството е посочило в идентификационна карта, представена по време на административнонаказателното производство, че е определено длъжностно лице по безопасност и здраве при работа и това е Яна Желева, поради което са несъстоятелни доводите на касатора, че такова лице не е определено от работодателя.

Видно от гореизложеното обжалваното решение не страда от посочените в касационната жалба пороци, което обуславя липсата на касационни основания за отмяна по чл. 348, ал. 1 от НПК във вр. с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН. При извършената извън обхвата на касационната жалба служебна проверка на обжалваното решение, не се установиха пороци във връзка с неговите валидност и допустимост, поради което същото следва да се остави в сила.

Водим от горните съображения, съдът

 

Р  Е  Ш  И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260104/26.01.2021 г. на ВРС, постановено по НАХД №4523/2020 г. по описа на същия съд, с което е отменено НП № 03-012814/22.07.2020 г. на Директора на Дирекция "Инспекция по труда" - Варна, с което за нарушение на чл. 11, ал. 5 във връзка с чл. 12, ал. 1 от Наредба № РД-07-2 за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, на основание чл. 416, ал. 5 във връзка с чл. 413, ал. 2 КТ на "Билдинг Строй Инвест“ ЕООД, е наложена имуществена санкция в размер на 3000 лв.

Решението не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: